Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 26-05-2008, 09:03
atheist87 atheist87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Post Kurandaki ayet sayısı 6666 mıdır?

Bendeki mealde fihriste baktım. Fihristinde ayet sayısı başka, sureye bakınca ayet sayısı başka.

Örneğin mealin fihristinde Vakıa suresi69 ayet yazmış, sureyi bulup bir de orda bakıyorum 96 ayet + besmele ayeti.

Haşr suresine bakıyorum.Fihristinde 34 ayet yazılmış, bir de sureyi bulup orada bakıyorum 24 ayet + besmele ayeti.

Bazı meallerin fihristlerinde ayet sayıları , aynı mealin surelerindeki ayet sayısı ile aynı yazılmamış. Buna neden herhalde biraz hızlıca baskısının yapılması, bir sonraki baskı da düzeltiriz önemli değil falan diyorlar galiba.

Elimdeki mealde fiihristine değil de ,tek tek içindeki surelere bakarak yaptığım sayım şöyle:

6236 numaralı+112numarasız ayet= Toplam 6348 ayet

6666 Olmamasının nedenleri;

Kuran'dan okumaya başlamadan önce tüm kötü düşüncelerden; kötü kişilerin bizi sapıtmasından da sığınmamız emrediliyor.

NAHL 16.98 Kur'an'ı okuduğun zaman, kovulan / taşlanan şeytandan Allah'a sığın!

Fakat surelerin başlarında böyle bir dua yazılmamaktadır.

Bazı kişiler "besmele ayetleri" ayet değil, bunlar güzel bir söz demişler. Eğer sırf güzel söz oldukları için yazıldıysa neden 16:98'deki güzel dua da yazılmamış?

Demek ki güzel söz olduğu için falan Kuran'a bir takım eklemeler yapılmamış.Kimsenin de buna gücü yetmez.

Hem madem güzel söz diye sure başlarına besmele ayetleri eklenmiş,

o zaman Ebu Turap 'ın da dediği gibi niye Tevbe Suresi'nin başına da eklenmemiş?Demek ki ekleme falan yok.

Benim "besmeleler"in ayet olduğunda şüphem yok.1tane numaralı besmele ayeti olan Fatiha'dan sonra gelen 7 surenin ve Tevbe suresinden sonra gelen 105 surenin (105:7= 15X7)başlarında bulunan numarasız"besmele"ler, kendilerinin sonradan ilave edilmemiş olduğunu gösteriyor. Toplam 112 numarasız besmele ayeti (112:7= 16X7). Eğer Fatiha ve Tevbe surelerinde de numarasız besmele ayeti olsaydı 114 tane numarasız besmele ayeti olurdu.Bu durumda "seban minel mesânî" (Tekrarlanan 7) olmazdı. Ben bundan dolayı da besmelelerin ayet olduğuna eminim. (Kuran'ın ilk suresi 7ayet, son suresi de 7 ayet)

Soru harf sayımları ile ilgili ise şu ayet bana ışık tuttu:

22:11

ومن الناس من يعبد الله على حرف فإن أصابه خير اطمأن به وإن أصابته فتنة انقلب على وجهه خسر الدنيا والاءخرة ذلك هو الخسران المبين

Ayetteki " حرف " ifadesini "harf" olarak anlıyorum. Bu sebeple ayeti şöyle anlıyorum:

22.11 İnsanlardan bazısı da Allah'a bir harf üzere kulluk eder.Kendisine bir hayır isabet ettiğinde, onunla tatmin bulup yatışır; kendisine bir fitne, bir deneme gelip çattığında yüzüstü geri dönüverir. Dünyada da kayba uğramıştır böylesi, âhirette de. Apaçık hüsranın ta kendisi işte budur.

Ayetler için ise şu ayet:

22.57 İnkâr edip ayetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar için aşağılayıcı bir azap öngörülmüştür.

KUR’AN ; Allah katından ,Cebrail vasıtasıyla Hz.Muhamedin kalbine peyderpey vahyedilerek indirilen,Resulullah tarafından katiblere ince deri üzerine yazdırılan, fatiha suresiyle başlayıp nas suresiyle biten ,114 sure ,surelerin başındaki besmeleler haric 6236 ayet,surelerin başında 113 besmele bulunan,arabça başı sonu belli Allah tarafından Resulullahın vefatından önce bir araya toplanan bir kitaptır. Bkz. 2/23-97. 52/tur.2-3 53/4-18. 75/17. 12/Yusuf-2. 29/51.16/89.6/19.17/9. EBU MÜCAHİDE

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil