Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-01-2013, 22:48
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İncil Tanrısının Yılan Nefreti

İncile göre Adem ve Havva'nın cennetten kovulmasına neden olay şu şekilde gelişir:

Yaratılış 3

RAB Tanrı'nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına, "Tanrı gerçekten, ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin' dedi mi?" diye sordu.
2 Kadın, "Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz" diye yanıtladı, 3"Ama Tanrı, ‘Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz' dedi."
4 Yılan, "Kesinlikle ölmezsiniz" dedi, 5 "Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız."
6 Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi, o da yedi. 7 İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar.
8 Derken, günün serinliğinde bahçede yürüyen RAB Tanrı'nın sesini duydular. O'ndan kaçıp ağaçların arasına gizlendiler. 9 RAB Tanrı Adem'e, "Neredesin?" diye seslendi.
10 Adem, "Bahçede sesini duyunca korktum. Çünkü çıplaktım, bu yüzden gizlendim" dedi.
11 RAB Tanrı, "Çıplak olduğunu sana kim söyledi?" diye sordu, "Sana meyvesini yeme dediğim ağaçtan mı yedin?"
12 Adem, "Yanıma koyduğun kadın ağacın meyvesini bana verdi, ben de yedim" diye yanıtladı.
13 RAB Tanrı kadına, "Nedir bu yaptığın?" diye sordu.
Kadın, "Yılan beni aldattı, o yüzden yedim" diye karşılık verdi.
14 Bunun üzerine RAB Tanrı yılana,
"Bu yaptığından ötürü
Bütün evcil ve yabanıl hayvanların
En lanetlisi sen olacaksın" dedi,
"Karnının üzerinde sürünecek,
Yaşamın boyunca toprak yiyeceksin.
15 Seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu
Birbirinize düşman edeceğim.
Onun soyu senin başını ezecek,
Sen onun topuğuna saldıracaksın."

Hristiyanların burada "Yılan" hakkında 2 farklı görüşü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; Şeytanın yılan şekline bürünerek, Adem ve Havva'yı aldatıp onların cennetten kovulmasına neden olduğu yönündedir. İkinci görüşe göre ise; Yılan, şeytan tarafından Adem ve Havva'yı aldatmak için kullanılmıştır.

Her iki durum için de "Yılanın Lanetlenmesi" konusunu inceleyecek olursak:

Şeytan'ın Yılan Şekline Bürünmesi:

Bu durumda, konudan bir haber olan yılan, sırf şeytan kendisini yılan şekline soktu ve Adem ve Havva'yı aldattı diye lanetlenmiştir. Hem de tüm türleri. Bu bakımdan, insanın aklına takılan bir takım sorular bulunmakta:

1) Eğer Rab Tanrı, şeytanın bu oyunundan bir haber şekilde suçun Yılanda olduğunu düşünüyorsa, nasıl olur da her şeyi bilebilen bir tanrı olabilir?

2) Eğer bundan haberi varsa, ne diye yılanların soyunu lanetler?

Yılanın Şeytan Tarafından Kullanılması:

Bu durumda da yine bir adaletsizlik söz konusudur. Bir an için olayın gerçek olduğunu düşünürsek, Rab Tanrı, yerde, gökte ve havada pek çok canlıyı yaratmıştır. Yılanlar da buna dahildir ve yaratılışçı düşünceye göre evrim bulunmamakta, canlılar şimdiki halleri ile en baştan beri var olmaktadır. Bu durumda yılan türleri de en baştan beri vardır. Bu durumda, aldatan tek bir yılan olacağına ve bu yılanın da tek bir tür olması gerekliliğine göre, Rab Tanrının tüm yılanları lanetlemesi mantıksızdır. Çünkü "n" sayıdaki yılan türünden "n-1" tanesi konudan habersiz, dolayısıyla da masumdur.

Hikayeye neresinden bakılırsa bakılsın, büyük mantıksal hatalar söz konusudur.

NOT: Yılanın "Toprak Yemeye Mahkum Oluşu" "İncil Tanrısında Hayvan Tanımlamlayamama Sorunsalı"na iyi bir örnektir.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 11-01-2013, 00:12
Jesus-Christ Jesus-Christ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yanlış bulmakta çok aceleci ve isteklisiniz.

Tebrik ederim.

Ancak burada hata yada mantıksal sorun yoktur. Mantık, neye, kime göre? Kutsal Kitaba göre derseniz yine sorun olmayacaktır. Çünkü ( benim inancım) yaratılış ilk bölümü sembolik, imgeseldir. Harfi anlamda ele alınamaz.

Yaratılışçılık deyince aklınıza evrim karşıtları gelmesin.

Ben de yaratılışçıyım ancak evrim karşıtı değilim.

Avrupa'da yada Amerika'da, dünyanın farklı yerlerinde yaratılışçı ve evrimi kabul eden pek çok hristiyan mevcuttur. Zaten, evrim biyolojik bir kavramdır, yaratılış dinsel bir sözcüktür.

Evrim ile organik evrim kuramı kastedilirken,

Yaratılış ile, canlılığın Tanrı tarafından yaratıldığı, evrimin arkasında da Tanrısal güç ve yönlendirim olduğu savunulur.

Bilim ve İnancımızı birbiriyle çatıştırmamamaya gayret ediyoruz.

Yılan sembolizmi kullanılmış olabilir, neden yılan da, eşek, köpek değil? Bunu Tanrı'ya sorarsınız. Zaten çok da önemli değil

Hayvanların tanımlaması başlığına da ilerleyen zamanda geleceğiz.

Esen kalın
Alt 11-01-2013, 13:04
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Jesus-Christ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yılan sembolizmi kullanılmış olabilir, neden yılan da, eşek, köpek değil? Bunu Tanrı'ya sorarsınız.
Ama Isa'dan aktarimla acikliyor kitapta.. Tanri'ya sormaya gerek var mi?
Alt 11-01-2013, 15:23
Üyeliğini Sonlandırmış

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama Isa'dan aktarimla acikliyor kitapta.. Tanri'ya sormaya gerek var mi?
Nerede?

Ben göremedim.

Yukarıdaki çalışma, yaratılış kitabından alınarak yürütülmüş. Yukarıda isa ismi de geçmiyor. Belki yanlış anlamış olabilirsiniz.

Esenlikle
Alt 11-01-2013, 15:42
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Jesus-Christ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nerede?

Ben göremedim.

Yukarıdaki çalışma, yaratılış kitabından alınarak yürütülmüş. Yukarıda isa ismi de geçmiyor. Belki yanlış anlamış olabilirsiniz.

Esenlikle
Isa isminin gecmesine gerek var mi? Siz Incil'deki eski ahit'e iman etmiyor musunuz?

Ben yanlis anlamadim da, siz kitabinizi bilmiyor olabilir misiniz ?

Acin yeni ahit'i. Isa yilanla denenmedi mi?

Yilan sizin inanciniza gore sembolikse sayet, o halde Isa'nin denenmesi de sembolik olmalidir.
Alt 11-01-2013, 15:59
Üyeliğini Sonlandırmış

Yukarıda Sayın istatistik bir çalışma yapmış.

Yaratılış kitabından bir pasaj verip, bu pasajda bulunan yılan sembolüne atıfta bulunmuş. Yani neymiş sayın Neva?

Yukarıdaki çalışma yaratılış kitabından 3. Bölüm.

Sayın istatistik bu bölümü ele almış ve bu bölümde geçen yılan üzerine konuşmuş.

Ben de bu bölümü okudum ve bubölüme ilişkin yazdım.

Siz de"İsa'dan aktarımla açıklıYOR kitapta"dediniz.

KİM açıklıyor?

İstatistik mi? Yoksa yaratılış 3. Bölümü yazan yazar mı?

Her ikisi de Yar.3. Bölümü "İsa'dan aktarmıyor".

İsanın isminin geçmesine gerek yoktur. Ancak, yukarıda "İsa'dan yapılan aktarım" bulunmamaktadır.

Esenlikler
Alt 11-01-2013, 00:19
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Edebi olarak bir değeri olabilir bunların; hem öykü olarak, hem betimleme açısından, hem de estetik açıdan iyi gözüküyor. Ne var ki herhangi bir Fabl'da ya da denemede de aynı özellikler olabilir; kimi gerçeklikler ise yalnızca bir yalanı kuvvetlendirmek için kullanılmış. Yani neresinden tutsan elinde kalıyor.

İşin kötüsü kendisine inananları bağlayıcı özelliğinden ötürü insanların mantıksız şeylere inanmasına neden oluyor. Üstelik çoğu kez sonuçları yılanın lanetlendiğine inanılmasından kötü oluyor: Örneğin yine aynı öyküden dolayı ilk günah gibi bir şeye inanıyor insanlar; yalnızca bu yüzden her insanın doğuştan günahkar doğduğuna ve ezik yaşaması gerektiğine, insan özellikle Havva yüzünden cennetten kovulduğundan kadının lanetlendiğine, yine yalnızca Havva'nın hatası yüzünden kadınların acılı bir doğumla cezalandırıldığına inanmanız ve bu yüzden utanmanız gerekiyor.

İşte bu nedenle Avrupa'da kadınların seçme seçilme hakkı parlementolarda tartışılırken bu konuda muhalefet edenlerin en çok ortaya attığı bir şeydi kadınların ilk günahı işlediği ve tanrının erkek olduğu.

Konumuza dönecek olursak: Oradaki tanrının aslında ap açık bir insan olduğu ortada; aynı Yahudilerin güreş tutan ve yenilen tanrısı gibi. Ancak sorun buna indirgenebilir değil aslında; göze çarpan tümevarım yaparak buradaki simgeciliği çözmekte. Aslında yılan bilgeliğin, meyve ve ağaç bereketin, kadın üretkenliğin ve egemenliğin simgesidir antik çağ öncesinde; yapılan bu gerçekliği ters yüz etmek ve yeni bir tarih yazmaktır aynı kavramları kullanarak. Çünkü erkek egemenliğinin sağlanması yolunda tanrıçalar, kadının bilgeliği ve toplumdaki yeri gibi birçok şeyin aşılması gerekiyordu...
Alt 11-01-2013, 17:33
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Tesekkurler, boylece yilandan nicin lanetlendigini de aciklamis oldunuz.

Yilan seytanla ozdes hristiyan inancinda. Bu durumda "engerek soylari" 'da seytan yanlisi oluyor zannimca.

Elbette seytan'la konusuyor olmasi mumkundur. Hristiyanlikta zaten seytan figuru oldukca baskindir.

Tanah inanci anlayisindan da oldukca farklidir, seytan veya yilan inanci hristiyanlikta.

Sorun degil, ben zaten yukarda size, tespitimin hemen ardindan, yeni ahit diye belirtmistim, oyle demediginizi bildigimden 6 nolu mesajimda.
Alt 12-01-2013, 01:51
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sembolizm günümüz dinlerinin en büyük kurtarıcısıdır. Ortaya çıktıkları dönemlerde bire bir olayları anlattığı söylenen kutsal kitaplar, ilerleyen dönemlerde mantıksal çıkmazlar ile karşılaştıklarında, sembolizmin belirsizlik kanatlarının altına sığınmayı tercih etmiştirler.

Ancak, yukarıda alıntılamış olduğum ayetlerde sembolizm kaçamağı ile aşılamayacak şeyler bulunmaktadır.

Öncelikle, yılanın sinsilik, kurnazlık ve aldatma ile özdeşleştirildiğini düşünürsek, ardından gelen "yılanların lanetlenmesi" zorlama bir şekilde anlamlı sayılabilir. Ancak, ilerleyen ayetlerde gelen karnının üzerinde sürünme ve toprak yeme gibi cezalandırmalar, sembolik olarak adlandırılamayacak kadar nesnel anlatımlardır. Bunun yanında "evcil ve yabanıl hayvanlar" şeklindeki genelleme, bahsi geçenin bildiğimiz, kanlı-canlı yılan olduğu sonucuna ulaşmamızı sağlar.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 12-01-2013, 02:05
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu bir hikayedir; ders vermek amacıyla da sunulmuş olabilir( ben şahsen öyle düşünüyorum), veyahut harfi anlamda da dile getirilmiş olabilir( bazı kardeşlerim de öyle düşünüyor)

Her ne olursa olsun, önemli değildir.

Önemli olan Rab İsa Mesih ve Tanrı'nın planıdır.

Bunun dışında sembolik yada MECAZİ anlatımları biz, kendimiz ortaya koymuyoruz. Kutsal kitapta harfi anlamda ele alınacak konular da vardır, sembolik anlatımlar da vardır.

Örneğin vahiy 6. Bölüm( aslında vahiyin tamamı)

Vahiy kitabı üzerine derslere girmiş, bu bölümü geçmiştim. Rab, öğretmenlerimizi daha da bereketlesin. Diplomaya az kaldı

Önerilen Siteler

Etiket
adem, havva, yılan, şeytan

Başlık Düzenleme Araçları
Stil