Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-03-2019, 19:22
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

nesnelerin temas, yani BİRBİRİNE ETKİMESİ-TEPKİMESİ İÇİN illa protonun, nötronun, elektronun birbirlerine ayrı, ayrı yapışması gerekmiyor.

DOKUNMAK DEMEK, BİRBİRİNE YAPIŞMAK DEMEK DEĞİL! Defalarca izah edildi. ETKİ-TEPKİ, etkiyen-tepkiyen, alınacak temel bu.[/SIZE]
Tamam işte aynı şeyi söylüyoruz. Birbirine yapışan temas eden dokunan birşey yok.

Etki tepki var.

Odun değilim. İstesemde olamam . Kiimyamız farklı.

Maddeyi asla çarpıtmadım. Sadece maddeyi atomlar oluşturur . Hal böyle iken elektronun manyetik alanı nasıl madde olur dedim.

Diger söylediklerinin tamamı doğru.

Nasıl yazdık bu yazıları gerçekten bilmiyorum. Ama bilim bunu muhakkak bir gün acıklayacak biz makroda gördüğümüz ve dokunduğumuz kadarı ile şimdilik yetiniyoruz.

Mesela ben bu yazıları DOKUN MATIK ekrana parmağımı dokunarak yazdığımı sanıyorum ama durumun daha farklı duğunuda biliyorum.
Alt 19-03-2019, 20:16
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sayfalardır yapılan dokunma tartışmasının çözümü sadece dil felsefesiyle anlaşılabilir.

dokunmak nedir? kelimenin var edilme amacına odaklanın.
bu kelime atomlardan bağımsız bir şekilde icat edildi.
sadece günlük hayat için icat edildi.

günlük hayat dışında (örneğin bazı bilimsel durumlarda) bu kelimeyi aynı anlamda kullanırsanız anlaşmazlık ortaya çıkar.

Nesneler birbirine dokunuyor. Ben de nesnelere dokunuyorum. Bu bir yanılsama değil.
Dokunma kelimesinin kullanım amacı ve tanımı bu.

Atomlar arası ilişkiyi ifade etmek için dokunma kelimesi yerine başka bir dilsel ifade kullanılmalı, yoksa hatlar karışır.
Dil sınırlıdır, öznel yanları vardır. Doğayı dil ile anlayıp anlatamazsınız.
Alt 19-03-2019, 20:34
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yildiztozu'nun yaklasimi dogru. Dokunmak zaten kelime kokeni geregi hareket halindeki öznenin bilincli tercihiyle baska bir nesneye temas etmesi anlamina geliyor. Değmek yada temas etmek ifadeleri ise nesneler arasi bosluk kalmayacak sekilde birbirleri ile etkilesime girmeleri icin kullanilabilir.

Yani A maddesinin atomalti parcacigi, B maddesinin atomalti parcacigina dokunuyor ifadesi yerine değmesinden yada temas etmesinden bahsedilebilir. Bu da Ahlaksiz tartismasina dondu. Dolap beygiri gibi gunlerdir ayni olguyu farkli kelimelerle donderip donderip duruyoruz. Ustelik harun yahyaci idealistlerin argumanlari ile.

Spartacus'un sordugu sorunun cevabi cok basit. Harfler cikiyor cunku klavyeye dokunuyoruz. Dokunamasaydik ben AAAAAAAA harfini basamazdim. Simdi de BBBBB harfini basmak istiyor canim.

Dokunamasaydim AAAAAA ya basamazdim. AAAAAAA gozuktugune gore ben buna dokunabiliyorum. Sen bile dokunamadigimizi iddia ederken, sinir sistemin zihninden gecen kelimeleri parmak kaslarina emir vererek tuslara dokunmak suretiyle yapabilidin bunu. Tuslara dokunamasaydin, dokunamadigimizi iddia edemezdin. Dokunamadigimizi internetten tuslara basarak iddia ettigine gore, demek ki tuslara dokunabiliyoruz. Yani tuslara dokunabildigimizin ispati, senin itiraz ederken bile tuslara dokunabilmendir.

Ancak... dokunma eylemi sonucu ortaya cikan AAAAAAA yazisinin aslinda tasaridan ibaret bir hülya yanilsamasi oldugunu dusunen varsa bunun yanilsama oldugunu ispatlasin o zamaj bitsin bu tartisma.

Gunlerdir dolap beygiri gibi kelimelerle köse kapmaca yapiyoruz

simdi de canim küçüğünü basmak istiyor.

Aaaaaaaaaaaa

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 19-03-2019, 20:36
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Türkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tamam işte aynı şeyi söylüyoruz. Birbirine yapışan temas eden dokunan birşey yok.

Etki tepki var.

Odun değilim. İstesemde olamam . Kiimyamız farklı.

Maddeyi asla çarpıtmadım. Sadece maddeyi atomlar oluşturur . Hal böyle iken elektronun manyetik alanı nasıl madde olur dedim.

Diger söylediklerinin tamamı doğru.

Nasıl yazdık bu yazıları gerçekten bilmiyorum. Ama bilim bunu muhakkak bir gün acıklayacak biz makroda gördüğümüz ve dokunduğumuz kadarı ile şimdilik yetiniyoruz.

Mesela ben bu yazıları DOKUN MATIK ekrana parmağımı dokunarak yazdığımı sanıyorum ama durumun daha farklı duğunuda biliyorum.
Sevgili Türkü
Bir bütünün parçaları üzerine konuşuyorsun.

Dokunarak yazdığını SANMIYORSUN, DOKUNUYORSUN Sen bir elektron değilsin. 1 elektron da, atom değil. O manyetik alan da, şahsına münhasır değil, bütüne ait.

Bu idealist zırvalardan daha doğrusu indirgeme, sap ile samanı karıştırmalardan gerçekten gına geldi.

Bu konu vaktimi çok aldı, aynı tabana ait ellerden çıkan başka bir idealist, kandırıkçı zırva olan "Sen beden değilsin, beden senin içinde" saçmalığı başlığına adapte olmaya çalışacağım.

daha doğrusu mesele salt idealist temel değil, mesele narsizmle de, narsist zaaflarla da ilgili.

Bilimi de karitakürize etmemeli, her çarpıtmaya bir gün bilim ispatlar vs dendi mi, üfürük mantıklı bir tabana oturmuş olmuyor.

Sözdebilim ne yazık ki bu tür indirgemelerle yapılıyor. İnsanlar kolay aldanıyor.

kavramlar çarpıtılmadığında sorunlar minumuma iniyor. Birçok kuruntu(delusion) sorun olmaktan çıkıyor.

Önce kuruntular sorgulanmalı, nasıl? Neden, ne şekilde, yaşam koşulları, çevre, mahrumiyetlerimiz...

Parçacık düzeyine çok meraklı iseniz, ortakul düzeyinde kimya okuyabilirsiniz.

örneğin;
Kimsayal tepkime
Çekirdek tepkimesi.

Tek başına bir elektron ele alınırsa, çekirdek tepkimesi kalır mı? Tek başına atom ele alınırsa? Yine kalmaz.

Bu moleküler düzeyi de kapsar, o düzeyde etkileşimler, ilişkiler molekülün en minik parçasından çok daha farklı özellik, nitelik, nicelik ve sonuçlar doğurur...

Bir parçaya ait olduğunu öne sürdüğünüz bir alan, parçadan ayrı-bağımsız değildir. Alan etkimesi, parçaya da etkimiş olur.

Moleküler ve daha üst yapılarda ise BAĞ vardır, moleküler düzeyde buna, moleküler bağ denir. Bu bağ açısından dahi, temelde etki-tepki yatar(fiziksel)... manyetik alanlarda bu şekilde anlam kazanır, şahsına münhasır değiller, etki-tepki alanı olarak düşünülebilir(etki-tepki sayesinde algılanabilirler, algılanabilirlik de zaten konumuz geriği, o düzeyde dahi dokunabilirliği anlamlı kılar)...

lakin konumuz atomun yapısı değil, gayet basit bir kavramın, dokunmak(temas) kavramının saltıklaştırılması salt bir parça düzeyine indirgenerek çarpıtılması ve aradaki etki-tepki ilişkisinin de yok sayılması üzerine. (zira etki-tepki varsa temas vardır)...

Dolayısıyla "dokunamıyoruz, çünkü atomlar biribirine yapışık ikiz olmuyor -sanki şartmış gibi-" iddiası geçerli bir iddia değil, bir göz boyamadan ibaret.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 19-03-2019, 20:43
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Spartaküs usta hiç kusura bakma , felsefe bilimin çok gerisinde kaldı.
İkisi yarış halinde değil ki biri diğerinin gerisinde kalsın.
Bilimi tanımlayan, yöneten felsefedir.
Felsefeyi tanımlayan yine felsefenin kendisi.
Felsefeye veri sunan ise bilimdir.
Bu verileri kullanıp bir şeyleri anladığında yine felsefe yapmış olursun.
Hangi yöntemlerin bilimsel olduğuna da felsefe karar verir.

Bilim sana atomlar arasında manyetik alan olduğuna dair verileri sunar.
eee? bu veriler ne anlama geliyor?
ne anlama geldiğini felsefeyle bilebilirsin.

Doğal ya da toplumsal işleyişler felsefesiz anlaşılamaz.
Çünkü anlama eyleminin kendisi felsefi bir iştir.
Alt 19-03-2019, 21:10
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yildiztozu'nun yaklasimi dogru. Dokunmak zaten kelime kokeni geregi hareket halindeki öznenin bilincli tercihiyle baska bir nesneye temas etmesi anlamina geliyor. Değmek yada temas etmek ifadeleri ise nesneler arasi bosluk kalmayacak sekilde birbirleri ile etkilesime girmeleri icin kullanilabilir.
Sevgili karakedi

Başından beridir ifade edildi. Zaten idealist indirgeme ile analtılanda bu idi.
Lakin temas, arada boşluk kalmayacak şekilde etkileşime girmek demek değil, bu sadece, ama sadece bir yönü.

Bu kavramın esası boşluk kalmayacak biçimde değil, etkilemek-etkilenmek biçimiyle anlam kazanıyor.

yani asıl belirleyici faktör etki-tepki.

Aramızda boşluk var, ama iletişimdeyiz(temas halindeyiz), yerçekimine de bağlıyız(etki alanında olmaktan, temastan, bilinçli tercihle dokunmasak , ayağımızı yerden kessek bile).
İçli bir türkü, şarkı da dokunur insana, acı bir söz de vb..

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil