Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Öneri, Düşünce & Eleştirileriniz

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-08-2010, 18:21
demos cratos demos cratos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Ateist Sitelerin Geleceği

Bu başlığı açmamdaki neden son haftalarda özellikle Ateist sitelere girişte zorluk yaşamam.Bir de üyesi olduğum iki büyük formun bir biri peşi sıra internet aleminden çekilmesi.

Bilgisayarla her tür siteye girerken sadece İki Ateist site olan,Turan Dursun Sitesi ve Ateist Forum'a girmekte zorlanıyorum.Daha ilginci Turan Dursun sitesine girdiğimde Ateist Foruma veya Ateist Foruma girdiğimde Turan Dursun Sitesi'ne girememem.

Sorun benim bilgisayardan kaynaklansa hiç mesele yok.Ancak gerek Turan Dursun gerek Ateist Forum'a girişteki sıkıntı herkes tarafından dillendiriliyor.

Az çok bir şeylere vakıf biri olarak bunun arkasında bir iyi aile çocukluğu olduğunu düşünüyorum.

Yakın dönemde üyesi oldduğum iki site bir anda internet ortamından çekildi.

Üyesi olduğun ve yüzbinlerce üyesi olan sitenin bir anda kapanması herkeste şaşkınlık yarattı.Yıllarca siteye aktarılan bilgi birikimi en ufak bir iz bırakmadan silinmişti.

Diğer kapanan ve üyesi olduğum ancak yazılanları okumaktan sadece yirmi yirmi beş mesaj yazabildiğim Ateist Platform'da şu an bitmiş durumda.

Sonuçta kapanan her iki siteden de bugün yarın diyerek arşivleyeceğim bilgiler uçup gitti.

Oysa bugün internet bilgiye ulaşmada birinci kaynak.

Yalansız dolansız ve hemen eleştirilebilen bilgiye.

İşte bu nedenle özellikle Ateist sitelere karşı olumsuz bir politika izlendiği anlaşılıyor.

Geçenlerde bu sitede yazılan bir mesaj da dikkat çekici idi.Buna göre ekonomik nedenler dolayısıyla Turan Dursun Sitesi için daha ucuz bir servis sağlayıcısı aranıyormuş.

Neler Yapılmalı;

Öncelikle bu sitelerdeki bilgi birikimi arşivlenmeli.Bir sürü mesajım var.Hala bir tanesini hatıra olsun diye bile arşivlemedim.

Oysa bu sitede öyle bilgiler var ki belki de bir daha bir daha asla ulaşılamayacak bilgiler.

O nedenle bu arşivleme işine derhal başlanmalıdır.

Ben de bundan sonra hiç olmazsa çok önemli olduğunu düşündüğüm başlıkları arşivlemeye çalışacağım.

Sitenin ekonomik sorunlarının çözümü için neler yapılacağı düşünülmelidir.Gerekirse üyelerden yardım taleb edilmelidir.Bir hizmet alınıyor ve verilen bu hizmetin bir karşılığı olması gerektiğini kim inkar edebilir.

Bir de Forumlar arasında bir güç birliği kurulmalıdır.

Çok önemlidir.

Çünkü artık internet ortamında egemenlerin kalıplaştırdığı düşüncelerin aksinin ifadesine izin verilmiyor.

En azından fikir ifade edilecek derece de güven duygusu kalmadı internet ortamında da.

Bu güç birliği yeni Forumlar ortaya koyabilir.

Özellikle din dışı bilimler alanında da özgür düşünce savunulabilir.

Sözün özü;

Bütün dünyada düşünce hürriyeti başta olmak üzere insan haklarına yönelik bir geriye gidiş gerçeği ile karşı karşıyayız.

Bu gelişmeye karşı neler yapabiliriz sorusunun ihmal edilebilirliğinin sonuçlarını şimdiden düşünmekte yarar var.

Şunu da ekleyeyim.

İnsanlar bir kurtarıcı ya da bekliyor.

Yok öyle bir kurtarıcı.

Bundan sonra kim gelirse gelsin değişen bir şey olmayacak.

Nazım Hikmet,Atilla İlhan,İlhan Selçuk ve diğer kahramanlar kadar yalnızız.
Alt 23-08-2010, 18:56
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger demos cratos;

İnsanlar bir kurtarıcı ya da bekliyor.

Yok öyle bir kurtarıcı.-d.c-

Insanoglundan baska, yine kendi turu ve birini kurtaracak yoktur. Bu da Kim olarak, insanoglunun kendi disinda bir guc aramasinin ne kadar anlamsiz, gereksiz, yersiz, luzumsuz oldugunu algilayana kadar ve kim olarak kendi turu ve birinin varliginin bilincine ve farkina varana kadar surecektir.

Cunku su anki, dogal zihniyetin ve dogal egosunun yapilanis ve isleyisinin kimi ya herturlu/herbir soyut tanridir, ya da insanoglu kiminin ne olarak ortaya koydugu nesnel (evren, evrim, varolus, madde, doga v.s.) bir varliktir.

NESNEL TANRILASTIRMA, 20. ve 21. yuzyilin en cok gorunen inancidir. Basta, da panenteizmin, tanri=evren iciceligi gelmekte, ikinci de bilimin sanki nesneye aitmis gibi lanse ettigi DOGALLIGIN KURALLARI gelmektedir, yani bilimin teori, tez, formul, sorgulanmazlar (axiom, belgit, maksim, postulat v.s.) olarak SABITLEDIKLERI, formuller. DOGANIN KANUNU YOKTUR VE HIC BIR SEY DOGAL DEGILDIR. DOGAL OLARAK ORTAYA KONAN, DOGAL ZIHNIYET VE DOGAL EGONUN DUSUNCE URUNUDUR.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-08-2010, 19:11
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın evrensel-insan,

Türkiye'de bir referandum süreci yaşanıyor.Liderler meydanlarda.Bunları izliyorum.Onnlarca,yüzlerce,binlerce,onbinlerce,yü zbinlerce defa olduğu gibi yine insanlar birilerine sarılmış.

Birilerinin onları bir şeylerden kurtarmasını bekliyor.

Bahsetdiğim oydu.

Hep öyle bir kurtarıcı gelmesini bekler insanlık ama her gelen gideni aratır.

O nedenle hiç olmazsa bazı değerlerin korunması gerektiğine inanıyorum.

En azından doğru olduğuna inanan fikirleri olan insanlar bu fikirleri başkaları ile paylaşsınlar.Bunu günümüzde bu forumlarda yapabiliyoruz.Ancak bu kadarına dahi yarın izin verilip verilmeyeceği şüpheli.

İnançlar hakkında şunu söylemek isterim.Yer yüzünde yaşayan insan sayısı kadar inanç var.Hemen hemen bütün inançlarla ilgili kanatlerim oldu.Zaten müslüman olarak bir inanç deneyimi yaşamıştık.Tanrının evren olduğuna da inandım bir ara.

Ancak şu an neyin doğru neyin yanlış olduğunu soırsanız hiç bir şey diyemem.

En güzel sözü eski Yunan'ın büyük filozoflarından biri söylemiş.

"Öğrendim öğrendim de hiç bir şey bilmediğimi öğrendim."

Saygılar sevgili evrensel-insan .
Alt 23-08-2010, 19:59
Kıdemli Üye

Saygideger demos cratos;

Hep öyle bir kurtarıcı gelmesini bekler insanlık ama her gelen gideni aratır.-d.c.-

Insanoglu kendi kendini kendi icine soktugu kaos, kesmekes, celiski, ayrimcilik v.s. kisaca "biribirine ustunluk yarisindan" kurtaramadikca, baska da kurtarici yok. Guzel bir atasozu vardir, "Is basa dustu" diye.

Ne yapalim, medyumlara fal mi baktiralim, mehdi, ya da Isa'nin gelisini mi bekliyelim. Yoksa, "Allah kurtarsin" diye oturup, du a mi edelim. Istersen, turbelere gidip, adaklar adayalim. Ya da, Turkiye'nin, dunyanin kahve, iskambil, tarot, yildiz v.s. falina baktiralim. Ya da cinci hocaya, vaduya gidelim. Onlardan, "medet umalim", ya da "Kaderimize kuselim/lanet okuyalim." Uzerimizde "buyu, kem goz" v.s. varsa, cikartalim. Olmadi, "yalvaralim" Senin aklina da, baska "armut pis, agzima dus" icerikli ne yapilacaklar hakkinda bir fikir geliyorsa, sende bildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-08-2010, 20:18
Üyeliğini Sonlandırmış

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger demos cratos;

Hep öyle bir kurtarıcı gelmesini bekler insanlık ama her gelen gideni aratır.-d.c.-

Insanoglu kendi kendini kendi icine soktugu kaos, kesmekes, celiski, ayrimcilik v.s. kisaca "biribirine ustunluk yarisindan" kurtaramadikca, baska da kurtarici yok. Guzel bir atasozu vardir, "Is basa dustu" diye.

Ne yapalim, medyumlara fal mi baktiralim, mehdi, ya da Isa'nin gelisini mi bekliyelim. Yoksa, "Allah kurtarsin" diye oturup, du a mi edelim. Istersen, turbelere gidip, adaklar adayalim. Ya da, Turkiye'nin, dunyanin kahve, iskambil, tarot, yildiz v.s. falina baktiralim. Ya da cinci hocaya, vaduya gidelim. Onlardan, "medet umalim", ya da "Kaderimize kuselim/lanet okuyalim." Uzerimizde "buyu, kem goz" v.s. varsa, cikartalim. Olmadi, "yalvaralim" Senin aklina da, baska "armut pis, agzima dus" icerikli ne yapilacaklar hakkinda bir fikir geliyorsa, sende bildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Walla biraz önce bir haber okudum.Bir TV kanalında bir hoca vaaz proğramı yapıyormuş.Reytingler alt üst olmuş.Herkes bu proğramı izliyormuş.

Demek ki insanlar bir şeyler yapıyor.

Ara sıra ben de açıp TV'yi şu vaaz proramını dinlesem diyorum.

Belki de dedikleri gibidir.

Yani;

Huzur İslam'da!
Alt 23-08-2010, 20:20
Üyeliğini Sonlandırmış

demos cratos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Walla biraz önce bir haber okudum.Bir TV kanalında bir hoca vaaz proğramı yapıyormuş.Reytingler alt üst olmuş.Herkes bu proğramı izliyormuş.

Demek ki insanlar bir şeyler yapıyor.

Ara sıra ben de açıp TV'yi şu vaaz proramını dinlesem diyorum.

Belki de dedikleri gibidir.

Yani;

Huzur İslam'da!

Belki de dedikleri gibi huzur İslam'da.
Alt 23-08-2010, 20:33
Kıdemli Üye

Saygideger demos cratos;

Belki de dedikleri gibi huzur İslam'da. -d.c.-

Huzur, sorgusuz/sualsiz, sartsiz/surtsuz v.s. bir inancin IMANINDA. Yani, teslimiyetinde. Cunku sual edersen, dusunceyi "yoruyorsun", neme lazim "vardir bir bildikleri, gelen agamiz, giden pasamiz"

Artik bu imani verenin, nasil bir mistik, efsanevi, doga ustu, dunya otesi, mitolojik, bir dudagi yerde bir dudagi gokte bir gulyabani, ya da baska bir oznel icerik verilen varlik mi olacagi, ya da dinlerden ve mezxheplerinden biri mi olacagi, inanclilarin imanina baglidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 23-08-2010, 23:50
nerdesinfiruze nerdesinfiruze isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merak ettiğim şu ki; inanmayanların zor zamanında çokkötü durumlarda psikolojik travmalar da dahil olmak üzere ne yaptıkları? Sığındıkları bir varlık yada metaa var mıdır? Gerçekten ihtiyac duymuyorlar mı?
Alt 23-08-2010, 23:58
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

nerdesinfiruze´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merak ettiğim şu ki; inanmayanların zor zamanında çokkötü durumlarda psikolojik travmalar da dahil olmak üzere ne yaptıkları? Sığındıkları bir varlık yada metaa var mıdır? Gerçekten ihtiyac duymuyorlar mı?
Akil,aklini kaybetmediyin sürece birsey olmaz,zaten o saydiklarin insanin aklini kaybetme halidir,,arasirada raki ve balik tabiiki,travmalara iyi gelir,sizlere göre deist ve ateist ayni oldugu icin ,karsi cepheden cevap vermek zorunda kaliyorum,deistlerde tanriya da eder,eskiden dua ederdim ama bes alti senedir etmiyorum ama cok yakinda gen basliyacagim.

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 24-08-2010, 00:21
nerdesinfiruze nerdesinfiruze isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

deist ve ateist tanımı biliyorum breymın İnşallah tekrar başlarsın Rabbe dua etmeye. Kim bilir belki gönlünü tamamen açar islama ne dersin ? Benim gonlumden geçen bu. Herşeyin hayrlısı. İyi geceler saygılar

Önerilen Siteler