Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-09-2010, 17:08
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Smile Tanrı Duaları Cevaplar

Kornelius sık sık yürekten gelen dualarla Tanrı’nın lütfunu dileyen bir adamdı. Ayrıca orduda subay olarak sahip olduğu konumu da iyi değerlendiriyordu. Mukaddes Kitabın da gösterdiği gibi, ihtiyacı olan insanlara “çok sadaka” verirdi.—Resullerin İşleri 10:1, 2.
O SIRADA İsa’nın Takipçilerinin cemaati imanlı Yahudiler, Yahudiliği sonradan benimsemiş olanlar ve Samiriyelilerden oluşuyordu.

Sünnetsiz Milletlerden gelen Kornelius İsa’nın Takipçilerinin cemaatinde de değildi. Bu, onun dualarının boşuna olduğu anlamına mı gelir?

Hayır. Yehova Tanrı Kornelius’a ve onun dualarına uygun işlerine önem veriyordu. —Resullerin İşleri 10:4.

Meleklerin yönlendirmesi sayesinde Kornelius, İsa’nın Takipçilerinin cemaatiyle ilişki içine girdi. (Resullerin İşleri 10:30-33)
Sonuç olarak, o ve ailesi sünnetsiz milletlerden, İsa’nın Takipçilerinin cemaatine kabul edilen ilk kişiler olma ayrıcalığına sahip oldular. Yehova Tanrı, Kornelius’un kişisel tecrübesinin Mukaddes Kitaba kaydedilmesini uygun gördü. Kuşkusuz o, yaşamını Tanrı’nın standartlarına tam anlamıyla uydurmak üzere birçok değişiklik yapmıştı. (İşaya 2:2-4; Yuhanna 17:16)

Kornelius’un tecrübesi bugün Tanrı’nın lütfunu dileyen bütün milletlerden insanlar için büyük bir teşvik kaynağı olmalı.

Bazı örneklere bakalım.
Çağdaş
Örnekler

Hindistan’da genç bir kadının ciddi şekilde teselliye ihtiyacı vardı.
21 yaşında evlenmiş ve iki çocuğu olmuştu. Fakat ikinci çocuğunun doğumundan kısa bir süre sonra kocası öldü. Birden, 2 aylık kızı ve 22 aylık oğluyla 24 yaşında dul kalmıştı. Kuşkusuz teselliye ihtiyacı vardı! Nereden yardım bekleyebilirdi? Çok sıkıntılı olduğu bir gece şöyle dua etti:
Göklerdeki Babamız, lütfen beni Sözünle teselli et.”
Ertesi sabah kapıda bir misafiri vardı. Gelen bir Yehova’nın Şahidiydi.
O gün çok az kişi kapıyı açtığı için evden eve hizmeti zor olmuştu. Yorgun ve biraz cesareti kırık şekilde eve dönmek üzereyken her nedense kendini bir eve daha gitmeye zorunlu hissetti.
O evde sözü edilen genç dulla karşılaştı. Kadın onu eve davet etti ve Mukaddes Kitabı açıklayan bir yayın aldı. Bu yayını okumak ve Şahitle yaptığı müzakereler kadına büyük teselli sağladı. Tanrı’nın ölüleri diriltmekle ilgili vaadi hakkında ve yakında yeryüzünü bir cennete dönüştürecek olan Tanrı’nın Gökteki Krallığı hakkında bilgi aldı. En önemlisi de, duasını cevaplayan tek hakiki Tanrı Yehova’yı tanıyıp sevmeyi öğrendi.

Güney Afrika’nın George şehrinde yaşayan Nora, bir ayını vaaz etme işinde dolgun şekilde çalışmak üzere ayırdı. Buna başlamadan önce Mukaddes Kitabı incelemekle gerçekten ilgilenen birini bulmasına yardım etmesi için Yehova’ya içtenlikle dua etti.
Çalışacağı sahada daha önceki ziyaretlerinde Nora’ya çok kaba davranmış birinin de evi vardı. Nora cesaretini toplayıp bu eve tekrar gitti. Oraya Noleen adında yeni bir kiracının taşındığını öğrenince şaşırdı. Üstelik, Noleen ve annesi Mukaddes Kitabı anlamalarına yardım etmesi için Tanrı’ya dua etmişlerdi.

Nora şunları anlatıyor:
“Onlara Mukaddes Kitabı birlikte incelemeyi teklif ettiğimde çok hoşlarına gitti.” Noleen ve annesi hızla ilerledi. Zamanla ikisi de Nora’yla birlikte ruhi iyileştirme işinde çalışmaya başladılar.

Duanın gücünü gösteren başka bir örnek de, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yaşayan bir çiftin örneğidir.
1996’da bir Cumartesi gecesi Dennis ve Carol’un evliliği kopma noktasına gelmişti. Son çare olarak yardım etmesi için Tanrı’ya dua etmeye karar verdiler ve o gece geç saatlere kadar dua ettiler.
Ertesi sabah saat 11’de Yehova’nın iki Şahidi kapılarını çaldı. Dennis kapıyı açtı ve karısını çağırana kadar beklemelerini söyledi. Dennis, Şahitleri davet ederse onlardan kurtulmanın zor olabileceği konusunda Carol’u uyardı. Carol ise yardım için dua ettiklerini Dennis’e hatırlattı ve bunun dualarına Tanrı’nın verdiği cevap olabileceğini söyledi.
Böylece Şahitler içeri davet edildi ve Sonsuz Yaşama Götüren Bilgi kitabıyla bir Mukaddes Kitap tetkiki başlatıldı. Dennis ve Carol öğrendikleri şeylere hayran kaldılar. Aynı gün öğleden sonra Yehova’nın Şahitlerinin yöresel İbadet Salonunda ilk ibadetlerine katıldılar. Dennis ve Carol, Mukaddes Kitaptan öğrendikleri bilgiyi uygulayarak evliliklerindeki sorunların çözümünü buldular. Onlar şimdi vaftiz edilmiş kişiler olarak Yehova’ya mutlulukla hamt ediyor ve Mukaddes Kitaba dayalı inançlarını komşularıyla düzenli olarak paylaşıyor.
Ya
Kendinizi Dua Etmeye Layık Görmüyorsanız?

Bazı samimi yürekli insanlar kötü yaşamları yüzünden kendilerini dua etmeye layık görmüyor olabilir. İsa Mesih böyle bir adamın, hor görülen bir vergi toplayıcısının öyküsünü anlatmıştı.
Mabet avlusuna girer girmez bu adam kendisinin geleneksel dua yerine gelmeye layık olmadığını düşündü. “Uzakta durarak, . . . . Ya Allah, ben günahkâra merhamet kıl, diyerek göğsüne vuruyordu.” (Luka 18:13) İsa’ya göre bu adam olumlu bir hüküm aldı. Bu, Yehova Tanrı’nın gerçekten merhametli olduğunu ve içtenlikle tövbe eden günahkârlara yardım etmek istediğini gösterir.

Paul adında genç bir Güney Afrikalıyı ele alalım. Küçükken annesiyle birlikte İsa’nın Takipçilerinin ibadetlerine katılmıştı.
Fakat lise yıllarında Tanrı’nın yollarını izlemeyen gençlerle görüşmeye başladı. Okuldan ayrıldıktan sonra Güney Afrika’nın eski ırkçı hükümetinin ordusunda hizmet etti. Daha sonra hiç beklenmedik bir şekilde, kız arkadaşı ilişkilerini sona erdirdi.
Bu doyumsuz yaşam tarzı Paul’ü bunalıma sürükledi.
Şunları anlatıyor:
Bir akşam Yehova’ya dua ettim ve yıllardır Tanrı’ya içtenlikle yaklaşmadığım halde O’ndan yardım istedim.”

Duasından kısa süre sonra Paul’ün annesi onu Mesih’in ölümünün Anılmasına davet etti. (Luka 22:19)
Paul, annesinin davetini garip karşıladı, çünkü hep asi bir çocuk olmuş ve Mukaddes Kitaba hemen hemen hiç ilgi göstermemişti.
Bu daveti, duama Yehova’nın verdiği cevap olarak değerlendirdim ve karşılık vermem gerektiğini hissettim.” O günden itibaren Paul, bütün ibadetlere katılmaya başladı. Mukaddes Kitabı dört ay tetkik ettikten sonra vaftiz edilmeye yeterli duruma geldi. Ayrıca mühendislik eğitimini bitirip vaaz etme işinde dolgun vakitle çalışmayı kariyer olarak seçti.
Bugün Paul artık geçmişinden sıkıntı duymayan mutlu bir adam. Son 11 yıldır Yehova’nın Şahitlerinin Güney Afrika’daki bürosunda çalışıyor.

Gerçekten, Yehova Tanrı dualara merhametle cevap verir ve “kendisini arıyanlara mükâfat edici”dir. (İbraniler 11:6)

Çok yakında Yehova’nın büyük günü gelecek ve bütün kötülükleri sona erdirecektir.

Bu sırada Yehova, yaşamsal şahitlik işinde gayretle çalışan kavminin güç ve rehberlik dileyen dualarına cevap verir.

Böylece bütün milletlerden milyonlarca kişi İsa’nın Takipçilerinin cemaatiyle ilişki kuruyor ve sonsuz yaşama götüren Mukaddes Kitap bilgisiyle nimetler elde ediyor.

Yuhanna 17:3.

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 01-09-2010, 17:44
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili hür kuş burası ateist bir site biz daha rasyonel(hrıstiyanlığa göre) olan islamı bırakmışız. sen ise bize hrıstiyan dogmalarını bize gerçekmiş gibi anlatıyorsun yazdıklarının hepsi yalan ve uydurma. bir menakıbname kadar bile gerçekliği yok.
boşuna kendine eziyet etme tecavüzcü şarlatan dolandırıcı(bunların hepsi mahkemelerde kayda geçmiş) russelin dötüne takılmış gidiyorsun . bu russelin gerçek yüzünü nasıl göremiyorsun hayretler içindeyim.
kimdir bu kornelius yaşamışmı yaşadıysa belgesi ne zırvamı? nedir?

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 01-09-2010, 18:58
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın Hür Kuş ;

Bana açıklarmısınız Tanrı duaları duyar ise Evanjeliklerin büyük dua deneyi neden "Duymadığını" kanıtlamıştır.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 01-09-2010, 21:56
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tanrı yada tanrıçaların varlığına inanmadığım gibi, bu ucubelerin insanoğlunun kendi iç monologunu (buna dua da diyebiliriz ) duyduğuna/işittiğine ve cevaplandırdığına da inanamam.

Bu realist ve rasyonalist düşüncenin mecburi sonucudur.

İman yada kör inançla insan herşeye inanabilir. Mesela tanrı Vişnu'nun tüm insanlıkla ilgilendiği gibi. Çeşitli inançları burada sıralayabiliriz.

İnançlar yada dini dogmaların meşruiyetini sağlamak amacıyla aralarında yaptığı rekabete bakacak olursak tarafsız bir gözlemle akılcı analizi de yapabiliriz.

Nereden geldiği belli olmayan bir varlık/enerji/ruh/kuvvet /hayalet/evrensel tin , tüm insan türünün kendi iç sesini duyuyor ve dilekleri cevaplandırıyor...

Hadi canım oradan !!!

Tüm hristiyanlar toplansın ve AIDS hastalığının yeryüzünden yok olmasını ,tüm hastaların iyileşmesini dilesin bu tanrılardan. Yehova'dan,Allah'tan ,Zeus'tan .

Bu masumane dilek tanrı yada tanrıçalar tarafından "cevaplandırılabilir " mi ???

Hadi toplanın imanlı kardeşler ! Bakalım ,sınayalım sizin dogmalarınızı.

Gercekten de "cevaplandırıp" cevaplandırmadığına bakalım.

Dışarıdan bakıp da "şu tanrı duaları cevaplandırır, şu tanrı cevaplandıramaz" demek kolay.

Tanrılarınızın avukatlığını bırakın, onlar yaptırım uygulasınlar .

Ne dediniz ? " Sonra gösterecek gücünü" mü ?

Evet, hep böyle söylenir. Sonra olacak, sonra yapacak diye.

saygılarımla
Alt 02-09-2010, 00:57
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tanrı,
Hangi Duaları İşitir?

İSA’nın Getsamani bahçesindeki dua sahnesini hatırlayabilirsiniz. Yakınında bulunan resulleri Petrus, Yakub ve Yuhanna uykuya dalmışlardı. İsa, Mukaddes Kitap peygamberliğine göre, bizzat suçlularla beraber öldürüleceğini biliyordu.

Bununla birlikte şöyle dua etti:

Ey Baba, eğer istiyorsan bu kâseyi [İsa’nın alçaltılıp ölmesi için olan Tanrı’nın iradesi] benden geçir; lâkin benim iradem değil, seninki olsun.”—Luka 22:42; İş. 53:12.

İsa için o gece zorluklarla doluydu. Mukaddes Kitap şöyle diyor:

Şiddetli ıstırapta olarak, ziyade hararetle dua etti; teri toprağın üzerine düşen büyük kan damlaları gibi idi.” (Luka 22:44)

Acaba İsa’nın bu duası da cevaplandırıldı mı?

Şüphesiz bu olayı düşünen resul Pavlus şöyle yazdı:

Mesih, kendisini ölümden kurtarmağa kadir olana kuvvetli feryatla ve gözyaşları ile dualar ve yalvarışlar takdim etmiş, ve takvası [Tanrısal korkusu YD] sebebile işitilmişti.”—İbr. 5:7.

Evet, Tanrı İsa’nın dualarını işitti. Neden?

Şu nedene dikkat edelim:

Tanrısal korkusu sebebile.” İsa, Tanrı’yı memnun etmek için sağlıklı bir korkuya sahipti.
Bizzat “ben daima ona hoş gelen şeyleri yapıyorum” dedi. (Yuh. 8:29)

Evet, İsa semavi Babasını seviyor ve daima O’nun iradesini yapıyordu. Durum tıpkı Mukaddes Kitabın söylediği gibidir:

Eğer kendi iradesine göre bir şey dilersek, bizi dinler.”—I. Yuh. 5:14.

Acaba Tanrı, İsa’nın dualarını nasıl cevaplandırdı?

İsa’yı içinde bulunduğu durumdan kurtarmadı. İsa tutuklandı, hor görülen bir suçlu gibi tartaklandı ve sonunda korkunç bir şekilde öldürüldü.
Ancak duruma göğüs gerebilmesi için kuvvetlendirildi. Dua ederken Mukaddes Kitabın kaydına göre, Kendisine “gökten bir melek görünüp kuvvet verdi.”—Luka 22:43; I. Kor. 10:13.

Mukaddes Kitabın bu kaydından önemli bir ders alabiliriz.

Şunu:

Eğer Tanrı’nın dualarımızı işitmesini istiyorsak, O’nun iradesini yapmalıyız; kanunlarına itaat etmeliyiz.

Mukaddes Kitap bunu açıkça belirtir: “Her ne dilersek ondan alırız, çünkü onun emirlerini tutuyoruz, ve onun indinde makbul olan şeyleri yapıyoruz.” (I. Yuh. 3:22)

Bu sözler, dua ettiğimiz şeylerin doğrultusunda çalışmamız gerektiği anlamına gelir.

Hareketlerimizle söylediklerimizde samimi olduğumuzu Tanrı’ya göstermeliyiz.

Acaba biz böyle miyiz?

Sayın AerA,

Sözünü etiğiniz Evanjeliklerin samimi olmadıkları İsa'nı şu sözlerinden anlaşılabilir:

" İsa ona (Şeytan'a) şu cevabı verdi: “‘Tanrın Yehova’yı sınamayacaksın’ diye de yazılmıştır.” Matta 4:7

Bu tip duaların Tanrı tarafından cevaplandırılmaması gayet normaldir.

O hiç kimsenin emir eri değildir..

Saygılarımla

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 02-09-2010, 01:04
Kıdemli Üye

Sayın Hür Kuş ;

Olmamış. son cümle :

Sözünü etiğiniz
Evanjeliklerin samimi olmadıkları İsa'nı şu sözlerinden anlaşılabilir:

" İsa ona şu cevabı verdi: “‘Tanrın Yehova’yı sınamayacaksın’ diye de yazılmıştır.” Matta 4:7
Bu tip duaların Tanrı tarafından cevaplandırılmaması gayet normaldir.
O hiç kimsenin emir eri değildir..
Ortadan bir tane....

Şüphesiz bu olayı düşünen resul Pavlus şöyle yazdı:
Mesih, kendisini ölümden kurtarmağa kadir olana kuvvetli feryatla ve gözyaşları ile dualar ve yalvarışlar takdim etmiş, ve takvası [Tanrısal korkusu YD] sebebile işitilmişti.”—İbr. 5:7.
Evet, Tanrı İsa’nın dualarını işitti. Neden?
Şu nedene dikkat edelim:
Tanrısal korkusu sebebile.” İsa, Tanrı’yı memnun etmek için sağlıklı bir korkuya sahipti.
Bizzat “ben daima ona hoş gelen şeyleri yapıyorum” dedi. (Yuh. 8:29)

Evanjelikler "O" na hoş geleni yapmıyor mu? Dahası söz konusu İsa olunca ayrı, kalp hastası denekler olunca ayrı mı tepki verir "O".

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 02-09-2010, 01:30
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger AerA;

"Evenjelik" derken, bahsedilmek istenen, evengelistler mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 02-09-2010, 03:12
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

cevaplarda biz mi yirmi yıl boyunca dua edemedik yahu??
yoksa ortada bir palavra mı var?

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 03-09-2010, 01:37
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Hangi tanrı ,hangi içeriğe sahip "dua"ları cevaplandırır ?

Geçmişte ve bu gun pek çok "tanrı"dan bahsedildi. Ve her inanç sahibi varlığın da kendi tanrısının duaları,dilek ve istekleri duyduğunu idda ettiğini biliyoruz.

Diyelim ki bir tanrı var. Adı X tanrısı olsun. Bu X tanrısına kuvvetle inanan bireylerin duaları muhakkak ki tanrıları tarafından cevaplandırılıyor.

Şimdi bu cümlelere bakarsak çok büyük bir İDDAyla karşılaşırız.

Bu büyük iddanın altını neyle doldurabiliriz ?

Örneğin sayın hür kuş,

İnsanlık için yaptığınız hangi dua cevaplandırıldı ??

Açlık ve sefalet, zulum ve katliamlar için dua edebilirseniz çok mutlu olacağız. Eğeer dualar cevaplandırılıyor ise bunu gösterin .

Dikkat edin , bireylerin çıkarcı -egolarını tatmin etmeye yönelik dualardan bahsetmiyorum.

saygılar sevgiler
Alt 03-09-2010, 02:27
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger AerA;

"Evenjelik" derken, bahsedilmek istenen, evengelistler mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan
Sayın Evrensel-İnsan ;

Evanjelik Kilise...

Saygılar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil