Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-04-2012, 05:34
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

istatistik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu hatırlatma ile oldukça popüler bir durumu da gündeme getiriyorsunuz: "Boşlukların Tanrısı".

Geçmişte açıklanamayan pek çok durum için (buna doğa olayları da dahil) tanrı yaptı yakıştırması yapılırdı. Bnezer ifadeler kutsal kitaplarda da bulunmakta. Ancak bilimin gelişip hayattaki alanını arttırması, tanrının bu hayattaki alanını daraltmakta ve boşlukların tanrısı konumuna sokmakta.

Aslina bakarsan, antik topluluklarda vs. insanlari sindirme ve duzene sokma amacli dogal felaketlere bagli kehanetlerin kullanilmasi, zaman icinde done done semavi dinlere iliskin gayb kavramina denk dusurulmus.

Gayb'i daima tanri bilir inananirlar acisindan, fakat ne hikmetse, tarihin icinde yine din adamlari gayb'tan haber verir.
Alt 29-04-2012, 17:21
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili yergin,

günümüz teknolojisinin yardımıyla (uydu kullanımı, bilgisayarla modelleme), meteorolojik tahminlerin tutarlılığı %99'un üzerine çıkmıştır. hele kar yağışını bilmek çocuk oyuncağı hale gelmiştir (500 Milibar seviyesinde 0 derece sıcaklık olması yetiyor).

Amerikayı vuran kasırga tahminlerinde sadece rüzgâr hızını tutturamıyorlar, ama kasırganın vuracağı yeri ve saati günlerce öncesinden doğru tahmin ediyorlar.

nadiren, coğrafi koşulların etkisiyle bazı tahminler tutmasa bile bu, meteorolojinin gaybı bilmediği anlamına gelmez. meteoroloji, gaybı gayet güzel bilmektedir (hatta allah'tan bile daha iyi bilmektedir.)

kur-an'daki tüm tahmine dayanan ayetleri dikkate alırsak, allah'ın başarısı %10 bile değildir. gereği halinde bu ayetlerin detayını verebilirim (rum suresindeki bizans galibiyeti, 100 sabırlı müminin 2000 düşman askerine denk geleceği vs.)

bilime güvenmeyeceksiniz, doktora falan da gitmeyin.

saygılar...
Alt 29-04-2012, 22:57
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başlık ilginç olmuş "Mikail Ne İş Yapar? " Örneğin İsrafil ne iş yapar ? olsa anlaşılabilirde Mikailin bir sürü işi güçü var. enazında yangelip yatmıyor
Alt 29-04-2012, 23:06
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ozgur_´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Başlık ilginç olmuş "Mikail Ne İş Yapar? " Örneğin İsrafil ne iş yapar ? olsa anlaşılabilirde Mikailin bir sürü işi güçü var. enazında yangelip yatmıyor

aynı maaşı alıyorlarsa ayıp.

dediğin gibi israfil yan gelip yatıyor, kıyametin kopmasını bekliyor. belki o zamana kadar ek iş bulmuştur kendine (manitu'nun yanında).
Alt 27-05-2012, 23:04
kurtulusislamda kurtulusislamda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

antika´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kurtulus bunlar cok tehlikeli fikirler, farketdiysen bu sitede ,bilgide senide benide yüze katliyacak adamlar var ve onlar sana iki satir yazmaya bile tenezzül etmiyor,bunun sebebi bence senin sabit fikirlerin,ne bilimden nede baska birseyden zerre kadar faydalanmak istemiyorsun,sadece dediyim dedik ötdürdüyüm düdük gidiyorsun,yahu bu sitede milyonlarca sey yazilmis hicmi bir satiri senin fikirlerinle uyusmuyor?,,,hicbirsey senin icin yaratilmadi daha düne kadar(halada)bütün hayvanlarla esit sartlarda yasiyordun,yahu bu kadar bilim insani arastiriyor buluyor ve bilgiyi önüne seriyor,bu insanlara hicmi saygin yok?yuh diyorum.
.................asla,bu dünya biz insanlar için yaratılmışdır ve en guclusudur,bir hayvanın oyuncağı olan insan görmedim ama bir insanın oyuncağı olan ayıyı iyi biliyorum,yada balığın insan için önemini biliyorumyada bir ağacın ne için var olduğunu biliyorum,siz bunları kendinizle soyutlamadan bunalrı var edeni soyutluyorsunuz.yazdıklarım acık ve secik gercektir,bak insan diyorum,insan ismi,senin inanamadığın yaratıcın olan ALLAH'ın sana takdığı isim,yaratan yarattığını nasılda isimlendiriyor,ey insan,araştır bakalım,insan kelimesinin kökenini,nereye dayanıyor.........bir kere ben bilimi inanıyorum ama sizin metafiziğiniz olan bilime deil,bana yağmurun oluşumunu bilimsel olarak acıklarmısınız,ve kac tarihinde bulunmuştur,yağmurun oluşumu..sadece buna cevap verin

insan ateist olmayı görsün içeriden adeta kendini yöneten başka bir irade olduğunu farkeder. O irade kişinin aklına Allah ile ilgili ipucları gelse hemen devreye girer ve esir edilmis o kişiyi kendi istikametine cevirir. Ateist mantığı yoktur.Herşey tesadüfün işidir

Konu kurtulusislamda tarafından (27-05-2012 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-05-2012, 23:25
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
.................asla,bu dünya biz insanlar için yaratılmışdır ve en guclusudur,bir hayvanın oyuncağı olan insan görmedim ama bir insanın oyuncağı olan ayıyı iyi biliyorum,yada balığın insan için önemini biliyorumyada bir ağacın ne için var olduğunu biliyorum,siz bunları kendinizle soyutlamadan bunalrı var edeni soyutluyorsunuz.yazdıklarım acık ve secik gercektir,bak insan diyorum,insan ismi,senin inanamadığın yaratıcın olan ALLAH'ın sana takdığı isim,yaratan yarattığını nasılda isimlendiriyor,ey insan,araştır bakalım,insan kelimesinin kökenini,nereye dayanıyor.........bir kere ben bilimi inanıyorum ama sizin metafiziğiniz olan bilime deil,bana yağmurun oluşumunu bilimsel olarak acıklarmısınız,ve kac tarihinde bulunmuştur,yağmurun oluşumu..sadece buna cevap verin
Peki sen anlat bakalim sallallahüaleyhivessellem efendin yagmur hakkinda ne biliyor,kuranda yagmur hakkinda neler var.önce sen yaz sonrada ben sallallahüefendime (google)basvurup daha cok bilgi getirmezsem namerdim.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 27-05-2012, 23:46
Denetimdeki Üye

Peki sen anlat bakalim sallallahüaleyhivessellem efendin yagmur hakkinda ne biliyor,kuranda yagmur hakkinda neler var.önce sen yaz sonrada ben sallallahüefendime (google)basvurup daha cok bilgi getirmezsem namerdim.
............bir kere soru benden geldi,burda hep siz islam şöyledir,muhammed şöyledir diye kendi aile efradına yakışrtırmayı bile kabullenemz iftiralarda bulunuyorken ve biz sürekli olarak cevap verdik,sen söyle bakalım yağmurun oluşumu,detayıyla ve kac tarihinde bulunmuştur,ciddi ol samimi ol,gerci siz ateist guruhu metafizikte üstünsünüz,bunları bilemiyecek kadar biliminiz yoktur,hani cok bilmişler kervanı gibi

insan ateist olmayı görsün içeriden adeta kendini yöneten başka bir irade olduğunu farkeder. O irade kişinin aklına Allah ile ilgili ipucları gelse hemen devreye girer ve esir edilmis o kişiyi kendi istikametine cevirir. Ateist mantığı yoktur.Herşey tesadüfün işidir
Alt 27-05-2012, 23:59
Kıdemli Üye

............bir kere soru benden geldi,burda hep siz islam şöyledir,muhammed şöyledir diye kendi aile efradına yakışrtırmayı bile kabullenemz iftiralarda bulunuyorken ve biz sürekli olarak cevap verdik,sen söyle bakalım yağmurun oluşumu,detayıyla ve kac tarihinde bulunmuştur,ciddi ol samimi ol,gerci siz ateist guruhu metafizikte üstünsünüz,bunları bilemiyecek kadar biliminiz yoktur,hani cok bilmişler kervanı gibi
Kabul ediyorum allah birdir ve muhammed onun efendisidir o muhammedi yaratacagini bilmeseydi zaten kendini yaratmazdi ve böylece yagmurda yagmak zorunda olmazdi,yagmur yagiyor cünkü sallallahü aleyhivessellem efendimiz var iyiki var o olmasaydi zaten biz olmazdik bütün kainat olmazdi hatta allah olmazdi,senin mantiginda bir deyil milyonlarca var o yüzden sanalmisin gercekmisin anliyamiyorum.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 28-05-2012, 00:37
Denetimdeki Üye

Kabul ediyorum allah birdir ve muhammed onun efendisidir o muhammedi yaratacagini bilmeseydi zaten kendini yaratmazdi ve böylece yagmurda yagmak zorunda olmazdi,yagmur yagiyor cünkü sallallahü aleyhivessellem efendimiz var iyiki var o olmasaydi zaten biz olmazdik bütün kainat olmazdi hatta allah olmazdi,senin mantiginda bir deyil milyonlarca var o yüzden sanalmisin gercekmisin anliyamiyorum.
....PEYGAMBER EFENDİMİZ şu an yok ama yağmur yağıyor,güneş doğup batıyor,ağaçlar yeşeriyor,tum bunlar,biz insanlar için,ama sen bu olguları kabullenmiyorsun

Alt 28-05-2012, 00:59
Kıdemli Üye

....PEYGAMBER EFENDİMİZ şu an yok ama yağmur yağıyor,güneş doğup batıyor,ağaçlar yeşeriyor,tum bunlar,biz insanlar için,ama sen bu olguları kabullenmiyorsun

Etmez olurmuyum,allah birdir ve muhammed onun resulüdür(lailaheillallahmuhammedenresulallah)o olmasaydi kainat olmazdi,iyiki varmis,allah iyiki düsünmüsde onu yaratmis yoksa halimiz nice olurdu iyiki varsin muhammed pardon vardin muhammed,olamaz böyle bir komedi,ben niye bu zaman diliminde dünyaya geldim

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil