Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-03-2005, 15:36
islmc islmc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

islmc - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bizans'ın Galibiyeti

ROMALILAR''IN GALİBİYETİ

2 Yenilgiye uğratıldı Rûm.

3 Yeryüzünün en yakın/en alçak bir yerinde. Ama onlar yengilerinin ardından galip duruma geçecekler,

4 Birkaç yıl içinde. İş/oluş/hüküm, önünde de sonunda da Allah''ındır. Onların galibiyet gününde müminler ferahlayacaklar,
Yaşar Nuri Öztürk 30/RUM SURESİ

Kuran ayetlerinin indiği dönemde, Romalılar (Rumlar) Hıristiyan, Persler (İranlılar) ise ortak koşan (ateşetapan) topluluklardı. Romalılar''la Persler''in arasında geçen savaşta Persler''in savaşı kazanması, Hıristiyanlar gibi tek Allah''a inanan Müslümanlar''ı üzmüştü. Ortak koşan bir toplumun, Allah''a inanan bir topluluğa karşı galibiyeti moralleri bozmuştu. Bu durumun üzerine Kuran, Romalılar''ın (Bizans''ın) yakında galip geleceğini ve inananların bu olay üzerine sevineceğini müjdelemiştir. Dördüncü ayette geçen "bıdı sinin" ifadesi üç ile dokuz arası sayıları ifade eder. Arapça''da tekil için ayrı, iki adet için ayrı, ondan fazla sayıları belirtmek için ayrı ifadeler vardır.

Hz. Muhammed dini ilk yaymaya başladığı günden itibaren kendisine inanan insanlar hep var olmuş, gittikçe bu sayı artmıştır. Eğer Kuran''ın bu ifadesi yanlış çıksaydı hiç şüphesiz Kuran''a ve Hz. Muhammed''e karşı güven sarsılacak ve birçok kişi dine inanmaktan vazgeçecekti. Yani Kuran''ın, Allah''ın vahyi olmadığını zanneden bir insan için, Kuran''da geleceğe yönelik böyle bir haberin verilmesi, bütün bir sistemin tehlikeye atılmasıdır. Peygamberin, haberin yanlış çıkması halinde kaybedecekleri, haberin doğru çıkması halinde kazanacaklarından çok daha fazladır. Fakat bu dinin sahibi Allah''tır, bu müjdeyi veren de Allah''tır. Bu yüzden hiçbir tehlike yoktu ve hiçbir sorun da olmamıştır. O küçük topluluğun Kuran''a duyduğu güven hiç sarsılmamış ve kısa zamanda tüm bölge inananlarla dolmuştur.

BU NE CESARET

Bu ne cesaret, bu ne kendine güven, bu ne tereddütsüz bir haber vermedir! Böyle bir cesaret ya üstün bir bilginin cesaretidir, ya da cahil cesur olur misali cahil cesaretidir. (Sonuçlar hangi şıkkın doğru olduğunu ispatlıyor.) Bu haberin Allah''ın vahyi olduğunu bilmeyenler, bu haberin tüm bir sistemin tehlikeye atılması olduğunu zannederler. üstelik bu haber, olması zor olanın müjdelenmesidir. çünkü savaşı kaybetmiş olan bir devletin, yakında kaybettiği topluluğa karşı savaşı kazanacağı söylenmektedir. Bir de "bıdı sinin" ifadesinden üç ile dokuz sene arasında bu olayın gerçekleşeceği anlaşılmaktadır.

Bu haber yalan çıksa, hem inananların inancı sarsılacak, hem ortak koşanların dine karşı bir delilleri olacaktır. Oysa tarih şahittir ki; ortak koşanlar Peygamberimize deli, büyücü, menfaatçi gibi suçlamalar yapmalarına karşın, hiçbiri Peygamberin şu söylediği yanlış çıktı, Kuran''ın bu vaadi gerçekleşmedi dememişler, daha doğrusu diyememişlerdir. Oysa bu tarz delile o ortak koşanlar çok muhtaçtılar. Peygamber''e ve inananlara karşı kılıçlarla savaşıp onları öldürmeye çalışmak zor bir yoldu. Eğer ortak koşanların, dine karşı bu tarzda deliller ortaya çıkarmaları mümkün olsaydı, savaşmak gibi zor bir yol yerine, bunu denerlerdi. Zor yolu seçmeleri böyle bir koza sahip olmadıklarını göstermektedir. Kuran''ın tüm dedikleri çıkmış ve bu noktada ortak koşanlar bile bir itirazda bulunamamışlardır. Nasıl günümüzde Kuran''ın birçok mucizesine rağmen ve Kuran''a alternatif hiçbir kitabın, hiçbir sistemin gösterilememesine rağmen hâlâ inanmayanlar varsa ve de olacaksa, o dönemde de böyle olmuştur, her türlü delili görmelerine rağmen inanmayanlar olmuştur. Fakat tüm bu inanmayanlar, daha Peygamberimiz hayattayken yaşadığı bölgeye Kuran''ın hakim olmasını engelleyememişlerdir.

UMUTSUZLUKTAN ZAFERE

Bizans (Roma) tarihini okuyanlar Bizans imparatorluğunun en büyük bunalımlarından birini 7. yüzyılda (Kuran''ın indiği dönemde) yaşadığını, bu bunalımın en önemli sebeplerinden birinin Persler''le (İranlılar) yaşanan sorunlar olduğunu göreceklerdir. Bizans daha sonra sorunlarını aşmış ve bu bunalımı atlatmıştır. Tarihi bilgiler, Kuran''ın, Bizans tarihi hakkındaki söylediklerinin doğruluğunu onaylar.

Tarihi kaynaklarda Bizans''ın Persler''le yapılan savaşta uğradığı kayıp yüzünden bir daha toparlanamayacağının sanıldığı anlatılır. Anlatılanlara göre, Bizans Kralı Heraklius bu bunalımlı dönemde ordunun masrafları için kiliselerdeki altın ve gümüş süs eşyalarını bile eritip kullanmıştır. Persler daha önce Bizans''ın olan Mezopotamya, Kilikya, Suriye, Filistin, Mısır ve Ermenistan''ı işgal etmişlerdir. Umudun olmadığı bir dönemde Kuran, Bizans''ın yakında (39 yıl arası) galip geleceğini müjdelemiştir. Tarihi kaynaklar bu müjdeden dolayı Peygamber ve etrafındakilerle alay edildiğini, bu haberin çıkışına ihtimal verilmediğini kaydederler.

Oysa Kuran''ın her haberi gibi bu haberi de doğru çıkacaktır. Bizans, MS. 627 yılında Persler''i Ninova harabelerinin yakınında yener. Persler işgal ettikleri yerleri Bizans''a geri veren bir anlaşma imzaladılar (Bakınız Warren Treadgold, A History of the Byzantine State and Society, Stanford University Press, sayfa 287299)

Bence muhteşem bir mucize...

MEKKE''Yİ FETHEDECEKSİNİZ

27 Yemin olsun ki Allah, resulüne o rüyayı hak olarak doğru çıkarmıştır. Allah dilerse, başlarınızı tıraş etmiş, saçlarınızı kısaltmış olarak güven içinde, korku duymadan Mescid-i Haram''a mutlaka gireceksiniz. Allah, sizin bilmediğinizi bildi de bundan önce size yakın bir fetih nasip etti.
Yaşar Nuri Öztürk 48 Fetih Suresi

Allah, Kuran''da, Peygamber''in rüyasının gerçekleşeceğini ve Mescidi Haram''a (Hac ibadetinin de gerçekleştiği yer) saçlar traş edilmiş veya kısaltılmış (Hac ibadetiyle alakalı olarak da saçların traşı, kısaltılışı geçer) bir şekilde gireceklerini söyler. Kuran''ın bu mucizesi de bu bölümde incelediğimiz Rumlar''ın yenilgilerinden sonra galip geleceklerini söyleyen ayet gibi gelecekle ilgili verilen haberlerle ilgili bir mucizedir. Peygamberimiz''in ve inananların Mekke''den kovulduklarını, Mekkeliler''in sayısal ve askeri güç açısından başta üstün olduklarını, inananları hicrete (göçe) mecbur ettiklerini biliyoruz.

Birçok Peygamber dini, dini yaydığı topraklara hakim edemeden vefat etmiştir. Eğer Kuran''ın müjdesi olmasa Peygamberimiz Mekke''yi fethedeceğini bilemez, bu konuda bir iddiada bulunamazdı. Peygamberin başta rüyasında gördüğü bu olay, Kuran''ın ayetleriyle bir müjdeye dönüşmüş ve inananlar kovuldukları, zayıf oldukları için terk etmek zorunda kaldıkları toprakları geri almışlardır.

Kuran''ın bu ayetleri gibi, Ebu Leheb''in müslüman olmayacağını söyleyen ayetler de (111. sure) mucizevi niteliktedir. Peygamberimizle baştan savaşan Ebu Süfyan, Vahşi gibi birçok kimsenin sonradan müslüman olduğu bilinmektedir. Eğer Ebu Leheb sonradan müslüman olmaya kalksaydı veya müslüman olduğuna dair rol yapsaydı (Sırf kendisi hakkındaki ayetleri yalanlamak için) birçok kişinin aklını bulandırabilirdi.

Gelecekle ilgili tüm bu Kuran ayetleri, Kuran''ın ifadelerindeki endişesizliği, güveni, iddialılığı göstermektedir. İnsan eliyle yazılacak olan bir kitapta duyulacak endişelerin hiçbiri Kuran yazılırken duyulmamıştır. Bu Kuran''ın insan yazması olmadığının, geleceği de çok iyi bilen Allah''ın vahyi olduğunun sayısız delillerinden biridir.

Biz bu kitabı sana her şeyin ayrıntılı açıklayıcısı, bir doğruya iletici, bir rahmet, Müslümanlara bir müjde olarak indirdik.

16 Nahl Suresi 89

Gerçek hürriyet Hakk''a köleliktir!!!
Alt 18-03-2005, 16:08
Üye Değil

Standart ....

http://answering-islam.org.uk/Shamou...prophecies.htm
Alt 19-03-2005, 17:47
dmxads dmxads isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deep''in linkini verdiği sitede yazanların türkçesi (Özetle):

The Holy Bible gives us a test to determine a true prophet from a false one:
Kutsal İncil bir peygamberi gerçeğinden ayırd edebilmemiz için bize test verir:

''''Ama benim ona söylemediğimi konuşan veya başka tanrıların adına konuşan peygamber öldürülmeli. İyi de bunu nasıl anlıyacağız diye düşünebilirsiniz. Eğer gelecekle ilgili söylediği şeyler (iddialar) gerçekleşmezse bilinki o sözler tanrı dan değildir. Bu (sözde) peygamber kafasına göre konuşmuştur. Bu kişiden korkmayın''''
Deuteronomy 18:20-22

Tanrı nın sözlerinin ışığı altında, aşağıdaki yazılarda Muhammed in kuran da yaptığı iddaları inceleyecez. Bakalım Tanrı nın testini geçebilecekmi geçemiyecekmi.

İDDİA 1) ROMALILAR''IN GALİBİYETİ

2 Yenilgiye uğratıldı Rûm.

3 Yeryüzünün en yakın/en alçak bir yerinde. Ama onlar yengilerinin ardından galip duruma geçecekler, .................

(On the Roman Conquest of Persia)
Roma nın Pers zaferi hakkında:

Roma İmparatorluğu yakınlarda bir alanda yenilgiye uğratıldı ama bu yenilgiye rağmen BİR KAÇ YIL İÇİNDE galip gelicekler.

İddia edildiği gibi Roma, Persleri yenilgiye uğrattı ama bu iddia ile ilgili bazı önemli sorunlar var.

(According to Yusuf Ali the Arabic word for "a few years)........
Yusuf Aliye göre BİR KAÇ YIL manasına gelen Arapça kelime (Bidh''un), 3 ile 9 yıl arasındaki bir period manasına gelir. Ama tarihi kaytlara göre roma galibiyeti nerdeyse 14 YIL sonra geldi. Persler M.S 614 veya 615 yılında Roma yı yenip Kudüsü ele geçirdi. Bizans ın karşı saldırısı 622 yılına kadar başlamadı ve galibiyet 628 yılına kadar elde edilemedi. Bu da 13-14 yıllık bir zaman dilimi demek. Kuran da iddia edildiği gibi 3-9 yıllık bir zaman dilimi değil.

Daha sonra, tarihçi ve müslüman kumandan AL-TABARİ nin Roma nın galibiyetinin 628 yılında Hudeybiye barışının imzalanmasından sonra olduğunu anlattığını anlatıyorlar.( AL TABARİ NİN TARİHİ: İSLAMİYETİN ZAFERİ)

(The translator''s footnote reads)
Çevirenin extra notları: Heraclius 627 yılında pers i istila ya uğrattı ve bu yılın aralık ayında antik Ninevah? (Irak ın kuzeyinde bir şehirmiş.. Neresi olduğunu çıkaramadım...) ın yakınlarında önemli bir zafer kazandı ama kısa süre sonra geri çekilmek zorunda kaldı. Ne var ki; 628 yılının şubat ayında Pers imparatoru suikasta uğradı ve yerine geçen oğlu barışı arzuladı(istedi). 628 yılının Mart ayında Heraclius kendini galip ilan edebilirdi ama pers lerin roma imparatoruyla savaşa girip girmeme konusundaki tartışmaları 629 yılının haziran ayına kadar sürdü. 629 Eylül ünde Heraclius İstanbula kendini galip ilan ederek girdi ve 630 Mart ında Kudüsde Kutsal Hacı restore etti. (Watt, Muhammed Medinede, 113-114) Ayrıca Ostogorsy, Bizans Tarihi, 103-4)

Burdan sonra yazanları tam anlayamadım. Kuran ın yazıldığı Arapça yı dil bilim i açısından eleştiriyo... Orijina Kuran da sesli harf işaretleri yokmuş. Bu yüzden bi iki değişiklikle bazı kelimelerin anlamlarının çok rahat değişebileceğinden bahsediyor .. Önek olarak''''Sayaghlibuna''''(yenecekler) kelimesinin''''Sayughlabuna'''' (yenilecek) diye değiştirilebilmesinden bahsediyor. Sesli harf işaretleri bu olaydan bir süre sonra eklenmiş.. (Zorla Zorla Anca Bu Kadar Çıktı...........)

It amazes us that a prophecy from God would not...... burdan itibaren

Ayrıca Tanrı nın yaptığı tahminin KESİN BİR ZAMAN değil de 3-9 yıl arasında olacak diye yapmasının saçma(gülünç) olduğunu söylüyorlar. Bu iddia nın her şeyi bilen, her şeye gücü yeten bir tanrı iddiası olamayacağını söylüyorlar. Tanrı nın böyle bi iddia yapmasına da pek ihtimal vermiyorlar.

Müslümanlar Roma 7 yıl sonra galip geldi diyorlar... Ne var ki; gerçek: roma nın Pers leri 628 yılında yendiğidir(Al-Baizawi yorumu). Bu galibiyet Muhammed in tahmininden 12 yıl sonra oluyor. Ayrıca Roma nın Pers leri yeneceğini tahmin etmenin kolay olduğunun söylüyorlar....

Karşı Tarafın İddiası Özetle Böyle....................

İddia 2

MEKKE''Yİ FETHEDECEKSİNİZ

27 Yemin olsun ki Allah, resulüne o rüyayı hak olarak doğru çıkarmıştır. Allah dilerse, başlarınızı tıraş etmiş, saçlarınızı kısaltmış olarak güven içinde, korku duymadan Mescid-i Haram''a mutlaka gireceksiniz. Allah, sizin bilmediğinizi bildi de bundan önce size yakın bir fetih nasip etti.
Yaşar Nuri Öztürk 48 Fetih Suresi .........

Karşı Tarafın İddiası (Özetle) :

On Entering Mekke
Mekke ye giriş

Yukarıdaki Ayet in Muhammedin Mekke ye Mekke yi tavaf etme amacıyla giremeyişiyle ilgili olduğunu söylüyorlar... Hudeybiye antlaşmasının yapılışını ve bu antlaşma yapılana kadar müslümanlar için çıkan sorunları anlatıyorlar:
1) Muhammed, İslamı kabul edenleri Mekkeli müşrik lere (putlara tapanlara) vermeyi kabul etti.
2) Muhammed, Mekkeli lerin Muhammed Allah ın habercisi imzasını Muhammed Abdullah''ın oğlu
olarak değiştir isteklerine boyun eğdi; belki Mekke ye gelecek sene hac yapmalarına izin verirler diye... Not: Buhari nin kitabında: Mekke ye doğru giderken Muhammedin ''''Allah''ın haram kıldığı şeyelri tazim sadedinde her ne taviz isterlerse onlara vereceğim!" dediği yazıyor... Hikayenin gerisi Buhari nin kitabından alıntı....

......Resulullah''a: "Gel! seninle aramızda bir antlaşma (metni) yazalım!" dedi. Resulullah (sav) katibini çağırdı ve emretti: "Yaz Bismillahirrahmanirrahim." Süheyl itiraz etti: "Rahman ne demek? Vallahi onun ne olduğunu bilmiyorum. Fakat: Bismikallahümme yaz, vaktiyle senin de yazdığın gibi" dedi. Müslümanlar da ona itiraz ettiler: "Biz onu değil, bismillahirrahmamrrahim''i yazarız!" dediler. Ama Resulullah (sav) emreder: "Bismikallahümme yaz! ve devam et: "Bu Allah Resulü ve Süheyl''in üzerinde mutabık kaldıkları hususlardır." Süheyl yine itiraz eder: "Vallahi, eğer bilsek ki sen Allah''ın Resulüsün sana Beytullah''ı kapamazdık, seninle savaşmazdık da. Şöyle yaz: Muhammed İbni Abdillah." Resulullah (sav): "Vallahi siz beni tekzib etseniz de ben kesinlikle Allah''ın Resulüyüm. Bununla beraber, Muhammed İbni Abdillah yaz!" buyurur ve devam eder: "Bizimle Beytullah arasından çekilmeniz ve onu tavaf etmemiz şartıyla." Süheyl itiraz eder: "Vallahi hayır. (Biz size bu yıl tavafa izin versek), Araplar "bizim aniden emrivakiye geldiğimiz" hususunda dedikodu yapar. Ancak ziyareti gelecek yıl yapacaksınız" der. Böyle yazılır. Süheyl ilave eder: "Senin dinine de girse, bizden hiç bir erkeğin sana gelmemesi, gelirse iade etmen şartıyla." Müslümanlar bu şarta itiraz ederek: "Sübhanallah! Bize iltica eden bir müslüman, müşriklere nasıl iade edilir?" derler. Bu halde iken Ebu Cendel İbnu Süheyl İbni Amr zincirleri arasında seke seke geldi. Mekke''nin aşağısındaki hapsedildiği yerden kaçmış, kendini müslümanlann arasına atmıştı. Süheyl: "Ey Muhammed, bu seninle üzerine anlaştığınız maddelerin ilk uygulaması olacak, bunu bana iade edeceksin!" dedi. Resulullah (sav): "Biz henüz anlaşmayı yazıp bitirmedik" buyurdu. Süheyl: "Öyleyse, vallahi ben seninle hiç bir madde üzerine sulh yapamam!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse şu Ebu Cendel''i bana bağışla da imza et" buyurdu. Fakat Süheyl: "Asla ben bunu sana bağışlamam" diye direndi. Aleyhissalatu vesselam: "Hayır, hatırım için yap!" ricasında bulundu. Süheyl direndi: "Asla yapmam!" Mikrez İbnu Hafs atılıp: "Biz onu sana müsaade ettik!" dedi. (Ancak imza yetkisine sahip olmadığı için Süheyl onu dinlemedi. Ebu Cendel teslim edilecekti). Ebu Cendel (ra): "Ey müslümanlar, (nasıl olur?) Ben size müslüman olarak sığınmışım. Beni müşriklere teslim mi ediyorsunuz? Bana yaptıklarını görmüyor musunuz?" dedi. Ebu Cendel''e Allah yolunda çok işkenceler yapılmıştı... Bunun üzerine insanlar da huzursuzluk başlar....

Bu hikaye üzerine soruyorlar: Musa; istediklerini elde etmek için putatapanlara böyle tavizler verir miydi?. İsa, yahudi konseyi tarafından kabul edilmek için kendisine inananları geri verir miydi? Musa ya da İsa; puta tapanları memnun etmek için bu kadar tavizler verir miydi; Muhammed in yaptığı gibi?

......Sizin de tahmin ediceğiniz gibi müslümanlar arasında huzursuzluk oldu ve hatta:

Ömer İbnu''l-Hattab der ki: "(O gün, bu cereyan eden hadiseleri çok alçaltıcı bularak) Resulullah (sav)''a gelip: "Sen Allah''ın hak peygamberi değil misin?" dedim. "Evet!" dedi. "Biz hak üzere, düşmanlarımız da batıl üzere değiller mi?" dedim. "Evet" dedi. "Öyleyse biz niye dinimiz uğrunda alçaklığı kabul ediyoruz" dedim. "Ben Resulullah''ın; (bu anlaşmayı imzalamakla) Allah''a asi olmuş da değilim. Allah yardımcımızdır!" dedi. "Sen, bize (Medine''den çıkarken) Beytullah''a gideceğiz, onu tavaf edeceğiz demedin mi?" dedim. "Pek tabii, ama, sana bu yıl gideceksin dedim mi?"dedi. Hayır!" dedim. "Sen mutlaka onu tavaf etmeye geleceksin'''' buyurdu...

Yani hac la ilgili tam bir zaman belirtmediği için bu iddia yanlış sayılamaz. Hudeybiye antlaşması müslümanlar mekkeye doğru gidiyorken durdurulmaları sonucu oldu. Aslında anlaşma yaparken muhammedin amaç larından biri o sene hac yapabilmekti fakat isteği reddedildi ve ancak gelecek sene hac yapmalarına izin verildi.

In a dream, the Messenger of Allah saw himself.....

Birgün muhammed rüyasında mekkeye girip hacı olma görevini yaptığını gördü. Bunu arkadaşlarına anlattı. Bu sırada hala Medine deydiler. Hudeybiye barışının olacağı yıl Mekke ye doğru yola çıktıkları zaman kimsenin Peygamber lerinin düşünün gerçekleşmeyiceğinden şüphesi yoktu.. Netekim; sonuç bekledikleri gibi çıkmayınca bazıları bu işten hiç hoşlanmadı.... ''Umar bin Al-Khattab asked about THIS, saying, ''Haven''t you told us that we will go to the House and perform Tawaf around it....... Umar bin Al-Khattab olanlarla ilgili sordu: Sen bize Hacı olma görevini yapmaya gideceğimizi söylemedin mi?

Yani uzun lafın kısası karşı taraf şöyle diyor: Bu ne biçim peygamber arkasında Tanrı nın gücü olduğunu iddia etmesine rağmen puta tapanlara taviz veriyor.Musa ya da İsa böyle şeyler yapar mıydı? ... ve muhammed in gördüğü rüyanın gerçekleşmesinin abartılacak bi şey olmadığını söylüyorlar çünkü muhammed belli bir tarih vermemiş.. Mekkeye girip hacı olacaz diyor ama ne zaman? Gerçekten peygamber olsaydı belli bi tarih verirdi....

Yazının devamında Muhammed in kureyşli müslüman olan birisini Allah böyle istiyor diye geri vermeyip Hudeybiye antlaşmasını bozduğu yazıyor. Bu Tanrı nın sözünden dönmesi demektir .. Tanrı nın sözünden dönmesinin mümkün olmuyacağını söylüyorlar.

Ayrıca Allah ın sözü olan Kuran da S. 48:27 ... eğer Allah dilerse... diye konuşmasını eleştiriyorlar.. Allah dileğinin ne olduğunu bilmiyor mu diye soruyorlar..

Ayrıca Allah dilerse diye Allah kimden bahsediyo... (Eğer ben dilersem demesini bekliyorlar)
Başka bi tanrı dan mı bahsediyor bu Allah. Birden fazla tanrı mı var ? diye soruyorlar.....

Başka konularla ilgili başka sorular da var ama onları yazmayı gereksiz buldum............

Karşı tarafın iddia ları ve soruları özetle böyle........ Mahkeme tutanağı gibi oldu şerefsizim........ Ben elimden geldiğince tercüme etmeye çalıştım. Bundan sonra hiç kimse vay benim haberim yoktu vay ben ingilizce bilmiyordum o yüzden okuyamadım demesin........... Hatalı bulduğunuz ve eksik olan ksımları yazarsanız sevinirim........ Saygılar.........
Alt 19-03-2005, 17:57
Üye Değil

Dmxads;
Çeviri için teşekkürler...

Ben genelde çevirmeye çok üşeniyorum direk kendim okuyup linkini yazıyorum....

Sende bu işi gören bir program mı var yoksa kendin mi tek tek çeviriyorsun?

Saygılarımla...
Alt 19-03-2005, 18:12
Üye Değil

Standart ...

İlgili ayetin "they shall defeat" mı yoksa "they shall BE DEFEATED" mi olduğu ile ilgili konu şurada daha ayrıntılı açıklanmış:

http://answering-islam.org.uk/Respon...prophecies.htm

"The original Quranic text had no vowel marks. Thus, the Arabic word Sayaghlibuna, "they shall defeat," could easily have been rendered, with the change of two vowels, Sayughlabuna, "they (i.e. Romans) shall be defeated." Since vowel points were not added until some time after this event, it could have been quite possible for a scribe to deliberately tamper with the text, forcing it to become a prophetic statement.

This fact is solidified by Muslim commentator al-Baidawi. C.G. Pfander mentions Baidawi''s comments on the variant readings surrounding this passage:

"But Al Baizawi shatters the whole argument of the Muslims by informing us of certain varied readings in these verses of Suratu''r Rum. He tells us that some read (Arabic text appears here) instead of the usual (Arabic text appears here) and (Arabic text appears here) instead of (Arabic text appears here). The rendering will then be: ‘The Byzantines have conquered in the nearest part of the land, and they shall be defeated in a small number of years’. If this be the correct reading, the whole story about Abu Bakr’s bet with Ubai must be a fable, since Ubai was dead long before the Muslims began to defeat the Byzantines, and even long before the victories which Heraclius won over the Persians. This shows how unreliable such Traditions are. The explanation which Al Baizawi gives is, that the Byzantines became conquerors of ''the well-watered land of Syria'' (Arabic text appears here) and that the passage predicted that the Muslims would soon overcome them. If this is the meaning, the Tradition which records the ''descent'' of the verses about six years before the Hijrah must be wrong, and the passage must belong to A.H. 6 at earliest. It is clear that, as the vowel points WERE NOT USED when the Qur-an WAS FIRST WRITTEN DOWN in Cufic letters, no one can be certain which of the two readings is right. We have seen THAT THERE IS SO MUCH UNCERTAINTY about (1) the date at which the verses were ‘sent down’, (2) the correct reading, and (3) the meaning, that it is quite impossible to show that the passage contains a prophecy which was fulfilled. Hence, it cannot be considered to be a proof of Muhammad''s prophetic office." (C. G. Pfander, Mizan-ul-Haqq - The Balance of Truth, revised and enlarged by W. St. Clair Tisdall [Light of Life, P.O. Box 18, A-9503 Villach, Austria], pp. 279-280) [emphasis ours]

This being the case, a Muslim cannot confidently tell us what the true reading of the text is and hence cannot insure us that this verse originally predicted the Byzantine victory over the Persians. Yet either rendering leaves us with a false prophecy within the Quran. "

Saygılarımla...
Alt 19-03-2005, 18:47
Üye

Selam Deep ... bende program yok, kendim çeviriyorum... Senin anlıycan biraz uğraşıyorum.. Bilmem anlatabildim mi?

Dinde zorlama yoktur ayeti ile ilgili hadisi de ingilizce kaynak tan vermiştin.. Onu da çevirmiştim.... İyiki bi çevirdik iyi alıştın valla. Ohhh yaz ingilizce kaynağı çevirmeden git... .... Şaka Şaka.... benim için pratik oluyo.... İngilizce bölümünde okuyorum... Hadis kaynağı için tekrar teşekkürler......
Alt 19-03-2005, 19:20
Üye Değil

Standart ...

İyiki bi çevirdik iyi alıştın valla. Ohhh yaz ingilizce kaynağı çevirmeden git

Haklısın aslında ops:

Neyse ingilizce bölümünde okuyorsun,işte pratik olur, ingilizce bilmeyen arkadaşlara da faydalı olur
Alt 20-03-2005, 01:23
islmc islmc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

islmc - MSN üzeri Mesaj gönder

Genede bunlar. "gelecekle ilgili haberi yalanlayamıyor".. 3 veya 5 yıl ne fark eder? sonuçta galibiyet geliyor ve söylenilen gerçekleşiyor.

Gerçek hürriyet Hakk''a köleliktir!!!
Alt 20-03-2005, 10:48
Üye

Eğer bu iddiayı Tanrı yapmışsa 3-5 yıl çok şey farkeder... Herşeyi bilen bir Tanrı olayın tarihini de tam olarak bilir... İyi valla belli belirsiz bir tarih ver ... tarih tutmayınca da olsun sonuç tuttu ya de.... ondan sonra da bak gördünmü mucizeyi.... Güldürmeyin Adamı...........
Alt 20-03-2005, 10:58
Üye

Bu arada Mekke''yi fethedeceksiniz mucizesine verilen cevapla ilgili hiç bişey yazmamışsınız... Güldürmeyin adamı dedim ama siz bana bakmayın bişeyler yazın da gülelim.......

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil