Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Anket Sonucuna Bak: Ezan sesinden rahatsız oluyor musun?
Kesinlikle evet! 95 62,91%
Olsada benim için fark etmez 29 19,21%
Hayır 27 17,88%
Katılımcı sayısı: 151. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-11-2015, 22:30
bozok6666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bozok6666 bozok6666 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bozok6666 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Bende ezan okunmayan yerlerden rahatsız oluyorum ne olcak şimdi her yere hoparlörmü koyacak diyanet aslında rahatsız olduğumuz birçok şey var ama birlikte yaşamak zorundayız karşındakini ötekileştirerek yobaz cahil terörist diyerek olmaz sorunun çözümü hoşgörüdür.
Alt 21-11-2015, 01:43
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hoşgörü?

Neye göre ,kime göre, MÜMKÜNMÜ?

Sen kişisel olarak hoşgörülü olabilirsin ya toplumsal hoşgörü nasıl olucak.
O ezan bizlere bizim verdiğimiz vergiler ile zorla dinlettiriliyor.

Yani parasını ödeyerek kendimize işkence ettiriyoruz....psikopatlık gibi bu durum bizim açımızdan

Bir tek ezanmıdır zorla dinlettirilen,
Zorla sünnet
Zorla dini eğitim
Zorla mahalle baskısı

Zorla bir tekiniz ezan dinlemekden alıkoyulsanız durumu anlayacaksınız .
Hoşgörü konularına girmeyelim islamda hoşgörü olmadığı için bahsetmeye bile degmez.

O kadar radikalleştikki bu radikalleşme konusunda kimseyi ayïrt etmiyorum.orta bir yol yok gibi.
Kimse kimsenin fikrinide öyle kolay kolay deiştiremiyor.sonunda umarım birbirimize girmeyiz..

Bu radikalleşmenin sebebide azınlık olan islam dışı olan insanlar deil.
Alt 21-11-2015, 06:42
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Teknoloji bir nimet!!
İsteyenin odasında imamın tuşa basması ile birlikte ezan okunmasını sağlayacak altyapı kurulabilir..
Hemen "alarm kursun, hede, hödö" şeklindeki önerileri duyar gibiyim..

İyide adamı bu dediğime ikna edemiyoz daha.. Adam imam istiyor, adam herkes kendi gibi sabahın bokunda uyansın, günde 5 kere kendi gibi olmayanların cehenneme gideceği haykırılsın istiyor.. Adam psiko!!!
Alt 21-11-2015, 13:53
dolekbas dolekbas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dolekbas - AİM üzeri Mesaj gönder dolekbas - YAHOO üzeri Mesaj gönder dolekbas isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Tüm yorumları okumadım ama az çok tahmin edebiliyorum.

Namaz kılmam dolayısıyla kulağı ezanda olan biri değilim. Ancak ezandan duyduğum rahatsızlık kendi adıma olmuyor çünkü beni rahatsız etmiyor fakat başkalarının rahatsız olabileceği fikri beni üzüyor. Üstelik birileri cennete gidecek diye zaten sonsuza dek yanacak başkaları birde bu dünyada rahatsız ediliyor. Bunu aklım almadı gitti.

Arapça okunması başka bir dert tabi. Gerekçe olarak "ezanın evrensel hale getirilmesi" gösterilirse anlarım fakat uyuyan birine "kalk, namaz uykudan hayırlıdır" ı arapça okumak biraz saçma oluyor açıkçası.

Namaz vaktini belirtmenin binlerce yolu uygulanabilir. Ezan bunlardan biri. Ezanında binlerce uygulama şekli bulunabilir. Bence en ilkelini kullanıyoruz. Buda bir ayıp elbette.

Ancak olması gerekenin cami etrafından ancak duyulabilecek seviyede olması gerektiğini düşünüyorum. Hele ki günümüzde vakit ve saat ile ilgili problem yaşayacak birisini görmedim. Çift cep telefonları, araçlarda dijital saatler, her tarafta pic led saat ve termometrelerle dolu dünyada saat kavramı en ulaşılabilir şey artık. Bu sebeple gönlü namazda olanın vaktinde camide olması zaten kaçınılmaz. Evde kılan için zaten önemli değil. Duvar saati yeter. Evde uyuyakalsan zaten mesul değilsin. Buda ayrı bir olay. Yani ezanın evlerden duyulması için bir sebep yok şayet namaz kılıyor dahi olsanız. Birde ezan okundumu hoca namaza başlar. Nereye yetişeceksin evde ezanı duysan bile

Ama Hz. Muhammed döneminde ezanın cami içinde yada hemen çevresinde okunduğunu okumuştum bir yerden. Dönemin teknik imkanları da buna anca yetiyordur elbette ama uygulamanın özellikle civarda ki müslüman olmayanları rahatsız etmemesi ve kışkırtmaması sebebi ile böyle olduğunu okumuştum. Aslını bilemem ama bence olması gereken sınırlar bu olmalıdır. Yöntem olarak ezandan bahsetmiyorum. Teknolojiye göre yöntem değişebilir ama adap bu olmalıdır.
Alt 21-11-2015, 21:50
Üye

Siz ya önceden müslüman değildiniz yada hiç islamla alakanız yoktu ben kıbrısta askerlik yaptın ezan sesi diye birşey yoktu bu herkesi rahatsız ediyordu sanki hiristiyanların arasında yaşıyorduk veya avrupadaki akrabalarım türkiyeye geldiğinde susar severek ezanı dinler .Telefondan okunması bunun yerini tutmaz anlamanızı beklemiyorum zaten ezan farzda değil ama artık vazgeçilmez olmuş müslümanların vazgeçmesini beklemeyin zamanında türkce okutanlar hiç hoş anılmıyor.
Bir sınıfta olduğunuzu düşünün öğretmenin sesi çok çıkıyor rahatsız oluyorum değiştirin diyemessiniz sınıftakileride değiştiremessin mecbur sınıfın kurallarına uyarsınız yada başka sınıfa gidersiniz Almanyada bile ezan okunuyor rahatsız olmuyorlar size ne oluyor şeytanmı dürtüyo : )
Alt 21-11-2015, 23:28
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart (Ali) Bozok bey'e sorular

bozok6666´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz ya önceden müslüman değildiniz yada hiç islamla alakanız yoktu ben kıbrısta askerlik yaptın ezan sesi diye birşey yoktu bu herkesi rahatsız ediyordu sanki hiristiyanların arasında yaşıyorduk veya avrupadaki akrabalarım türkiyeye geldiğinde susar severek ezanı dinler .Telefondan okunması bunun yerini tutmaz anlamanızı beklemiyorum zaten ezan farzda değil ama artık vazgeçilmez olmuş müslümanların vazgeçmesini beklemeyin zamanında türkce okutanlar hiç hoş anılmıyor.
Bir sınıfta olduğunuzu düşünün öğretmenin sesi çok çıkıyor rahatsız oluyorum değiştirin diyemessiniz sınıftakileride değiştiremessin mecbur sınıfın kurallarına uyarsınız yada başka sınıfa gidersiniz Almanyada bile ezan okunuyor rahatsız olmuyorlar size ne oluyor şeytanmı dürtüyo : )
Bozok bey, aceleye hiç gerek yok, zamanlar sizi ve sizin gibi düşünenleri yavaş yavaş, rahatsız edecek kadar yavaş dahi olsa adam ediyor, merak etmeyin. Muhtemelen size yetişemeyecek, o belli. Bu coğrafyanın son 2-3 asırlık gelişimi (bile) bunu zaten söylüyor.

Almanya'ya gelince, Almanya (veya herhangi bir ülke) neden referans olsun ? Mühendislikte evet, ama onun haricinde hangi konuda bu ülke var ki kendisini referans alalım ?

Almanya'yı gözünüzde pek büyütmeyiniz derim. Bakın o (özellikle biz sersem Türklerin ağzından salyası akarcasına hayran olduğumuz) mühendisliği bile yara aldı. Almanya dalavereye karar verdi mi onu bile "kaliteli" bir şekilde yapabileceğini gösterdi.

VW Ar-Ge'si yetmeyince tüm dünyaya 11 milyon dizeli Alman mucizesi diye kakalamış. Porsche'un ve Audi'nin ofislerini yine polisin bastığını medyayı tararsanız göreceksiniz. Yani o "efsanevi" mühendisliği de yara (yara mı aldı bitti mi bilemem) almış durumda.

Demek Alman mucizesini yiyenler, bay Muhammed'in mucizelerine de kanabiliyor aynı zamanda. Demek ki ister Alman mucizesi ister İslam mucizesi aklı açık, sorgular bir şekilde yaklaşmak gerekiyor.

Bendeniz araştırmalarımı ağırlıklı olarak Alman malı cihazlarla yapmaktaydım. Neredeyse hepsi düğmesine bastıktan sonra ölmeye başlayınca "kaliteli" Türk ve Çin muadilleriyle değiştirmeye başladık.

Kalite artık eskisi gibi markalara sıkışıp kalmış değil.

Endişe etmeyiniz, bunun yolu sorgulayan beyinlerden geçiyor, yani sizin ve sizin gibi düşünenler için hala geç değil.

Almanya demişken, Düsseldorf'tan yakınlarda dönmüş birisi olarak gar çıkışındaki döner kokusu merak ediyorum insanları rahatsız ediyor mudur ? Çünkü 5 m de bir dönerci(miz) var. Almanya Türkleri adam edemedi, Oradaki (eğitimsiz ve eğitime hiç merak duymayan) Türkler Almanya'nın standartlarını hayli aşağı çekiyor.

Ara ara da giden birisi olarak (kavgacı ve eğitimsiz) Türkler'le tartışmaktan bıkmışlar, biraz da bundan ezana mezana pek karışmıyorlar, gidip görebilirsiniz, bana inanmanız gerekmiyor.

Chicago'nun, New York'un arka sokaklarına kadar girmiş birisi olarak kilise çanı duymuş olan varsa beri gelsin. New York'taki öğrencilik yıllarımda kaldığım eve yakın aktif (açık) kilisenin çanını bir kez duymuşluğum yoktur.

Palavra sıkarken, aman dikkat, dünyayı bilen gören, orayı arka bahçesine çevirmişler var aramızda. New York'a yolunuz düşerse (uyduruk) Fatih camiine de bir uğrayın olur mu ?

Bozok bey, yüksek bilginizle, madde madde, adım adım, bir çocuğa anlatır gibi Almanya kimdir ve ne olmaktadır, neden bize bir referans olmalıdır bu cahil merkebe bir açıklar mısınız ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 21-11-2015, 23:57
Üye

Asinus Orientalis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...

Bozok bey, yüksek bilginizle, madde madde, adım adım, bir çocuğa anlatır gibi Almanya kimdir ve ne olmaktadır, neden bize bir referans olmalıdır bu cahil merkebe bir açıklar mısınız ?
Heyecanla bekliyorum efendim. Özellikle merkepler öğrenmeyi hiç kesmezler. Bugün bakalım bu değersiz merkep yeni neler öğrenecek ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 22-11-2015, 00:01
Üye

Mesele almanların mühendisliği değil ( dönerciler almanyada mühendisten çok kazanıyor) almanlar zamanında çok katliam yaptı kendilerini üstün görürler eğitimliler çoğunluktalar isteseler ezanda okutmazlar ama onlar bile hoşgörüyle karşışlıyor siz ezan düşmanı olmuşsunuz bu kadar katı olmayın.
Alt 22-11-2015, 00:04
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ezanı kendi cebinizden çıkan para ile dinleseniz.

Siz ezan dinleyeceksiniz diye biz neden para verelimki.

Ezan dinlenmeyen her yerde hristiyan varlığını hissetmek ise bence hastalık .tedavi olmak lazım.
Alt 22-11-2015, 00:10
Üye

Standart Hoşgörü'nün yanlış kullanımları

bozok6666´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... ama onlar bile hoşgörüyle karşışlıyor siz ezan düşmanı olmuşsunuz bu kadar katı olmayın.
Şimdi bakın bu Almanya konusunda sizinle adım adım, yavaş yavaş, aça aça konuyu tartışmayı ümit ediyorum efendim. Sizinle bu başlık yeri değil ama Alman filozoflarına kadar uzanmak arzusundayım.

Şimdi efendim, konuyu açıyorum, ancak önce şu hoşgörü kelimesine takıldım. Arzu ederseniz bir Türkçe sözlüğe veya eşanlamlılar sözlüğüne bakıp kelime tercihinizi değiştirmek ister misiniz ?

Kanaatimce doğru kelime hoşgörü değil efendim. Gelin buradan başlayalım.

Buyrun efendim, hoşgörü yerine doğru kelime ne olmalıdır ?

Sonraki sorum şu olacak: Madem katliamlardan bahsettiniz, şu Yahudi düşmanlığı ve Yahudi düşmanlığına 19. yy da zemin hazırlayan düşünür ve bilimadamlarıyla, ve bunun sebepleriyle ilerleyelim derim, bilmem ne dersiniz ?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil