Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-04-2018, 20:20
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Saygideger kardesim Ahlaksiz(Ahlakli) Benden iyi bildiyin gibi cikar insanin en büyük Tanrisidir(Bazi Tanriya tapiyom diyip Cikara tapan ****** evlatlari buna delil) cogu cikarina göre davulu calar,Dünyada öyle insanlar varki Muhammedin kendisi gelse hepinizi kandirdim dese ,Bu cikarci ****** evlatlari cikar yüzünden mübareyide öldürürler...(:

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 16-04-2018, 20:29
Kıdemli Üye

Ahlaksiz abim,,madem cebrailin elindeki ayeti oku deyisi tahsil görmekse ,Muhammed niye okey oxforda tahsil görmeye giderim demiyorda ben okuma bilmem diyor? (:

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 16-04-2018, 21:14
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

anti-ka;oku söylemini tahsil veya başka bir şey olarak görebilirsiniz..Burada mutlak bir doğrudan söz edemeyiz..
İslam'ı bilimle uyuşan bir din olarak bile gösterebilirsiniz..Bu farklı bakış açıları,islam tarihi boyunca hep olmuştur..Mesela meşhur mutezile,aklı imanın 6.şartı saymıştır..Yani islam için şöyle bir dindir demek zordur..Şiddet dini dersek,aksi ortaya konabilir..Hoşgörü dini dersek,aksi ortaya konabilir..Bilim dini dersek,aksi ortaya konabilir..Mutlak doğru olarak mesela ''ibrahimi din'' diyebiliriz..
Bu ''oku'' meselesi tek başına bir anlam taşımaz..Zamanında Müslümanları bilim yapmaya yönelten verilere örnek olarak mesela ''ilim Çin'de de olsa gidiniz''söylemi gösterilebilir..Bu söylemlerin dayanağı da muhakkak kurandır...Tabi ki tüm bunlar uydurma ama bu hadisleri uyduranlar,kurandaki bu ''oku'' gibi söylemleri ''zahiri'' olarak kabul edip böyle sözler uydurmuşlardır..
Müslümanlar bir dönem Dünya'nın ilerisindeydiler..Batıda rönesansa neden olan tercüme konusu,hep müslümanların işidir.İbni Sina,Farabi gibi insanlar hep bu kültürün içinden çıkmışlardır..Bu bakış açısı,tamamen siyasidir ama..Siyaset,baskın olan dini anlayışa bir yön verebilir..Yani bugün akp,isterse islam dininin iyi yanlarını insanlara empoze edebilir ama bunu yapmıyorlar..Hep dinin karanlık yanını görüyorlar/gösteriyorlar..
Buradan dinin bir tarafının iyi olduğu,haliyle dinin de iyi bir şey olabileceği anlamı çık(a)maz..Bu her din için böyledir..Her dinin,olumlu tarafları muhakkak vardır..Olmak zorundadır..
Dediğim gibi yazılı metinlere bakarak işin içinden çıkamazsınız..Mesela Muhammed okuma bilmiyordu söylemi..Buradan islamın okumayla filan alakasının olmadığı görüşü belirtilebilir..Bende derim ki,Muhammed madem okuma/yazma bilmiyordu,madem Cebrail oku derken başka birşeyden bahsediyordu,o zaman Muhammed,Bedir savaşında Müslümanlara okuma yazma öğreten esir müşrikleri,neden serbest bıraktı?
Çıkamazsınız bu işin içinden,mümkün değil..
Alt 16-04-2018, 22:00
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
anti-ka;oku söylemini tahsil veya başka bir şey olarak görebilirsiniz..Burada mutlak bir doğrudan söz edemeyiz..
İslam'ı bilimle uyuşan bir din olarak bile gösterebilirsiniz..Bu farklı bakış açıları,islam tarihi boyunca hep olmuştur..Mesela meşhur mutezile,aklı imanın 6.şartı saymıştır..Yani islam için şöyle bir dindir demek zordur..Şiddet dini dersek,aksi ortaya konabilir..Hoşgörü dini dersek,aksi ortaya konabilir..Bilim dini dersek,aksi ortaya konabilir..Mutlak doğru olarak mesela ''ibrahimi din'' diyebiliriz..
Bu ''oku'' meselesi tek başına bir anlam taşımaz..Zamanında Müslümanları bilim yapmaya yönelten verilere örnek olarak mesela ''ilim Çin'de de olsa gidiniz''söylemi gösterilebilir..Bu söylemlerin dayanağı da muhakkak kurandır...Tabi ki tüm bunlar uydurma ama bu hadisleri uyduranlar,kurandaki bu ''oku'' gibi söylemleri ''zahiri'' olarak kabul edip böyle sözler uydurmuşlardır..
Müslümanlar bir dönem Dünya'nın ilerisindeydiler..Batıda rönesansa neden olan tercüme konusu,hep müslümanların işidir.İbni Sina,Farabi gibi insanlar hep bu kültürün içinden çıkmışlardır..Bu bakış açısı,tamamen siyasidir ama..Siyaset,baskın olan dini anlayışa bir yön verebilir..Yani bugün akp,isterse islam dininin iyi yanlarını insanlara empoze edebilir ama bunu yapmıyorlar..Hep dinin karanlık yanını görüyorlar/gösteriyorlar..
Buradan dinin bir tarafının iyi olduğu,haliyle dinin de iyi bir şey olabileceği anlamı çık(a)maz..Bu her din için böyledir..Her dinin,olumlu tarafları muhakkak vardır..Olmak zorundadır..
Dediğim gibi yazılı metinlere bakarak işin içinden çıkamazsınız..Mesela Muhammed okuma bilmiyordu söylemi..Buradan islamın okumayla filan alakasının olmadığı görüşü belirtilebilir..Bende derim ki,Muhammed madem okuma/yazma bilmiyordu,madem Cebrail oku derken başka birşeyden bahsediyordu,o zaman Muhammed,Bedir savaşında Müslümanlara okuma yazma öğreten esir müşrikleri,neden serbest bıraktı?
Çıkamazsınız bu işin içinden,mümkün değil..
Ahlaksiz,Halkdili tabiriyle camura yatiyorsun....Cebrail Magarada Muhammede bir ayetle geliyor ve Muhammede oku diyor,cebrail elindeki ayeti oku diyor ,oda (burdaki oda ev odasi deyil ,naapim herseyi inceden aciklamam lazim (: ...) ben okuma bilmem diyor,,,islam alemide bu okuyu hep tahsil görmek diye yansitiyor,,,madem ordaki oku tahsil görmekse niye araplar bilgiyi Ateist batidan satin aliyor?...Senin müslüman bilim adamlarina gelince,,bana onlarin inancinin islam oldugunu kanitla....Rönesansdan önce batidada bütün bilim adamlari hristiyandi,,gercekden Hristiyanlarmiydi yada öyle görünmek zorundalarmiydi,,,Brunnoyu diri diri yakdilar,,,hakli oldugu halde,,,sadece hakliligi seytanin piclerinin cikarlarina uymadigi icin diri diri yakildi,,,,,su an savunmanla bu tür piclerin cikarlarina canak tutuyorsun,,,,,,,,bizim konuda hersey basit,,,cebrail denen melek muhammed denen peygambere bir ayet getiriyor ve masalda oldugu gibi oku diyor oda ben okuma bilmem diyor ve islam alemi bunu halkimiza bakin islamin ilk sarti tahsil görmek diye yutduruyor ve ayni iki yüzlü islam alemi kimse tahsil görmesin diye binbirtürlü fetva cikariyor,,bunlarin tahsil anlayisi arapca kuran ,,,,,ulen kuran adam etseydi araplari adam ederdi 72 mealden okuyanlari deyil....

Alt 16-04-2018, 22:53
Üye

anti-ka´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
..cebrail denen melek muhammed denen peygambere bir ayet getiriyor ve masalda oldugu gibi oku diyor oda ben okuma bilmem diyor ve islam alemi bunu halkimiza bakin islamin ilk sarti tahsil görmek diye yutduruyor ve ayni iki yüzlü islam alemi kimse tahsil görmesin diye binbirtürlü fetva cikariyor,,
anti-ka:Ben farklı bir şey demiyorum ki..Şu forumda islamı veya Müslümanları savunacak en son kişiyim,en son..!
Demişsiniz ya ben şu hocanın arkasında namaz kılarım diye..Ben ''nerde hoca varsa'' diye devam eden cümle kuranlardanım..
Dinin içindeki düalizmden bahsediyorum sadece..Yani ikiyüzlülükten..Hiçkimse ''islam bilime katkı yapmamış'' diyemez..Aynı şekilde hiçkimse ''islam teröre hizmet etmiyor'' da diyemez..Bu sadece islam için de geçerli değil..Hristiyanlıkta böyledir mesela..
Alt 17-04-2018, 19:36
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

imamın oğlu diye bir insan illede evliya olacak değil ya. dinsiz bir adamın oğlu da dindar olabiliyor bu tamamen kişinin kendi hür iradesiyle hayata bakışıyla alakalıdır, aile yönlendirmesini reddetmesidir.
o imam efendi çocuklarının ateist olmasını şikayet etmeden önce bazı kendi meslektaşlarında ki sapıklıkları, içki içenleri, "bu benim mesleğim sadece,istediğimi yaparım" diyenleri şikayet etsin, yani önce kendi inandıkları dini değerleri uygulayıp uygulmadıklarını sorgulasınlar, çoluk çocuk sonradan gelsin.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 18-04-2018, 13:09
Kıdemli Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
anti-ka:Ben farklı bir şey demiyorum ki..Şu forumda islamı veya Müslümanları savunacak en son kişiyim,en son..!
Demişsiniz ya ben şu hocanın arkasında namaz kılarım diye..Ben ''nerde hoca varsa'' diye devam eden cümle kuranlardanım..
Dinin içindeki düalizmden bahsediyorum sadece..Yani ikiyüzlülükten..Hiçkimse ''islam bilime katkı yapmamış'' diyemez..Aynı şekilde hiçkimse ''islam teröre hizmet etmiyor'' da diyemez..Bu sadece islam için de geçerli değil..Hristiyanlıkta böyledir mesela..
Sayin Ahlaksiz,Islamda hayali Tanrisi Allahda dogdugundan beri egemen sinifa hizmet ediyor, bu hocada(I.Eliacik) bunu tersine dönderip ezilen sinifin hizmetine sunmak istiyor,,burda ne kötülük var?
Ikincisi islamin dogdugu cografya medeniyetin besigi herseyin ilki orda dogdu ve gelisdi,,islamin hakim olmasiyla bu gelisim durdu ve o gün bugündür bölge kaosda,,,arada biriki bilimadami yasamayi basarmissa bunu islama maledemezsin..saygilar

Alt 18-04-2018, 20:29
Üye

anti-ka´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Ahlaksiz,Islamda hayali Tanrisi Allahda dogdugundan beri egemen sinifa hizmet ediyor, bu hocada(I.Eliacik) bunu tersine dönderip ezilen sinifin hizmetine sunmak istiyor,,burda ne kötülük var?
Ikincisi islamin dogdugu cografya medeniyetin besigi herseyin ilki orda dogdu ve gelisdi,,islamin hakim olmasiyla bu gelisim durdu ve o gün bugündür bölge kaosda,,,arada biriki bilimadami yasamayi basarmissa bunu islama maledemezsin..saygilar
anti-ka;bu tarz yumuşak hocalar,bu dinlerin bilime/teknolojiye direnişine çok hizmet ederler..Bunlar dini iyi birşeymiş gibi göstermeye çalışırlar ve bunu da dinin batıni yanını baz alarak yaparlar..Halbuki din tek bir taraftan ibaret değildir..Dinin diğer zahiri,yani karanlık yönünden bu hocalar hiç bahsetmezler..
Sosyalizm ayakları ile kendilerine bir cemaat oluştururlar..Hepsi bu..
Yemeyin bu zokaları..
Din adamlarının hepsini amazonlara veya Afrika'da uçsuz bucaksız savanalara koymak lazım..Bırakalım da orada tartışsınlar,orada dua etsinler
İslam'ın ortaya çıkması,yakındoğuda/ortadoğuda/mezopotamyada bilimin sekteye uğraması sonucunu doğurmadı..Bilakis islamın ortaya çıkmasıyla bilim bu bölgede ivme kazandı..Bu benim kişisel fikrim filan değil..Birçok bilim adamının,oryantalistin hemfikir olduğu bir konu bu..
Emeviler dönemini es geçin..Abbasiler döneminde,Memun zamanında bilimsel anlamda bir sıçrama yaşandı..Meşhur beytül hikme konusu önemli..Ya da kağıdın Müslümanlarca 751 yılında kullanılmaya başlanması..İki konu da,batıya buralardan ulaşmış,batının bugünkü halini alması,Memun dönemi zamanlarındaki gelişmelerden olmuştur..Bu çeviri işlerini yapanların büyük bölümü de Hristiyan..Yani konunun aslı karışık..Ben yazılı metinlerden ve bu konudaki genel mutabakattan bahsediyorum..
Alt 17-05-2018, 02:42
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Islamin ilk ayeti kabul edilen "oku" dan ne anlamaliyiz?

Sayin anti-ka,

cebrail denen melek muhammede yazili bir ayetlemi gelmistir? kuran bu olayi detayli aciklamiyor. Hadislerde cebrailin muhammede 3 kere oku dedigi ve her defasinda ben okuma yazma bilmiyorum dediginde 3 defa SIKTIGI söyleniyor, ve ücüncüden sonra muhammed okumaya basliyor ama okudugu seyin yazilimi yoksa ilham aldigimi o ayrinti yazmiyor

Muhammede cebrailin yazili bir metinle geldigi ne ayetde nede hadislerde yazmiyor. Ister istemez buradaki oku diye cevrilen ayetin acaba mealen esas karsiligi teblig et, yada tekrarla manasindamidir? Benim anladigim kadariyla okudan ziyade tekrar et, veya mesaci duyur olmali.

Ayrica ayetin karsiligi 100% oku da olsa burada söylenen ilim, bilim, kitap oku degilki, allahin ayetlerini oku deniyor ve muhammed ´de kuranin ayetlerini okumaya basliyor. Bu bakimdan müslümanlarin ahada islamin ilk emri oku demeleri anca kendilerine bir pay cikarma amacli yoksa ilim, bilim, kitap oku(yun) manasi cikmaz. Zaten okumanin her cesitine önem verilseydi kuranin bir cok yerinde buna dair ayetler olurdu. Bu bakimdan sadece kuranin ilk ayetinde oku denmis, baska bir alanda oku(yun) diye bir emir, tavsiyede yok.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil