Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-09-2019, 12:30
kendosertadam kendosertadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Duran Adam.
Denizin kenarında ...
diktiğin o adam .
Hatırladın mı ?
Sana soruyorum batıdan bana yüzünü çeviren Adam .

"Denizin kıyısında dikilip durdu." Vahiy 12/17

diğer dikileni anımsa...
sudan geçerken dikilmesini emrettiğin o adamı...sırtında taşıtdığın şeyle...resmi canlandırma hevesinle yapmıştın yine...

yeni yetmeleri benimle alay etmeleri için peşime saldın.

Elişa ile de alay etmişlerdi.Oda benim gibi "kel"di :

2.Krallar 2 /23-24

(Çocukken) bende çarmıha gerildim.(Şaka değil) Issız yerlerde dolaştım genç İsa gibi.
33 yaşımda suratıma yumruk yedim,aşağılandım.33 yaşımda hastalandım.her hastalık nüks ettiğinde "ölüp ölüp dirildim " dedim...hastalık peşimi bırakmadı.İsa ile alay ettiler,benimlede alay ettiler 25 sene önce.hakaretlere uğradım.hemde korkunç şekilde.

İsa 'nın ruhu üzerimde olabilir mi ?

İncil de "dikilen" şeyin sonunu biliyor musun ?

İblisle konuşuyorum.

İncil' de yazılanlar gerçekleşiyor.
İncil Tanrının kitabı olabilir mi ?

Ne dersin ?
Alt 04-09-2019, 12:51
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turan Dursun'un ölüm yıldönümüymüş susuyoruz
Herkes susuyor

Bugün din ayakları yere çivili olmayan bir heykelin yıkışı ve itilişi gibi belli ağırlıkla itişle çok kolayca yıkılabilir..
Bunu kimsenin umursadığını sanmıyorum. Buna benzer şeyleri bir kaç yıldır yazmak yorgunluk sadece ...
Turan Ustaya saygılar sevgiler.unutmayacağız ve bir şeyler yapacağız..

Tevrat öyküsünü uzaylı tanrılar yani antik astronotla özdeştirerek yani insanla gelip gökten anlaşma yapmış genetik deney yapmış iki büyük koca kenti yıkmış insan içine inmiş bir canlıdan varlıktan sözediyor. Bir taraf masal diğer taraf o değil bunlar yok olamaz mümkün değil diyor. Sadece bu bilginin açıklanması ifşası ve yüzleşmesi ya da İsrailoğlu denenin ifşası yüzleşmesi din karanlığını bitirmeye yeterlidir çünkü bu gerçektir..
Din bilgisinin buradan zorlanması gerekiyor. Binlerce sene daha uyuyabiliriz.
Facebook grupları şuralar buralar her yerde yazmaya devam edeceğim-susmayacağım..
Herkese sevgiler saygılar..

Bu arada geride kalan Diyanete sorularım postumu da yineliyorum..

https://turandursun.com/forumlar/sho...&postcount=130

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 12-02-2021, 21:11
Üye

Standart Din'e Din

İslamla sanırım başetmenin tek yolu bu.

Din'e din...

Pastafaryanizm gibi düşünülebilir. Deist, agnostik, ateist, panteist hepsini kapsayacak bir antidin, karşı din...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 08-06-2021, 00:21
Üye

Bir dinden özgürlük sitesinin gelişimini tamamen ve tamamen oraya doğru üyenin gelmesi (doğru üyeyi çekme) yanlış üyenin gelmemesi olarak algıladığım doğrudur

Bilgilenmiş bir kaç kişi yüzlerce kişinin yapamayacığını yapabilir ve eğer bir kaç yüz kişiyi birleştirebiliyorsanız (ve eğer bölünmeler yoksa) bu iyi

Alt 08-06-2021, 01:31
Üye

Kozmolojik Çokluk Soruşturması ve Tartışması bitmemiş taslak ve ayrıca agnostik forumun kapatılması yorumum içiçe

İkinci kez aynı konuyla ilgili tasla kalıyor ve yazamıyorum sanırım beynimin çorbaya döndüğü doğru

Sizce buna benzer bir şeyi nasıl tam olarak yazmalıyım?
Nasıl yazarsam tepki görmez?
Forumda bu tip bir içeriğin bulunmasını nasıl karşılıyorsunuz?
Forumda bu tip bir içeriği istemiyor musunuz?

Kozmolojik Çokluk Soruşturması ve Tartışması Taslağı

Kozmolojik çokluk ve olası uygarlaşmış, güçlenmiş kozmolojik ileri varlıklar soruşturması ve bu soruşturmanın kimin tarafından yürütüleceği sorunsalı

Kozmolojik çokluk (dış uzaydaki insan dışındaki olası akıllı yaşam formları) mümkünse çağlar boyu dünya gezegeni ve insan ırkı ile etkileşiminin olup olmayacağı sorunsalı incelenmesi

Nasıl bir başlık koyacağımı bilemedim ancak üye ya da yazar olarak beni takip edenler sanırım biliyordur. Bir tanesi çok alternatif bir veri kaynağı olmak üzere Tevrat ve Sümer gibi içeriklerin de yorumlanmasından Sitchin gibi bazı araştırmacıların da öne sürdüğü gibi dünyadışı kimi yaşam formlarının geçmişte insanla teması olup olmadığı sorunuyla yakından ilgiliyim. Dahası bana göre açık olarak bunun olduğunun farkında hissediyorum çünkü tekrar tekrar tüm inceleme ve gözden geçirmelerim aksini söylemiyor: Dahası insan ırkının konuşulması gereken asıl gündeminin artık bu olması gerektiğini öngörüyorum.

Eğer dinleri elimize veren paradigma buysa ve olgu buysa onu objektif çözümlemeliyiz. Bana göre bunu bilim yapmayacak ve bu anlamda felsefe bölümüne getireceğim bir başlığın felsefe bilimüstü özgür düşünce olarak görülerek bilimsel paradigma ve görüşle sınırlanmaksızın ve bilimin sınırları tartışmaya dayatılmaksızın bireysel düşünce ve felsefe (hatta arkadaşlık) çerçevesinde tartışılması ve söyleşilmesini rica edeceğim

Daha doğrusu bunun foruma uygunluğunun sınırını ya da biçimini arıyorum. Tatsız bir tartışmacı olmak ve kişisel söylemlerini ve gündemini ortama dayatmak istemiyorum. İstenmiyorsa getirmek yazmak ya da tartışmaya zorlamak niyetinde değilim.
Benim kişisel gerçeğim olduğunu zaten ifade ettim ve demirbaş üye eminim biliyor.

Bu konu da tartışma yapma üzerine türk forum ve gruplarında açılımlar denedim ancak çakıldım ve bir yere varamadım.

İlk başlıkta kimin tarafında yürütüleceği dedim çünkü bu tartışmayı yapmak istediğimde diğerlerimize göre yeterli bilimsel kanıt ve bulgu olmaksızın bunun hurafe olacağı gibi bir tartışma (bize göre tartıştırmama) engeliyle karşılaşıyoruz.

Sümer tabletleri bana göre bundan bahsediyor
Yine Tevrat bana göre açık yorumlanırsa tam olarak bundan sözediyor.
Bunları tarihsel kayıtlar olarak ele alsaydık ciddi bir iddia olarak objektif incelememiz gerekecekti.

Ben bu incelemenin yeterince yapılmadığı ve yürütülmediği konusunda taraf savcıyım.
Eğer bizler insansak aynı tür ve soysak ve birlikte yaşıyor ve birlikte bir değer dizgesi oluşuturuyorsak ve birbirimizi umursuyorsak bu benim hepimizi umursama biçimim. Bununla ilgilenmeliyiz.

Bunun dışında değindiğim alternatif bir veri kaynağının iddiası ile ben bilim ve felsefe grup ve forumlarını dolaştım. Büyük bir tepki aldığımı düşünüyorum. Daha açık olursak tartışmayı bilimsel bilgi ve aklı temsil ettiğini iddia eden arkadaşlar kendini ateist tanımlayanlar çok büyük oranda baştan reddediyor ya da bu anlamda görüşmeye bile geçit izin bile vermiyor: Üçüncü parti berbat görseller, hakaret yakını bir yaklaşım hatta hakaret ve benzer ifadelerle konuya dönüş oluyor ve bence ateist olarak tanımlanan bir ortamda moderasyon da o tutumu destekliyor.

Sitenin mottosu dinlerden özgürlüğün sesi. Kavramı ilintili buluyorum

Bu forumda bir facebook grubunda bulup paylaştığım bir içerik vardı. Genç bir arkadaş Turan Dursun'la ayaküstü bir tanışıklığı ve sohbeti olan yaşlı bir amcayla tanışmış ve amca tanrıların dünyadışılar olduğunu söylemişti. Bu tabi ki amcanın görüşüydü. Bu bir nonteist facebook grubunda paylaşılmıştı ve bu anlamda Turan Dursun'un fikirlerine net bir gönderme yoktu ancak yine de ben de bir acaba oluştu. Ben o kanıdayım Turan Dursun'u bilemem.

Forumdaki önceki başlıklarım ve içeriklerim derme çatma olduğu ve bana göre paramparça ve okunamaz da olduğu için forumda en azından benim asıl derdim olanı kişisel bir başlığımda özetleyen bir gönderi ya da tartışma başlığı açmak ve tutmak isterdim.

Sormak istediklerim?

Sorunun görüşülmesi bilimin tekelinde midir?
Bu doğru olabilir ,bir olasılıktır ya da bu iddia kontrollü bilimde incelenmeli demek için bilim diye bir kurumdan icazet ve onay mı alınmalı beklenmelidir?
Bu konuyu tartışmak için bu konu da kurumsal bilimin bize veri sağlamasını mı beklemeliyiz? ve sağlamamışsa tümden red mi etmeliyiz?

Bilim;?

Peki bilim size bize ne verdi ve kattı_?
Her çağın bilimi aynı zamanda karanlığı değil miydi?
Gelişiyor muyuz tekno bir çöküşe mi gidiyoruz yani içe mi çöküyoruz_?
Teknoloji ve uygarlık gelişim midir?

Burası konudışı biraz agnostik forumun kapatılması gibi

Şimdi bence alınması verilmesi gereken özeleştireler var. Ben kendi ölçütünde bir serbest düşünce insanı olarak onlarca blog ve forum gezdim. Ateist kültür klasik anlamda ergen dediğimiz gibi bir kültür ve o ergenlik bunalımını yaşıyor. Felsefeden ve felsefe okuryazarlarından destek almalı. Bilim özgürlük demek mi ve özgür düşünceyi mi temsil ediyor? Bunu sorgulamalıyız_?

Şimdi dindarın dinden ve dini kurumdan ve söylenceden sözde otoriteden (hatta o analyışta toplumsal birleşmeden) destek alması oraya sırt yaslaması gibi bir bilime yaslanma var ve biliminde hazırcı kolaycı çattığı bir takım bilgi tabanı var.

Özgür düşünce bence çok çok daha geniş bir kapsam ve kavram..
Ateist filozof bulsa dövüyor. Sözde bir forum tartışmasında eristik bilimle onu yere serer:

nonteizm birleşmeli ve nonteizm kavramında birleşilmeli ve atesitte birleştirmeli ve birleşmeli, ayrışmamalı.

deizm agnostism özellikle panteizmle birleşmeli, dışlanmamalı ve bu içten olmalı bir politik yaklaşımla değil
panteizm deizm ve agnostisizm eleştirisi yapmayı ateist bırakmalı
Özellikle panteizm eleştirisi
ben bir panteist değilim nondualistim vb gerçekten panteism eleştirine varmak için oldukça yol var. bilimsel taban olmasaydı belki o taban öndeydi (filozofik anlamda bir geçek)

duygusal tabanda teiste en geçişik olan desit sanırım sonra agnostik mi?
en çok teist geçişini bu sağlar. On da tanrı var diyebilirsin. Duygusal bağ ve tabandan bu sağlar ki en çok geçişte oraya sağlanır ve sağlanıyor.

Yani dostu düşmanı kiminle birleşeceğini anlamalı. Ateist klasik bilindik anlamda herkesi kendi safına çekme kendine benzetme dönüştürme olmayanı yere serme uğraşı gibi yani teizm gibi diğer hepsine de karşıt görünümünde. Bunun kadar nahoş algılandığını algılamıyor ya da umurunda değil: Gerçek savcısı kendini ilan etmiş...

ateism bir sınıf atlama .hazır bilgiyle derme çatma bilgiyle. verili tabanla klasik hızlı.
o yol olmadığını düşünün. deism agnostisim ve digerlerinin duygusal düşüncsel filozofik tabanı önde ya da arada olacaktı. Bazıları içsellemeden ya da kendi bulup ç-özümsemeden hazır kutup ve kampa atlamıyor. Farkı anlamıyorsunuz.

Ateist/ateism çevrede bir dost kümesi görmeli ve öyle yaklaşmalı ele almalı. Kiminle birleşeceğine karar vermeli. Katı bir şekilde kendi adacağında ve herkesi oraya çağırıyor.

Ben olsam nonteizm çatısı birliğinde/altında nonteizmin her renginden temsilinden ve temsilcisinden bileşik bir yönetim anlayışı ya da panteist ve panmaddeci (materyalist vb) ikisi bileşik bir yönetim anlayışı yönetim ve içerik sağlardım.
Yöneten topluluğunda duygunun da bu olmasını sağlardım ve moderasyon içinde bu birliği voltran gibi kurardım. Tabi bu kavgasız bir birleşke olmalı:
bu koparılmaz:

dindarın şımarıklığının yani dini bilgiyi güç sanarak yaptığı şımarıklığın aynını ateist bilimsel bilgiyle ve bilimin sopasıyla yapıyor
Özgür bulsa döver yere serer. Nerde özgürlük var yokedin:
Bilimi özgürlük olarak algılamıyorum

Bir önemi var mı bilmiyorum ama bilim denilen (%70-80) din kadar dindar ve özgürlük ve bilgi düşmanı.. Katı bilimsel paradigma tutum ve inanışlar var
Dinden özgürlük için bilimle yapılan işbirliği bence fiyasko.
Batıda sözde özgür toplumlar bilimle özgürleşti değil mi?.
Bilimle değil ama bilgiyle özgürleşti ve o özgürler her zaman bilime karşı bilim dışından çıkarak bilim yeşertti. Bence. Konjonktürün geçerli statükocu bilimi hiç bir çağ da değildi.
İkincisi ileri gittiğimiz söylencesi bir masal değilse şu an ki bilimin geleceğe göre geride oluşu ve şu an birşeyleri gözden kaçırdığını varsayın

En basiti Marks ve Nietzsche filozof adıyla anılıyor bilim insanı değil ve eminim bilimden daha fazla dindar kopardılar . Biri Tanrı öldü diğeri din afyondu diyerek. Bunlar bilimsel içerik değil. İki söylem ve söz dağarcığı da.
Kuramsal olarak evrimin bir dindar da nasıl algılanacağı hakkında bir fikrin var mı? hiç bir zaman onun için geçerli değil. Başlama oluşma ilk hareket söylencesi direklerine yaslanıyor. Tanrıyı besleyen yer ve şey -zemin. Başlama ve ilk hareket direği kapatılmadan açık bırakılarak tanrı kapatılamaz. Verilen tartışamalr eriştik güç gövde gösterisi.

Otoriter distopyanıza bakın ve nereye gidildiğine ve gidileceğine de
Siz bilirsiniz

Konu "ictenlik" tarafından (08-06-2021 Saat 02:43 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-06-2021, 14:33
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın ictenlik,
Öncelikle bu harika konuyu buraya taşıdığınız için teşekkür ederim. Bence, dinlerden özgürlüğün sesi olan bu platform tam da bu ve buna benzer içeriklerin tartışılabileceği en uygun yerdir. Her ne kadar forum bir dönem sadece nonteistlerin tekelinde bir ortam olarak bilindiyse de, son dönemde farklı fikirlerin de artmasıyla ortamın çeşitlendiğini gözlemliyoruz.
Neticede din bir inançtır, adı üstünde, inançtır. Kişi istediği şeye inanıp inanmamakta tamamen özgürdür, sınırsız şekilde özgürdür. Ancak inandığı gibi ya da inanmadığı gibi yaşamakta da özgürdür, taa ki diğerlerine zarar verecek noktaya gelene kadar.
Şimdi ben Allaha inanıyor muyum? Evet. Peki teist miyim? Evet. Peki bu dünyada bir Tanrı var mı? Yok. Şimdi bu, Tanrıya inanç olduğu için teizmdir, aynı zamanda Tanrı'nın bu dünyada olmadığını ifade ettiği için non teisttir. Bu açıdan, yani kategorik olarak dünyada bir Tanrı'nın "var ya da yok" kalıbının dışına çıkan ve sizinki gibi, benimki gibi düşünceler hem teizmin hem de nonteizmin dışında kalıyor. Ve en başta buradakiler olmak üzere çoğu insan aradaki farkı ayırt edemiyor.
İnsanlar kategorik olarak karşısındakini bir yere konumlamak istiyor. Onu ya kendi görüşüne benzeterek kendi safında değerlendiriyor, veyahut onu iyice analiz edip kendisiyle ortak düşüncede olmadığını anladığında karşı cepheye koyuyor. Cepheleşmenin gerekli olmadığını, bazılarının bu cepheleri reddettiğini de anlayamıyorlar maalesef. Bu itibarla, endişelerinizi en iyi ben anlıyorum diye düşünüyorum.
Bu kısa girizgahtan sonra içerik hakkındaki mütalaama geçmek istiyorum.
Atıf yaptığınız için konunun alt düzey elemanlarından olan bilim konusuna kısaca değinmek istiyorum. Ben güncel ve geleneksel bilimi genel anlamda reddediyorum. Eğer stolenhistory benzeri komplo teorilerini barındıran yabancı forumları araştırırsanız, birden fazla alternatif tarih, alternatif tıp, alternatif coğrafya olduğunu görürsünüz. Bunlar komplo teorisi olmaktan öteye gitmiştir. Bilimi neyin ve kimin temsil ettiğinde de mutabık olunamıyor. Bilim bana göre tamamen görecelidir. Bilimi temsil ettiğini iddia eden gruplarınsa bilimsellik olarak tanımladıkları şeye uygun hareket etmediklerini görürüz.
Ortaçağda farklı bir fikirle ortaya çıktığınızda engizisyona giderdiniz. Şimdi de bilimi temsil ettiğini iddia edenlerin kurduğu engizisyon, kendi dünya görüşlerine aykırı en ufak fikirde hemen engizisyonu çalıştırıyor, hızlı şekilde yargılıyor ve idam ediyorlar. Felsefi anlamda farkları yok, fiziksel anlamda kafa kesmiyorlar ama fikrin kafasını kesiyorlar, çok bir şey fark etmiyor.
Şimdi ben kalkayım bir üniversite kuruluna dünyanın düz oluşuyla ilgili bir yazı yazayım, bakmadan çöpe atarlar. Tamam da, benim çalışmam bilimsel çalışma şartlarını sağlıyorsa, tekrar edilebilir veriler içeriyorsa, hesaplar bilimsel temellere oturmuşsa, bunu yapamamak gerekir. Ama onlar sadece videolarda dünyanın küre olduğuna bakarak bunu yapıyorlar, ve sonra bilimselliği tanımlarken, video gibi nesnel öğeleri dikkate almamak lazım diyorlar. Tam bir tezat, tam bir iki yüzlülük.
Şimdi Tanrı'nın var olup olmadığı konusu hiç bir şekilde bilimsel değildir. Tanrı'nın var olduğu, birilerinin iddiasıdır. Tanrı'nın yokluğu da birilerinin iddiasıdır. Benim çıkarımım, hayat tecrübeme dayanarak, bir Tanrı'nın varlığı, kutsal metinler olarak ortaya atılan metinlerin Tanrı'nın sözlerinden esinlendiği, fakat bu dünyanın Tanrı'nın hitap ettiği insanların dünyası olmadığı, tamamen kurgu bir dünya olduğudur. Bu yüzden bu dünyada Tanrı'nın adı vardır, kendi yoktur. Bir bilgisayar oyununda Tanrı olması gerekmez, ama oraya bir Tanrı'nın ismini ya da varlığını simüle edebilirsiniz.
Kozmolojik çokluk konusunu bu isimle değilse de buna benzer isimler altında zaman zaman tartışırız. Eğer birden fazla simülasyon varsa bu simülasyonu oluşturan evrenler kozmolojik çokluk oluşturur. Bu evrenlerin bazısında Tanrı, bazısında insan, bazısında melek veyahut şeytan olabilirsiniz. Dahası, bir çok farklı evrende aynı anda bir çok rolde de olabilirsiniz. Bu öyle bir hal alabilir ki, gerçekte ne olduğunuzu unutabilirsiniz bile.
Ben son dönemde dünyanın bir hapishane olduğunu düşünmeye başladım. Ama son veriler ışığında bunun hapishane olmadığı kanaatindeyim, ama dünya hayatı her şeyden çok hala bir hapishaneye benzemektedir.
Küreselcileri de tam bir yere oturtamadım. Bunlar simülasyonun içinde, her şeyi yok etmeye çalışan bir oluşum mu, yoksa simülasyona hizmet eden ve dünyanın ömrü bittiği için son darbeyi vurmaya çalışan, simülasyona hizmet eden bir grup mu?
İnsanın fiziksel incelemesinde insanın bir hayvan olduğu sonucu çıkar. İnsanın fiziksel açıdan hayvanlardan hiç bir farkı yoktur. Ortalama hayvanlara göre güçlü, mikroskobik hayvanları da düşünürsek boyut olarak iri boyutta olan, sıradan bir hayvandır, ortalama bir hayvandır. Ancak işin akli, felsefi boyutuna geldiğimizde görürüz ki insan ve hayvan arasında çok büyük bir uçurum vardır. Neye ve kime hizmet ettiğini bilemediğimiz sözde bilimsel geçinen kuru kalabalık, hayvanlara zeka atfederek sözüm ona insanın felsefi açıdan da hayvan olduğunu kanıtlama telaşındadır. Oysa ki insanı felsefi açıdan hayvanla kıyaslamaktan daha yakın kıyaslama türü onu Tanrıyla (!) kıyaslamaktır. İnsan fiziksel olarak Tanrıdan ayrışır ama fikri açıdan yaratıcı yeteneği nedeniyle Tanrıyla benzeşir. Zeka seviyesi olarak baktığımızda cinlerle, meleklerle, şeytanlarla aşık atacak düzeydedir. Şeytan ne demiştir? Madem benim yaptığım şeytanlıkları yapacak bir insan yaratacaktın, bana ne gerek vardı? Bu tekerlemenin espirisi, insanın üç kağıt açısında şeytanla aşık atabilmesidir. Bir sincaptan, bir tavşandan böyle şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyleri yapmasını bekleyebilir miyiz? İnsan felsefi açıdan her şeyden çok Tanrıya benzer.
Yanlış anlaşılmasın ben burada, "Tanrı vardır, melek vardır, şeytan vardır" -DEMİYORUM. Bu terimlerin en genel kullanıldığı manalarını kast ediyorum. Yani eğer Tanrı buysa, insan hayvandan daha çok Tanrıya benziyor.
Şimdi böyle bir ortamda, fiziksel olarak tam bir hayvan olan insanın, felsefi açıdan hayvanla hiç ilgisi olmaması, daha ziyade ruhani varlıklarla benzerlik göstermesi, hayatın olağan akışına, akıl ve fizik kurallarına aykırıdır. Burada en yakın senaryo insanın ya bir hayvana insan aklı eklenerek, ya da hazır bir insan aklınan ete kemiğe bürünmesiyle oluşmuş olduğudur. Bu bir simülasyon etkisi de olabilir, insandan daha önce yaşamış üstün bir ırkın hayvanlara insan aklı ekleyerek oluşturması neticesinde de oluşmuş olabilir. Bunların ya da başka teorilerin hangisinin doğru olduğundan emin olmak için elimizde yeterince veri yoktur.
Fakat tartışmayı yürütmemize yetecek kadar veriye sahibiz.
Bu arada konu dışı bir ilave daha yapmayı istiyorum:
Günümüz nonteistlerin önemli bir kısmı genellikle Abrahamic dinlere hizmet eden kölelerdir. İnsanı teizm veya nonteizm arasında seçim yapmaya mecbur bırakırlar, onu dışlar, zorlar, ya bizdensin ya da ilkel dinlere inanan gericisin şeklindeki manipülasyonla, onu seçim yapmaya mecbur eder, sanki üçüncü, dördüncü,... eninci ihtimal yokmuş gibi. Teistlerin taktiği de aynıdır. Ya bizdensin, ya da kafirsin, başka üçüncü bir yol için ihtimal vermezler, ona yol bırakmazlar. İnsan ölçer, tartar, ikisinden birine karar kırar. Eğer nonteistlerin argümanları ikna edici değilse teizme yönelir. Sanki bu ikisinden çok daha güçlü şekilde olası başka teoriler yokmuş gibi. Ve alternatif teorilere doğrudan saldırırlar, oysa ki teizme bile bu kadar vahşice saldırmamışlardır. Bu açıdan teistler ve nonteistler farklı görüşlerin kafasını kesmekten başka bir şey yapmamıştır diyebiliriz.

Bu arada konunun felsefe bölümüne en uygun olduğunu düşünüyorum.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 08-06-2021, 15:24
Üye

LEVH´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın ictenlik,
forum bir dönem sadece nonteistlerin tekelinde bir ortam olarak bilindiyse de, son dönemde farklı fikirlerin de artmasıyla ortamın çeşitlendiğini gözlemliyoruz..
Ben nonteist tanımına dahilim, dahil olmalıyım çünkü dinsiz ve tanrısızım

O yazıma burada burada bir devam yazdım

https://turandursun.com/forumlar/sho...3&postcount=32

Ben taraf değilim insan insandır ve ama dinlerden özgürlüğü en çok ben istiyorum

İbrahimi dinleri hemen yarın imkanım olsa yıkar ve bunu büyük bir gürültüyle yapardım.
Ben deli değilim adında bir şizofren öyküsü var. Yazarı kelimelerle dünyaya havaya uçurmak istiyorum diyor.

İnsan kafasını havaya kaldırmalı, insan kafasının yerde işi ne_?
Tapınç cehennem gibi çok büyük olumsuzluklar var ve çok can sıkıcı şeyler.

Sayın ictenlik,
Bu arada konunun felsefe bölümüne en uygun olduğunu düşünüyorum.
Bence uygun değil. Yani oraya aldım mı içeriğin daraltılması değiştirilmesi gerekir. Öyle verilmemesi gerekir.

Gönderini tekrar okuyacağım geç kalktık ve bana göre sabah ve hızlı atlayarak okudum

Ben nonteizmle ateizm kavramlarını ayrı ele alıyorum

Simulasyon kavramını kullanmışsın o konuda diyeceğim her şeyi dedim. Tek simulasyoncu, bir tek simulasyoncu gibi dışsal güçler gibi düşünceleriniz varsa bunlarsan kurtulmanızı temenni ederim

Eğer öyle yorumlansaydı varolan her şey simulasyoncudur ve simulasyondur diyebilirdik. Bu doğu nondulaizminin varolan her şey ilüzyon yorumuna birebir eşdeğer olurdu

Bir yere tam oturtamadığını söylediğin şeyler var onlar için kendi bilgi kaynağımı referansladım

Simulasyon kavramını sevmiyorum okurken beni kivi ya da ya da şeftalinin dışındaki tüy gibi zorluyor...

İyi forumlar

Alt 08-06-2021, 15:28
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hızlı ve atlayarak okuduğun için fikirlerimi engize etmişsin.Anafikri anlamak için hepsini okumak lazım. simülasyon da oradaki eninci teoriden birisi diyorum. Şimdi kast etmediğim şeye atıf yaparak fikirlerimi küçültme girişimin, cıks, bu olmadı.Yazılarımı küçültebilirsin, ama fikirlerimi, asla.Simülasyona alerjik olmayalım, ya simülasyon varsa?

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 08-06-2021, 16:48
Üye

Hızlı ve atlayarak okuduğun için fikirlerimi engize etmişsin.Anafikri anlamak için hepsini okumak lazım. simülasyon da oradaki eninci teoriden birisi diyorum. Şimdi kast etmediğim şeye atıf yaparak fikirlerimi küçültme girişimin, cıks, bu olmadı.Yazılarımı küçültebilirsin, ama fikirlerimi, asla.Simülasyona alerjik olmayalım, ya simülasyon varsa?
Tekrar okuyup yanıt sunacağımı söyledim ve şu an onun için buradayım. Benim kafamın açılması sabah bir kaç çay kahve ve sigara sonrası. Bu arada başlık boş serbest ve gereksiz konuşabilme alanı olduğu için belki biraz daha serbest ve kopuk yazıyorum

Fikirlerini küçültme girişimi yok, öyle bir girişim yok .

Simulasyon kavramını itici ya da rahatsız edici buluşumu ve ben de oluşan doğal tepkiyi iletiyorsam bu sadece içtenliktir. Bana fikirlerimi küçültme girişimi söylemi aba altında sopa gibi (beni eleştirme bir daha bunu yazma demek gibi) ve yazarı engeller . Yani ben şöyle düşünürüm. Tamam bu arkadaş simulasyon fikirleri hakkında eleştiri almıyor ve bunu tekrar edersem ne türden bir yeni iletişim tepki ve geri bildirime maruz kalacağım belli değil, susarım daha doğrusu simulasyonun eleştirilmesine yönelik susturulurum. ve ben bunu yaparım.. çok seviyorum. en sevdiğim şey. susma....

Alt 08-06-2021, 17:26
Üye

Sayın ictenlik,
Bence, dinlerden özgürlüğün sesi olan bu platform tam da bu ve buna benzer içeriklerin tartışılabileceği en uygun yerdir. Her ne kadar forum bir dönem sadece nonteistlerin tekelinde bir ortam olarak bilindiyse de, son dönemde farklı fikirlerin de artmasıyla ortamın çeşitlendiğini gözlemliyoruz.
Sayın LEVH,

Tam aksine bak benim yazımı okuyan birinin şunu anlamasını umardım.
Burası ya da aslında burası değil de bir karşı din forumu ve grubu/platformu nonteistlerin tekelinde olmalıdır. non-tesitlerin içinden bölünmüş kendini ayrı hisseden bir grubun değil. nonteislet birleşmelidir

"Ezilenler birleşin" demek gibi "nonteistler birleşin"

Sayın ictenlik,

Neticede din bir inançtır, adı üstünde, inançtır. Kişi istediği şeye inanıp inanmamakta tamamen özgürdür, sınırsız şekilde özgürdür. Ancak inandığı gibi ya da inanmadığı gibi yaşamakta da özgürdür, taa ki diğerlerine zarar verecek noktaya gelene kadar.
İnanca saygının eleştirmesi gibi bir kaç yorumum var ve "Dinlerden Özgürlük Konseyi" başlığım içinde ayrıca "inanca saygı denenin eleştirmesi" diye bir iç bölüm daha var

Burada bahsettiğimiz şey Budizm değil yayılmacı fetihçi sömürücü bir din ve bu inanç değil. Paradigma olarak kontrol

Sayın ictenlik,
Şimdi ben Allaha inanıyor muyum? Evet. Peki teist miyim? Evet. Peki bu dünyada bir Tanrı var mı? Yok. Şimdi bu, Tanrıya inanç olduğu için teizmdir, aynı zamanda Tanrı'nın bu dünyada olmadığını ifade ettiği için non teisttir. Bu açıdan, yani kategorik olarak dünyada bir Tanrı'nın "var ya da yok" kalıbının dışına çıkan ve sizinki gibi, benimki gibi düşünceler hem teizmin hem de nonteizmin dışında kalıyor. Ve en başta buradakiler olmak üzere çoğu insan aradaki farkı ayırt edemiyor.
Bu yorumun deizm agnostisizm ve gnostisizm. Özellikle gnostisizm içeriyor.... Ben zaten ateist denen topluluğu neden nonteizmin diğer unsurlarıyla birleşmediği anlamında eleştiriyorum ama senin bu fikrilerin üzerinde gidelim ve dürüst olalım. Bunun neden olduğunu şimdi anlıyorum. Felsefi olarak yukarıdaki düşünce yapısıyla kimse boğuşmak istemez. Paket olarak bizde bu var (Ateizm) al kurtul ya da tarafını tutumunu seç kendini belirli bir şekilde ifade et (deizm, agnostisizm gibi) diyecektir.

Sayın ictenlik,

İnsanlar kategorik olarak karşısındakini bir yere konumlamak istiyor. Onu ya kendi görüşüne benzeterek kendi safında değerlendiriyor, veyahut onu iyice analiz edip kendisiyle ortak düşüncede olmadığını anladığında karşı cepheye koyuyor. Cepheleşmenin gerekli olmadığını, bazılarının bu cepheleri reddettiğini de anlayamıyorlar maalesef. Bu itibarla, endişelerinizi en iyi ben anlıyorum diye düşünüyorum.
Bunu eleştiren ben dahil bunun neden olduğunu anlayabiliyorum ve görüyorum çünkü içerinin bir gündemi var . Bunu şöyle düşün. Elinde ideal kazık olamasa ucu sivri bir sopa varsa iş görür .Eğer biri kazığın keskin açılarının yeterli boyunun ve sivriliğinin olmadığı gibi iddialarla gelirse şüpheyle yaklaşırsın. Senin amacın kazık çakma mı? Bağcıyı dövmek mi? Daha iyi bir kazığı var mı gibi?

Ben eleştirilerimi bırakıyorum. Okuyan olur
Hepsi bu kadar

Ben güncel ve geleneksel bilimi genel anlamda reddediyorum. Eğer stolenhistory benzeri komplo teorilerini barındıran yabancı forumları araştırırsanız, birden fazla alternatif tarih, alternatif tıp, alternatif coğrafya olduğunu görürsünüz. Bunlar komplo teorisi olmaktan öteye gitmiştir. Bilimi neyin ve kimin temsil ettiğinde de mutabık olunamıyor. Bilim bana göre tamamen görecelidir. Bilimi temsil ettiğini iddia eden gruplarınsa bilimsellik olarak tanımladıkları şeye uygun hareket etmediklerini görürüz.
Ortaçağda farklı bir fikirle ortaya çıktığınızda engizisyona giderdiniz. Şimdi de bilimi temsil ettiğini iddia edenlerin kurduğu engizisyon, kendi dünya görüşlerine aykırı en ufak fikirde hemen engizisyonu çalıştırıyor, hızlı şekilde yargılıyor ve idam ediyorlar. Felsefi anlamda farkları yok, fiziksel anlamda kafa kesmiyorlar ama fikrin kafasını kesiyorlar, çok bir şey fark etmiyor..
Buna yakın düşüncelerim var (tam benzer değil ama çok yakın) ama amacım tıpkı dindar örneğim de olduğu gibi onu yapana bir özeleştiri penceresi sunabilmek, onunla ilgileniyorum, bununla çatışmıyorum

Bunun dışında bu forum özelinde, felsefe birikimi ve bir ölçü de politik bilinci ve birikimi olan arkadaşlar var. Politik ve felsefi bilinci olanlar da ne yazık ki senin gibi o konunun farkında ama mesela kavramı kapitalizmin kirliliği vb olarak işliyor ya da dinlerden özgürlük amaç sonu işbirliğinde iyi ya da kötü bilim o yukarıda dediğim kazık gibi işlev gösteriyor

stolenhistory ney bilmiyorum benim kendimin okuduğu herkesin açıktan komplo dediği gündemim ve içeriğim ve okumam var. Yani alternatifin alternatifinin de alternatifi.

Sayın ictenlik,
Şimdi ben kalkayım bir üniversite kuruluna dünyanın düz oluşuyla ilgili bir yazı yazayım, bakmadan çöpe atarlar. Tamam da, benim çalışmam bilimsel çalışma şartlarını sağlıyorsa, tekrar edilebilir veriler içeriyorsa, hesaplar bilimsel temellere oturmuşsa, bunu yapamamak gerekir. Ama onlar sadece videolarda dünyanın küre olduğuna bakarak bunu yapıyorlar, ve sonra bilimselliği tanımlarken, video gibi nesnel öğeleri dikkate almamak lazım diyorlar. Tam bir tezat, tam bir iki yüzlülük.
düz dünya ? Şimdi aynı kivi ve şeftali örneğim ama ben dürüst yazıyorum
dünya düz değil yamuktur , düzün antisi yamuktur ya da eğridir ve dünya eğridir ve yamuktur ve konu kapanmıştır

Bu örneği düz dünya üzerinde vermeseydin katılıyordum

ve bunun yolu şu .kendi bilimini kur, kendi makaleni yaz ve geçmiyorsa kendi enstitü ve kendi editörlünün ve dergini aç

ya da felsefeden yardım iste...

Şimdi Tanrı'nın var olup olmadığı konusu hiç bir şekilde bilimsel değildir. Tanrı'nın var olduğu, birilerinin iddiasıdır. Tanrı'nın yokluğu da birilerinin iddiasıdır. Benim çıkarımım, hayat tecrübeme dayanarak, bir Tanrı'nın varlığı, kutsal metinler olarak ortaya atılan metinlerin Tanrı'nın sözlerinden esinlendiği, fakat bu dünyanın Tanrı'nın hitap ettiği insanların dünyası olmadığı, tamamen kurgu bir dünya olduğudur. Bu yüzden bu dünyada Tanrı'nın adı vardır, kendi yoktur. Bir bilgisayar oyununda Tanrı olması gerekmez, ama oraya bir Tanrı'nın ismini ya da varlığını simüle edebilirsiniz..
Yazdıklarını eleştireyim mi? Uygun olur mu?
Benim bambaşka fikrilerim var senin iki gönderinde yorum olarak yazdığımı sanıyorum ama emin değilim ve yanılıyor da olabilirim, öyle hatırlıyorum. Peki bunlar senin fikirlerin saygı duyuyorum...
Kitleler önünde kitleler karşı bu bize dinlerden özgürlük adına bir etkileşim sağlar mı?

Bunu anladım .. Böyle bir fikri kitlelere anlatmak sadece kafa karıştırır.. Bununla kimsenin ilgilenmemesi bireysel düzeyde kalması normal görünüyor..

Sayın ictenlik,

Kozmolojik çokluk konusunu bu isimle değilse de buna benzer isimler altında zaman zaman tartışırız. Eğer birden fazla simülasyon varsa bu simülasyonu oluşturan evrenler kozmolojik çokluk oluşturur. Bu evrenlerin bazısında Tanrı, bazısında insan, bazısında melek veyahut şeytan olabilirsiniz. Dahası, bir çok farklı evrende aynı anda bir çok rolde de olabilirsiniz. Bu öyle bir hal alabilir ki, gerçekte ne olduğunuzu unutabilirsiniz bile.
Ben son dönemde dünyanın bir hapishane olduğunu düşünmeye başladım. Ama son veriler ışığında bunun hapishane olmadığı kanaatindeyim, ama dünya hayatı her şeyden çok hala bir hapishaneye benzemektedir.
Küreselcileri de tam bir yere oturtamadım. Bunlar simülasyonun içinde, her şeyi yok etmeye çalışan bir oluşum mu, yoksa simülasyona hizmet eden ve dünyanın ömrü bittiği için son darbeyi vurmaya çalışan, simülasyona hizmet eden bir grup mu?.
herşey ama herşey ve herşey ya sonsuz ya da sıfır tane
bunu aklının bir köşesine yaz olur mu?

----

Sayın ictenlik,
İnsanın fiziksel incelemesinde insanın bir hayvan olduğu sonucu çıkar. İnsanın fiziksel açıdan hayvanlardan hiç bir farkı yoktur. Ortalama hayvanlara göre güçlü, mikroskobik hayvanları da düşünürsek boyut olarak iri boyutta olan, sıradan bir hayvandır, ortalama bir hayvandır. Ancak işin akli, felsefi boyutuna geldiğimizde görürüz ki insan ve hayvan arasında çok büyük bir uçurum vardır. Neye ve kime hizmet ettiğini bilemediğimiz sözde bilimsel geçinen kuru kalabalık, hayvanlara zeka atfederek sözüm ona insanın felsefi açıdan da hayvan olduğunu kanıtlama telaşındadır. Oysa ki insanı felsefi açıdan hayvanla kıyaslamaktan daha yakın kıyaslama türü onu Tanrıyla (!) kıyaslamaktır. İnsan fiziksel olarak Tanrıdan ayrışır ama fikri açıdan yaratıcı yeteneği nedeniyle Tanrıyla benzeşir. Zeka seviyesi olarak baktığımızda cinlerle, meleklerle, şeytanlarla aşık atacak düzeydedir. Şeytan ne demiştir? Madem benim yaptığım şeytanlıkları yapacak bir insan yaratacaktın, bana ne gerek vardı? Bu tekerlemenin espirisi, insanın üç kağıt açısında şeytanla aşık atabilmesidir. Bir sincaptan, bir tavşandan böyle şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyleri yapmasını bekleyebilir miyiz? İnsan felsefi açıdan her şeyden çok Tanrıya benzer.
Yanlış anlaşılmasın ben burada, "Tanrı vardır, melek vardır, şeytan vardır" -DEMİYORUM. Bu terimlerin en genel kullanıldığı manalarını kast ediyorum. Yani eğer Tanrı buysa, insan hayvandan daha çok Tanrıya benziyor.
Şimdi böyle bir ortamda, fiziksel olarak tam bir hayvan olan insanın, felsefi açıdan hayvanla hiç ilgisi olmaması, daha ziyade ruhani varlıklarla benzerlik göstermesi, hayatın olağan akışına, akıl ve fizik kurallarına aykırıdır. Burada en yakın senaryo insanın ya bir hayvana insan aklı eklenerek, ya da hazır bir insan aklınan ete kemiğe bürünmesiyle oluşmuş olduğudur. Bu bir simülasyon etkisi de olabilir, insandan daha önce yaşamış üstün bir ırkın hayvanlara insan aklı ekleyerek oluşturması neticesinde de oluşmuş olabilir. Bunların ya da başka teorilerin hangisinin doğru olduğundan emin olmak için elimizde yeterince veri yoktur.
Bambaşka bir bilgi tabanım var. Bir kaç kez okunup incelenmesini rica ettim bunun dışında iyi yakın bir kavrayışın var.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil