Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2015, 16:47
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

jumanji´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Düşünmek için vaktim bol. Hep vaktim vardı.

Bunun sonucunda düştüm bu dipsiz kuyuya. Yo hayatımda bir değişiklik yok; fakat zaman zaman amaç arayanları gördüğümde gülüyorum artık. Çünkü yok. Malesef yok.
Sevgili Jumanji
Bende kümeledim;
[VARLIK] -> [Hareket/değişim] -> [Özne devrede -> Boyut, Zaman, Plan, AMAÇ]

Ve eleştirdim, dedim ki, siz amaç kısmını ilk kümeye sokuyor ya da ilk kümeyi, şu üçüncü alt kümeye ENDEKSLİYORSUNUZ.

Ve açıkaldım;
İlk ve ikinci kümede ZAMAN, AMAÇ, BOYUT mefhumu yoktur, daha doğrusu karşılıksızdır, gerçekliği-muhatabı yoktur, muhatap olmayan şeyin varı/yoku da anlamsızdır. Yani anlamsız olan amaç değil, sizin çözümlemeniz(!).

Amaç vardır ancak amaç ÖZNE-NESNE ilişkisinin ürünüdür, bir çerçeves, bir sınırı, bir hedefi vs vardır ve ancak ve ancak o çerçeve/ölçekte ele alınabilir. Bu konuya yazmanız dahi AMAÇ çerçevesini gösterir, ama dediğim gibi ilk iki küme için böyle bir şeyi öngörmek/dayatmak/endekslemek anlamsızdır, -yani kişisel demiyorum kesinlikle demiyorum-, saçmadır.

Kimse benim gibi düşünsün de demiyorum, sadece görüşümü, açı/analiz/çözümlemelerimi/eleştirimi(!), nedenleriyle açıklıyorum, kimse de katılmak zorunda değil.

ha nihil durumu, onuda rahatsızlık olarak dile getirdim, çünkü o çerçeve de oturup varlığı, yapısını vb çözümleme çerçevesinde değil, bireyin kendisiyle ve çervresiyle olan sorunu çerçevesinde anlam kazanır, hatta kabaca nasıl özetleyim, anksiyete durumunun baskın karakter olabilirliliğinin de etkin olduğu hal diyeyim ve hiçlik algısı, zeminde kişinin kendisine yönelttiği bir şeye dönüşür(ben hiçim, hiç bir şeye yaramam gibi) ki genellenemez. Yani evrene, varlığa, ilişkilere, hayata dönük hiçe çıkan bakış ise, nihilist bir dayatımdan ise sorunlu/nihilist, nihilist öz değil, özünde kişinin gördükleri/algıladıkları üzerine yaptığı yorum çerçevesi ise, bu halde bu taban daha farklı bir tabandır, ama kişi giderde görüşlerini nihilist çerçevelere endekslerse, yine diyorum ki, temelde çeşitli faktörler(faktörel->nedensellik çerçevesi) rahatsızlıklar yatar, lakin siz gözlemlediğinizde yorumladığınız robotluk/mekanik çerçevesinden ifade ediyorsunuz ki, nihilizmle ilgisi yok. Yalnız en üstte dediğim gibi hatalı bir taban ve bir kaç noktası var.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (10-03-2015 Saat 16:56 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-03-2015, 17:07
jumanji jumanji isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Şunu artık algılayın rahatsızlık diye birşey yok, defalarca söyledim. Sadece durum tespiti benimki. Bu kadar. Herkes gibi yaşıyor nihilistler. Zaten yazımda belirttim, amaç, nefsi doyurmak ki, zaten herkesin yaptığı da bu. Sevgiyle doyurmak, şefkatle doyurmak, acıyla doyurmak, gıda ile doyurmak... Herkesin yaptığını biz de yapıyoruz. Burada farklı bir durum yok, tekrarlamak istemiyorum artık. Benim bakış açımdan en sonunda bir hiçliğe gidiyoruz fakat bu, yinede gitmemizi engellemiyor, zira nefs baskın bir his. Biz de bunu doyurmakla mükellefis. Hiçliği bile bile hayattan zevk alıyoruz zira doğa böyle evirmiş. Ayak uydurmakla görevliyiz bizlerde. Kavram kargaşalığına yol açıyorsunuz yazılarınızda, bu kadar karmaşıklığa kategorilere falan bence gerek yok.

Bilimsel çıkarımlar her bünyede ayrı ayrıdır.
Alt 10-03-2015, 17:34
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Şunu artık algılayın rahatsızlık diye birşey yok, defalarca söyledim. Sadece durum tespiti benimki. Bu kadar. Herkes gibi yaşıyor nihilistler. Zaten yazımda belirttim, amaç, nefsi doyurmak ki, zaten herkesin yaptığı da bu. Sevgiyle doyurmak, şefkatle doyurmak, acıyla doyurmak, gıda ile doyurmak... Herkesin yaptığını biz de yapıyoruz. Burada farklı bir durum yok, tekrarlamak istemiyorum artık. Benim bakış açımdan en sonunda bir hiçliğe gidiyoruz fakat bu, yinede gitmemizi engellemiyor, zira nefs baskın bir his. Biz de bunu doyurmakla mükellefis. Hiçliği bile bile hayattan zevk alıyoruz zira doğa böyle evirmiş. Ayak uydurmakla görevliyiz bizlerde. Kavram kargaşalığına yol açıyorsunuz yazılarınızda, bu kadar karmaşıklığa kategorilere falan bence gerek yok.

Bilimsel çıkarımlar her bünyede ayrı ayrıdır.
Jumanji
Bu halde o her ne ise bilimsel çıkarım değildir, kişisel çıkarım diyebilirsiniz

yani siz neye gidiyorsunuz, gitmiyorsunuz size ait, ama siz genelide ilgilendiren konuları, size aitlikle temellerseniz, size ait açı/çerçevenin dışına yani herkesin fikir/görüş/yorum belirtebileceği bir alana çıkmış olursunuz.

Ben de diyorum ki, ben baktığımda sizin öne sürdüğünüz gibi bir şey/durum görmüyorum, ama insanların karıncalar gibi ordan oraya koşturmasını, elbette amaç, eylem ölçeğinde değerlendirebiliriz, yalnız bu değerlendirmemizin bir öznesi, özneninde belirli bir çevresi var, dışını bağlamıyor diyorum. Bu halde sizin, özneden yola çıkıp tüm genele dönük ifadeleriniz bilimsel değil(olmuyor) diyorum.

Ekliyorum, hiç, anlam, amaç vs tümüde özne-nesne ilişkisi ve özne çerçevesinde karşılık/muhatap bulabilir, dışında ise amaç, hiç, plan vs gibi şeylerin bir anlamı, bir muhatabı, bir karşığı yok, yani hiç denmeside anlamsız, NE İSE O.

Kısaca sizin çizdiğiniz çerçeve öznel(kişilere göresi), lakin dışınız ne size bağlı ne de size göreliğe ne de bize göreliğe, aksine tüm görelerimiz, iradelerimizden bağımsız o göresiz olan tabana/zemine bağlı ve o zeminde hiç değil, zira taban, zeminin ta kendisi, nesi hiç, anlam/amaç taşımak zorunda değil ve amacı olmamak, anlamı olmamak, iradesi olmamak vb hiç bir şeyi hiç yapmaz, hiç, o zeminde bir şeylerin olmaması temelli, diğer bir tabirle yokluk.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Hi%C3%A7lik

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 10-03-2015, 21:18
Denetimdeki Üye

Burada her görüş kişilerin görüşü zaten. İlla ki 'bence' 'benim açımdan' 'benim düşünceme göre' gibi klasik şeyleri söylemek zorunda mıyız, ki bunları da yazdım ayrıca yer yer. Bu zaten benim görüşüm.

Ayrıca son cümlemde -Bilimsel çıkarımlar her bünyede ayrı ayrıdır.- dedim. Bundan ne anlıyorsunuz? Benim bilimi algılayışım ve sentezim bu. Bana göre bilimsel olan da bu. Bilim hiçlik kavramıyla direkt ilgilenmiyor gerisi biraz felsefe biraz kişisel. Kişiye bağlı. Sürekli tekrar etmeyeceğim, bana göre her kapı bir hiçliğe çıkar. Herhangi birşeyin ilahi veya değil bir anlamı yok. Evrenin başıboşluğu, insanların yaşam tarzı, doğa, canlı cansız tüm varlıklar, beni bu sonuca ulaştırıyor.
Sürekli tekrardayım.
Alt 11-03-2015, 05:50
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Burada her görüş kişilerin görüşü zaten. İlla ki 'bence' 'benim açımdan' 'benim düşünceme göre' gibi klasik şeyleri söylemek zorunda mıyız, ki bunları da yazdım ayrıca yer yer. Bu zaten benim görüşüm.

Ayrıca son cümlemde -Bilimsel çıkarımlar her bünyede ayrı ayrıdır.- dedim. Bundan ne anlıyorsunuz? Benim bilimi algılayışım ve sentezim bu. Bana göre bilimsel olan da bu. Bilim hiçlik kavramıyla direkt ilgilenmiyor gerisi biraz felsefe biraz kişisel. Kişiye bağlı. Sürekli tekrar etmeyeceğim, bana göre her kapı bir hiçliğe çıkar. Herhangi birşeyin ilahi veya değil bir anlamı yok. Evrenin başıboşluğu, insanların yaşam tarzı, doğa, canlı cansız tüm varlıklar, beni bu sonuca ulaştırıyor.
Sürekli tekrardayım.
Bana göre diye tekrar etmene gerek yok, bilim ve bilimsellik lafzını kullanma, kullanacaksan da, kullandığın yerlerde bana göresi olmamalı(bilimsellik ancak size, şuna, buna göre değil, olguya, veriye, gözleme, deneye tabi tutulabilirlik, herkesçe gözlemlenme, ya da objektif kaynak alabilme, veri edinebilme çerçevesine açık ise bilimsel olur, biz sizin sadece ama sadece size görenizi nasıl olurda, siz bilimsel dediniz diye bilimsel alabiliriz, bu bile anti-bilmsel olur.). Kimse sana göreyi dert etmiş değil, seni, beni, bizi aşan(iradelerimizden bağımsız) noktalarıda bana göreye endekslediğin için, görüşünü belirtiyor.

Bilim deme, bilimsellik deme, yerine bana göre de, bilim ve bilimsellik OBJEKTİF temellerdedir, bana göre dediğin her şey bilim ve bilimselliğin dışındadır, subjektiftir(kişiye görelik).

Ha sen diyeceksen bana göre bilim, bana göre bilimsellik ne yapayım artık geriye bir şey kalır, bana göre, sizin sana göreleriniz yanlış, bana göre de bu böyle, bana göresi derken ne bekliyorsanız, işte bende kaç yazıdır o hakkımla yazıyorum. Size görede bana göresi yanlış olsun dert değil

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 11-03-2015, 18:42
Denetimdeki Üye

Bilim bir sistem, o sistemi kullanıp kimi deist olur, kimi ateist olur, kimi materyalist olur, kimi budist olur... Herkes bilgi birikimi sonunda farklı farklı yerlere varabilir. Tornadan çıkmış gibi birşey yok ortada. Bana göre de deizm bilimsel değil, bunun sonu yok. Israrla tekrarlıyorum, benim bilim anlayışımda en sonunda vardığım nokta bu. Bir başkası başka yere varır, onu ben bilemem.
Alt 11-03-2015, 20:57
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tesadüfen nasıl var olalım diyen yaratılışçıların bu lafını çürütebilir.
Tesadüflük yok, zorunluluk var belki de.

Şurada Celal Şengör Hoca Evren'de her şeyin bir tesadüften ibaret olduğunu söyler:

Fakat gerçekte Evren'de tesadüf değil bir zorunluluk ilkesi vardır. Örneğin, kimyasal formülü H2O olan suyun oluşabilmesi için 2 Hidrojen ve 1 oksijen atomun birleşmesi gerekir. Ancak bu yeterli değil. Çünkü Ay ve Mars'ta su tespit edilmesine rağmen, oralarda kireçlenmeyle başka bir forma dönüşmüştür. yani Dünya'daki gibi sıvı halde kalamamıştır.

Aynı şekilde, Gaz gezegenleri olan Jüpiter, Uranüs ve Neptün'ün yüzeyi tamamen gazlarla kaplıdır ama, oralarda Dünya'daki gibi solunabilen bir hava yoktur.

Şu halde Evren'de yaşam için zorunluluk ilkesi gerekli ama yeterli değildir. Yaşam için zorunluluk ilkesinin yanında bir ikinci ilkeye daha gerek vardır: Organizasyon.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 11-03-2015, 21:16
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Upuaut;

O videodaki çocuğun ''ayetler var ayetler'' demesi komedi ya
Üslubu tam bir cahil.
Alt 11-03-2015, 21:35
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tesadüfen nasıl var olalım diyen yaratılışçıların bu lafını çürütebilir. Tesadüflük yok, zorunluluk var belki de.
Değerli dostum ;

Bizim güruhun tesadüf dediği şey, aslında "Henüz bilmiyorum" dediği şeydir. Bilmediği için evet bu zorunlukda olabilir.

Misal bugün başıma geldi. Garip bir şeker molekülü sentezleyeceğiz ve iyot barındıracak (Bu molekül siklotron denilen makineye koyulup nötronlarları hızlandırılırsa, radyoaktif bir karakter alıyor. İçine zerk edilen hastanın içinde biryerlere gidiyor ve radyoaktif olduğundan takip edip, hastanın ilgili organının görüntüsünü alabiliyoruz. Sintigrafi ilacı işte)

Yaptık molekülü. Her zaman ki gibi. Lakin istediğimiz şey olmadı. Farklı birşey oldu. Sordular: "Yahu Aera (gerçek adımla tabii) nasıl oldu bu?".. Dedim ki "Tesadüf"... "Nasıl yani" dediler... "Ne biliyim amk..." diyemedim

Kesin reaktörde problem olmuştur. Vakum kaçmış hava almıştır içine. Yarın tekrar deneyeceğim. Hava aldırıp. Aynı istenmeyen şeyi yakalarsam artık o şeye "Tesadüf" demeyeceğim

Bir yerde "tesadüf" görürsen, bunu hatırla. Kal sağlıcakla.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 11-03-2015, 21:43
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Upuaut;

O videodaki çocuğun ''ayetler var ayetler'' demesi komedi ya
Üslubu tam bir cahil.

Yazık yahu, ben o çocuğu görünce, "Nesiller nasıl harcanır?" sorusunun canlı bir kanıtını gördüm!

İşte onlardan Bakanlığa kadar yükselmiş bir temsilci ve hayattaki karşılığı:

Bakanım Ben Dilenci Değilim, Siz Çaresizliği Görmemişsiniz

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil