Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-08-2010, 15:03
gokselisyan gokselisyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bakara 79. : Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab'ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, "Bu, Allah'ın katındandır" derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların haline! Vay kazandıklarından dolayı onların haline!

Bakara 174. : Allah'ın indirdiği kitaptan bir kısmını gizleyip onu az bir bedel ile değişenler (var ya); işte onlar karınlarına ateşten başka bir şey doldurmuyorlar. Kıyamet günü Allah onlarla ne konuşacak, ne de onları arıtacaktır. Onlar için elem dolu bir azap vardır.

Bakara 211 : İsrailoğullarına sor; biz onlara nice açık mucizeler verdik. Kendisine geldikten sonra kim Allah'ın nimetini değiştirirse, (bilsin ki) şüphesiz Allah, cezası pek çetin olandır.

Al-i İmran 187 : Hani Allah, kendilerine kitap verilenlerden, "Onu (Kitabı) mutlaka insanlara açıklayacaksınız, onu gizlemeyeceksiniz" diye sağlam söz almıştı. Fakat onlar verdikleri sözü, arkalarına atıp onu az bir karşılığa değiştiler. Yaptıkları bu alış veriş ne kadar kötüdür.

Tevbe 9 : Allah'ın âyetlerini az bir karşılığa değiştiler de insanları onun yolundan alıkoydular. Bunların yapmakta oldukları şeyler gerçekten ne kötüdür!

Maide 41 : Ey Peygamber! Kalpten inanmadıkları halde ağızlarıyla "İnandık" diyenler (münafıklar) ile Yahudilerden küfürde yarışanlar seni üzmesin. Onlar, (Yahudiler) yalan uydurmak için (seni) dinlerler, sana gelmeyen bir topluluk hesabına dinlerler. Kelimelerin (ifade içindeki) yerlerini bildikten sonra yerlerini değiştirir ve şöyle derler: "Eğer size şu hüküm verilirse onu tutun. O verilmezse sakının." Allah kimin azaba uğramasını istemişse artık sen onun için asla Allah'a karşı hiçbir şey yapamazsın. Onlar, Allah'ın kalplerini temizlemeyi istemediği kimselerdir.Onlara dünyada bir rüsvaylık, ahirette ise yine onlara büyük bir azap vardır.

Yapmış olduğum araştırmalarda bulduğum ayetler bunlar. Ben buradan kitabı yazan veyahut gönderen varlığın yada kişinin daha önceki kitapların(sözlerin) değiştirilmiş olduğunu söylediğini anlıyorum. Aynı şekilde gelecek için de kaygısı olduğunu görüyorum.
Yanlış mı düşünüyorum?
Alt 12-08-2010, 15:17
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

insan_olmak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hayır öyle bir ayet yok;

aksine kuran'ın onları koruyup kollayıcı olarak indiği yazar.

(Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık, Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size bildirecektir. (Maide :48)

Kutsal Kitaplar değiştirildi mi?

Saygılarımla

yapmış olduğunuz araştırmalarda benim yazdığımı da dikkate alsaydınız çok güzel olurdu.Linke tıklayıp okuma zahmetini bile göstermiyorsunuz.Olsun ben kopyalıyayım.
İslam’a göre Tevrat ne zaman değiştirildi?

Çoğu İslamcı önce Tevrat’ın indiğine o bozulunca İncil’in indiğine en sonda Kuran’ın indiğine inanır.
Peki kuran bu konuda ne demektedir?

Kuran’ın diğer kitaplara bakış açısını bir inceleyelim

Allah’ın sözünü kimse değiştiremez

Kuran’a göre Allah’ın sözü değişmez ve değiştirilemezdir.

Rabbinin kelimesi (Kur’an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (En’am:115)

Burda kuran kastediliyor olabilir.Ama Rabbin kelimesi değiştirilemez diyor.

O zaman İncil ve Tevrat Rabbin kelimesi değimliydiler de değiştirildiler?

İşte bundan evvel geçen münafıklar hakkındaki Allah’ın (azab) kanunu böyledir. Allah’ın kanununu değiştirmeye asla imkân bulamazsın. ( Ahzab 33:62)

Tevrat ve İncil Allah’ın kanunları değil miydi? Eğer Allah’ın kanunu iseler nasıl değiştirildiler?

Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O’nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kimse yoktur. O’ndan başka asla bir sığınak da bulamazsın. (Kehf:27)

İncil ve Tevrat Allah’ın kelimelerini içermiyor muydu da değiştirildi?

O zaman ya bu kitaplar Allah’ın kitabı değildi yada Kuran kendi dediğini yapmıyor.

Kuran Diğer kitapları korumalıdır

(Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık, Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size bildirecektir. (Maide :48)

Bu ayet aslında çok ilginç durumu ortaya koyuyor.

Kuran diğer kitapları doğrulamak ve onları gözetmek yani korumak için indirilmiştir.
Eğer bu kitaplar değiştirildiyse kuran görevini yapamamış demektir. bu ayet zamanda Muhammed’in zamanında İncil ve Tevrat’ın bozulmamış olduğuna işarettir.

Ayrıca Allah diyor ki hepinizi ayrı ayrı bir şeriat verdim farklı farklı ümmet yaptım .Yani Allah yahudilere hristiyanlara ayrı bir şeriat ve ayrı kavimler yaptığını söylüyor.Hatta iyilikte yarışmaları için böyle yaptığını hepsinin dönüşünün Allah’a olacağını söylüyor

Kuran’ın İndiği Dönemde Kutsal Kitaplar bozulmamıştır

Yahudiler, “Hıristiyanlar bir temel üzerinde değiller” dediler. Hıristiyanlar da, “Yahudiler bir temel üzerinde değiller” dediler. Oysa hepsi Kitab’ı okuyorlar. (Kitab'ı) bilmeyenler de tıpkı bunların söyledikleri gibi demişti. Artık onların aralarında uyuşamadıkları davada, kıyamet gününde hükmü Allah verecektir. (Bakara:113)

Görüldüğü gibi ikisinin de kitabı okuduğunu söylüyor.

Yanlarında, içinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat varken nasıl oluyor da seni hakem yapıyorlar, sonra bunun ardından verdiğin hükümden yüz çeviriyorlar? İşte onlar (kendi kitaplarına da, sana da) inanmış değillerdir. (Maide:43)

Tevrat’ta Allah’ın hükmünün bulunduğunu söylüyor

Tevrat indirilmeden önce, İsrail’in (Yakub’un) kendisine haram kıldığı dışında, yiyeceklerin hepsi İsrailoğullarına helâl idi. De ki: “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi Tevrat’ı getirip okuyun.” (Ali İmran:93)

Bir konu hakkında kuran Tevrat’a bakılmasını söylüyor

Görüldüğü gibi Kuran’a göre diğer kitapların bozulması söz konusu değildir.
Şimdide Tevrat’ın değiştirilmediğine dair en önemli ayete bakalım.

İsa Tevrat’ı doğrulamak için gelmiştir

O peygamberlerin izleri üzere Meryemoğluİsa'yı, önündeki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak gönderdik. Ona, içerisinde hidayet ve nur bulunan, önündeki Tevrat'ı doğrulayan, Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için doğru yola iletici ve bir öğüt olarak İncil'i verdik. (Maide:46)

Önündeki kitabı doğrulamak için geldiğin söylüyor.Yani Tevrat’ı onaylıyor.Müslümanlara burda kelime oyunu şansıda düşmemektedir.Çünkü önündeki kitaptan bahsediyor.Eğer Tevrat sapasağlam olmasaydı önünde nasıl doğrulanması için durabilirdi?

Peki bu konuda tarihsel metinler ne demektedir İsa’dan önceye dayanan Tevrat nüshaları yani ölü deniz tomarları ile tevrat’ın değiştirilmediği kanıtlanmıştır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96l%C3%BC_Deniz_par%C5%9F%C3%B6menleri

parşömenler Türkçeye çevrilmiştir.Dileyenler alıp okuyabilir Tevrat’ın birçok bölümü kitapta bulunmaktadır.

Sonuç olarak Kuran’a göre ne İncil nede Tevrat değiştirilmiştir.

Saygılarımla
----------------

bu ayetlere de umarım güzel bir açıklamanız vardır.
Alt 12-08-2010, 15:59
gokselisyan gokselisyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın insan_olmak;

Öncelikle ben birşey iddia etmiyorum, sadece araştırdığımı belirttim size. Ben konu üzerine düşündüm ve araştırdım, bu görüşe ulaştım. Evet siteye bakmadım ve direk Kuran'a baktım. Çünkü bu tarz sitelerde insanların sözlerinin üzerine konuşuluyor yorumlar yapılıyor. İnanılmaz mantık hataları oluyor. Buna önyargı diyebilirsiniz. Sıyrılamadım bir türlü aynı sizin gibi.

Ben sadece bir cevap aradım, sizin tarafınızdan da hemen iddia ile restleşme ile karşılaştım. Yahu her ayet gördüğünüzde bu kadar sert olmayınız. Sorguluyoruz sadece. Küçük düşürücü buldum cevabınızı kusura bakmayın.

Konuya gelirsek, evet kafam karıştı. Benim verdiğim örneklerle sizinkiler çelişiyor.
Alt 13-08-2010, 20:05
demos cratos demos cratos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tevrat'ın'da,İncil'in de,Kuran'ın da kimler tarafından hangi gerekçelerle yazıldığı çok net.Bu konuda çok ünlü kitaplar var.Örneğin Tevrat'ın nerede,ne zaman,nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı açıklanmış.Tevrat en son halini alana kadar hangi aşamalardan geçmiş anlatılıyor.İncil'le ilgili de pek çok araştırma var.Kuran'da iddia edildiği gibi gökten inmiş bir kitap değil.Kuran'la ilgili araştırmalar da bitirilmek üzere.Bir çok şey açıklandı.Bunlaradan en ünlüsü Kuran'da kullanılan anlatım tekniği.Bütün bir kitabın tek bir kişinin elinden çıkıp çıkmadığını anlamak çok kolay.Bu anlamda Kuran'ın bir çok yazarı olduğu açık.

Kuran'da bugüne kadar bütün bilim adamlarınca "kabul" denilecek tek bir bilgi yoktur."Kitabı elleri ile yazıp satanlar" diyor.Kim bunlar?Belli değil.Bütün ayetlerde bu anlayış hakim.Herkesi her şeyi suçlama.Sadece suçlama.Suçla ile ilgili tek bir kanıt yok.Hangi kitapları kim elleri ile yazdı?Belli değil.Madem onları elleri ile yazdılar niye onları tasdik ediyorsun?İnsanların elleri ile yazdıklarını niye doğruluyorsun?

Her konuda bu böyle.Tek bir konuda bile doyurucu bilgi yok.

Önerilen Siteler