Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-04-2006, 18:57
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Kuran'ın Orjinali Değiştirildi mi?

"Ey Ali, sen dünya ve ahirette benim kardeşimsin."

"Allah Teala gece yolculuğuna çıkartıldığımda Ali hakkında bana üç şey vahyetti; Onun mü'minlerin efendisi olduğu, takva sahiplerinin imamı olduğu ve abdestten dolayı beyaz alamet taşıyanların da komutanı olduğu"

"Mushafa bakmak ibadettir, çocuğun ana ve babasına bakması ibadettir ve Ali b. Ebi Talib'e bakmak da ibadettir"

"Ali iyilerin imamı, günahkarlara karşı savaşçı, ona yardım edene yardım olunur, onu terk eden de mağlub olur." Bu hadisler uydurmadır.

Kaynak http://www.islah.de/sunnet/sun00002.pdf )

eğer kendi yanından HZ:ALİ'yi kötülemek için sallamadıysan cevap ver bakalım körelmiş
Ben neden Hz.Ali'yi kötüleyeyim. Ona sevgiden başka bir his beslemem mümkün mü?

Onun hakkında uydurulan hadisler siyasi karmaşa döneminde, karışıklıklara bir son verebilmek için "iyi niyetle(?)" uydurulmuştur. Bu hadisleri reddetmek Hz.Ali'yi kötülemek anlamına gelmez.
Alt 08-04-2006, 02:00
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İnanmasan da ne yazık ki tarihi gerçekAspartam. Kur'an ayetleri Hz.Muhammed zamanında kağıda dökülmemiş ve kitap haline getirilmemiş..Kağıt o sıra mevcut.Roma'da , İran'da , Yemen'de.Ama Mekke'de kağıt kültürü yok.Belki 1-2 deve verip gerekli kağıdı temin ederlerdi ama cimrilik işte.

Körelmis diyor ki ; "peygamber zamanında kitap haline getirilemedi çünkü daha son ayet inmemişti.İndikten birkaç ay sonra da peygamber öldü.."
Yani bu sebep mi şimdi Körelmis?
İndikçe sıralanır , düzenlenirdi.Son ayet de inince o da eklenirdi.İşlem tamamlanırdı!!
Bu yapılmamıştır.Üstelik yapılması için bir talimat da yoktur.Öyle ki kurra'ların şehit düşüp azalması ve kurranın tükenmesi tehlikesi üzerine , Ömer'in teklifini dahi Ebubekir ;
"Peygamberin yapmadığını , yapın demediğini bizim yapmamız doğru olmaz" diye geri çeviriyor.

Neden peygamber bunu yapmamıştır?
Ölümün ne zaman geleceğini kim bilebilirdi ki?
Yukarıdan bir emir de olmayınca ve kurra sayısı çok olunca aymazlığa düşülmüş istemeden!!
Ölüm döşeğinde kağıt-kalem isteyen peygamberin isteğini , vasiyetini yazacak , yerine Ali'yi geçirecek korkusuyla "O şimdi ne dediğini bilemez" diyerek reddetmişler..Belki de çok önemli talimatları yazdıracaktı..Ama siyaset işte!!

Bu 4 halife dönemine devri saadet derler ya ilgisi yok!! Devri siyaset dönemi tersine!! Hem de ölümüne siyaset!! 4 halifenin 3'ü siyasete kurban gitmiş..
Peygamberden sonra , önce Ali Kur'an'ı toplamış ama Ebubekir ve Ömer'e kabul ettirememiş bir türlü -neden?- siyasetten..
Ali'nin Kur'an'ı nüzul sırasına göre imiş..
Sonra Zeyd'e toplattırılan Kur'an var..
Ama ne hikmetse bugüne ikisi de ulaşmıyor.Neden? Siyasetten , aymazlıktan , duyarsızlıktan..

Ondan sonra bu soruların cevabı verilemez..Verilse de inandırıcı olmaz ;
değişti mi? değişmedi mi? , Tevbe süresinin son iki ayeti var mıydı ? yok muydu ?
Recm ayetini keçi mi yedi? İlk Kur'an yakıldı mı? Niçin kanıt olarak saklanmadı?Hadiste Ayşe'nin dediği doğru mu?Niçin uzun sure kısaldı? Kısa sure uzadı? 6666 ayet vardı da , 400'ün üzerinde ayet atıldı mı?Neden nuzül sırasına göre toplanmadı.İlk ayetlerin yazıldığı deri , kemik , yaprak , kağıt parçaları neden kutsal emanet olarak saklanmadı deforme olsa da ? Ali halife olunca varsa yanlışları niye düzeltmedi? Artık çok mu geçti?İş işten geçmiş miydi?Halka kabul ettiremezmiydi?
Muaviye tehlikesi ve muhalefet doğruları uygulamasını engellemiş miydi? Yoksa herşey doğru muydu?
Alt 08-04-2006, 12:56
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

panteidar";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ondan sonra bu soruların cevabı verilemez..Verilse de inandırıcı olmaz ;
değişti mi? değişmedi mi? , Tevbe süresinin son iki ayeti var mıydı ? yok muydu ?
Recm ayetini keçi mi yedi? İlk Kur'an yakıldı mı? Niçin kanıt olarak saklanmadı?Hadiste Ayşe'nin dediği doğru mu?Niçin uzun sure kısaldı? Kısa sure uzadı? 6666 ayet vardı da , 400'ün üzerinde ayet atıldı mı?Neden nuzül sırasına göre toplanmadı.İlk ayetlerin yazıldığı deri , kemik , yaprak , kağıt parçaları neden kutsal emanet olarak saklanmadı deforme olsa da ? Ali halife olunca varsa yanlışları niye düzeltmedi? Artık çok mu geçti?İş işten geçmiş miydi?Halka kabul ettiremezmiydi?
Muaviye tehlikesi ve muhalefet doğruları uygulamasını engellemiş miydi? Yoksa herşey doğru muydu?
Bu ve benzeri *sorular hep sorulmuştur.Hatta Hz.Peygamber hayattayken bile .Kur'an uygun bir uslüpla bunlara cevaplarını vermiştir.Bu cevaplardan biz müslümanlara da çokça hisse düşmüştür. Yani Kur'an bir nevi lisan-ı hal ile biz müslümanlara demek istiyorki;bırakın bu tartışmaları siz işinize bakın.Bu tür sorular hep olmuştur ve olacaktır bunu engelleyemezsiniz.Biz Kur'anla ilgili tartışmalaragirenleri 1400 sene önceden gerekli cevabı zaten verdik.

Bu Kur'an Allah'tan başkası tarafından uydurulmuş bir şey değildir. Ancak kendinden öncekini doğrulayan ve o Kitab'ı açıklayandır. Onda şüphe yoktur, o âlemlerin Rabbindendir. (Yunus: 10/37)

Elif. Lâm. Râ. (Bu sana indirilen), hikmet sahibi (ve) her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından âyetleri sağlamlaştırılmış, sonra da açıklanmış bir kitaptır. (Hud: 11/1)
Andolsun onların (geçmiş peygamberler ve ümmetlerinin) kıssalarında akıl sahipleri için pek çok ibretler vardır. (Bu Kur'an) uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat o, kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi açıklayan (bir kitaptır); iman eden toplum için bir rahmet ve bir hidayettir. (Yusuf: 12/111)

Hakikaten biz bu Kur'an'da insanlar için her türlü misali sayıp dökmüşüzdür. Fakat tartışmaya en çok düşkün varlık insandır. (Kehf: 18/54)

Onlara âyetlerimiz açık açık okunduğu zaman (öldükten sonra) bize kavuşmayı beklemeyenler: Ya bundan başka bir Kur'an getir veya bunu değiştir! dediler. De ki: Onu kendiliğimden değiştirmem benim için olacak şey değildir. Ben, bana vahyolunandan başkasına uymam. Çünkü Rabbime isyan edersem elbette büyük günün azabından korkarım. (Yunus: 10/15)

Kur'an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız. (Hicr: 15/9)

De ki: Andolsun, bu Kur'an'ın bir benzerini ortaya koymak üzere insü cin bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler. (İsra: 17/88)

Rabbinin Kitab'ından sana vahyedileni oku. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın. (Kehf: 18/27)

Sen bundan önce ne bir yazı okur, ne de elinle onu yazardın. Öyle olsaydı, bâtıla uyanlar kuşku duyarlardı. (Ankebut: 29/48)

Kendilerine gelmiş kesin bir delil olmaksızın, Allah'ın âyetleri hakkında münakaşa edenler var ya, hiç şüphe yok ki, onların kalplerinde, asla yetişemeyecekleri bir büyüklük hevesinden başka bir şey yoktur. Sen Allah'a sığın. Kuşkusuz O, işiten ve görendir. (Mü’min: 40/56)

Böylece âyetlerimiz üzerinde tartışanlar, kendilerine kaçacak bir yer olmadığını bilsinler. (Şura: 42/35)

Biz insanı en güzel biçimde yarattık. (95/4)
Alt 12-07-2006, 13:54
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

" KORELMİS arkadaşın yazısına bir küçük cevap :
Bu arkadaşımızı Kuran daki ayet sayısını doğru olarak verdiği için takdir etmiştim.
Ancak gördüm ki kendisi Kuran'ın orjinal olduğu vehimine kapılmış...üzüldüm
Yazısında değindiği bir hususa cevap vermek istedim.(Söyleyecek çok şeyim var
ama yazının uzun olmaması için kısa kesiyorum !)Kendisinin iddiasına göre peygamberin
ölümünden sonra ortaya çıkan farklı musaflar muhalif kişilere aitmiş ve itibar edilmeme-
liymiş.Bu arkadaşa sormak istiyorum Abdullah İbn Mesud mu yoksa Übeyy İbn Kab mı
itibar edilmemesi gereken kişiler ?? Peygamberin sahih kabul edilen bir hadisinde
"Benden sonra Kuran'ı şu 4 kişiden alınız!"dediği ve bu iki kişinin
adlarının da bu 4 kişilik listede geçtiği biliniyor !Buna karşın
HZ.Osman zamanında oluşturulan 4 kişilik kurulda bulunanlardan sadece Zeyd İbn Sabit'in adı peygamberin kendisinden sonra Kuran için başvurulması gerekenleri zikrettiği hadislerde geçmektedir !
Zaten Kuran'ın ilk derlenmesi işininde Zeyd ibn Sabit'e verilmesine
Abdullah İbn Mesud'un şiddetle muhalefet ettiği biliniyor !
KORELMİS kardeş Kuran 632-690/695 yılları arasında bir çok değişikliğe ugramış
ve buğünkü şeklini (sure ve ayetlerin keyfi sıralanışını) 690/695 yıllarında noktalama
ve harekelenmesi tamamlanarak almıştır.....
SEVGİYLE KAL...... "

Konu dilaver tarafından (24-02-2009 Saat 16:30 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-07-2006, 14:47
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben vahiy katiplerinden olan İbn Ebî Serh hakkinda biraz bilgi istiyorum,
bu kisinin osmanin sut kardesi oldugunu ,mekkede muslumanligi kabul etdikden sonra hicret ile medineye geldigini burda muhammedin vahiy katipligini yaptigini , bir ayetin yazilmasi sirasinda muhammede cumlenin sonuna onun bildirdiginden daha uygun bir cumlenin *yazilmasini teklif etmis ve *muhammede bunu uygun gorerek *o ayetde o cumle onun teklif etdigi sekilde yazilmis.
bunun uzerinede ebi serh muhammede olan inancini kaybetmis,mekkeye donmus .mekkenin elegecirilmesinden sonra ise osmanin sut kardesi olamasi dolayisiyla canini kurtarmis.

* Yukarida ozet verdigim olayin detaylari nedir,sozu gecen ayet hangisidir.Bu konu hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim
Alt 22-10-2006, 15:09
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bir ek bilgiyle yazıyı güncellemek istedim.Daha önceki yazımda
Abdullah İbni Mesud
tan ve Übeyy İbn Ka'b tan ve bir
hadisten bahsetmiştim hadis şöyle:
" Kuran'ı Kerimi dört kimseden okuyunuz ve öğreniniz: Abdullah
İbni Mesud,Ebu Huzeyfe'nin azadlısı Salim, Übeyy İbn Ka'b
ve Muaz bin Cebel'den ."

ZÜBDETÜ'L BUHARİ HADİS NO:1011

(Not:Zübdetül Buhari 12 ciltlik Sahih-i Buharinin özetidir.)

Şimdi bu yukardaki 4 kişiden ikisi olan Abdullah İbni Mesud ve
Übeyy İbn Ka'b 'ın *Ahzap Suresi 6.ayeti nasıl okuyup yazdıklarına
bakalım.İlgili ayetin şimdiki Kuran 'daki şekli :

"Peygamber ,müminlere canlarından ileridir.Onun eşleri de onların anneleridir.Rahim sahipleri de Allah'ın kitabında.............."
(Süleyman Ateş tefsiri 4.cilt )

Adı geçen ve sahih bir hadisle Kuran'ı Kerimi okuyup ,öğrenmek için
baş vurulacak 4 kişiden 2 si olan Abdullah İbn Mesud ve Übeyy İbni
Ka'b ise yukardaki ayeti şöyle yazıp okuyorlardı :

"Peygamber ,müminlere canlarından ileridir.Onun eşleri de onların
anneleridir. O da Onların babasıdır. Rahim sahipleri de Allah'ın
kitabında..........."

Evet farklılık çok bariz ve tam bir cümleden oluşuyor.Kuran orjinaldir
diyenlere duyrulur........

NOT: Bu tür başka örneklerde mevcut yeri gelince değinirim.Şüpheniz
olmasın..........
Alt 24-01-2008, 00:36
Üye Değil

bu soru benimde kafami cok kurcaliyor *hemde coooookk *uzun zamandir,,,sayet deyistirildiyse kainati yaratan o koskoca güc *bunu engelliyemiyor, *buda benim mantigima uymuyor,,deyistirilmediysede *varolan * o *yüce yaraticidan olamayacagina inandigim *ayetler var,,ne tarafdan düsünsem *isim zor..
Alt 24-01-2008, 00:48
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Allah'a zorluk yoktur ol dedimi olur.
Kuran değişmemiş,değişmiş,Allah kitabını koruyamayacakmı.
Birde bu kitabı şöyle lux kuşe kağıt üstüne ciltli olarak yollasaydı ya,yanınada DVD sini koyup ilerde torunlarınız kullanır notu ile Peygamberimize verseydi.
Dünyayı 6 günde insanı ol deyince yaratan Kuran'da zorlanmış 22,5 senede cümle cümle yazdırmış
İlginç!
Akılla malik değil.Takdiri ilahi

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 24-01-2008, 03:54
zincari zincari isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

değişmeyen tek şey değişmektir...

Onu ancak varolmamış olması affettirebilir.. A.Einstein
Alt 21-06-2010, 03:10
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

güncel....

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil