Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-09-2009, 23:47
cigi cigi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

anarchist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın cigi
ben birbirinin sırp mı yoksa boşnakmı olduğunu anlayamadıklarına bizzat şahit oldum.
azeri türkiye türkçesi yakınlığından çok daha yakındır dilleri..
Sayin anarchist
Bunlarin aralarinda 30 senem gecti ve o topraklarin her yerinde bulundum.
Birbirlerine cok yakin olduklari dogrudur, tipatip ayni degildir fakat birbirlerinin konusmalarindan kim olduklarini anlarlar.

Makedonya tarafina dogru ilerlediginizde daha cok farklilasir ve onlari anlayamazlar.Cingenelerin hangi dili konustugunu hic anlayamazsiniz. Fakat Yugoslavya oldugu zaman ortak dili hepsi konusmak zorunda idiler. Yabanci dil olarak o zaman Rusca ögreniliyordu.

SSCB zamaninda da, bütün devletler ortak dil olarak Rusca konusuyordu.
Alt 01-09-2009, 23:48
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger bogazici;

Sana soyle izah edeyim. Resmi dil; bir devletin ve resmi kuruluslarinin ve de iletisimin dilidir. Mesela mahkemeler. Eger bir mahkemede resmi dil kullanamayacaksa bir kisi; devlet ona tercuman tutmak zorundadir.

Mesela Hindistan da resmi dil ingilizcedir, ama; 70 den fazla ulke icinde dil kullanilir.

Britanya'da resmi dil ingilizcedir. Ama; diger dillerin nufuslarina gore, devlet bu dillerde kuruluslarina tercume-tercumanlik burolari verir. Hatta; bir iletisimini, iletisimi yollayacagi dilde iletebilir. Bilhassa egitim-ogretim de dil konusu tamamen serbesttir ve Arz-talep temelinde; bulunan bolgeye ve kuruma gore; o dilin kullanimi girer.

En onemlisi; dil ogrenme-egitim-ogretme, konulari insan hakkidir ve bir kisinin istedigi dilde egitim alma hak ve ozgurlugu vardir. O dil ne olursa olsun; mahkemeye onceden bildirir ve savunmasinda tercuman kullanir, hastaneler, saglik merkezleri, postahaneler, bankalar v.s. genelde; birden fazla dilli elemanlari ise alirlar.

Oyuzden; bu konu ayni milli, dini koken gibi; hak ve ozgurlukler konusudur. Cunku, bir dilin ulkesi, kulturu, sanati, v.s. ile bagi vardir ve kisinin bu bagi kurmak hakki ve de ozgurlugudur. Hatta; okullarda, yine Arz-talep; temelinde; yabanci dil ile ilgili; her yerde gecerli olan diploma, sertifika verilir.

Benim cocuklarin; Turkce dilinde; Turkiye de, dil ogretmenligi yapabilecek duzeyde sertifikalari var.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-09-2009, 23:49
boğaziçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
boğaziçi boğaziçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Anadolu liselerinde ingilizce fen egitimi verilmesin mi. Buna karşı mı çıkıyorsunuz. Karşı çıkmak zorundasınız aksi size sorarlar neden bu egitim Kürtçe olmasın diye.
--------------------
ben diyorum cunku kisisellesti konu yine, asla ve asla boyle bir soru sorulur mantigi ile boyle dusunmuyorum. bu benim kesin dusuncemdir ve gunun birinde bu sorular sorulur diye fikirlerimi olusturmam. egitim dilinde yabanci dile karsiyim, bu benim dusuncem.

``biz daima hakikati arayan ve onu buldukca ve buldugumuza kani oldukca ifadeye cur`ret gosteren adamlar olmaliyiz.``mustafa kemal ataturk
Alt 01-09-2009, 23:52
Kıdemli Üye

Sana soyle izah edeyim. Resmi dil; bir devletin ve resmi kuruluslarinin ve de iletisimin dilidir. Mesela mahkemeler. Eger bir mahkemede resmi dil kullanamayacaksa bir kisi; devlet ona tercuman tutmak zorundadir.
---------------
evrensel tesekkur ederim de bana birsey izah etmenize gerek yok, resmi dilin ve egitim dilinin ne oldugunun bilincindeyim. kendi dusuncem budur. egitim de, o ulkenin dili neyse o olmalidir.

``biz daima hakikati arayan ve onu buldukca ve buldugumuza kani oldukca ifadeye cur`ret gosteren adamlar olmaliyiz.``mustafa kemal ataturk
Alt 01-09-2009, 23:52
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Devlet Duma'sında "kültürde ulusal özerklik"ten yana yalnızca, ulusalcılık hastalığına tutulmuş olan yarı-tasfiyeci Çhenkeli ile küçük-burjuva Kerenski'nin konuşması bir raslantı değildir.

aydoe nun linkinden

Yahu aydoe

Sen işine gelmeyeni çarpıtmak zorunda mısın. Bu nasıl bir bagnazlık.

Bu başlıkta kimse kürtçe ulusal egitim yapılsın demiyor. Ben diyorum ki hatta demiyorum, sadece örnek veriyorum. Bu ülkede İngilizce egitim veriliyorsa Kürtçe de verilebilir. Sen ise bana alakasız yazıları asıyorsun.

Sordugum soru belli. Sen Hacettepede Tıbbı Türkçe olarak mı okudun.

Anadolu liselerindeki İngilizce egitimi yasaklamalı mıyız.

Biz Lenin'i çok iyi biliriz merak etme. Sen şu sorulara bi cevap ver, sonra ilerleyelim.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 01-09-2009, 23:56
Kıdemli Üye

Saygideger bogazici;

kendi dusuncem budur. egitimde, o ulkenin dili neyse o olmalidir.-bogazici-

Bu dusunce ve anlayis; 17. yuzyilin. milliyetcilik dayatmaci anlayisidir. 21. Yuzyildayiz. Artik, ne ulkeler, ne devletler, ne de iktidarlar; dil milliyetciligine ragbet gostermiyorlar. Ustelik; insan haklari ve kisisel hak ve ozgurluklere de aykiri, bu dusunce.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-09-2009, 23:58
Kıdemli Üye

ben de tam bunu anlatmaya calisiyorum. bir ulkenin resmi dili neyse o olmalidir egitim dili de... bu kadar anlasilir...aksi oldumu bu durumlara kadar geliriz iste...

Alt 01-09-2009, 23:59
Kıdemli Üye

Saygideger theatre;

Ozenti-abarti-gereklilik uclemini dengeli ayarlayamazsan; olacagi budur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 02-09-2009, 00:01
theatre theatre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger theatre;

Ozenti-abarti-gereklilik uclemini dengeli ayarlayamazsan; olacagi budur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Hayır..

Sevgili evrensel-insan..

Bunun tek bir açıklaması var.

EDİT

Konu prozac tarafından (02-09-2009 Saat 02:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 02-09-2009, 00:03
Kıdemli Üye

hayir yanlis evrensel, ben neden ingilizce matematik ogrenmek zorundayim?yabanci bir dil ogrenip uluslararasi platformda ulkemi temsil etmek baska, ingilizce egitim baska...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil