Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-05-2014, 13:23
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Kendisini "imanlı" bilip, kabul edenlere sorumdur.

Ey müslümanlar, Hristiyanlar, Yehova şâhitleri, Mormonlar, Mûseviler, Bahâiler, Hindular ve de Şamanistler!...
Hepiniz kendinizi inançlı ve dahi imanlı görür, öyle kabul edersiniz.
Neye inandığınızı/taptığınızı hiç düşündünüz mü ?

"Güç"e mi tapmaktasınızı;
Yoksa Tanrıya mı ?
Güç'e tapmak ile Tanrıya tapmak arasında sizce bir fark var mıdır ?
Varsa ne(ler)dir ?

NOT: BU bir sorgulama değildir. Öğrenme amaçlı sorulmuştur.
Alt 04-05-2014, 20:55
kut kut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Dini inancı olan kişilerin hep güce tapan kişiler olmaları tesadüf değildir. Tanrı'ya inanırlar çünkü Tanrı güçlüdür, inanmazsan seni cehenneme atar, inanır itaat edersen yırtarsın, seni cennete koyar huri, köşk falan da verir, köşeyi dönersin. Hep güçlüden yana olan, rüzgar nereden eserse oraya dönen kişilere bakın hepsi dini inancı olan kişilerdir.
Alt 04-05-2014, 21:01
kut kut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu arada, saydığınız diğer dinler hakkında çok fazla bilgim yok ancak şamanizmde Tanrı yoktur, çeşitli ruhlar vardır. Eski Türkçedeki Tengri de "sema, sky" demektir, bugünkü anladığımız gibi Tanrı değildir, Köök Tengri "Mavi Gök, Blue Sky" demektir.
Alt 05-05-2014, 11:11
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ey müslümanlar, Hristiyanlar, Yehova şâhitleri, Mormonlar, Mûseviler, Bahâiler, Hindular ve de Şamanistler!...
Hepiniz kendinizi inançlı ve dahi imanlı görür, öyle kabul edersiniz.
Neye inandığınızı/taptığınızı hiç düşündünüz mü ?

"Güç"e mi tapmaktasınızı;
Yoksa Tanrıya mı ?
Güç'e tapmak ile Tanrıya tapmak arasında sizce bir fark var mıdır ?
Varsa ne(ler)dir ?

NOT: BU bir sorgulama değildir. Öğrenme amaçlı sorulmuştur.
Neyi öğrenmek istediğini bilmeden nasıl bir cevap verilebilir ki bu sorulara?

Güç der iken kastettiğin nedir?
Tanrı der iken anladığın nedir?

Sen ile ben, farklı anlamlar çıkartabiliyor isek, burada nasıl bir cevap verebilirim ki?

Demek istediğim daha açık sorabilir misin, tam olarak anlayamadım sorularını.

Bir dip not ekleyeyim. Biz kendimizi imanlı görmeyiz, imanlı görmek isteriz.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 05-05-2014, 11:27
Üyeliğini Sonlandırmış

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neyi öğrenmek istediğini bilmeden nasıl bir cevap verilebilir ki bu sorulara?

Güç der iken kastettiğin nedir?
Tanrı der iken anladığın nedir?

Sen ile ben, farklı anlamlar çıkartabiliyor isek, burada nasıl bir cevap verebilirim ki?

Demek istediğim daha açık sorabilir misin, tam olarak anlayamadım sorularını...
Güç'ün insana sağlayabileceklerinden hareketle; paraya, makam ve mevkiye olan ihtiras gibi, güç'e karşı da, onu elde etme, sâhip olma ihitrâsı gelişebilir insanda.

Ama ben bundan bahsetmedim.
"Güç'e tapmak" derken:

Gücüne erişemediği için boyun eğmek zorunda kaldığı bir varlığa itaat etmek /tapmak ile Tanrı'ya tapmak arasında bir fark görebiliyor mu; kendisini "imanlı" olarak görenler/görmek isteyenler.

...Bir dip not ekleyeyim. Biz kendimizi imanlı görmeyiz, imanlı görmek isteriz.
Doğrusu; ben de bunu anlamadım.
İmanınızdan şüphede misiniz ?

Eğer kasdınız "Son nefeste imanlı gitmek" ise, bu son derece saçma bir inanıştır. Ben, yıl boyunca iyi niyetinden, samimiyet ve çalışkanlığından şüphe etmediğim bir öğrenciyi, son derste yanlış cevap verdi diye sınıfta mı bırakayım ?
Alt 05-05-2014, 12:21
Kıdemli Üye

Vefik Sami Diyor ki
Güç'ün insana sağlayabileceklerinden hareketle; paraya, makam ve mevkiye olan ihtiras gibi, güç'e karşı da, onu elde etme, sâhip olma ihtirâsı gelişebilir insanda.

Ama ben bundan bahsetmedim.
"Güç'e tapmak" derken:

Gücüne erişemediği için boyun eğmek zorunda kaldığı bir varlığa itaat etmek /tapmak ile Tanrı'ya tapmak arasında bir fark görebiliyor mu; kendisini "imanlı" olarak görenler/görmek isteyenler.
Vefik Sami,

Ben bundan bahsetmedim diyorsun ama gücüne erişemediği için boyun eğmek zorunda kaldığı der iken aslında bundan bahsediyorsun. İnsan, Allah'ın gücüne erişemediği için itaat etmiyor, kendisine verilenler için acizliği karşında şükrediyor. Dediğin gibi yapanı da vardır belki ama bunu da en iyi bilen Allah'tır.

Rabbim der ki,
Şayet cennet ve cehennemi yaratmasaydım, ben yine de ibadet ve itaat edilmeye layık bir İlah değil miydim?
Mesele iman edip cennete girmek değil. Gerçekten iman edenin gözünde cennet yok ki. Rabbimin rızasını kazanmaktan daha güzel cennet mi olur?

Vefik Sami Diyor ki
Doğrusu; ben de bunu anlamadım.
İmanınızdan şüphede misiniz ?

Eğer kasdınız "Son nefeste imanlı gitmek" ise, bu son derece saçma bir inanıştır. Ben, yıl boyunca iyi niyetinden, samimiyet ve çalışkanlığından şüphe etmediğim bir öğrenciyi, son derste yanlış cevap verdi diye sınıfta mı bırakayım ?
Son derste yanlış cevap verdi diye sınıfta mı bırakayım dediğin öğrenci, yanlış cevabı bilerek mi vermiştir yoksa bilmeyerek mi? Yıl boyunca samimiyetinden, çalışkanlığından şüphe etmediğin öğrencin, son derste değişti, senin ondan şüphe etmediğini bildiği için de bu iyi niyetini kullandı ve bilerek kasti yanlış yaptı. Nasıl olsa benden şüphe etmiyor, yanlış yapayım hatta başkalarının da yanlış yapmasına sebebiyet vereyim dedi. Sen bunu öğrenince yine dersten geçirir misin?

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 05-05-2014, 13:08
Üyeliğini Sonlandırmış

...Bir dip not ekleyeyim. Biz kendimizi imanlı görmeyiz, imanlı görmek isteriz.

Vefik Sami,

...Gerçekten iman edenin gözünde cennet yok ki...
Bir dediğin diğerini tutmuyor.
Eğer sen "taklid-i iman"da isen, tahkiki iman sahibini ancak mutma'in edecek şeyi nereden biliyorsun ?
Bunu gönülden diyemiyorsan, kimi kandıracaksın ?
Ezbere iman oluyor mu ?

Vefik Sami,

...Mesele iman edip cennete girmek değil. (...) Rabbimin rızasını kazanmaktan daha güzel cennet mi olur?
Ölümden sonra dirilmeyeceğini ve "Cennet" diye bir yere asla gitmeyeceğini bilsen, yine de bu "Rızâ" peşinde koşar mıydın ?

"Evet" deyip geçmek çok basit olur.
Neden "evet" dediğini de biraz açıklamalısın.

Ayrıca; sen burada başka, Mekke'nin 'ulu' Rab'bi Tevbe:111 de başka konuşuyor.

"Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır..."

Demek ki sen İslâmı Allah'tan ve "Habibi"nden daha iyi bilmektesin

Konu Vefik Sami tarafından (05-05-2014 Saat 13:22 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-05-2014, 17:33
Kıdemli Üye

Vefik Sami,

Samimi yaklaşıp bir iki kelam edelim dedik. Hemen laf sokar oldun...

Soruna cevabım tabi ki evet olurdu. Neden? Milyarlarca neden yazılabilir ama ilk aklıma geleni yazayım.

Beni yaratması...
Doğdum, yetiştirildim, büyütüldüm, türlü türlü nimetlerden faydalandım.
Okudum, okutuldum bir meslek sahibi oldum.
Sevdim, sevildim, evlendim.
Şimdi yaşamaya devam ediyorum.

Bunların arasına milyarlarca neden sorusu için cevap koyabilirim.

Alt 05-05-2014, 18:06
Üyeliğini Sonlandırmış

Vefik Sami,

Samimi yaklaşıp bir iki kelam edelim dedik. Hemen laf sokar oldun...
Gerçekten "Laf sokma" gibi bir niyetim hiç olmadı.
Hattâ yazılan mesajlarından bunu sezinlediğimde, münâkaşayı derhâl bitiririm.

Neden "evet" dediğine dâir yaptığın açıklamayı tartışacak, yâhut beğenmeyecek durumda değilim. İnancınızdaki samimiyet sizinle iman ettiğiniz arasındadır. Bunu bir başkası net olarak aslâ bilemez. Benim aradığım; inançlı kişi o "samimiyet"i hangi donelerle elde etti ? Bu arada, "Güç'e mi tapmaktasınız, yoksa Tanrıya mı" sorum hâlen havada kaldı. Bununla ilgili sizden gerekçeli bir açıklama beklemekteyim. Fakat "Evet"e verdiğiniz cevap gibi klâsik/genel-geçer ifâdeler olacaksa, hiç zahmet buyurmayın
Alt 18-03-2015, 09:14
miclejay miclejay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

işi o "samimiyet"i hangi donelerle elde etti ? Bu arada, "Güç'e mi tapmaktasınız, yoksa Tanrıya mı" sorum hâlen havada kaldı. Bununla ilgili sizden gerekçeli bir açıklama beklemekteyim. Fakat "Evet"e verdiğiniz cevap gibi klâsik/genel-geçer ifâdeler olacaksa, hiç zahmet buy

asad

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil