Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Anket Sonucuna Bak: Türkiyede hangi dinin hakim olmasını isterdiniz
Hristiyanlık 15 38,46%
Budizm 21 53,85%
Hinduizm 3 7,69%
Katılımcı sayısı: 39. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-03-2017, 10:23
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hiristiyanlığın İslamiyetten farklı olduğunu sanmıyorum onunda kökü arap dünyası.
Diğer seçenekleri de tanımıyorum.

Benim tercihim hiç bir din hakim olmasın ki bilim rahat etsin.
Ama ben Bektaşilikle anlaşabilirim.
Alt 20-03-2017, 15:06
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bana göre bu anket bu foruma yakışmamış, dinlerin istenmedigi çogunlukta olan bir forumda hangi dinin hakim olsun istersiniz sorusu çelişkiden ibarettir.
Hani hangi din daha zarar vermiş gibi bir şeyler olsaydı belki uyardı...
Bu forum derken kimden bahsediyorsun?
birey olarak?

Forum dedigin, kollektif bir katilim. Her bir birey kendi ozgusel fikrini ifade ediyor. Cok ama cok farkli fikirde olan insanlardan bahsediyoruz. Herkes de kendi dusuncesini ifade ediyor. Td sitesinin actigi bir baslik yada konu yok. Katilimcilarin dusuncesi var. Ben de desteklemiyorum bu soru etkinligini. Fakat insanlar bu sekilde de dusunebiliyor demek ki.

Sorunsali siz tartisin. Nedenlerini yada neden olamayacagini..
Alt 20-03-2017, 18:01
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Natan, hem yıllardır dinlerin bir uydurma olduğunu anlatıyoruz hem de hangi dini tercih edersin gibi bir anket elbette çelişkidir. Tanrı yoktur ama hangi tanrıya inanıyorsun gibi bir anket ne ise bu da odur.
T-D forumun bazı art niyetler dışında özgürlüklere sınır koymadığını biliyoruz, zaten onu cazip yapan da bu özelliği, ancak bu özellik onu çelişkili yapma hakkı tanımaz. Kavramların, ideolojilerin, zıtların, bilimin, vs, daha iyi anlaşılması için çelişkinin ve hatta en uç görüşlerin de gerekli olduğunu biliyoruz ama dinlere bir nitelik kazandırmışız, ne demişiz dinler uydurmadır, tanrı uydurmadır o halde daha anlamlı ve daha az çelişkili anket olabilirdi, "dinler sizce uydurmamı" gibi bir anket iddia ve kanıtların tartışılmasına daha yararlı bir ortam oluşturabilirdi.
Bu anlamda ben yönetici olsaydım bu ankete izin vermez yerine bahsettiğim gibi bir anket önerirdim...
Alt 20-03-2017, 21:25
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Horus Kültü'ndenim!

Ben yukarıdaki ankette hiçbir şıkkı seçmedim; çünkü hiçbirisi bana uygun değildi.

Galiba en iyisi köklerimize geri dönmek olacaktır: "Mısır Tanrıları, 2016".

Bu filmde Osiris, Seth ve Horus adlı Tanrıların öbür dünya hakkındaki görüşleri şöyledir:

Osiris: "Babam (RA) bugünü kutsamayı uygun gördü. Sizin de bizi cömertliğinizle bizi kutsadığınız gibi!
-Varlığı çok birinden bir hediye. Bu da yoksul birinden.
-Ama ikisi de ölümün son geçidine gelince o zaman değerleri ne olacak?
-Bence eşitler. İyi yaşanmış hayatların simgeleri.
-Öbür dünyada herkes sıcak karşılanır.
-Bu, benim vasiyetimdir."

Seth: "Kardeşim (Osiris) öbür dünyanın bir hediye olduğunu düşünüyordu...
-Bence bir Kral'ın daha yüksek standartları olmalı.
-Öbür dünyaya giriş hakkını hazinelerinizle satın almanız gerekecek."

Horus: "Şu andan itibaren öbür dünya hakedilmeli. Altın ile değil; iyilikle şefkatle ve cömertlikle.
-Bu hayatta ne yaptığımız ve nasıl davrandığımız önemli."

Piramit metinlerinden Ölüler Kitabı'na kadar Ahiret ile ilgili bilgiler hep bu şekilde geçer. Yani Eski Mısır'ın gerçek hazinesi ne altın, ne de başka bir şey idi. Biricik hazine "Bilgelik" idi.

Anlaşıldığı kadarıyla Eski Mısır'da Ahiret ile ilgili bilgiler tartışıla tartışıla elde edilmiştir. Bu, Osiris'ten Seth'e ve oradan da Horus'a kadar binlerce yıl geliştirilmiş olmalı.

Tanrı-Krallar!

Eski Mısır'da 4. Hanedanlık Firavunları SNEFRU, KHUFU, DJEDEFRE, KHAFRE, MENKAURE vs. Horus'a taparlardı. Çünkü baskın kült, Horus Kültü idi. Fakat Ölü Gömme geleneği bize Neandarteller'den kalma bir mirastır!

Unutmadan, Eski ve Yeni Ahitler ile Kuran'daki Ahiret ilgili bilgilerimiz Eski Mısır Dini'nden gelir!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 20-03-2017, 21:28
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şartlanmamak, herşeyi hayatın akışına bırakmak lazım.
Alt 20-03-2017, 22:25
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Dinler artık Tanrı ile insan arasındaki "kişiye özel" iletişim alanı olmakta çıkıp, kurumsallaşarak egemenlerin yığınlara hükmetme aracı hâline dönüştürülmüştür. Bu özellikleriyle, sıradan bir "kültürel kimlik"ten ötesi değillerdir. Kendilerine "Dindar" denen insanlar da aslında birer kültür dindarıdır. Bu durumları nedeniyle dinler aslâ birbirinden farklı değildir. Farkları; isimleri, peygamberleri ve ritüelleridir. Şimdiki halleri ile hepsi de egemenlerin, kodamanların hizmetindedir.

Bir insan, Yaratıcısı olarak gördüğü İlah'ı nasıl tanıyacağını, O'na nasıl tapınacağını bir başka insana sorarak öğreniyorsa, aslında o kimi İlah edinmiş olmaktadır ? İbn-i Ârâbi'nin İslam peygamberine "Mekke'nin putlarını kırdın. Puta tapar gibi Allah'a taptın" demesi, acaba bu minvâlde birşeyler mi anlatıyor ?
Alt 03-01-2018, 00:36
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu çağda hiç bir din kabul edilemez.

Dinlerin hepsi , binlerce yıl önce ki kurallara dayalı olan ve bu hal ile yaşamayı DAYATAN fosilleşmiş fikirlerdir.
Dinler bu çağın insanlarına hiç bir fayda üretemez. Hiç bir sorununu da çözemez.

Dinler tembel insanların , park ettigi bir alandır. Buradan insanların faydasına bir üretim alamayız.
Dinler binlerce sene evvelinde siyasi bir hareketti ve halende siyasi. Yalan ve kandırmak üzere çalışan siyasi görüşler insanlara fayda vermez.

Evet dinler için böyle düşünsemde , dinler , halen tembel insan çokluğu yüzünden varlığını devam ettiriyor.
Dinlerin adına bakmadan , cografyalara dagılmış insanların kurduğu , bu günki medeniyetlere bakarak , hangi dinin mensuplarının nerelere nasıl geldiğini , ölçmek ve değerlendirmek, en kolay yöntem olur.

Malumunuz , cografyalara bakarak dinlerin ve dinlerden kurtulmuş insan topluluklarının refah ve huzur seviyeleri kendisini gösteriyor.

Bu günku sosyal gelişmiş seviyesine bakınca , dinlerden uzaklaşan toplumların huzur ve refaha kavuştuğunu açıkca görüyoruz. İnsan toplumlarında , ibadethanesi çok olan toplumların geride , eğitim kurumları çok olan toplumların ileride olduğu net bir şekilde görünüyor.

İbadethaneye , görevli koymak için harcanan paralar , egitim kurumlarına harcansa , geride kalmış din topluluklarıda , hem iç savaşlardan hemde , geri kalmış bagnaz simsarlara köle olmaktan kurtulurlar.

Kendi cografyam için bu durum çok ama çok uzaklarda görünüyor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil