Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-09-2007, 01:12
Aquarious Aquarious isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kabe bir put mudur?

Yillardir kafami kurcalayan, ve yanitini almak icin ugrastigim soruyu burada sizlerle paylasmak istiyorum.

Islamdan once Tanrinin kizlari Lat, Menat ve Uzza nin heykellerinin *yer aldigi ibadet yeri olan Kabe....

Cok elestirilen Cahiliye doneminin simgesi, yani putatapar olduklari soylenen donemin put sembolu....

Islamda sembolun yasak oldugu, sembolu temsil eden her seyin put kabul edildigi herkesce biliniyor. O halde, Cahiliye donemi nin ibadet yerine, donerek secdeye kapanmak, etrafinda donmek, oraya gitmeden haci olunamayacagina inanmak, bir puta tapma degilmidir????

Haydi Hacer Ul Esved tasinin cennetten geldigi palavrasini kabul edelim. Peki Kabe nin bu konudaki ozel statusu nereden geliyor??

Cevabini ogrenmek cok istedim, ama nerdeyse her seferinde lincten zor kurtuldum. Ve bana soylenen sonucta "Allah in hikmetinden sual olunamayacagi"ydi ki, benim acimdan pek tatmin edici degil. Ben sual ediyorum, ve sadece mantikli bir aciklama istiyorum.

Inanan arkadaslar, yardim edermisiniz lutfen...
Alt 19-09-2007, 01:26
sosyalist-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sosyalist-R sosyalist-R isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Kabe bir put mudur?

sevgili *aguarious

aynı soru yıllar önce benimde kafamda takıntıydı ulaşabildiğim şu
kabe nin ilk taşının adem tarafından konmuş olduğu ve tamamınında allah için ilk ibadethane olarak ibrahim ve oğlu ismail(arapların atası) tafarından *yapıldığına *inanılmasıkutsallığı buradn geliyormuş(muş) *

Var mı dünyada günah işlemeyen söyle:
Yaşanır mı hiç günah işlemeden söyle;
Bana kötü deyip kötülük edeceksen,
Yüce Tanrı, ne farkın kalır benden, söyle.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * hayyam
Alt 19-09-2007, 01:29
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Hoşgeldin Aquarious,

Forumlar içinde de bu konuda epeyce yazı var ama arayıp bulması zaman alacağı için, bana kolay gelen yöntemi deneyeyim. Daha önce derlediklerimden sana iki link vereyim. Umarım yararlanırsın.

http://sargon.blogcu.com/Hacer_Ana/

http://sargon.blogcu.com/1269293/

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 19-09-2007, 01:30
Ahfa Ahfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahfa - MSN üzeri Mesaj gönder

Maddi nazar ile bakıldığında Kabe nin hiç bir ehemmiyeti ve kıymeti yoktur.. Tarihi bir yapıttan başka bişey değildir.. Manevi yönden bakıldığıında Kabe bir merkezdir, Tevhid bürhanlarının göstergelerininden birisi ve belkide en önemlisidir...

Din malumunuz olduğu üzere Gayba inanmaktır.. Hayatımızın semere ve neticeleri Ahiret denilen ve Ölüm kapısından çıkıp, berzah tünelinden geçip, Haşir Meydanında yergılandıktan sonraki alemde alınacaktır..

Kabe Cenab-ı Hakkın şu kainatı tedbir ve tenvirinde kullandığı Kanunlardan birisi olan; nizam ve İntizam kanunun bir göstergesidir.. Evet kader en basit tanımı ile Ölçülü olarak yaratmaktır.. Yani kainatta herşey belli bir miktar ve ölçü ile yaratılmıştır.. Yani bir nizam ve intizam vardır..

Dini mükellefiyet insanlara birtakım emirler yani Yapılması ve Yapılmaması gereken kanunlar koymaktadır.. Bunlardan birisi ve belkide en önemlisi olan namaz ibadetinin nokta-i merkezidir.. Kabe olmasaydı; bir başka kabe olmak zorunda idi.. Çünki intizamın gereği ve dinin özü bütünlüktür..

Ayrıca herşeyin bi merkezi vardır.. İslamiyet toplumsal bir bütünlüktür; bu bütünlüğün temeli yine Kabedir..

Bu manevi nazar ile bakıldığında Kabe Put değil; intizam ve nizamın gerekliliği olan bir merkezdir..
Alt 19-09-2007, 01:41
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ayrıca herşeyin bi merkezi vardır.. İslamiyet toplumsal bir bütünlüktür; bu bütünlüğün temeli yine Kabedir.. AHFA

Sevgili ahfa'' bütünlüğün temeli'' tanımın ,bir sembölü ifade eder.Dinlerde ,bütün ''putlar'' bir tanrı ''sembölüdür''
tanrının kendisi değildir. bu açıdan bakıldığında, dolaylı olsada allahın bir ''sembolüdür'' yani bir nevi puttur.
Umarım biliyorsundur, müşriklerde! yani islam öncesi araplar ''ALLAH'' lafzını kullanıyordu. LAT ,UZZA MENAT'ta
tanrının! bir sembölüydü ''ALLAHIN kendisi değildi.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 19-09-2007, 01:45
Üye

Ama islamiyette Kabe bi Sembol değil; Bir merkezdir...

Ayrıca Kabenin varlığının çok daha farklı gereklikikleri var.. Fakat bunlar ancak inanç ile manalı hale geleceğinden yazmıyorum.. Çünki elimizdeki ölçüler farklı olduğu için, ortaya çıkacak netice de farklı olacak..

Kabe bir Sembol değil, bir merkezdir... Bir nokta-i İstimdattır...
Alt 19-09-2007, 01:56
Aquarious Aquarious isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahfa";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama islamiyette Kabe bi Sembol değil; Bir merkezdir...

Ayrıca Kabenin varlığının çok daha farklı gereklikikleri var.. Fakat bunlar ancak inanç ile manalı hale geleceğinden yazmıyorum.. Çünki elimizdeki ölçüler farklı olduğu için, ortaya çıkacak netice de farklı olacak..

Kabe bir Sembol değil, bir merkezdir... Bir nokta-i İstimdattır...
Uzgunum, ama cok ikna olmadim. Cok rasyonel bir aciklama degil. Tekrar deneyin...
Alt 19-09-2007, 02:00
Kıdemli Üye

Sevgili AHFA ,mecusilerin ''sönmeyen ateşi''de bir merkezdir. Senin açından bakarsak. tabi bu örnekler çoğaltılabilir. Mescidi-aksada bu merkezlerin biriydi.
ama kurana bakarsak gaybı bildiğini söyleyen allah ,peygamberinin kalbindeki özlemi daha önce bilememiş,
sonra mescidi haramı ,daha çok istediğini! anlayınca! o yöne ,yönelmesine cevaz vermişti.
Yani nasıl söylenilirse söylenilsin, her dinde bir sembol ihtiyacı vardır. Siz te'vil veya tefsire sığınarak, nasıl ifade ederseniz etsenizde.

Alt 19-09-2007, 02:03
Üye

Sembollere karşı değilim.. Her cemaatin, her cemiyetin her toplumsal birlikteliğin sembolleri ve merkezi vardır..

Fakat islamiyette Semboller değil; Şiarlar vardır.. Kabe ise Sembol değil, merkezdir..

Mesela Sarık sarmak bir sembol değil, bir şiardır.. Yani gösterge..

İslamiyette semboller haramdır.. Mesela Kabenin bir maketini alıp, önünüze koyup ona doğru Namaz kılamazsınız.. Kılsanız batıl olur..

Ayrıca ameller, niyetlere göredir.. Yani Müslümanlar Kabeyi bir Put olarak görmüyorlar.. Kutsal bir mekan olarak görüyorlar..
Alt 19-09-2007, 02:12
Kıdemli Üye

Sevgili *ahfa, telli baba ,zilli baba ,sabuncu babaya ,gidip *''TAVASSUT'' bekleyenler, putperest müslümanlar mı?
Oralarda bir semboldür. Sizin tabirinizle ''dilekçelerin kabul *edilmesi için'' yalvarılan bir ''merkezlerdir.''
Tıpkı islamiyetten önce, kabeye dolayısıyla, lat ,uzza ,menata yapılan ricalar gibi.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil