Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Diğer Bilimler > Arkeoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-04-2010, 00:13
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger ALKA;

Konu ile ilgili bir cok makale de ben buldum. Ben buraya sadece resmini ekliyeyim.

http://clipmarks.com/clipmark/106277...-854BF3B889F2/

http://www.kyivpost.com/news/world/detail/63162/

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 06-04-2010, 02:19
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger ALKA;

Konu ile ilgili bir cok makale de ben buldum. Ben buraya sadece resmini ekliyeyim.

http://clipmarks.com/clipmark/106277...-854BF3B889F2/

http://www.kyivpost.com/news/world/detail/63162/

Saygilarimla;
evrensel-insan
Görsellere dair linkler icin cok tesekkür ederim sayin Evrensel-insan. Ben de bugün fosile dair görseller aramistim ama bulamistim. Umarim fosilin kendisine dair de ileride görseller yayinlanir. Yayinlanmissa ben henüz bilmiyorum.

Insan olusum hikayesi cok kapsamlidir ve her gün buna dair yeni bulgular elde edilmekte, dolayisiyla yeni gelismeleri devamli takip etmek gerekiyor. Konular ve insana ait türlere dair bulgular gelistikce ve derinlestikce bunlari anlayabilmek icin de lise düzeyi üstünde asgari bir bilim anlayışına sahip olmak gerekiyor. Buna dair asagida insanin olusumuna ve evrimine dair genel bir plan ve zaman cetveli konuyu anlamada yardimci olabilir.

Yukaridaki bulgularda ve haberlerde ismi gecen türlerin daha kolay takip edilmesi ve detaylara bogulmamak icin kirmizi renk ile isaretlenmis olan isimler su anki konumuzu ve bahsettigimiz zaman araligini iceriyor.

İnsan evrimi diye nitelendireceğimiz bölümde Homo sapiense kadar gelen türler ve özellikleri şöyledir:

100 milyon yıl önce eteneli doğuran memeliler evrimleşmiştir.
70 milyon yıl önce ağaç sivri faresi
65 milyon yıl önce ağaçlarda yaşayan plesiadabiformeler
55 milyon yıl önce, başparmağı öteki parmaklarının karşısına konuşlanabilen canlıların (adabiformeler) yeryüzünde görülmeye başlaması
50 milyon yıl önce simiyenler
40 milyon yıl önce göz çukurları öne kaymış olup üç boyutlu görebilen primatların (haplorhinler) ortaya çıkması
30 milyon yıl önce antropoidler
25 milyon yıl önce insanınkine benzer diş yapılı eski dünya maymunlarının (catharhinler) görünmeye başlaması

Hominidae (Büyük insansı maymunlar)

Hominidae, tarih öncesi insansı canlıları ve insanı kapsayan bilimsel aileye verilen addır.
Eski dünya kuyruksuz maymunlarından 7 – 7,5 milyon yıl önce soyu orangutan’a varacak olan pongidler cinsi ayrılmıştır

Ponginae
Homininae – insan türüne giden yol

Homininae
6 milyon yıl önce günümüzün goril şempaze cinslerini oluşturan atalar ayrılmıştır

Gorillini
Hominini – insan türüne giden yol

Hominini (İnsansılar)
Günümüzden 5 milyon yıl önce homininilerin yolu ayrılmıştır.

Panina
Hominina – insan türüne giden yol

Hominina (İki ayak üzerinde durabilen insansılar)
4,5 milyon yıl önce iki ayağının üzerinde duran hominianlar ortaya çıkmıştır.

Ardipithecus
Australopithecus – Yakın hayvan atalarımızın kuzeni
Kenyanthropus
Orrorin
Paranthropus
Sahelanthropus
Ramapithecus – Yakın hayvan atamız. İnsanın bilinen en eski soyu ve ilk homo türlerinin ortak atası.
Homo

Homo (insan ve yakın akrabaları)
Homo cinsi 3 milyon yıl önce hominianlardan ayrılmıştır.

Homo antecessor
Homo cepranensis
Homo erectus (Dik insan) – Homo habilisten türemiş uzak insan atası
Homo ergaster
Homo floresiensis
Homo georgicus (Gürcü insanı)
Homo habilis (Yetenekli insan) – Modern insanın(Homo Sapiens Sapiens), ilk uzak insan atası
Homo heidelbergensis
Homo neanderthalensis (Neandertal insanı)
Homo rhodesiensis
Homo rudolfensis
Homo sapiens – Yakın insan
Homo sapiens sapiens – Günümüz insanı

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0n...%C3%BCn_evrimi

Büyütmek icin su linkte tiklayiniz.

* (A) Pan troglodytes, chimpanzee, modern
* (B) Australopithecus africanus, STS 5, 2.6 My
* (C) Australopithecus africanus, STS 71, 2.5 My
* (D) Homo habilis, KNM-ER 1813, 1.9 My
* (E) Homo habilis, OH24, 1.8 My
* (F) Homo rudolfensis, KNM-ER 1470, 1.8 My
* (G) Homo erectus, Dmanisi cranium D2700, 1.75 My
* (H) Homo ergaster (early H. erectus), KNM-ER 3733, 1.75 My
* (I) Homo heidelbergensis, "Rhodesia man," 300,000 - 125,000 y
* (J) Homo sapiens neanderthalensis, La Ferrassie 1, 70,000 y
* (K) Homo sapiens neanderthalensis, La Chappelle-aux-Saints, 60,000 y
* (L) Homo sapiens neanderthalensis, Le Moustier, 45,000 y
* (M) Homo sapiens sapiens, Cro-Magnon I, 30,000 y
* (N) Homo sapiens sapiens, modern
http://www.mahjoob.com/en/forums/sho....php?p=5089087

Konu ALKA tarafından (06-04-2010 Saat 02:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-04-2010, 03:18
Kıdemli Üye

Saygideger ALKA;

Benim asil onemsedigim ve merak ettigim konu, bu turevlerin yada evrimsel degisimlerin, tarihsel bir yakinlik takip edip, etmediginin incelenmesi.

Yani diyelim, bir evrimsel turden, digerine gecisteki gecen zaman ve bu zamanin yakinen de olsa belirli bir zaman araligi benzerligi tasiyip tasimadigi.

Mesela, gunumuz insaninin evrimsel degisimini diyelim 195 000 sene oncesine dayandiriyorsak, mesela ondan kac sene once bir evrimsel degisim oldugu ve takriben ne zaman bir evrimsel degisim olacagi.

Gerci evrimin cok yavas ve butunsel olarak degisimine sahit olamiyoruz, ama; en azindan bu degisimlerin zamansal takibi.

Varmi bildigin boyle bir calisma veya zaman saptamasi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 06-04-2010, 04:01
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger ALKA;

Benim asil onemsedigim ve merak ettigim konu, bu turevlerin yada evrimsel degisimlerin, tarihsel bir yakinlik takip edip, etmediginin incelenmesi.

Yani diyelim, bir evrimsel turden, digerine gecisteki gecen zaman ve bu zamanin yakinen de olsa belirli bir zaman araligi benzerligi tasiyip tasimadigi.

Mesela, gunumuz insaninin evrimsel degisimini diyelim 195 000 sene oncesine dayandiriyorsak, mesela ondan kac sene once bir evrimsel degisim oldugu ve takriben ne zaman bir evrimsel degisim olacagi.

Gerci evrimin cok yavas ve butunsel olarak degisimine sahit olamiyoruz, ama; en azindan bu degisimlerin zamansal takibi.

Varmi bildigin boyle bir calisma veya zaman saptamasi?

Saygilarimla;
evrensel-insan
Evrimin cok kücük adimlarla gelistigini ve ani bir degisim göstermedigini kendiniz de altini cizerek belirtmissiniz. Eger sorunuzu dogru anliyorsam bu adi gecen türlerin zaman cetveli icindeki gelisimlerini bir arada gösteren bir calisma olup olmadigini bilmek istiyorsunuz. Muhakkak böyle bir calisma ve arastirma da vardir. Benim elimde bulunan bildigim bir kac görseli sizinle seve seve paylasabilirim. Yukaridaki bir önceki mesajimda da buna dair bir zaman cetveli görülebiliyor. Daha detayli bir göstergec bilen veya bulan yazarlar olursa ve buraya eklerlerse ben de bundan faydalanmis olacagim ve bu tür bir kaynaktan istifade edebilecegim icin sevinecegim.

Ilk önce asagidakiki Wikipedia linkinde güzel bir zaman cetveli mevcut ve orada insan türlerinin bulunan tüm fosillerini, ne tarihte bulunduklari isimleriyle birlikte bu zaman cetveli icinde yer verilmis. Üstelik bakarken kendinizde bazi cikarimlar yapabileceginizden cok doyurucu bir calisma da olmus.

Hominin fosil buluntularin listesi
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...lution_fossils

Sonra bir de Almanca dilinde hominini türlerinin evrimlesmesine dair su basitlesmis bir zaman göstergeci var.

Türkce ceviriler
Gesicherte Fundlage (Fosillerin bulgularda zaman araliklarindaki sikliklar)
Zunehmend Unsichere Fundlage (Fosil bulgularda zaman araliklarindaki seyreklikler)
Millionen Jahre vor Heute (Günümüzden milyon yil öne)

HOMININI TÜRLERINE DAIR ZAMAN CETVELI

Görsel kaynak; Wikipedia

Baska bir görsel de yine Almanca dilinde olup akraba oldugumuz türlerin de dahil oldugu bir evrim zaman cetveli. Bu zaman cetveli Euarchontoglires üst sinifinin birbirlerinden ne zaman ayristiklarini gösteriyor. Euarchontoglires'ler sincapgillerin, tavsangillerin ve bizim de icimizde bulundugumuz primatlarin ortak atasi oluyor.

Türkce ceviriler
Nageltiere (kemigenler)
Hasenartige (tavsangiller)
Riesengleiter (ucabilen memeliler / colugo türleri)
Primaten (piramatlar)
Spitzhörnchen (sincapsilar/scandentialar/treeshrew/tupaiidealar)
Millionen Jahr vor Heute (günümüzden milyon yil öne)

EUARCHONTOGLIRES ÜST SINIFININ VE TAKSONLARININ AYRISMASINA DAIR ZAMAN CETVELI

Görsel kaynak; Wikipedia

Konu ALKA tarafından (06-04-2010 Saat 04:07 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-04-2010, 04:20
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Diger Ingilizce görseller,

Hominin species distributed through time
Note: 1e+06 years = 1 × 106 years = 1 million years ago = 1 Ma

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

One current view of the temporal and geographical distribution of hominid populations.[21] Other interpretations differ mainly in the taxonomy and geographical distribution of hominid species.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution

Plesiadapis

Notharctus

Reconstructed tailless Proconsul skeleton

Görsel kaynagi; WIKIPEDIA
Alt 06-04-2010, 04:27
Kıdemli Üye

Saygideger ALKA;

Overmis oldugun wiki linkini ben daha once incelemistim ve bir konu takilmisti. Simdi tekrar inceledim ve daha once takilan konu aklima geldi.

Tarih olarak 209k'de homo heidelbergensis ile, tarihi 190K ile 160k arasinda kalan, homo rhodeiensis'in fosillerinin homo sapiens ta olabilecegi ? isareti ile ortaya konmus.

Burada bir ilginclik var. Farkli iki turun de homo sapiens olabilecegi konusu, ya bu iki turu biribirine akraba yapiyor, ya da her iki ayri turdeki homo sapiens olma olasiligi farkli. Bence her ikisi de mumkun.

Bunun disinda, dedigim gibi, bilinen ve bulunan en eski homo sapiens'in tarihi 190K.

Buradan da anlasilacagi gibi, evrimin hic bir doneminde homolar genelde tek tur olarak yasamamis. Ama, diger turler; ve en son neanderthalensis ise, 30-40K arasinda, tarihe karismis. Listeye gore de, homo floresiensis ya da homo eraktusolabilecek bir fosil 18K'de bulunmus. O tarihten sonra da homo sapiens disinda bir bulgu yok.

Yani, bu bilgilere gore, 18000 yillari homo sapiensin, baska bir turle yasadigi son yillar.

Yani 190000 ile 18000 yilari arasinda homo sapiens tek tur olarak yasamamis.

Iste bu tarihlerin bir anlam tasimasi ortaya konabilir, belki.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 07-04-2010, 00:36
sixlead sixlead isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Bu Darwinius masillae videolari icin gercekten tesekkurler. Bundan dort yil kadar once haberim olmustu, bilim kanalinda izlemistim ve gercekten etkilenmistim, burada yeniden izledim, gercekten muthis bir olay.

ALKA,

Gene bes sene kadar once bu Homo Florensis veya hobbit diye adlandirilan insan turu ile ilgili bir belgesel dizisi seyretmistim, Endonezya'nin bir magarasinda bu iskeleti ilk bulan bilim adaminin (Mike Morwood) bunun yeni bir insan turu oldugu hakkinda iddiasi var ama tamamen ispatlanmis degil. Bazilari bu iskeletin esasinda homo sapiens oldugu, ve bu kadar kucuk olmasinin muhtelemen bir buyume hastaligindan kaynaklandigini savunuyorlar. Hatta bir patolojist'te bunu dogruladi. Fakat Mike Morewood bu isin ucunu birakmadi bir muddet sonra yeni kanitlayici deliller bulabilmek icin o magara civarina geri dondu ama bulamadi. Hatirladima gore, hatta o yorede yasayan insanlarida incelediler, oradaki halkin kucuk ve kisa boylu olmasina ragmen hobbit iskeletiyle aralarinda buyuk fark var.
Alt 07-04-2010, 01:10
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

sixlead´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ALKA,

Gene bes sene kadar once bu Homo Florensis veya hobbit diye adlandirilan insan turu ile ilgili bir belgesel dizisi seyretmistim, Endonezya'nin bir magarasinda bu iskeleti ilk bulan bilim adaminin (Mike Morwood) bunun yeni bir insan turu oldugu hakkinda iddiasi var ama tamamen ispatlanmis degil. Bazilari bu iskeletin esasinda homo sapiens oldugu, ve bu kadar kucuk olmasinin muhtelemen bir buyume hastaligindan kaynaklandigini savunuyorlar. Hatta bir patolojist'te bunu dogruladi. Fakat Mike Morewood bu isin ucunu birakmadi bir muddet sonra yeni kanitlayici deliller bulabilmek icin o magara civarina geri dondu ama bulamadi. Hatirladima gore, hatta o yorede yasayan insanlarida incelediler, oradaki halkin kucuk ve kisa boylu olmasina ragmen hobbit iskeletiyle aralarinda buyuk fark var.

Simdi sıkı durun, baska bir müthis olay icin su linke bakin...Ebu Gogo

Ardindan Orang Pendek artikelini de incelemeyi ihmal etmeyin. O da cok ilginc.

Konu ALKA tarafından (07-04-2010 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-04-2010, 01:30
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bazilari bu iskeletin esasinda homo sapiens oldugu, ve bu kadar kucuk olmasinin muhtelemen bir buyume hastaligindan kaynaklandigini savunuyorlar.
Buna dair söyle bir link var; Homo floresiensis; Microcephaly hypothesis

"Prior to Jacob's removal of the fossils, a CT scan was taken of the skull and a virtual endocast of the skull (i.e., a computer-generated model of the skull's interior) of H. floresiensis was produced and analysed by Dean Falk et al.. This team concluded that the brainpan was not that of a pygmy nor an individual with a malformed skull and brain.[5]
In response, Weber et al. conducted a survey the same year comparing the computer model of LB1's skull with a sample of microcephalic human skulls, concluding that the skull size of LB1 falls in the middle of the size range of the human samples and is not inconsistent with microcephaly"

In 2009, a study by Jungers et al. presented a statistical analysis of skull shapes of healthy modern humans, microcephalic humans, and several ancient human species, as well as H. floresiensis. They showed that the three grouped separately, with H. floresiensis among the ancient humans, providing evidence that H. floresiensis is a separate species instead of a diseased modern human

Yukarıdaki kısmın çevirisi:

Bu linke göre taranan ve CT metodlariyla analiz edilen Homo Floresiensis kafatasi ne bir cücelik hastaligina yakalanan bir insanin ne de deforme olmus veya kusurlu denilebilecek bir kafatasi.

Yine ayni linkte, 2009 yilinda Junger Homo Florensisens kafatasini diger cücelik hastaligina yakalanmis kisilerin kafatasi ile saglikli kisilerin kafatasiyla karsilastirdigi detayli bir arastirma yapmis. Bu sonuca göre Homo Floresienses kesinlikle deforme olmus bir Modern Insan olamayacak kadar yeni bir tür oluyor.

Konu AhbAp tarafından (07-04-2010 Saat 04:09 ) değiştirilmiştir. Sebep: ALKA'nın çevirisi eklendi.
Alt 07-04-2010, 04:29
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıdaki kısmın çevirisi:

Bu linke göre taranan ve CT metodlariyla analiz edilen Homo Floresiensis kafatasi ne bir cücelik hastaligina yakalanan bir insanin ne de deforme olmus veya kusurlu denilebilecek bir kafatasi.

Yine ayni linkte, 2009 yilinda Junger Homo Florensisens kafatasini diger cücelik hastaligina yakalanmis kisilerin kafatasi ile saglikli kisilerin kafatasiyla karsilastirdigi detayli bir arastirma yapmis. Bu sonuca göre Homo Floresienses kesinlikle deforme olmus bir Modern Insan olamayacak kadar yeni bir tür oluyor.
Yukaridaki alintimda "cücelik hastaligi" ifadesi ile "cücelik bir hastaliktir" anlaminda bir mesaj verdigim icin, varsa, rencide ettigim kisilerden cok özür dilerim. Cücelik bir hastalik degildir, bir sendorumdur diye hatami düzeltmek istiyorum. Bu sendroma sahip insanlar da herkes kadar saglikli olup hasta olduklari düsünülmemelidir. Bu anlamda solaklik hastaligi veya escinsellik hastaligi gibi olgular da yoktur, bunlar birer sendromdur. Hatta belki sendrom tanimi da yanlistir. Bunlar insanda bulunan diger bir cok özellikler gibi fazla sik rastlanmasalar dahi insana özgü olagan ve normal durumlardir.

Konu ALKA tarafından (07-04-2010 Saat 04:35 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil