Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2018, 17:20
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kelamcıların pirini anlarımda, Sufilerin piri deyince onu pek anlayamadım, nihayetinde fetva makamında olan biri ile, Sufiliği bağdaştırmak nasıl olası olabiliyor merak ettim.

Sufi deyince şeriata aykırılık durumu vardır, böyle bir adamı da "fetva" makamına oturtmazlar.

Sevgiler
Hasan Basri'nin sufi olmadığı da söylenir ama bu adamın örnek alındığı da..
Sizce kim?

Şeriate aykırılık konusu da tartışmalı bir konu..Farklılar,farklı düşünüyorlar ama sanki doğru/hak bir şeriat var da,sufiler buna aykırı gibi lanse ediliyor..Halbuki asıl şeriat denilen şey,sufizm ile başlıyor..Bugün sünnilik veya şia denilen şeyler,şeriatten sapmalardır..Yani şeriate aykırı olanlar,bana göre sünniler veya şiilerdir..
Alt 06-12-2018, 20:23
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hasan Basri'nin sufi olmadığı da söylenir ama bu adamın örnek alındığı da..
Sizce kim?
Olayı başta ele alınca, İslamın içinde de kendine ait bir Sufi akımı var, lakin bunlarda aykırılık şöyle dursun, tamamen şerî hükümlere göre hareket ederler, namaz niyaz, zikir vs. hiç şaşmazlar, delilik, meczupluk alametleri, sözleri yoktur. Bunlarda kendine Sufi, mutasavvıf derler. Mesela İbni Teymiyye gibiler, Arabi gibileri direk kafir ilan ederler, çünkü Teymiyye'nin de mesela Sufilik filan gibi tonlarca kitabı, öğretisi vardır.
Dışarıdan bakan pek farkı anlamaz. Aynı yolun yolcuları gibi zannederler, onlarda kendine Sufi derler çünkü.

İşi değiştiren aykırılık ve delilik!

Ne bileyim mesela Beyazıt "kendimi tenzih ederim", "benim şanım Muhammed'den büyüktür" filan der. Hallac malum "Enel hakk" Arabi desen "Taptığınız ayağımın altındadır" gibi daha bir sürü sözler.
Adeta "Ben oyum veya O benim" çağırıştıran sözler. Bu daha çok Arap Sufiliğin de vardır, Anadolu Sufiliğin de bu pek yoktur.
Bu yönüyle bu ikisi gene de bir madalyonun, iki farklı yüzü gibidirler, delilik aykırılık her ikisinde de ortak noktadır.

Diğer taraftan halklar, meczupluk, delilik gibi hallere de yorarlar bu halleri, ilahi aşka da yorarlar, çünkü halk çok anlamaz meseleyi, iş çığırından çıkıncada hesabı görüverirler.

Hasılı Sûfi deyince "DELİLİK" alâmeti görülmesi lazım, saçma sapan sözler, veyahut işler vs. yani "KEŞFİ AKIL" denilen "AKIL ÖTESİ" işler olması gerekiyor, Aklın ötesi de basit anlamda delilik demektir, yoksa suya sabuna dokunmadan, akıl sınırları içinde ki Sûfilik lafta olur.

Hasılı tarihte bir insandan çok düzgün bahsediliyorsa, ve hakikaten de öyleyse, o Sufi değildir, ölçü budur.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 06-12-2018, 20:59
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Olayı başta ele alınca, İslamın içinde de kendine ait bir Sufi akımı var, lakin bunlarda aykırılık şöyle dursun, tamamen şerî hükümlere göre hareket ederler, namaz niyaz, zikir vs. hiç şaşmazlar, delilik, meczupluk alametleri, sözleri yoktur. Bunlarda kendine Sufi, mutasavvıf derler. Mesela İbni Teymiyye gibiler, Arabi gibileri direk kafir ilan ederler, çünkü Teymiyye'nin de mesela Sufilik filan gibi tonlarca kitabı, öğretisi vardır.
Dışarıdan bakan pek farkı anlamaz. Aynı yolun yolcuları gibi zannederler, onlarda kendine Sufi derler çünkü.

İşi değiştiren aykırılık ve delilik!

Ne bileyim mesela Beyazıt "kendimi tenzih ederim", "benim şanım Muhammed'den büyüktür" filan der. Hallac malum "Enel hakk" Arabi desen "Taptığınız ayağımın altındadır" gibi daha bir sürü sözler.
Adeta "Ben oyum veya O benim" çağırıştıran sözler. Bu daha çok Arap Sufiliğin de vardır, Anadolu Sufiliğin de bu pek yoktur.
Bu yönüyle bu ikisi gene de bir madalyonun, iki farklı yüzü gibidirler, delilik aykırılık her ikisinde de ortak noktadır.

Diğer taraftan halklar, meczupluk, delilik gibi hallere de yorarlar bu halleri, ilahi aşka da yorarlar, çünkü halk çok anlamaz meseleyi, iş çığırından çıkıncada hesabı görüverirler.

Hasılı Sûfi deyince "DELİLİK" alâmeti görülmesi lazım, saçma sapan sözler, veyahut işler vs. yani "KEŞFİ AKIL" denilen "AKIL ÖTESİ" işler olması gerekiyor, Aklın ötesi de basit anlamda delilik demektir, yoksa suya sabuna dokunmadan, akıl sınırları içinde ki Sûfilik lafta olur.

Hasılı tarihte bir insandan çok düzgün bahsediliyorsa, ve hakikaten de öyleyse, o Sufi değildir, ölçü budur.

Sevgiler
Sn.felasife;kaynaklar bu konularda net değil tabi..Hem ilk sufinin kim olduğu,hem de sufiliğin ne olduğu farklı anlatılıyor..
Asketik Hristiyanlık diye bir şey var..Bir de arap yarımadası ve civarında bulunan Müslüman incili diye bir şey var..Sufilik,bana göre buralardan kaynağını almış,ilerlemiş,sonrasında mutezile/hariciler ve sonrasında Sünnilik diye ağacın dalları gibi bu akım yayılmış gibi gözüküyor..
Sufiliği,hristiyanlık ve islam arasındaki bağlantı olarak görmek lazım..

Prof.Dr.Philip K.Hitti,ilk sufi (diye anılan kişi)kim diye yazmış diye baktım..Diyor ki..Takriben 776 yılında ortaya çıkan Cabir ibn.Hayyan ilk sufidir..Aynı zamanlarda yaşamış İbrahim ibn.Ethem'de ilk zahitlerden de diyor..Yani iki isim veriyor ve ikisi de 8.yüzyıl..
Hasan Basri'yi de örnek alan sufiler olmuş olabilir..Zaten olmuş ki,kaynaklarda bu isim geçer..

Deliliğin ölçü olmasını da,sufilerin kabul edeceğini sanmıyorum..Sufiler,bildiğiniz gibi Muhammed'i insanı kamil olarak görürler ve ilk sufinin Muhammed olduğunu söylerler..
Alt 07-12-2018, 00:20
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.felasife;kaynaklar bu konularda net değil tabi..Hem ilk sufinin kim olduğu,hem de sufiliğin ne olduğu farklı anlatılıyor..
Doğrudur, fark dediğim gibi meselenin bir kaç yönünün de olmasındandır, tek bir yol tek bir akım değil aslında olay, olay sadece İslamla da alakalı değil, Arapların açısından ta putperstlik zamanlarına kadar gider. Belkide daha öncesi zamanlara.
İbrahim Ethem örneğinden gidelim, bu amcada akla zarar bir iş yapıyor mesela, neyi var neyi yok dağıtıyor, hatta bir sultan veya çok zengin olduğu söylenir, bir gecede hepsini terk edip yollara düşüyor.
"İpek döşek üstünde cennet olursa, damda da deve olur, deve!" diye meşhur bir hikayesi vardır.

Fakat bu olay Araplar arasında, İslamdan önce ki zamanlarda yapılırmış, biri son kuruşuna kadar servetini dağıtırsa, ki yapanlar oluyormuş, o kişi o toplum içinde çok yüce, çok ulu bir konuma da yükselir, ayrı bir itibar da görürmüş.
Ethem'in yaptığı da o topumda karşılığını bulmuş anladığıma göre.

Ben aslında Sufiliği tek bir kişiye, tek bir zamana, tek bir öğretiye, tek bir millete de sıkıştırmak istemem, neticede herkes kendince 1 tuğla koymuştur, çünkü gördüğüm kadarıyla o da kendi içinde "evrilmiştir", "evrim geçirmiştir."
İşin Anadolu tarafı da ayrıdır zaten, bizde sevgi/insan daha ağırlıklıyken, Araplarda daha sert/uç sözlerle anılır.

Ayrıca gizli kahramanları da vardır bu işin, mesela Mevlana çok bilinirken, çağdaşı Sadreddin Konevi var, hemde arkadaşı aynı zamanda Arabi'nin de üvey oğludur, "Vahdet-i vücut" kavramını geliştiren, duyuran odur, lakin o pek bilinmez.

Diyeceğim ilk kavramı peşinde koşmak bana sıcak gelmez, meselenin tek bir ucu yok bana göre.

Evrimin ne yapacağı belli olmazmış, bugün mavi göz dediğimiz 10 bin yıl önceleri yokmuş, kahverengiymiş gözler, sonradan genetik bir bozuklukla karşımıza çıkmış, lakin bir ayrıcalıkta olmuş.
Sufizm tamamen tesadüfler, ranstlantılarla gelişen bir olayda olabilir, belli olmaz.
Ben illa şudur da diyemem tabii.
Sufiliği,hristiyanlık ve islam arasındaki bağlantı olarak görmek lazım..
Ne ifrat ne tefrit, ne isyan ne şükür, Sûfilik zaten arada kalmak, arada durmaktır, "her şey merkezinde" diyen bir öğreti, tam arada durduğu için böyle der.
Bu açıdan bakınca dediğinde pekâlâ olabilir, yanlış olmaz, sadece ikisine de tam maledilmez o olur.

Deliliğin ölçü olmasını da,sufilerin kabul edeceğini sanmıyorum..Sufiler,bildiğiniz gibi Muhammed'i insanı kamil olarak görürler ve ilk sufinin Muhammed olduğunu söylerler..
Delidirler, her şeyi söylerler.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 07-12-2018, 00:24
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil