Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-01-2006, 04:04
aldostu aldostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Mevcut TEVRAT saçmalıklarla doludur...

Yahudi ve Hristiyan kardeşlerimiz,İslamiyet ve Kuran eleştrildikçe , bıyık altından gülüp;tatlı tatlı el oğuşturuyorlar gibi gözüküyor..

Şimdi ; Kitab-ül Mukaddes' e bir bakalım..

Yaratılış 1/1 : "Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı."..!!..??

Satır bir ; falso biiir.
Yerin,yani dünyanın yaratılışı ile göğün, yani evrenin yaratılışı asla aynı zaman dilimi içerisinde telaffuz dahi edilemez.
En basit kabullerle yer,big beng' den takribi 10 milyar yıl sonra oluşmuştur.

Atmasyondaki,yanılgının ufacıklığına bak... 10 milyar yılcık....Olur canımm..mühim değil ağabey..!!

1/14-15 : " Tanrı şöyle buyurdu ." Gök kubbede gündüzü geceden ayıracak,yeryüzünü aydınlatacak ışıklar olsun.Belirtileri,mevsimleri , günleri,yılları göstersin."Ve öyle oldu..
1/16 :" Tanrı büyüğü gündüze,küçüğü geceye egemen olacak iki büyük ışığı ve yıldızları yarattı
."

Beh breh kardeşim ; beh bre...

Şu Tevrat'taki uyduruk Tanrının şaşkınlığına ve atmasyonuna bak !...

1/1 'de dünya ve kainatı aynı anda yaratmıştı (..!.??..)..Ardından da 1/14-15 'de ışık istedi , 1/16 ' da dünyanın yaratılışından sonra güneşi yarattı..İlaveten ve de lütfen de gece için ayı..!!!

Aman Rabbim..Aklıma mukayyet ol...Şu bilimselliğe , şu gerçekliğe bak..
Vay zavallı Tevrat vay..
Hangi ellerde hangi uydurmalarla yazılmışsın..

Kitaba bak yahu..Daha evrenin yaratılış sırası hakkında adam gibi bir sav ortaya koyamıyor..Birde bu kitabı,Yaratan yazdırmış mışşş...

Bu garip Tevrat'da daha dakika 1 - gol 1 vaziyeti..
Bizim eski milli takım sanki....

Sabredin okuyun sevgili kardeşlerim,okuyun Tevratı..
Sabredip okudukça,ilahi diye asırlardır yutturulan bu kitapda daha ne saçmalıklar göreceksiniz..

Okuyun...okumak iyidir..
Yeterki ; at gözlüğünü çıkarın gözünüzden..Ön yargısız , mantıkla ve bir İlahi Kudret'in bu zırvalıkları anlatmıyacağı,bu anlatılanların onun adına uydurulmuş olduğunu anlıyacak ferasetle okuyun..

Kuran ve İslamiyet eleştirilirken el oğuşturan Aziiiz ve Muhterem Yahudi ve Hristiyan dostlarımız...
Önce kendi kamburunuza bakın,sonra başka gözlerdeki çöpü arayın..
Kusura bakmayın , azıcık burktuk sizi ..Üzgünüm....
Alt 22-01-2006, 04:44
idrisi idrisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

merhaba,

Bütün dinler ve kitaplari celiski ve palavralarla doludur.

Dinlerden muaf olanlar ellerini ogusturup biyik altindan gülmeye devam edebilir anlasilan.Ne mutlu bize.
------------------------------------
na istin panta kala
Alt 22-01-2006, 11:03
Üye Değil

Standart islam ve Kur'an

Tevrat saçmalıklarla dolu da Kur'an çok mu iyi....O da saçmalıklarla dolu....Ama hafif Arap/islam yanlısı ve Arabın dini islama hafif sempatisi olup da yine de ateist ve seküler görünmeye çalışan,belki de olan, insanların bir uğraşıdır bu yöntem...islamı yine de "mevcut en mükemmel din" olarak gösterme uğraşı...Halbuki islam gerek spiritüel/ruhsallık manasında gerek öğreti bazında en aşağı seviyede ve en sığ olan dindir....Bu, bütün dinlerin Kutsal Kitaplarının tümü tek tek okunarak görülebilecek niteliktedir...Tevrat'ın hiç değilse bir "sistemi" vardır,sıkıcı da olsa sağlam bir "içeriği" vardır....Hiç değilse Kur'an gibi daldan dala konudan konuya atlamaz...Biçimsel ve içeriksel yönleri Kur'an kadar rezalet değildir..Hatta biçimsel ve içeriksel olarak "başarılı bir eserdir" bile diyebiliriz Tevrat için

Kur'an'a gelince:

"İçerik ve Biçim Olarak Kur'anın Özellikleri "

http://www.islamiyetgercekleri.org/kuranozellikleri.htm

Üstelik bu konunun "islam dışındaki dinler" bölümünde açılması gerekmez miydi?

Tevrat'ta bahsettiğiniz bu bölüm hristiyanlarca iki türlü yorumlanır...

Birinci grup "old earth creationist" diye bilinir...

İkinci grup "young earth creationist" diye bilinir..

Söylediğiniz "ışık" kelimesiyle güneşin mi yoksa başka bir şeyin mi kastedildiği bu iki grup arasında tartışılır...

Bu ayetlerin(Genesis) tek tek çok geniş yorumları:

Detaylı Old earth creationist yorumları:

http://www.godandscience.org/youngearth/genesis1.html

http://www.godandscience.org/apologetics/day-age.html

http://www.godandscience.org/youngea...gedefense.html

http://www.godandscience.org/youngearth/youngearth.html

Young earth creationist yorumları ise aşağıda görülebilir...

http://www.answersingenesis.org/home...aq/genesis.asp
Alt 22-01-2006, 13:06
Üye Değil

Deep,
Aldostunun İslamı savunan bir ifadesini göremedim yazısında. Bu saldırganlığın neden?
Üstelik sen Hinduizmi benimseyen bir insansın. İncili savunma çaban, bir süre bu dine yakınlık hissetmenden kaynaklanabilir mi?
Alt 22-01-2006, 13:26
Üye Değil

Standart Savunmak?!?

Deep,
Aldostunun İslamı savunan bir ifadesini göremedim yazısında. Bu saldırganlığın neden?
Üstelik sen Hinduizmi benimseyen bir insansın. İncili savunma çaban, bir süre bu dine yakınlık hissetmenden kaynaklanabilir mi?
Sevgili Cem;

Yukarıdaki yazın beni biraz hayal kırıklığına uğrattı açıkçası...

Birincisi:

Aldostu'nun direkt islamı savunduğunu söylemedim...yukarıda yazdıklarımda ifademin oldukça anlaşılır olduğunu düşünüyorum...

İkincisi:

Yazımda herhangi bir saldırganlık yoktur..Saldırganlığı bende değil tam tersi bu malum"sempati" nedeniyle yukarıda sert biçimde ve argo diliyle yazı yazan kişilerde aramak daha mantıklıdır..

Üçüncüsü:

Yukarıda İncil ile ilgili bir yorumum yok...Tevrat ile ilgili bir yorumum var üstelik herhangi bir "savunma" da yok..Sadece bu konuda iki farklı düşünceyi savunan hristiyan sitenin linkini verdim bu argo diliyle yazılan sert yazının neticesinde

Dördüncüsü:

eski yazılarımdan görülebileceği gibi Tevrat'ı hiç sevmediğimi defalarca söylemiştim.....İncil ile ilgili düşüncelerimi de "islam dışındaki dinler" adlı bölümde "müslümanken hristiyan olanlar" adlı başlığın altında görebilirsiniz....Anlaşılacağı gibi İncile ya da bu dine herhangi bir sempatim yok içinde iyi öğretiler olduğunu söylemekle beraber İncil'i mantıklı ve profesyonelce eleştiren kitapları da israrla tavsiye etmişim ve ege sum ile tartışmışım...Bu dine yakınlık duyan biri herhalde bunu yapmazdı....

Sadece kendimce objektif bakmaya çalışıyorum...
Alt 22-01-2006, 15:13
Üye Değil

Al birini vur ötekine.
Sonuçta din kitabı değil mi. Ne kadar güzel yazarlarsa yazsınlar saçmalamaktan kurtulamazlar. Çünkü savları herşeyi bildikleri. İşte aradan zaman geçince bilim ilerleyince bir halt bilmedikleri ortaya çıkar.

Ama din kitaplarının amacına hizmet etmede çok başarılı kitaplar olduğunu teslim etmeliyiz. Tüm din kitapları sahiplerinin cebini, küpünü yeterince doldurmuştur.
Alt 22-01-2006, 19:13
Kıdemli Üye

Deep,
Üstelik sen Hinduizmi benimseyen bir insansın. İncili savunma çaban, bir süre bu dine yakınlık hissetmen[quote="Cem"]Deep,

Sevgili Cem ;

Sağol , benim duygularıma , aynen tercüman olmuşsun.

Sevgili Deep ;

Önceki yazılarından takip edebildiğim kadarı ile ; dinler , inançlar konusunda kendini oldukça yetiştirmiş ; bir çok şeyi aşmış bir insansın zannediyorum..

Sadece bu topik altında Cem'e verdiğin cevaplardan dahi bunu anlamak mümkün..

Eski dini inancın ne idi,bilmiyorum..Zaten Müslüman olmuşsun,Hristiyan olmuşsun,Yahudi olmuşsun hiç önemli değil benim için..İnsan ol,kültürlü ol,belirli ilkel militanlıkları aşmış ol..benim için kafi..zaten senin bu aşma noktasını çoktaan aştığını görüyorum..

Ama ,ah o eski sevdalarımız yok mu ? İşte o sevdalar,zaman zaman, istemeden de olsa bizi gerçeklerden azıcık saptırıyor..Ne de olsa eski aşk..Yaşanmış bir şeyler var inkar edilemiyecek..

Senin de eski inancın Hristiyanlık mı ; Yahudilik mi bilmiyorum ama, farkında olmadan hemen Tevratı müdafaaya geçivermişsin..Ben Kuran'ı methetmedim ki ;hemen gardını aldın..

Sevgili sanal Dostum,
Ben senin gibi bu konularda araştırması,derinliği olan insanları bulduğum için, yaklaşık 3 haftadır bu sitenin tiryakisi oldum..

Senin yaşını bilmiyorum ama, yaklaşık 35 - 40 yıldır ben bu konuları okurum..Ben yazının girişinde de belirttiğim at gözlüğünü onlarca yıl önce çıkardım gözümden Kuran'ı okurken..Bütün dini kitapları ,yıllar önce hayatımdan fırlatıp attığım , at gözlüksüz olarak okurum..

Belirli düzeyde olan bizler,bu konularda yıllardır okuruz,araştırırız,düşünürüz..
Ama bir gerçek var ki , ne kadar çok okumuş, ne kadar alim (!) olursak olalım ; vardığımız sonuçlar ; sadece ve sadece bir zan ve vehim..
Kimler geldi geçti, binlerce yıdır..
Kim çözdü ki bu sırrı , sen çözesin-ben çözeyim..

Din mi doğru..iman mı doğru..Musa mı konuşmuş Rabi ile , İsa mı mesaj getirmiş babasından.. "Sen..sen olmasaydım yartmazdım bu kainatı.." mı demiş Allah'ı Muhammed'e.?..
Yoksa ateistler mi bulmuş doğruyu..eya deistler mi..panteistler mi..veya en enteistler (..!..) mi.. Veya Hinduizm mi en doğrusu veya bir başka doğu dini mi veya Manitu mu gerçek yaratıcı(..?..)

Bilemem ki..Kimsenin bildiğini de zannetmiyorum..
Hepimizinki,bir zan bir iddia..
Yeter ki,terbiye sınırları içinde , dinleri,kitapları inceliyerek,irdeliyerek ; ama birbirimizi incitmiyerek birşeyleri tartışalım..vee birbirimizden fikren birşeyler kapalım..

Tahsilini,kültürünü ,yaşını bilmiyorum ; ama bütün bunlarda belli doluluklarını görüyorum Sevgili Sanal dostum..

Tatlı tatlı , inceliklerle ,yeri geldiğinde esprilerle süslenmiş tartışmalarda görüşmek ümit ve temennisiyle..

Bütün dostlarıma,sağlık ve esenlik dilerim
den kaynaklanabilir mi?
Alt 22-01-2006, 20:00
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Arkadaşlar ;
Öncelikle bütün kutsal bilinen ve inanılan kitaplara hakkını vermek gerekir..
Günümüzde kitaplar okunma ya da satış-baskı sayısıyla değerlendiriliyor..
Sizin için çok güzel-çok değerli olan kitap 10.000 satar da , beğenmediğiniz bir kitap milyonu aşabilir..
İncil , Kur'an ve Tevrat' da dünyada en çok okunan kitaplardır..

İkinci olarak unutmayalım ki bu kitaplara büyük bir inançla bağlı olan ve yüksek duygular içinde olan milyarlarca insan var..Bu forumda da üyelerin çoğunluğunu bu kitapları mukaddes bilen insanlar oluşturuyor..
İçlerinde bulduğumuz yanlışlıklar,çelişkiler,mantıksızlıklar veya kabullenemediğimiz şiddete davetiye çıkaran ayetler ;
bu kitaplara değil ama inançlara,düşünce ve görüşlere duyulması gereken saygıdan dolayı okuyan inananlarını incitici,rencide edici, alay ve aşağılama içeren yazılar yazmamıza sebep olmamalıdır...

Doğruları yazacağız,aydınlatma çabalarımızı sürdüreceğiz ama karşımızdaki farklı görüşe de iddiamızı yanıtlama,savunma imkanı bırakacağız..Yani ele aldığımız konu tartışmaya açık olabilecek..
Örnek olarak;
"Hristiyan ve Musevi arkadaşlara sorular" başlıklı yazımda hiçbir aşağılama,alay,küfür vs.olmadığı halde,ciddi ve seviyeli bir yazı kaleme aldığım halde;
Ege-sum kardeşimiz alınıyor,beni samimi bulmadığını ve o yüzden cevaplamadığını söylüyor..
Siz varın Ege-sum'dan daha hassas arkadaşları düşünün..
O nedenle Deep arkadaşımızın , "gerçekte ateist olduğu halde İslam'a veya Arab'a hafif sempatisi olan" sözünü doğru bulmuyorum.Gerçek yaşamında öyle davrananların olması doğaldır ancak sanal alemde hiç kimsenin böyle bir duygu ile hareket edeceğine ihtimal vermiyorum..
Ancak şu olabilir :
Forumda tansiyonu yükseltmek,ortamı kızıştırmak için variasyonlar içinde olanlar olabilir.Teknik olarak bilemiyorum ama herhalde mod.'lar bunu anlayabilirler..
Ya ben Tevrat'tan ilginç örnekler yazmayı düşünürken sayfayı doldurdum..Neyse daha uzun oldu mu okumuyor arkadaşlar haklı olarak.Uzun yazılar sıkar insanı..Daha sonra yazmak üzere esen kalın..
Alt 23-01-2006, 02:26
Kıdemli Üye

MUSA'nın RABBİ'nin GÜCÜ NE..?..

Merak ediyorum..eni ne , boyu ne ? Kilosu kaç?..
Günde ne kadar iş yapabilir ve ne kadar iş yapınca yorulur ?

Sorum Tevrat'a dayanıyor..

Tevrat-Yaratılış'ta
1/3 .:Tanrı,"Işık olsun" diye buyurdu ve ışık oldu.
1/4 .:Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı.
(Tanrı'sının kudretine bak... Görmeden önce ışığın iyi olup olmadığını anlıyamıyor...hey tanrım hey!...Kurban olayım sana....)
1/5 .: Işığa "Gündüz" , karanlığa "Gece" adını verdi.akşam oldu , sabah oldu ve ilk gün oluştu.

diye ilk günden başlayıp,sırası ile
2. Günde "Gök"'ü
3. Günde "Karaları,denizleri,bitki,tohum ve otları,meyveleri"
4. Günde " Güneş,ay ve yıldızları"
(Başta 1/5'de 1.gün , ışığı-güneşi yaratmıştı ama güneş maya tutmadı herhalde,4.gün tekraren ve daha sağlamca yarattı..( ! )..
5. Günde " Sulardaki canlıları ve gökyüzündeki kuşları"
6. Günde de"1/26 .:İnsanı kendi suretimizde,kendimize benzer yaratalım"
der ve insanı yaratır..

Eee... Bunca iş ... Yoruldu Musa'mızın Tanrısı.
Az da iş yapmadı doğrusu..
Biraz dinlensin bakalım..

Ve netekim (Evren Paşamızın kulakları çınlasın..o'nun klasik lafıydı bu..Yeri gelmişken ,başta sevgili Deep arkadaşımız olmak üzere arkadaşlarıma bilgi olarak sunayım.Teknik adam olmakla birlikte güzel türkçemizi ,iyi bilirim..Burada olduğu gibi nitekim yerine -netekim yazışım Paşa babamızın böyle söylemesindendir.Arada - çok sevdiğim halk ağızı ile yazdığım-A'bey-Ağbi-Pirefesor- canım karşim - vb. laflar yazıya biraz espri ve akıcılık katmak ve neşelendirmek içindir.Başka tarafa çekilmeye..)

Eveet ve netekim dinlenmeye de karar kıldı Tanrımız..
2/2.: Yedinci güne gelindiğindeTanrı yapmakta olduğu işi bitirdi.Yaptığı işten o gün dinlendi.
2/3.:Yedinci günü kutsadı.Onu kutsal bir gün olarak belirledi.Çünki tanrı o gün yaptığı,yarattığı bütün işi bitirip dinlendi.
Şimdi baştaki sorumu tekrarlıyorum :

Musa'nın Rabbi'nin fiziki gücü ne ?
Ne kadar iş yapınca ve ne kadar yük kaldırınca yorulur ?

Tevra'ta gönülden bağlı sevgili Musevi ve Kitab-ı Mukaddesi tümüyle tasdik eden sevgili Hristiyan kardeşlerime sordum bu soruyu..

Son sorular..
Tanrı hangi gün istirahat etti ?
İstirahat şekli neydi..?
Sinemaya giderek mi..yatıp uyuyarak mı?.. Nasıl..?

Mısır'da köle düzeninde haftada 7 gün çalıştırılan garip İsrailoğlu adına uydurulan bir Tanrı , elbette istirahati düşünmeliydi ve düşündü de..

Tanrı ondan , Musa'dan razı olsun..İstirahat kavramını dinen resmileştirdi..

Hayırlı olsun Musevi kardeşlerime..
Alt 23-01-2006, 11:56
hoara hoara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dinlenme illaki yorgunluktan sonrası için mi kullanılır.
işini bitirdi ve boş kaldı anlamında kullanılmıştır.
senin bir işini hiç yorgunluk duymadan bitirip, tatile çıktığın olmuyormu?

ikincisi yer ve göğün aynı zaman diliminde ifade edilmesini eleştirmişsin. 2. yazında göreceksinki gök 2. günde yaratılmıştır. yani ayrı bir zaman diliminden bahsetmektedir. kendi yazdığınla cevap vermişsin zaten . birde 1 gün bizim bildiğimiz bir gün değildir.

syg

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil