Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-06-2010, 02:22
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Çocuklar için evrim kitabı projesi

Arkadaşlar ben bir resim öğretmeniyim. Esas mesleğim bu. Bir yandan da çizerlik yapıyorum. Bİr çok yayınevinin çocuk kitaplarını resimliyorum.

http://www.grafikerler.net/yayinlanm...im-t74131.html

Çizimlerime burdan bakabilirsiniz.

Çocuklara evrimi anlatabilecek sevimli çizgilerden oluşan bir kitapçık hazırlamak istiyorum. ama nereden başlamalıyım? BU konuda yeteri kadar tecrübem yok. Özellikle içerik konusunda.

Dünyanın oluşumu, hayatın ortaya çıkışı, sudan karaya geçiş, dinozorlar, kuşların evrimi, memelilerin evrimi, insan evrimi gibi konu başlıkları olabilir. Eğer önerileriniz varsa benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 01-06-2010, 03:03
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

taylan74, evrimi anlatan çocuk kitabı fikrin için negatif bir ön yargıyla yaklaşmak istemem lakin Türkiye'de bu çalışmanı nasıl değerlendireceksin çok merak ettim? Para kazanmak niyetindeysen ve parlak bir dağıtım fikrin, ağın yoksa satışın 50-100'ü kitabı geçmez kanaatindeyim. Yayınevleriyle çalışıyorsan bu işlerin nasıl yürüdüğünü anlatmamın bir anlamı yok. Konu şu evrede Türkiye'de oldukça çetrefilli değil mi sence de? Bunun bir çocuk kitabı olduğunu düşünürsek kültür bakanlığından onay, bandrol almada zorluk yaşanabilir mi? Elbette ki birileri bir şeyler yapmalı. Daha önce bu konuda yapılmış bir çalışma var mı? Ya da halen devam eden başka bir proje?

Bu arada çizimlerini çok beğendim, şimdiye kadar eskiz ve boyama işini tümüyle Corel Draw ya da benzeri bir yazılımla tablet üstünde gerçekleştirdiğin bir şeyler var mı merak ettim?

saygıyla.
Alt 01-06-2010, 10:37
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Shibumi çok teşekkür ederim. Konuyu gündeme taşımam tamamen bir fikri paylaşmak ve sizin önerilerinizi almak yönündeydi. Para kazanmak gibi bir niyet aklımın ucundan dahi geçmez çünkü zaten diğer farklı çalışmalarımdan bir gelir elde ediyorum. Çocuklara evrim düşüncesini öğreten bir yayının boşluğunu farkettim.

Bu konda TÜBİTAK'ın çıkardığı bazı yayınlar dışında elle tutulur bir çalışma olmamış. Bir de BİLİM ÇOCUK dergisi var ama yine de yeterli olmadığını düşünüyorum. Evrim karşıtlarının bu konuda yoğun çalışmaları var. Her türlü görsel ekipmanı kullanarak evrim hakkında son derece olumsuz bir kamuoyu yaratma konusunda çok başarılılar.

İşin zorluklarının farkındayım. Prosedürün nasıl işlediğini de çok iyi biliyorum. Hiç bir yayınevi bulamazsam projemi internet ortamında yayınlamayı bile düşündüm.

Shibumi ben çizimlerimi manuel yapıyorum. Kurşunkalem, çini mürekkebi ve fırça ile
Tableti sadece Photoshop'da renklendirme yaparken kullanıyorum. Tüm çalışmalarım bu tarzda.

Konuyla ilgili önerilerinizi bekliyorum.

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 01-06-2010, 21:44
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayin taylan projeniz cok güzel bunu aslinda sizden önce devletin yapmasi gerekir,ben almanyada yasiyorum burdaki tv kanallarinda bu tür bilgiler herzaman fazlasiyla var cocuk yayinlarindada aynen öyle,,google da evolution kinderbücher diye aratdirin karsiniza bu tür cok kitap cikacak,,,saygilar

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil