Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-07-2006, 09:16
Üye Değil

Standart devletin dini olur mu?

benim bildiğim insanların dini vardır :wink:
Alt 06-07-2006, 10:02
erenkutsuz erenkutsuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

erenkutsuz - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Re: devletin dini olur mu?

devlet dindar olmaz "dinci" olur!

şimdi belkide şu açıdan bakmak gerek. siyaseti elinde tutan kişilerin birer dini var!

bu dinin hükümlülüklerini yerine getirmeye çalışıyorlar...

hatta bu dini kendileri inandığı gibi başkalarına da empoze edip inandırmaya çalışıyorlar...

işte bu noktada bir devlet "dinci" olabilir.

laik düzenin dini olmaz. şöyle ki "laikliğin" tam tanımı her dine "eşit" uzaklıkta duran hatta -"dinsizliğe" bile- manevi işleri toplumun yönetilmesine karıştırmayan bir devlet demektir!

şimdi bir devlet eğer kendişne bir din seçerse diğer dinlere ve hatta hatta aynı dinin diğer mensuplarına katı kural ve uygulamalarla yaklaşabilirler!

bu çok normal gözüksede şu her zaman anlatılan "özgürce dini yaşama" olayı hiçbir zaman böyle devletlerde "yaşanamaz"

devlet dinsiz yada dinli değil "her dine yada dinsizliğe eşit uzaklıkta" durmasını bilmelidir.

Materyalistlerin Buluşma Noktası!!!

www.greatnuke.com/materyalist
Alt 06-07-2006, 11:54
Üye Değil

Burada soruya 2 şekilde bakılabilir.
1. Devlet, bir birey gibi müslüman, hristiyan, ateist vs. olabilir mi?
Bunun yanıtı doğaldır ki hayırdır.
2. Devlet'in kurallarını temellendirdiği bir din olabilir mi?
Bunun yanıtı ise evettir, ve bu tip bir devlet biçimine "teokratik" (dine dayalı, dinsel) devlet adı verilir. Bunun karşıtı ise "laik" devlet modelidir. Yani kurallarını her hangi bir dine, bir dinin bir yorumuna dayandırmayan, dünyasal kurallar üzerine kurulan devlet.

Psikokemoterapi'nin de verdiği örneklerde gördüğümüz gibi, bizim devletimiz bu konuda eksikleri olan, yanlışlıkları olan ama yine de "laik" olan bir devlettir. Bu eksikler, yanlışlıklar aslında uzun da bir konu, belki ayrıca tartışmalıyız da.
Alt 06-07-2006, 11:58
Hyptia Hyptia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Aslinda burada öncelikle devletin ne oldugu sorununu tartismak gerek. Devletin dini olmaz. Olmamali. Cünkü devlet inancli-inancsiz tüm vatandaslarina esit mesafede ayrimsiz yaklasmak zorundadir. Ancak ne yazik ki öyle degil. *Devlet bir yönetim mekanizmasidir. Dolayisiyla yönetenler, yönetilenleri daha kolay-sorunsuz yönetebilmek icin dinin uyusturucu gücüne ihtiyac duyuyorlar. Dini inanclar en gelismis demokrasilerde bile su yada bu yolla destekleniyor. Laik oldugu söylenen türkiyede butceden en fazla payi diyanet aliyor. Böyle bir devletin dini olmadigi söylenebilir mi? Devlet dini inacin artmasi icin yürütülen calismalara destek vermekten kacinmadikca "laiklik" söylemi de bir yalan olmaya devam edecektir.
Alt 06-07-2006, 13:28
Üye Değil

nüfus cüzdanı devletin insanlara verdiği
resmi bir kimlik belgesi
ve o kimlikte din haneside var

kişinin bir dini seçmesi yada seçmemesi
neden devleti ilgilendirsin *ki..
Alt 07-07-2006, 02:36
erenkutsuz erenkutsuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

erenkutsuz - MSN üzeri Mesaj gönder

psikokemoterapi";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli arkadaşımız Eren Kutsuz müsaade ederse yazısının altına bende imza mı koymak isterim..
şeref duyarım

Materyalistlerin Buluşma Noktası!!!

www.greatnuke.com/materyalist
Alt 07-07-2006, 04:42
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Kanada, devletin dinle hic ilgisi olmayan bir ulke. Yahudi, takkesiyle, musluman istedigi sakal ve kiyafet sekliyle ,hintliler, rengarenk sari ve ananevi kiyafetlariyle, cinliler ellerinde gunes semsiyeleriyle, punjaplilar, sarik ve hancerleriyle ,yan yana dolasabildikleri bir yer. Giyim serbest, ancak birinin digerinin ozgurlugune mani olmasi buyuk suc. O derecede ki, cogunlugu hristiyan olan bu ulkede ,hristiyanlar artik merry christmas bile diyemiyorlar, yok efendim baska bir dine mensub olanlarin inanclarina tersmis diye.
* * Adamlar cok saf, muslumanlar muraacat ettiler seriat yasalarini kendi toplumlarina uygulayabilsinler diye. Isin tuhaf tarafi, en fazla destekliyenler, ve en fazla karsi koyanlar, musluman kadinlardi.
Bu vesileyle ogrendim ki yahudilerin boyle bir anlasmasi varmis, ve uyguluyorlarmis. Muslumanligin yahudiligin kopyasi oldugunu bu bile ortaya koyuyor.
Seriat var.
sunnet,var.
domuz eti haram.
Peygamberler ayni(isa ve muhammed haric)
Yobazlik ayni
Recm ayni
melekler ayni
Korku sacan tehdid eden, olduren, yokeden tanri, ayni.
Ve daha bircok benzerlikler.........

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 07-07-2006, 17:46
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Kanada'nın nüfusunun yüzde 16'sının ateist olduğunu okudum geçenlerde. Doğru mudur sence vartor? Bu müslümanların kendi içlerinde şeriatı uygulamaları konusunda da eğer buna izin verirlerse bile insan haklarına aykırı olan islami uygulamaları yapmalarına izin vermeyeceklerdir kesinlikle. Yani recm, el kol kesme, kırbaçlamna gibi şeyleri unutsunlar müslümanlar. Devlete ait olan adalet gibi bazı işleri de vermezler. Ha şu olur ki, kadınları, çocukları cahil bırakma ve yüzünü gözünü örtme gibi şeyler sürer. Hani İslam'ı yaşamak babında. (Çocuklar kısmından da emin değilim, yani anne babası istiyor diye bir çocuğun okula gitmeyip, kuran kursuna gitmesi ve cahil bıraktırılması düşünülemez sanırım)

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 08-07-2006, 03:22
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Kesin bilemiyecegim , dogru olabilir Sargon: kiliseler durmadan kapaniyor. Devlet yardim etmedigi icin basini kurtaran kaptan. Yeni nesil bilimle yogruluyor, dini baski olmadigindan hazmedebiliyorlar ogrendiklerini. Iki, yetiskin oglum var, ikisi de bilim okudu, benden cok ilerdeler.(ben dis hekimligi okumustum)
*Musaade etmediler seriatcilarin isteklerine, gazetelerde gunlerce tartismasi oldu. Sonunda uyandilar, yahudilerinki hala yururlukte, ancak hicbir faaliyeti yok. Zaten onlarinki de Kanada anayasasina ters dusmemek sartiyla verilmis, yani, bazi meseleleri kendi aralarinda cozumlesinler, mahkemelik olmasinlar diye.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 10-07-2006, 15:33
servet servet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

din vicdani bir meseledir, din kişinin kendisini bağlar, devletin dinle bi işi olamaz olmamalı, devlet sadece insanların inanç özgürlüğünü güvence altında tutmak zorundadır. din propagandası yapamaz. din siyasete girerse o dinin masumiyeti kalmaz.

HER İNSAN TANRIDIR!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil