Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-05-2012, 16:19
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Saplantılı arkadaşlarımız var.

Dostlar,

Ateistleri dinsiz sananlar yanılmaktadırlar. Size burada bir ateist rahipten söz etmekistiyorum;

Aşağıdaki link size bu konuda oldukça ilginç bilgiler verebilir.

http://www.plumvillage.org/thich-nhat-hanh.html

Thich Nhat Hanh, Vietnemlı bir ZEN rahip, kendisi Vietnam savaşının durdurulması için yoğun girişimlerde bulunduğundan, Vietnam hükümeti bu kişiye, vatanına girişi dahi yasaklamıştır. Martin Luther King, bu ateist rahibin barış için yaptığı çalışmalar nedeniyle, onu Nobel'e aday göstermişti.

Her ateist dinsiz değildir. Bunu burada anlatabilirsem ne mutlu ...

Barış içinde yaşam= Farkındalıklı yaşam

Konu Sesli tarafından (27-05-2012 Saat 16:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-05-2012, 16:45
elilim elilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şu Ateizm ve Din'i biraraya koymayın. Hiç hoşuma gitmiyor.

Ateizm Din/Felsefe/Fikir/Düşünce/Görüş değildir, Bilimdir.
Alt 27-05-2012, 17:56
Üye

elilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu Ateizm ve Din'i biraraya koymayın. Hiç hoşuma gitmiyor.
Sayın Elilim,

Gerçeklerin herkesin hoşuna gitmesi diye bir gereklilik yok. Siz de gerçekleri öğreneceksiniz. Aksi halde banaz inanç sahiplerinden farkınız kalmaz.

ATEİST = TANRICI OLMAYAN demektir.

Dinsiz olupda ateist olmayan da var. Dinli olup da ateist olan da var.

Aydınlanma gerçekleri kabul etmektir...
Esenlik dileklerimle,
Alt 27-05-2012, 18:35
Üye

Sesli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Elilim,

Gerçeklerin herkesin hoşuna gitmesi diye bir gereklilik yok. Siz de gerçekleri öğreneceksiniz. Aksi halde banaz inanç sahiplerinden farkınız kalmaz.

ATEİST = TANRICI OLMAYAN demektir.

Dinsiz olupda ateist olmayan da var. Dinli olup da ateist olan da var.

Aydınlanma gerçekleri kabul etmektir...
Esenlik dileklerimle,
O zaman ben ateist değilim. Başka birşeyim. Adı yok bunun.

Bozuyorsunuz. Yanlış kullanıyorsunuz. Gerçekten sinirleniyorum. Yanlış algılanırım ben böyle. Daha fazla soru cevaplamak zorunda kalırım. Sinir küpü olurum çevremde.

Kelimeleri değiştirin. Anlatmak istediğinize doğru kavram bulun. Milletin şu an anladığı ateisti unutmayın. Milletin algısını unutmayın. Ateist çevreye dikkat verin.

Sözlükteki gibi olmayın. Anlamı daraltmayın. Ya sözlüğe yeni kelime önerin, yada bilineni devam edin.

İslamiyet ne? Barış huzurmu? Bu kadarmı? Değil.

Şimdi burada kelime kavgası yaptırmayın bana.

Ateizm başka Din başka.

Alt 27-05-2012, 20:42
Üye

elilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O zaman ben ateist değilim. Başka birşeyim. Adı yok bunun.

Bozuyorsunuz. Yanlış kullanıyorsunuz. Gerçekten sinirleniyorum. Yanlış algılanırım ben böyle. Daha fazla soru cevaplamak zorunda kalırım. Sinir küpü olurum çevremde.

Kelimeleri değiştirin. Anlatmak istediğinize doğru kavram bulun. Milletin şu an anladığı ateisti unutmayın. Milletin algısını unutmayın. Ateist çevreye dikkat verin.

Sözlükteki gibi olmayın. Anlamı daraltmayın. Ya sözlüğe yeni kelime önerin, yada bilineni devam edin.

İslamiyet ne? Barış huzurmu? Bu kadarmı? Değil.

Şimdi burada kelime kavgası yaptırmayın bana.

Ateizm başka Din başka.
Sayın Elilim,

Gerçekleri sizin örtecek kadar ne gücünüz var, ne de o büyüklükte bir örtünüz.

Ateizm = TANRICI OLMAMAK . ateizmin dinsizlikle ilgisi olsaydı ismi başka bir şekilde olurdu. Çoğu bilmeyen yanlış yapıyor diye yanlışı baş tacı edecek kadar akıldan yoksun olmayınız...Çünkü sizin bu yaklaşımınız aynı aklını iman kafesine kilitlemiş olan Müslümanların yaklaşımıdır. Ateistliğin dinsizlikle ilgisi yok. Çünkü pek çok ateist olan din var bu dünyada...

Siz gerçeği örtemezsiniz. Örteceğinizi sanıyorsanız, bu yanılgıdır...
Alt 27-05-2012, 21:12
Üye

Standart Saplantılı arkadaşlarımız var.

Bizim ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi saplantılı arkadaşlarımız var.

Örneklemek gerekirse şu ATEİZM konusunu yanlış bilenler var ki bu gibi yanlış bilgi sahibi olanların Müslümanları eleştirmesini anlamak mümkün değil. Çünkü ATEİZM tanrıcı olmamak demektir. DİNSİZ OLMAK'la bir ilgisi yok...

Bir de, yine ülkemizde, TÜRBAN nedir bilmeden türban eleştirisinde bulunanlar var.
TÜRBAN denilen bir sarık olup, erkek ve kadınların kullandıkları başı örten ancak boyun kısmını açıkta bırakan bir başlıktır. Türbanın, SIKMA BAŞ denilen, baş ile tüm boyun bölgesini de örten baş örtüsü ile ilgisi ve benzerliği yoktur...

Daha buna benzer nüanslara dikkat etmeden eleştiri yapıyorum sananlar var...

FARKINDALIK ÖYLE BİR IŞIKTIR Kİ KARANLIĞI YOK EDER
Alt 27-05-2012, 23:50
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İnsanlar din derken(genelde) 3 büyük dini kastediyorlar.
Bir ateisttin aynı anda musevi, hristiyan ya da müslüman olması mümkün olmadığından ,ateizm dinsizlikle özdeleşmiş.

Hinduizm ve Budizm gibi dinler dahil olmak üzere, diğer dinlerin çoğunda da ruhani varlık ya da ritüeller var.Bir ateist sadece Tanrıyı değil, tüm bu ruhani ritülleri de reddeder. Bu bağlamda ateizme dinsizlik demek belki de çok yanlış olmaz.

Ateizmi seçen bir beynin herhangi dine değil de, insanlığın geldiği son noktada İnsan Haklarını esas alan bir hayat felsefesi seçmesi daha uygun olacaktır
Alt 28-05-2012, 19:21
Üye

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanlar din derken(genelde) 3 büyük dini kastediyorlar.
Bir ateisttin aynı anda musevi, hristiyan ya da müslüman olması mümkün olmadığından ,ateizm dinsizlikle özdeleşmiş.

Hinduizm ve Budizm gibi dinler dahil olmak üzere, diğer dinlerin çoğunda da ruhani varlık ya da ritüeller var.Bir ateist sadece Tanrıyı değil, tüm bu ruhani ritülleri de reddeder. Bu bağlamda ateizme dinsizlik demek belki de çok yanlış olmaz.

Ateizmi seçen bir beynin herhangi dine değil de, insanlığın geldiği son noktada İnsan Haklarını esas alan bir hayat felsefesi seçmesi daha uygun olacaktır
Sayın Olimpiyat,

İnsanların ''DİN '' derken genelde 3 büyük dini kasdettiklerinin dayanağı nedir?

Şu söyleminizin [Bir ateisttin aynı anda musevi, hristiyan ya da müslüman olması mümkün olmadığından ,ateizm dinsizlikle özdeleşmiş.] doğruluğuna mı yoksa yanlışlığına mı bakmamız daha gerçekçi olur?

Hem ilahsız olacaksınız hem de bu ilahlı dinlerin hepsini kabul edeceksiniz...Sizn aklınız buna alıyor mu?

Şimdi zorlayarak ATEİST = TANRICI OLMAYAN sözcüğünü insan haklarıyle birleştirme çabası yerine bu sözcüğün esas manasını anlamanın daha gerçekçi olacağı ortada açıkça belli değil mi?

Hnduizm ile Budizmi aynı kefeye koymak oldukça bilgiden yoksun olmak olmaz mı? Hinduizmde milyonlarca tanrı varken, Budizm de tanrı diye bir gerçek yok.
Ritüeller sadece bir törendir. Anıtkabirde de törenler yapılmakta orada bir ruhani durum mu var?

Öncelikle bilgilerimizi arttırmamız gerekli, yoksa bol keseden ateistlik fayda vermiyor. Üstelik savunduğumuz kavramın manasını eğer bilmiyorsak, bu daha da fena.

Bu dünyada ilahi olmayan yani ateist olan pek çok din var. Yani ateizm dinsizlik demek değil. Bu gerçeği kavramak bu kadar zor mu?
Alt 28-05-2012, 19:48
Üye

@sesli

Yanlış yanlış yanlış. Ateizm başka Din başka.

İslamiyet nasıl dar bir anlamda eğilse, ateizm'de değil.

Bu şekilde devam ettiğiniz sürece sizinle alakamı keseceğim. Hiç hoşlanmıyorum bu tavrınızdan.

Bir daha söylüyorum, Ateizm başka, Din başka.

Alt 28-05-2012, 22:55
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın Olimpiyat,

İnsanların ''DİN '' derken genelde 3 büyük dini kasdettiklerinin dayanağı nedir?
Aynı dille yazıştığımız halde ( ve oldukça sade ve anlaşılır düzeyde yazdığım halde) neden anlaşamıyoruz anlamıyorum. Belki de hızlıca okumadan geçiyorsunuz.

Şu söyleminizin [Bir ateisttin aynı anda musevi, hristiyan ya da müslüman olması mümkün olmadığından ,ateizm dinsizlikle özdeleşmiş.] doğruluğuna mı yoksa yanlışlığına mı bakmamız daha gerçekçi olur?
Hem ilahsız olacaksınız hem de bu ilahlı dinlerin hepsini kabul edeceksiniz...Sizn aklınız buna alıyor mu?
Orada ne dediğim çok açık. Hatta çok çok çok açık.
Ama tekrar yazayım. Genelde insanlar hristiyan, musevi ya da müslüman olarak tanımlıyor kendisini. En azından Tek tanrılı dinlerin en çok bilinenleri bunlar. Eğer birileri ben ateistim, bu dinlerin hiçbirisini kabul etmiyorum dediğinde(ki derler), halk nazarında dinsizlikle özdeşleşir. Bu kadar basit.
Hem ilahsız olup hem ilahlı dinleri kabul etmek ne demek , o dediğinizi halen anlamadım.

Hnduizm ile Budizmi aynı kefeye koymak oldukça bilgiden yoksun olmak olmaz mı? Hinduizmde milyonlarca tanrı varken, Budizm de tanrı diye bir gerçek yok.
Ritüeller sadece bir törendir. Anıtkabirde de törenler yapılmakta orada bir ruhani durum mu var??
Budizm de tanrı diye bir şey yok ama reenkarnasyon denilen doğum-ölüm döngüsü diye bir şey var ki, bu da anıtkabire gitmekten farklı bir ritüeldir.
Bu dünyada ilahi olmayan yani ateist olan pek çok din var. Yani ateizm dinsizlik demek değil. Bu gerçeği kavramak bu kadar zor mu?
Bu sözü nerden duydunuz ya da kimden okuyup heyecanlanıp böyle anlatıyorsunuz bilmiyorum ama ;
Bahsettiğiniz şey halen felsefenin ve teolojinin konusudur ve tartışma alanıdır.Kapanmamış bir sayfadır.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil