Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-03-2014, 04:46
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Giordano Bruno

Kozmos - 1-4: Giordano Bruno'nun Hikayesi

12:50'den itibaren

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Konu Şüpheci Dinsiz tarafından (06-05-2018 Saat 02:41 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-03-2014, 23:37
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kozmoz belgeselinde seyretmiştim, üzücü bir hikaye gerçekten, helede haklı olduğu halde diri diri yakılması çok acı.

Açıkcası ben bu tür şeylerden korkarım, na-hak yere bir insan öldürüldüğünde bunun ceremesini o toplum çeker diye düşünenlerdenim.
Batıl inanç veya hurafe artık ne denirse densin bilemiyorum ama haksız yere bir insan öldürüldüğünde o enerji kaybolmaz bana göre.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 17-03-2014, 00:13
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Eski mesajlarıma bak!!!

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kozmoz belgeselinde seyretmiştim, üzücü bir hikaye gerçekten, hele de haklı olduğu halde diri diri yakılması çok acı.

Açıkcası ben bu tür şeylerden korkarım, na-hak yere bir insan öldürüldüğünde bunun ceremesini o toplum çeker diye düşünenlerdenim.
Batıl inanç veya hurafe artık ne denirse densin bilemiyorum ama haksız yere bir insan öldürüldüğünde o enerji kaybolmaz bana göre.
Kardeşim, Bruno'nun dile getirdiği gerçek taa Eski Yunan'dan beri tartışılan bir konu idi. Eski Yunanlılar Platon zamanında "Günmerkezcilik" ve "Yermerkezicilik" olarak ikiye ayrılmışlardı. O videoda Neil deGrasse Tyson'ın bizlere, 16. yüzyılda başımıza geldiğini iddia ettiği gerçeğin taa kendisi budur. Arşimet, "Kum Hesabı" adlı eserinin girişinde o günkü astronomların ("Günmerkezcilik" ve "Yermerkezicilik" olarak) ikiye ayrıldığı söyleyerek bu durumdan bahseder. Yani Bruno'nun 16. yüzyılda yakaladığı bu gerçek taa Platon zamanından beri biliniyordu. Bruno, sadece bu gerçeği 2000 yıl sonra tekrar dile getirince Kilise'nin hışmına uğradı ve diri diri yakıldı, o kadar.

Eğer merak ediyorsan, bu konuyla ilgili Arşimet ve Eski Yunanlılar'ın görüşlerini bu forumdaki çeşitli mesajlarımda bulabilirsin!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 17-03-2014, 02:57
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Detaylar için teşekkür ederim.
Olayın pek o tarafında değilim, olayın bir insanın diri diri yakılması tarafındayım ki bu kısmı çok acı olmuş, (belgeselde bu olay biraz dramatilize edilmiş gibi oluyor sizin anlattıklarınıza göre) eğer dediğiniz gibiyse durum dahada vahim tabii.
Körü körüne veya bir inat uğruna bir insanı yakmanın hiç bir açıklaması yok.

Niyeyse bu Nat geo da ki belgeseller bana hep yanlı gibi geliyor, böyle bir şeylerin içinden bir şeyleri sanki cımbızlıyorlar gibiler.
Tamam iyiler hoşlar çalışıyorlar ama aması var işte.

Eğer merak ediyorsan, bu konuyla ilgili Arşimet ve Eski Yunanlılar'ın görüşlerini bu forumdaki çeşitli mesajlarımda bulabilirsin!
Denk geldiğimde okuyorum yazdıklarınızı, kaçırmam merak etmeyin.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 06-05-2018, 02:13
Kıdemli Üye

Aslı Kayabal / İtalya

abcgazetesi.com
Giordano Bruno (I)
‘BENİ ÖLÜME YOLLARKEN SİZ BENDEN DAHA ÇOK KORKUYORSUNUZ!'

Ferrari’nin Bruno heykeli, o dönemde Katolik kilisesinin tepkisini çekti. Özellikle düşünürün eğik başının San Pietro bazilikasına dönük betimlenmesi Katolik dünyasını rahatsız etti. 9 haziran 1889’da düzenlenen açılış törenine yüzyıllar sonra binlerce kişi katıldı. Campo de’Fiori’ye yerleştirilen panolarda düşünürün ünlü sözleri dikkat çekiyordu. Bu sözlerden belki de en önemlisi, yakılarak öldürüleceği dile getirildiğinde, Bruno’nun yargıçlara, “Beni ölüme yollarken siz benden daha çok korkuyorsunuz! Kararınızı dinlerken ben korkudan titremiyorum” demesiydi.
abcgazetesi.com
Giordano Bruno (II)
Schoppe’nin notlarında, ölümün eşiğindeki Bruno
Giordano Bruno’nun ölüme mahkum edildiği duruşmayı takip eden bir tanık vardı. Bu genç tanık, Luteran bir Alman iken Katolik dinine geçen Kapsar Schoppe’ydi. Schoppe’nin notlarında, Bruno’nun mahkeme heyetinin kararını önce diz üzeri oturarak dinlediği, ardından ayağa kalkarak, “Beni ölüme yollarken siz benden daha çok korkuyorsunuz!” dediği geçiyor..

Schoppe’nin günlüğüu, ölüm cezasının uygulandığı günle noktalanıyor, “Giordano Bruno, bugün ateşe verileceği meydana götürüldü. Ölümün eşiğinde kendisine İsa peygamberin sureti gösterildi ama o bakmayı reddetti. Sanırım düşlediği başka dünyalara Roma’da kendisine nasıl davranıldığını anlatmayı düşünüyordu. Acımasız bir biçimde yakılarak öldürüldü.”

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 12-12-2022, 07:03
Kıdemli Üye

Turan Dursun Üniversitesi

GİORDANO BRUNO: DİRİ DİRİ YAKILAN BİR BİLİM ADAMININ HİKAYESİ

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 12-12-2022, 09:11
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tarihte GIORDANO BRUNO gibiler hunarca katledilmisler, bazilar da canlarini kurtarmak icin icten ice ayaklarini yere vurarak SIZ NE DERSENIZ DEYIN DUNYA YUVARLAKTIR diyen Galileo gibilerde canlarini zor kurtarmislardir.....

ENEL HAQ diyen, BEN TANRIYIM, TANRI BENDE, BEN TANRIDAYIM diyen HALLAC-I MANSUR Barbar Abbasiler tarafindan uzun iskencelerden sonra katledilip, kurban dograr gibi dograndiktan sonra odun yigini haline getirilip yakildiktan sonra, kulleri nehire atilir........

Saygi ve Insani Sevgilerimle

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR

Önerilen Siteler