Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-09-2013, 11:59
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Gelişemez, misal başıma dün gelen olay, evimde sevgilimle birlikte kalıyorum diye ahlaksız damgası yedim, arkamdan dedi kodu yaptılar, üstelik hiç bir şekilde kimseyi rahatsız etmememe rağmen
Alt 17-09-2013, 12:54
mücerred mücerred isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
http://en.wikipedia.org/wiki/Liberal_religion
http://en.wikipedia.org/wiki/Unitarian_Universalism

Ustelik her gruba acik.
Buna katilan, ateist, musluman,hristiyan, humanist, deist, agnostik,monoteist, panteist, politeist vs. her gruptan insan var.

Yani dinlere iliskin basinc uygulandiginda, otomatik olarak karsi basinc da gelisiyor. Etki-tepki olayi.
Neva benim sormak istedigim şu?

İslam ilahiyatçıları evrim teorisini kabul etmek zorunda kaldıgında düşünce dünyalarında nasıl bir devrim yaşarlar?
Ben böyle bir düşünce gelişiminin dinin tahammülsüz tahakkümüne önemli bir darbe vuracagını düşünüyorum.
Evrimi kabulleenmenin islamın düşünce evrimini barışcı bir dönüşüme sürükleyebilecegi öngörüsünde bulunuyorum.Daha dogrusu böyle olmasını temenni ediyorum.
Haa evrim teorisini kabul etmez bunlar diyebilirsiniz
Müslümanların evrim teorisini kabul etmeleri sadece bizim örgütlü çalışmalarımıza paralelel bir gelişme arzeder.
Alt 19-09-2013, 11:29
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Arkadaşlar...

Sap ile samanı karıştırmamak gerekiyor...!!!

Fizik yada Metafiziksel öğeler ile daha başka bir deyişle Bilimsel düşünce ile Sezgisel düşünceyi birbiri ile aynı kulvara koyup olayı bu şekilde düşünmek,bizi yanıltmaktan başka bir şeye getirmez...

Bir insan tamamen pozitif bilimleri kabullenebilir ve hatta bu bilimsel dallardan herhangi birinde çalışmalar yapmaya dahilde olabilir,bu onun aynı zamanda bir yaratıcıya inanmaması gerektiğine dair bir kesinlik kazandırmaz.

Burda bir din yada inanıştan çok,toplumların süregelmiş sosyal evrimi söz konusudur.Türkiye bir müslüman ülke olarak belki ilerki yıllarda,yüksek derecede bilim üreten bir ülke olabilir(AKP hükümetinin gitmesi ve eğitim sisteminde köklü değişiklik olması ve kaliteli bireyler yetiştirmesi halindegerçekleşir bu söz konusu ilerleme)

Lakin bilimdışılığın adeta DNA'sına işlemiş olan ortadoğu halkları ve genellikle İSLAM coğrafyasını kapsayan bölgede,bu türlü ilerlemeler bir hayli zor görünmekte...

Bunun için İSLAM'ın bir rönesans bir evrim geçirmesi,ve akılcı düşünce ile sezgisel felsefenin birbirinden keskin bir şekilde ayrılması gerekmektedir.

Böyle olduğu taktirde insanlar inançlarını hür bir şekilde yaşayabilir ve aynı zamanda bilimsel gelişmeler paralelliğindede,modern dünyaya entegre olabilir...

Ben Tanrı'ya inanan biriyim ve aynı zamanda bir mühendisim,ailemdeki bireylerde akedemik kariyer yada üniversite okumuş şahıslar ve hepside bilimsel düşünce üzerine bir akıl hali içerisindeler ama aynı zamandada bir inananolarak ibadetlerini yada inançlarınıda yaşıyabiliyorlar.Bu çok önemli ve güzel bir şey.Dediğim gibi sap ile saman karıştırılmamalı.

Ben sadece inanan insanlar içinde veyahut herhangi bir dine mensup kişiler içinde demiyorum bu inançsal duruşu.Bir ateist,agnostik,deist veyahut budist,hinduist yada bilimum ne inançtan veya düşünceden olursa olsun,gelişmek kültürün ve insanın elinde olan bir şey...

Ve ben tek çare olarak,ülkemizin ve genel itibari ile coğrafyayı paylaştığımız insanların,modern çağa entegre olmaları için,kaliteli,sürdürülebilir ve nitelikli bir eğitim sisteminin şart olduğunu ve aslında tüm herşeyin çözümününde eğitimde saklı olduğunu düşünüyorum...

Yoksa çağdışılığı herhangi bir din,kült yada oluşum içine dahil etmiyorum.Bence güzel bir planlama ve inatla cehaletin üstüne giden ve korkusuz olan toplumlar,hem içlerindeki huzuru sağlar,hemde gelişmiş ülkeler arasındaki yerlerini alırlar...

Sevgi ve Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 19-09-2013, 11:39
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İslam dünyasının gelişmesi için artık islam dünyası olmaması lazım.

İmkansız değil ama çok zor din ile bilimin birarada gitmesi. Giden diyenler yalan söyler.Çünkü birinden taviz vermeniz gerekir.
Felsefeye sınırsız bir özgürlük tanımalılar.

Din ile bilimi hiç çarpıştırmamalılar. Din uzaktan seyretmeli, diyanet (ya da islam dünyasının fetva makamları) bilimsel gelişmelere hep uzak durmalı vs..

Çok zor. Bir yerlerden burnunu sokarlar.
Alt 19-09-2013, 12:46
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Olimpiyat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam dünyasının gelişmesi için artık islam dünyası olmaması lazım.

İmkansız değil ama çok zor din ile bilimin birarada gitmesi. Giden diyenler yalan söyler.Çünkü birinden taviz vermeniz gerekir.
Felsefeye sınırsız bir özgürlük tanımalılar.

Din ile bilimi hiç çarpıştırmamalılar. Din uzaktan seyretmeli, diyanet (ya da islam dünyasının fetva makamları) bilimsel gelişmelere hep uzak durmalı vs..

Çok zor. Bir yerlerden burnunu sokarlar.
Böyle bir şey mümkün değil, adamlar nasıl yürüyeceğine bile karışmaya çalışıyor.
Alt 19-09-2013, 13:24
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tanrı'ya, ölüm/ölüm sonrası/ebedi hayat/Cennet beklentisi ve Cehennem korkusu ile inandıklarını zanneden insanların tümünün imanı aynı; iman ettikleri isimler, âyinler ve dualar farklıdır.

Burada İlah, Tanrı değildir; menfaatlerdir. Tanrı, kişileri bu menfaatlere ulaştıracak vâsıta, şefaatçi put'tur. Tanrı'ya iman kişisel menfaatler ve benciillik üzerine binâ edilmişse ve o "Tanrı" da insanlara "ölün-öldürün" şeklinde emirler vermekteyse, ortaya çıkan ve çıkması muhtemel olan sonuçlara da şaşırmamak gerek.

Bu durumda gözle görülebilen din farklılkları, aslında kültürel farklılktan çok öte bir şey değildir. Esâsında Katolik ruhban sınıfının varlığı, Avrupa siyasetine yön verme çabası siyasi erk ile giriştiği iktidar mücâdelesi ve bu mücadeleyi kaybetmesi batı toplumunun dinsel baskıdan uzaklaşmasında çok mühim bir süreç teşkil etmiştir.

İslâmda, belki Katolik Hristiyanlıkta olduğu gibi bir ruhban sınıfı oluşmadı. Ama; dinsel otorite ile siyasi, otorite halifelik kurumu ile tek kişi de toplanınca din ve dinsel kurallar toplumun özgür düşünme ve gelişmesinin önündeki en önemli engeli oluşturdu. Türkiye'nin iktisadi ve içtimâi tarihi adlı iki cildlik eserin sahibi prof. Mustafa AKDAĞ şu muhteşem tesbiti yapar.

"Batıda toplum sosyo-ekonomik gelişmelere paralel olarak üst yapı kurumlarını - Devlet - biçimlendirirken; bizde devlet, sürekli olarak toplumu biçimlendiren bir güç olmuştur."

Kurallar, kendisini oluşturan zaman ve mekân ile mâlûldür. Bu cümleden olarak kurallar, toplumu sürekli kendi durağan yapısına hapseder. İman görülmez. Kurallar ile iman olmaz. Tarihi süreçte, dinsel otorite ve siyasi otoroite çekişmesinde savaşı siyasi otorite kazanınca, toplumu din üzerinden yönetme hevesindeki ruhbanların oyuncakları ellerinden alındı. Bunların sık sık siyasete, ekonomiye müdâhelesini önleme adına da lâiklik kuralı oluşturuldu.

Gelişen süreçte siyasi otorite ile dinsel otorite çekişmesinin, siyasi otorite tarafından kazanılmış olması sevinilecek bir durum olmaktan ziyâde, Osmanlıca tâbir ile "Ehven-i şer"dir. Bu iki güç arasındaki çekişme, insanoğlu içinde yaşadığı dünyayı mahvetmediği sürece devam edeceğe benziyor.

Konu Vefik Sami tarafından (19-09-2013 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-09-2013, 01:57
imansiz imansiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Islam dunyasinin basari sansi?

Bugun dusunuyordum,yasadigim yerde copculer bile ateist halkin azimsanmiyacak kismi ya ateist yada dinlere inanmiyor(not Turkiyede yasamiyorum)hiristiyan olanlar ise sade tatli su hiristiyani halkin en alt tabakalari bile su anda bu durumda.Bu tabiiki toplumlarin 100 lerce yillik birikim ve tecrubelerini yeni nesillere aktarimiyla endustiyellesmeyle iyi egitim standartlariyla bu seviyeye gelmis, bir gunde toplumun en alt tabakalarinin bile dinleri inkar edisi soz konusu olamaz yuzyillarin birikimidir.

.Dikkatimi ceken baska birse ise insanlar tartismiyor bile, yani bizdeki muslumanlarla "atayis"ler arasinda olan tartismalar filan da yok dunyanin yuvarlak oldugu konusu nasil bugun guncelligini yitirmisse ve artik herkes tarafindan bilinen bir gercekse dinlerin sacmaligi uydurulmus oldugu artik insanlar arasinda tartisma konusu degil.

Bir yandanda islam dunyasini dusundum bu ulkeler perisan durumda hic biri sanayilesmemis egitim refah seviyeleri cok berbat halde bizde dahil olmak uzere.Dunyayi tanimiyorlar dunyanin gezegen olarak nasil olustugunu depremlerin yagmurun sebebini bilmiyorlar hala zina yuzunden deprem oluyor filan saniyorlar.Halbuki bir sey yapmak istiyorsan once kullanacagin nesneyi iyi taniman lazim yani dunyayi evreni basit fizik kurallarini bilmessen anlamazsan o dunya uzerinde senin isine yarayacak bir sey uretmen soz konusu bile olamaz.

Simdi bati ulkeleri yuzyillar evvel din olgusunun bu dunyayi anlamak konusunda hic bir cozum uretme ozelligine sahip olmadigini anladi(dinlerin dunyanin rehberi oldugu iddiasina ragmen)bu dogrultuda insanlar calisti nesilden nesile ogrendigi tecrubeleri aktara aktara bu seviyeye geldi.

Islam dunyasi bu treni kacirdi halada gercekleri anlamamakta israr ediyorlar iclerinden cikan akilli insanlari yokediyorlar gelismesini saglayacak gercekleri gosteren insanlari cadi ilan edip yakiyorlar bir bakima ortacag avrupasi gibi.

Aradaki fark kapanmak bir yana dursun yildan yila degil nerdeyse gunden gune aciliyor .Islam dunyasinda bugun bir devrim olsa dini tamamen sosyal hayattan cikartip sade kisilere hapsetseler %100 egitimden devlet yonetimine laik ulkeler olsalar bile batinin su andaki durumuna getiren temellerden yoksunlar.

Ataturk'un Turkiyede yaptigi gibi tepeden inme laiklik 80 sene sonunda goruldu ki calismiyor,sistemi degistiriyorsun ama halkin temelsiz olusu tarihinin olmayisi sanatta fizikte sanayide her alanda bu temelsizlik sindire sindire basamak basamak cikmamis olma durumu bizi ilerletmiyor cunku arada bosluk var laik demokratik sistem batida adim adim yuzyillar surerek bugune geldi her yeni nesil bu kulturu ozumseyerek ve ileri tasiyarak varoldu bizde ise baskici seriat ve monarsi rejiminden bir gunde laik demokrasiye gecis gecmisten hic bir birikimin gelmeyisi sistemi gunden gune eritti ve bugun ki duruma geldik yani ozumuze donduk.

Kaldiki su anda dunya uzerindeki en ileri musluman ulke biziz bunun tek sebebi ise tepeden inme ozumsenmeyen laik sistem.

Bu islam ulkeleri benim sahsi fikrime gore hic bir zaman gelismeyecek islamdan tamamen kurtulsalar bile batinin kazanigi ivmeyi kazanmalarinin imkani yok,su an ornek olarak nasil uc buyukler varsa futbolda zamaninda daha ilk isin basinda basarilari yakalamislar o basari taraftar getirmis taraftar para getirmis para daha buyuk basari getirmis ve diger kucuk takimlarla aralari acilmis diger takimlarin hic bir zaman olamayacaklari tarihi basarilara imza atmislar ve su an bu takimlarla diger takimlar rekabet edemiyor cunku buyukler tarihten gelen taraftarlari maddi gucleri var bu gucleri bir gunde olusmadi 100 sene evvelden basladi taraftarlari yeni nesillere aktarildi buyuyerek guclenerek ilerlediler.

Bence batiyla islam dunyasi aynen bu durumda arada 500 seneden fazla fark var sen onlarin bu gunune ulassan bile onlar 500 sene daha ilerde olacaklar.Cok karamsar bir tablo cunku dunyanin bir yarisi uzaya cikmisken obur yarisi hala yemege dusen sinegin obur kanadinida batirip sifa olacagini dusunuyor.

Hepimiz bu dunyada yasiyoruz keske her ulke ayni anda gelisebilse insanlari refaha kavussa iyi egitim sistemleri olsa ne iyi olurdu ama maalesef iyi temenniler dunyanin gercegini degistirmiyor surekli ileri gitmek zorundasin birak geri gitmeyi durmak bile seni geri dusuruyor.
Islam aleminin once geri gitmeyi durdurmasi lazim ki ileri harekete gecsin..

Gorusleriniz nelerdir arkadaslar cok mu karamsar bir tablo cizdim islam ulkeleri gelisebilirmi?Varmi boyle bir sans?
Alt 21-09-2013, 03:05
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2113 yılında İslam'ın hüküm sürdüğü bir ülke olmayabilir,İslam'a dair herşey yok edilmiş olabilir..Bence bu hristiyanlar bu haçlı seferinde çok ciddiler..Bu haçlıların derdi petrol filan değil,İslam'ın ta kendisi..İslam'ı yok etmeye çalışıyorlar ve bunda da son derece başarılılar..Önce bizzat İslam ülkelerine girelim ve radikalleri tek tek yok edelim dediler ama sonra bu katliamın pahalı olacağını anladılar ve farklı bir yol denediler/deniyorlar..Arap baharı denilen şey bu yolun kendisidir..Bir şekilde İslam ülkelerini karıştırıp,müslümanların iyice bataklığa saplanmalarını sağlıyorlar..
İran şimdilik kenarda duruyor..İran haricinde tüm müslüman ülkeler,buna Türkiye'de dahil;tam bir kaos içinde..Bu kaosun sonu da gelişme/ilerleme değil,tam bir yok oluş..
Türkiye'de gelecekte yok olacak ülkelerden biri..Bence hiç umut yok..
Bilimde/sanatta geri kalmış bir ülke yok olmaya mahkumdur..İstediğiniz kadar milliyetçi olun,üretmiyorsanız yok olmaya mahkumsunuzdur..
Alt 21-09-2013, 04:37
Kıdemli Üye

İslam Coğrafyası için bende çok ümitli değilim.Fakat Türkiye olarak biz en azından arap dünyası ile keskin bir şekilde ayrılmış bulunmaktayız...

Eğer bu ayrışım ileriki yıllarda devam ederse ve batının bilim,sanat,spor,demokrasi'si adına bir yaşam düzeninde ısrar edilirse,büyük itimallen çağdaş medeniyetler arasındaki yerimizi er geç alabiliriz.

Fakat son zamanlarda bu ivmenin yavaşladığıda bir gerçek,hatta tersine döneceğindende korkmaktayım...!!!

En nihayetinde her ne kadar arap ve diğer ordadoğu ülkelerinden,kendimizi dışarıda tutsak bile,yaptığımızı ilerleme,batılıların yanında kumsaldabir çakıl taşı kadar kalabiliyor.

Bunun nedenide idraksızlık ve sistemsizlik...

Eğitim bir ülkenin gelişmesi için olmassa olmaz bir rol üstlenir.

Eğitimin yansıması toplumun her alanındahissedilir.Ekonomi,Siyaset,Spor,Sanat,Aske ri durum,İnsanların gelişmişlik düzeyi ve endeksi,Yaşam kalitesi...

Bu yüzden Eğime ciddi bir önem verilmeli,eğitim kalitesi arttırılmalı,üniversite sayısı ve öğrenci sayıları arttırılmalı,üniversitelerin eğitim kalitesi yükseltilmeli,lise ve dengi okullardan mezun olmayan ve yaşçailerlemiş vatandaşlara eğitim özendirilmeli ve gerekiyorsa akşam okullarının sayıları arttırılarak nufusun hemenhepsinin en az lsie ve dengi eğitim seviyesine ulaşması sağlanmalı.Kız çocuklarının eğitimine ve ekonomiye katkı ve istihdamına dair öneriler açılmalı.Ezberci eğitim sisteminden,deneysel ve gözlemsel eğitim sistemine geçilmeli,kitap okuma alışkanlıkları arttırılmalı,gereksiz ve çocukların zihinsel gelişimine engel teşkil eden yayınlar kaldırılmalı,üniversitelerde proje yönetimine ve AR-GE'ye dair yatırımlar ve mümkünse bilim-parkları oluşturulmalı,daha fazla bilimsel makale üretilmeli,ekonomide bilimsel katkı paylarını arttıracak oluşumlar sunulmalı...Ve bunun gibi şeyler ile liste uzar gider...

Peki biz bunun neresindeyiz işte sıl önemli problem bu,nerede olduğumuz iyi analiz edilmeli ve bir an önce düzeltilmesine dair hamleler yapılmalıdır...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 09-10-2013, 15:12
Kıdemli Üye

GÜncelleme...!!!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil