Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-09-2014, 00:19
Thelogical Facts Thelogical Facts isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

gordion´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hıristiyanların kimi ne olarak gördüğü belli, İsa'ya Tanrının oğlu derler ve alenen İsa putunun altında sığınıp puttan yardım dilerler, herhangibir kiliseye giderseniz bunu çok net görürsünüz, bunun da paganizmden hiçbir farkı yoktur, ayrıca ortada dolaşan birçok incil ve yasaklanan barnabas incili bile varken incilin birindeki baba sözünü alıp bak İsa Allaha baba diyor o zaman İsa Tanrının oğludur demek ne kadar doğru.
ayrıca hıristiyanlık inancına göre, İsa Tanrı ise çarmıha gerilip ellerinden ve ayaklarından çicilenerek ölmüştür, oysa ki Tanrı ölümsüz olmalıdır, ölen bir Tanrı olamayacağına göre İsa da asla Tanrının oğlu olamaz.
Barnabas İncili bir yalan maalesf Hristiyanken İslam'ı seçmiş birisi tarafından yazılmış.Tarihlemesi de yapılmıştı ve İslam'dan sonraya ait çıktı.
Alt 05-09-2014, 00:31
gordion gordion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Thelogical Facts´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Barnabas İncili bir yalan maalesf Hristiyanken İslam'ı seçmiş birisi tarafından yazılmış.Tarihlemesi de yapılmıştı ve İslam'dan sonraya ait çıktı.
bu bilgiler öyle söylemiyor ama...

http://www.barnabas-incili.com/

ayrıca barnabas incili katolik kilisesi tarafından 325 yılında yasaklandı, 325 yılında daha islamiyet yoktu nasıl islamı seçmiş biri yazabiliyor?

ve yine ayrıca barnabas ile ilgili bilgi verilirken 300 farklı yazılmış incil denmiş, 300 farklı incilin nesini ve hangi birini konuşacağız, 300 farklı yazılmış bir din bozulmuş değil bozulmuşun daniskasıdır kusura bakma.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Barnabas_%C4%B0ncili

Konu gordion tarafından (05-09-2014 Saat 00:41 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-09-2014, 00:40
Yasaklandı

tamamen benim tahminim olarak söylüyorum; Hz. İsa'nın peygamberlik mucizelerine tanık olanlar onun mucizeleri sebebiyle onu Tanrı olarak görmüş ve o yüzden de Tanrının oğlu demişler ve bu günlere kadar gelmiş.
Alt 05-09-2014, 02:40
Üye

ayrıca barnabas incili katolik kilisesi tarafından 325 yılında yasaklandı, 325 yılında daha islamiyet yoktu nasıl islamı seçmiş biri yazabiliyor?

ve yine ayrıca barnabas ile ilgili bilgi verilirken 300 farklı yazılmış incil denmiş, 300 farklı incilin nesini ve hangi birini konuşacağız, 300 farklı yazılmış bir din bozulmuş değil bozulmuşun daniskasıdır kusura bakma.

Alt 05-09-2014, 02:44
Üye

Ayrıca islam'da da İsa Mesih'tir Barnaba İncili'nde Muhammed Mesih deniyor bu kadarı yeterli bile şimdi lütfen artık Barnaba gibi baştan savma bir İncil uydurmasının Hristiyan kültürüne ait olduğunu savunmayın.
Alt 05-09-2014, 03:06
ahura mazda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahura mazda ahura mazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Güzel kaynaklarla değerlendirin bazı şeyleri 14. ve 16.yy'da yazıldığı düşünülüyor. http://en.wikipedia.org/wiki/Gospel_of_Barnabas burada dipnotlu ve kaynaklı olarak paylaşmışlar.

Ne güzel bak adamlar islami perspektif ve hristiyan perspektifi diye iki ayrı bölüm olarak da tartışmayı irdelemişler. Bizde spekülatif bir bilgi var,bu bilgi alınıyor daha içeriği hiç bir şeyi bilinmeden sonra her şeyi biliniyormuş gibi içerisine yeni bilgiler katarak insanlara yedirilmeye,satılmaya çalışılıyor. Yani ne kadar çirkin ne kadar mesnetsiz mide bulandıran bir ahlak anlayışı,yüzsüzlük yahu bu.

Şimdi basit bilgiler veriyim Barnabas incili olduğunu roma döneminde bir kaç yazar belirtiyor yani şöyle bir adamın böyle bir yazısı var tarzı atıf yapılıyor. Daha sonra 11.yy bizans tarihçisi yine bundan bahsediyor. Bu arada ortada hala kitap yok,olduğundan,yazıldığından bahsediyorlar sadece. Neyse efendim gel zaman git zaman ibre 4 yüzyıl sonra bu sefer bizim müslümanların bilmeden atıp tuttuğu kitap ortaya çıkıyor tamda endülüs düştüğü zamanlar (tesadüf işte). Bu kitapta bir enteresan anakronizm mevcut. Galilee'den Nasıra'ya gemi ile gittiğinden bahsediyor, Nasıra'ya İsa'nın gemi ile gitme ihtimali yok çünkü Nasıra'nın denize kıyısı yok. Tahta fıçılar ve şarap'tan bahsediliyor tahta fıçı kullanımı 3.yy'dan sonra yaygınlaşıyor isa'nın yaşadığı dönemde şaraplar amphoralarla yani testilerle taşınıyor. Fıçı ile şarap taşıma işi özellikle ortaçağ'da yaygın.
Onun dışında para birimi konusunda da ağır yanlışlar içeriyor. Verdiğim linkte listesi var.

Yani bir çakal müslüman veya yahudi intikam hırsı ile (muhtemelen eğitimli çünkü barnabas incilinin olduğunu ve kayıp olduğunu biliyor olmalı) incil kaleme alıyor ama işte kendi zamanının ögelerini katmayı ihmal etmiyor,o dönem için anlaşılması imkansız tabii kim ne bilsin arkeoloji mi var,sosyoloji mi var,Yazıları inceleyip tarihleyecek papürologlar mı var ? yok tabii.
Alt 05-09-2014, 15:53
Yasaklandı

Thelogical Facts´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca islam'da da İsa Mesih'tir Barnaba İncili'nde Muhammed Mesih deniyor bu kadarı yeterli bile şimdi lütfen artık Barnaba gibi baştan savma bir İncil uydurmasının Hristiyan kültürüne ait olduğunu savunmayın.
ben barnabas incil'ini savunmuyorum, bir dinin kitabında şu şu yazıyor diye önümüze koyduğunuz kitabın 300 tane farklı yazılmışı olduğunu, ayrıca ilave olarak da yazılmış barnabas incil'inin de var olduğunu...yani kısaca hırıistiyanlıkta her şeyin birbirine girdiğini ve sağlıklı yorumlar yapılamayacağından bahsediyorum.

yukarıdaki mesajında barnabas incilinin sonradan islamiyeti seçmiş biri tarafından yazıldığını belirtmiştin, gördük ki böyle bir durumun kronolojik açıdan mümkün olmadığını da gösterdim, barnabas 325 yılında yasaklanmış, islamiyet ise 600 lü yıllarda ortaya çıktı, yani barnabas'ın islamiyeti seçen birinin yazması MÜMKÜN DEĞİL!

yani bilgileriniz oldukça eksik ve ben cevap verdikçe sürekli başka şeyler söylüyorsunuz.

bence siz hıristyianlık bilgilerinizi baştan gözden geçirin.

ayrıca hep söyledim yine cevap vermemişsiniz, Tanrının oğlu olan birisi nasıl ellerinden ayaklarından çivilenerek ölür! Tanrı ölmez, Tanrıya ölümlülük veren bir din olamaz.
Alt 05-09-2014, 16:02
drecco drecco isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Selam.

"ayrıca hep söyledim yine cevap vermemişsiniz, Tanrının oğlu olan birisi nasıl ellerinden ayaklarından çivilenerek ölür! Tanrı ölmez, Tanrıya ölümlülük veren bir din olamaz."
Önceki mesajları okuduysanız buna cevap verildiğini görmüş olmanız gerekiyor.
Ayrıca başka bir din ile ilgilş bu kadar mesaj yazmanız konuyu baya bir saptırıyor artık.
Kalkıp şunuda düşünün o zaman.
Esareti,köleliği,ganimeti hak gören,evlatlığının karısını,peygamberinin sex haytını kutsl kitabının içine alan bir tanrı bir peygamber olabilir.
Dinler yönetim biçimidir.En büyük argümanı korku ve akıl akmaz vaatlerdir.
Sevgiler

"eşeği yaptığı eşeklik için yargılama,kitap bile okusa onu daha az eşek yapmaz.bazı şeyler ırsidir.
Bir okuyucu yorumu " Esas tehlike bugün mal ve para uğruna bir despot hırsızın kıçını yalayan büyük bir öküz sürüsünün yarın da mal ve para uğruna bir sapığı da hiç çekinmeden baştacı edecek olmalarındadır.
Alt 05-09-2014, 16:11
Yasaklandı

drecco´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam.

"ayrıca hep söyledim yine cevap vermemişsiniz, Tanrının oğlu olan birisi nasıl ellerinden ayaklarından çivilenerek ölür! Tanrı ölmez, Tanrıya ölümlülük veren bir din olamaz."
Önceki mesajları okuduysanız buna cevap verildiğini görmüş olmanız gerekiyor.
Ayrıca başka bir din ile ilgilş bu kadar mesaj yazmanız konuyu baya bir saptırıyor artık.
Kalkıp şunuda düşünün o zaman.
Esareti,köleliği,ganimeti hak gören,evlatlığının karısını,peygamberinin sex haytını kutsl kitabının içine alan bir tanrı bir peygamber olabilir.
Dinler yönetim biçimidir.En büyük argümanı korku ve akıl akmaz vaatlerdir.
Sevgiler
başka bir din hakkında sadece ben "kendi kendime" konuşmuş değilim, cevap veriliyor, bende cevaba cevap yazıyorum. kaldı ki burada konular zaten birbirinin içine girmiş, A konusu iki mesaj sonra C konusu oluyor.
esaret, kölelik, evlatlığınının karısı ve peygamberin sex hayatının hepsinin cevabı o günkü koşulara göre var, bunlar defalarca yapıldı lakin bir Tanrının ölümü olmasının hiçbi koşul ile alakası olamaz.

dinler bir yönetim biçimi de olabilir, bir Tanrının istediği uygulamalar ve uyarılar da olabilir, buna kişi kendisi karar verir, bana göre islam tek dindir, inanmayanların ise bunun yerine koyacağı tek şey kendi kişisel hayat görüşleridir ve zilyonlarca da hayat görüşü çıkar, olacak olanlar ise bir tanedir.
Alt 05-09-2014, 16:26
drecco drecco isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"esaret, kölelik, evlatlığınının karısı ve peygamberin sex hayatının hepsinin cevabı o günkü koşulara göre var, bunlar defalarca yapıldı"
Selam
O zaman din ogünkü koşullara göre yapılandırılmış bugünkü koşullara uymuyor.
Tanrı bunu es geçmiş herhalde.Yani şimdi ayetleri iptal ediyoruz öyle mi?
Başka inaçtan olan insanları tevbeye çağırıyoruz baktık olmadı canlarını alıyoruz.Bu ayet te iptal vb.
Din günlük koşullara göre değişiyor o halde bir yönetim biçimi.Tanrı dediğiniz bunları öngörememiş filan.Neyse kendi içinizde çelişiyorsunuz zaten böyle söyleyerek.
Konu sapmasına gelince evet çoğunlukla doğru ama bu bizim elimizde(ben dahil).
Tanrı kitapta anlatıldığı gibiyse koşul moşul tanımaz kural budur diyip noktayı koyar.Eğer noktayı koymuş diyorsanız,başka dinden olan insanları öldürme dahil,bir sürü cariye esir eş almaya başlamalı müslümanım diyen ve de başka inançtan insanların yaşadığı ülkelere direkt cihad uygulaması başlamalı,mallarını ganimet sayıp paylaştırılmalı vs.
Seçim sizin.
Kendi inandığınız dinin kurallarını bilip bunları uygulayın önce.Taklaya verek yok.O günkü koşul falan filan.Tanrınızı bari alçaltmayın.
Bunlar benim bakış açım.
Sevgiler

"eşeği yaptığı eşeklik için yargılama,kitap bile okusa onu daha az eşek yapmaz.bazı şeyler ırsidir.
Bir okuyucu yorumu " Esas tehlike bugün mal ve para uğruna bir despot hırsızın kıçını yalayan büyük bir öküz sürüsünün yarın da mal ve para uğruna bir sapığı da hiç çekinmeden baştacı edecek olmalarındadır.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil