Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-08-2010, 21:41
n4n0_s3c0nD n4n0_s3c0nD isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Benimsemek ?

Türkler islamiyeti gelisi güzel benimsemis mis !

Talkan ve Curcan katliamlarina göz atinca

40 bin 50 bin TÜRK derken ANLASILMASI GEREKEN YÛZBINLER GECMEKDEDIR !

Simdi biraz dûsûnûyorum bugúne kadar hangi toplumun iclerinde yüzbinlerce insanin ayni anda kolayca din ve fikir degistirdigini gördünüz ?

Burda 1 kisi degil 10 kisi degil yüzbinler gecmekdedir !

Nasil oluyorda bu insanlarin hepsi birden din ve fikir degisiyor biraz aciklama yaparmisiniz ?

Daha önce hic böyle bir olaya sait olmadim ! Din degismek okadar kolay bir mevzu degildir. Degismek diyorum cünkü ozamanlar türklerde samanizm dini vardi !

Ve bu samanizm dinini nekadar uzun süre yasadilar bilmuyorum ama insanin aklinda dinini hemen degistirecek kabiliyete sahip degildir.

Eh gelde.burda yüzbinlerce insanin dinini nasil kolayca degisecegini tartisalim bakalim !

Suskunlugum Asaletimdendir ! Her Lafa Verecek Bir Cevabim var ! Lakin Bir lafa Bakarim Lafmi diye ! Birde Söyleyene Bakarim Adam mi diye !
Alt 11-08-2010, 22:30
gokselisyan gokselisyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın n4n0_s3c0nD;

Konu hakkında çok bilgili olmamama rağmen, Şamanist yada Göktanrı inancına sahip Türklerin iddialarını biliyorum. Zamanında şöyle bir göz gezdirip gerçekçi bulmamıştım.

İddialar ise şöyledir, Türklerin Talkan ve Curcan katliamlari ile kadın çoluk çocuk demeden katledildikleridir. Sebebi de elbette Müslümanlığı kabul etmemeleri ve başkaldırmaları. Katliamda ölenlerin sayısının yaklaşık 80000 civarında olduğu rivayet edilir.

Şimdi gelelim bu iddiaların neden ispatlanamadığına. Yine Müslüman olmayan Türkçüler bunun zamanında yazıldığını ancak yağmalar sırasında Buhara kentinde bulunan kayıtlı belgelerin de kül olduğunu söylerler. Bu zamanın tarihte Kuteybe dönemine denk geldiği ve Kuteybe'nin de son derece ırkçı bir lider olduğu söylenir.

Benden bu kadar : )
Alt 11-08-2010, 22:49
n4n0_s3c0nD n4n0_s3c0nD isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayin gökselisyan !

Yorum icin tsklerde ama mantigima sigmayan tek sey

Yüz binlerce toplumun ayni anda fikir degismesi ne görüldü nede duyuldu !

Yani bunlar tarihi yakip yok etsede mantiga sigmayan bir durum !

HANGI INSAN IRKI TOPLUCA KOLAYCA DININI DEGISTIREBILIR???

burada bir degil 10 kisi degil binlerce türkden bahsediyoruz...

Bu tarihde hic bir toplumun ( binlerce kisinin ) ayni anda din degistirdigine sahit olmadigimiz icin turklerin gelisi gûzel islami benimsemesi ne inandirici nede mantikli bir ispat !

Binlerce kisinin ayni anda din degistirmesi ancak bir zorbalikdan ibaret ama ne varki

Dinde zorlama yokdur diye ayetleride var ! pffff

Suskunlugum Asaletimdendir ! Her Lafa Verecek Bir Cevabim var ! Lakin Bir lafa Bakarim Lafmi diye ! Birde Söyleyene Bakarim Adam mi diye !
Alt 11-08-2010, 23:43
Üye

Dinde zorlama yoktur, yoktur ancak karşıda bir direniş görüldüğü anlarda sürekli saldırılar olmuş. Cihat nedir daha iyi incelersek, yada dünyayı müslüman yapma ülküsü...Emeviler zamanındaki akınlar, Osmanlı'nın gayesi. Hristiyanlardan şehir fethedecek olan Fatih Sultan Mehmet'in bilmemkaç sene önceden kutsanması. Örnekler çoğaltılabilir, dinde zorlama yok mu diye düşünüyorum, bence var. Ancak bu konuda insan olgusu çok önemli, eğer bir tanrı varsa ve bunu söylemişse, insanlar bunun aksini yapmış olabilirler elbette ki. Bilemiyorum, düşünüyorum.

Ben milliyetçi birisi olmasam bile gerçekçi olduğumu kabul etmeliyim, o zamanın gerçeklerine göre de bence Araplar Türklere zorla birşey kabul ettiremezler. Bu bence gerçektir. Koca Çin ile baş etmiş gelmiş, yüzyıllarca o topraklarda yaşayan Perslerle dans etmiş bir topluluk o zamanki Türk toplumu.

Tamam Türkler boyun eğmez. Ancak Türkler Kağan'ına itaatkardır. İşin içersinde antlaşmaların olduğunu biliyoruz, tarihte bu yer alıyor. Türklerin Ortadoğu'da barınma şansı o zaman için artmıştır. Çeşitli imtiyazlar almışlardır. Anadolu'ya giriş kolaylaşmıştır. Bunun haricinde Arapların o zamanlar dahi bazı Türk boyları ile savaşları sürmekteydi, örneğin Türgişler.

Ayrıca internette yaptığım araştırmalar sonucunda Kürtlerin zorla Müslüman yapıldığına dair yazıtlara rastladım. MS.630 yıllarında ceylan derisi üzerine yazılmış olan bir ağıtta;

hürmüzgan raman atiran kujan
hosensareve gewre gewregan

zorkerdi ereb kirdine xabur
gihane pale pese sarizor

jin u kenikan we dilbesinan
merdiazadilen jiruye hewinan

rewista zerdest maye bindest
bizika nakit hürmüz ve neckes

Tercümesi :

kutsal yerler yıkıldı ateşgahlar söküldü
en uluların uluları bile saklandı

arapların zoru habura girdi
ve sehrizor önlerine dayandı

kadınlar çocuklar yürekleri yaralılar
genç erkekler kendi kanlarında yüzdüler

zerdüştün dini sahipsiz kaldı, boyunduruk altında
artık ona yardım edemez hürmüz ve hiç kimse

Bilmiyorum daha ne söylenebilir.
Alt 12-08-2010, 00:05
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu şahıslar Müslümanlığı benimsetecek adam bulamayınca birbirlerine bir daha benimsetmek istemiş kişilerdir. Bakınız "Ayşe-Ali Benimsetmesi"

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 12-08-2010, 00:11
islamneferi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
islamneferi islamneferi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah aşkına diyecem ama olmayacak.
Bir tarafa islamı bir tarafa şamanizmi koyun.
Sizce insanlar hakikati görünce dilden dile kulaktan kulağa iman etmiş olamazlar mı?
Ateist sovyetler 80 yıl zulüm etti de insanlar imanından vazgeçti mi?
zorla kabul ettirilen iman - imanzıslık olur mu?
bir de bu açıdan bakın.
Alt 12-08-2010, 08:41
Üye

Sayın islamneferi,

nereye neyi koyarsak koyalım koskoca toplum kendi rızası ile bir anda Müslüman olacak, sana bu mantıklı geliyor mu? yahu insanlar gözgöre göre birçok şeyi kabul etmediler, örneğin dünyanın yuvarlak olması. insanoğlu bu, yüzbinlerce insan inancından bir anda pat diye vazgeçer mi? düşünün ne kadar kendimizi geliştirsek bile bazı örf ve adetlerimizden bir anda vazgeçemiyoruz. insanlar burada inanç konusunda aldıkları kararları anlatıyorlar, 10 sene 20 sene verdiğini anlatan insanlar var. siz de bu açıdan bakınız lütfen
Alt 13-08-2010, 12:26
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Daha önce başka bir konudan dolayı yazmıştım sanırım, Fakat kısaca tekrar değinmek isterim.

1. Arablar Türk elinin merkezine Kutsal Ötüken civarına, Dolayısıyla Sibiryaya hiç girmediler, Sadece Türklerin yoğun bulunduğu yerlerin Güneybatı ve Batı sınırlarına saldırılarda bulundular (Tabiki orada ölen Ninelerimizi, dedelerimizi Saygıyla anıyoruz).

Açıkçası girmelerini isterdim, şöyle bi girselerdi de barbar Moğol atalarımdan pis canlarını kurtaramayıp tarihe gömülüp gitselerdi.

2. dağınık durumda bulunan küçük küçük Türk kabilelerinden düzenli Arab ordusu korkup 100 yıl kadar Maverhünnehir ötesine geçemedi, Taki Kuteybe piyasaya çıkana kadar.

3. Şamanizm bir din değildir, Kültürdü, İslamiyetten önce Budizm Maniheizm gibi dinleri benimsemiş Türkler müstesna Türklerin dini yoktu.

Türk-Moğol dini TENGRİZM (TANRICILIK) diye geçer, Bu yüzdendir ki, Türk-Mongollar en eski Deist kültüre sahip toplumlardandır dersek yanlış söylemiş olmayız.

4. o dönemde erkeklerden bile bazıları Arablarla işbirliği yapıp ihanet içine girerken, Bir Kadın Ninem Kibac Katun onuruyla şehrini savundu,

5. Daha sonraları İslama girişlerde Siyasî sebeplerin de payı vardır, işin trajik yanı ise Türkler İslam yüzünden çok vakit kaybetmiş, boyların başındaki iktidar sahiplerinin zaman zaman aynı soyun çocuklarını birbirine kırdırdığı yetmiyormuş gibi bu sefer bir de Ben Müslümanım, Sen kafir bahanesiyle birbirlerine girip gereksiz işlerle zaman kaybetmişlerdir.

Şaman geleneklerine göre gömülen Son Khan Dedem Hülagü ise Türk elinde yapılan haksızlıklara bilerek ya da bilmeyerek Bağdadı Arabların kafasına geçirip halifeyi keçeye sarıp atlara çiğneterek öldürtmüştür.

Ruhu şad olsun.
Alt 14-08-2010, 02:45
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türklerin kitlesel olarak zora maruz kalmadan, istemli din değiştirmesi iki kez oluyor. Birincisi uygurların mani dinini, ikincisi hazarların museviliği seçmeleridir. Özelikle hazarların museviliği seçmesi çok ilginçtir: Her dinden ve öğretiden birçok yetkin kişiyi ülkelerine çağırırlar ve kendi bilgeleri ve yöneticileri ile tartıştırırlar.

Türklerin din değiştirmesine aslıda daha çok sosyolojik ve sınıfsal açıdan da bakmak gerek. Dini salt metafizik, pisişik bir algı olarak görmek eksik ve hatalı bir bakış açısıdır; din bir doktirinsel ideolojilerdir aynı zamanda aile, toplum ve devlet hayatında etkili olan. Egemenleri ilgilendiren bu yönüdür; pisişik yönü halkı uyutmak, telkin ve hipnoz amaçlıdır, oyalamacadır.

Gerçek şu ki Türklerin kitleler halinde islamiyeti benimsemesi 11 yüzyılda başlar. Türkler kendi içlerinde ayrılıklara, hainliklere ve dış düşmanların(çin, moğol) çokluğuna rağmen uzun süre dayandılar araplara. Ancak arapların vahşiliği ve ganimet çılgınlığı, türklerin zayıflaması ile bir bir sonuç verir ve şehirler birer birer düşer; o zamana kadar böyle bir zulüm görülmüşmüdür bilmiyorum ve bunu hitlerin yahudi soykırımı dışında birşeyle kıyaslayamıyorum. Bu dönem türklerin zorla, hileyle müslüman olduğu dönemdir; köle, cariye ve savaşçı olarak arap efendilerine hizmet edeceklerdir.

Bildiğiniz gibi ikinci dönem bundan birkaç kuşak sonrasıdır; türklerin bir kısmı mankurtlaşmış, özünü unutmuştur ve kendine yapılanlara rağmen efendileri adına yeni yerler fethetmekte, ganimetler elde etmektedirler. Karahanlılar ve gazneliler dönemidir.

Üçüncü dönem türklerin islamın ganimet ve talana dayalı ekonomik yapılanmasının askeri yeteneklerinden dolayı belkemiği olmalarından dolayı halifeye karşı giderek bağımsızlaştıkları bir dönemdir. Büyük selçuklu ve anadolu selçuklu dönemi. Bu dönemde türkler sünnü ve şia grupların içinde yer alacaklar ya da alevi(kızılbaş) olarak kendi eski yaşamlarını birkaç ödün verme dışında devam ettirecekler.

Dördüncü dönem türklerin egemen oldukları dönemdir. Yine ganimet ekonomisi revaçtadır. Osmanlı, timur imparatorluğu, safeviler, babürler bu döneme denk gelir.

Türk egemenlerin müslümanlıktaki ısrarı islamın ganimet, fetih, kölelik, cariyelik olayını kutsaması ve meşrulaştırmasıdır. İkinci nedende özel mülkiyet kavramının ve oligarşinin(monarşinin içinde gizli) tüm sertliğiyle türklerde yerleşmesidir; islam tam da bu düzenin ideolojisidir.

Önerilen Siteler