Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-10-2021, 12:20
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Komunizmde , bürokrasi oldugunu nereden çıkardın?
Kaynak versene
Alt 05-10-2021, 16:13
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Senin burada dedenin uşağımı var?

Ben ürün pazarlamıyor, satmıyorum.

Sen satıyorsun. Ve ürünün, sistemin kaynağı ile hareket eden fiile döken ülkeler ortada. İnkar etmek boşa. Ne kaynağından bahsediyorsun sen? Ama o gerçek islam değeel gibi zırvalayacaksan hiç boşa yeltenme. "tanrı" gibi gerçek olanı, somut örneğin yoksa, uyduruklarla vaktimizi boşa harcama.

Birilerinin yazdığı masallar kaynak olmaz. Görünen köy ortadadır. Gayet net anlattık. Sende emperyalistsin, diğeride. Bunu anlamamak için süzme olmak gerektir. Art niyetli olmak gerekir.

Bilim deney ve gözlemle işler. Ben senin masalına bakmam. Ben Çin' e, Kuzey Kore' ye, Doğu Almanya, Kuzey Vietnam, Küba, Arnavutluk' a bakar. Gördüğümden dayanakla denenmiş olanı referans kaynak alırım.

Ilımlı islamcı, saidi kürtcü, dinciden farkın yok. Ürünü cicili bicili ambalajlayarak kakalama gayen boş.

Hadi canım başka kapıya...
Alt 05-10-2021, 17:38
Üye

Kaynağım yok.
Attım salladım , ya tutarsa diyorsun !

Forumda biraz daha sakin olursan , arşivleri okursan , eminimki düzeliceksin , ırkçılıktan, inanc düsmanlıgından, kemalist şovenlikten , kendi ürettigin dogmalardan v.s kurtulacaksın.
Tecrübe ile sabit.

Eh biraz zaman alıcak ama sakin ol.
Alt 06-10-2021, 10:05
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O videodaki mal ne zırvalıyor hem? Efendim zenginleşenin robotu varmış, robotu kazanıyormuş.
robottan para kazanma anlaşılmadan kapitalizm anlaşılmaz.
önemli olan emekle üretmek değildir, emeği üreten sistemi üretmektir.

kapitalizm çökemez.
zamanı geldiğinde çökmüş gibi görünecek ama bu geçici olacak.
tekrar dirilip farklı bir isimle kaldığı yerden devam edecek.

kapitalizmi tanıdıkça ona olan hayranlığım artıyor.
sistem mükemmel değil, kusurları da var tabi.
ideal bir sistem mutlaka çalışmadan kazanabilme imkanını içermelidir.

Alt 06-10-2021, 16:19
Üyeliğini Sonlandırmış

Kaynağım yok.
Attım salladım , ya tutarsa diyorsun !

Forumda biraz daha sakin olursan , arşivleri okursan , eminimki düzeliceksin , ırkçılıktan, inanc düsmanlıgından, kemalist şovenlikten , kendi ürettigin dogmalardan v.s kurtulacaksın.
Tecrübe ile sabit.

Eh biraz zaman alıcak ama sakin ol.

Koçum bol keseden sallayan sensin.Düzelmesi ve sakinleşmesi gerekende sensin.

Gene ırkçı, inançsız düşmanı olan, bağnaz, yobaz, dogamcı olanda sapı samandan ayıramayan cahilin tekisin. Ben kemalist veya atatürkçü olarak kendisini tanımlayanlardan da değilim ayrıca. Sallayan görüldüğü üzere sensin sen. Ben günümüzde yaşıyorum. 90 sene önceki fikirlerle kendimi sınırlayamam.

Bize marx' ın ceket masalları, stalinin milyonlarca yurttaşını katletmesi ile, emperyalizm ile gelme. Aha kaynak: gördüklerimiz, yaşamın bizzat kendisi ve tarihi belgeler.

Sen şimdi bize bir devamlı sürüdürülmüş koordinat, ülke(lokal/ numune olmayan) adresi verde gözlerimizle görelim bu sattığın komist yaşam biçimindeki insanların mükemmel yaşamını. Varsa öyle bir yer hemen bir bilet al ben hemen giderim. Söz.

Olmadığına göre, boş yapma susda daha fazla madara olma bence...

Evet, sen şimdi foruma göster bakalım, neredeymiş bu mükemmel insan haklarına tam uyumlu, kapıları herkese açık, beleş kominist ülke, diyarın?
Alt 06-10-2021, 16:41
Üyeliğini Sonlandırmış

robottan para kazanma anlaşılmadan kapitalizm anlaşılmaz.
önemli olan emekle üretmek değildir, emeği üreten sistemi üretmektir.

kapitalizm çökemez.
zamanı geldiğinde çökmüş gibi görünecek ama bu geçici olacak.
tekrar dirilip farklı bir isimle kaldığı yerden devam edecek.

kapitalizmi tanıdıkça ona olan hayranlığım artıyor.
sistem mükemmel değil, kusurları da var tabi.
ideal bir sistem mutlaka çalışmadan kazanabilme imkanını içermelidir.

Dostum, sopanın ucuna havuç takıp insanları erişemeyeceği bir şey ile kandırmak ne kadar ahlaki ve etik sence?

Ben nasıl bir robot veya yapay zeka sahibi olabilirim? Olamam.

Herkez yazılımcı, bilgisyar uzmanı veya sermayedar olamaz. Fırsta eşitliği olmayan bir dünya da zengin elbette diğerlerinden çalarak zenginleşmiştir. Kaynaklar eşit dağıtıldıktan sonra bu dediklerin gerçekleşebilir mi? Mümkün değil. Zenginlik, burjuvazi binlerce yıllık toprak ağalığının günümüze yansımasıdır. Zenginlerin(robota sahip olabilenlerin) çoğu doğuştan zengindir.Günümüzde zengin olan istisnalar elbette var. Bunlar istisna. Şans sonucu oluyor. Ben futbolcu, şarkıcı, yazılımcı, bilgisayar programcısı, teknolojik ürün uzmanı değilsem. Yeteneğim bu konularda sıfırsa, ben ve diğer 7 milyar çoğunluk insan olarak köleliğe mahkumuzdur.

Sahi bu şahıs masal anlatmaya, aklımızla maytab geçemeye utanmıyor mu?

Ben ömrüm boyunca çalışsam mesela dynamic' in ürettiği 80 bin dolarlık bir köpek robota bile sahip olamam. Şakamısınız siz sahiden?

Kapitalist dünyada yaşıyorum evet. Buna mecburum evet. Ama bana kimse bu sistemi ayakta tutmak mecburiyetindesin gibi şeyler söyleyemez. İnsanlar aç, işsiz, sosyal hayatı sıfır. Tüketebilmek için önce insanların ömür boyu gelir garantisi olması gerekir. Sistem bana bunları sağlasın sonra ben zaten vefalı bir insan olarak üzerime düşeni elbette yaparım. Kimse normal standartlarda bir yaşam kalitesine sahipken onu yıkmaz. Ben bir maaşımla almam gereken temel gıdamı bile alamazken, kira, elektrik, yakıt diderlerime bile yetersiz ve bir akıllı cep. tel. dahi alamıyorken, sağlığım bozulsa sağlık giderlerimi dahi karşılayamayacakken... Hangi akılla bana bu sistemi ayakta tutmak zorundayız diyebiliyorsunuz? Bu küstahlık değilde nedir? Ben amerika veya AB' de doğmadım ki. Ben 3000 dolar/avro maaş almıyorum ki? 1000 avroya araba alabilene anlatacaksın ne anlatıyrosan. Bize bunları anlatman hakarettir, zuldür. Ayıptır, yapma etme eyleme!.
Alt 06-10-2021, 19:31
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sistem bana bunları sağlasın sonra ben zaten vefalı bir insan olarak üzerime düşeni elbette yaparım.
Sistem neden bedavaya bir şeyler sağlasın ki? Sistem(ve doğa) iyilik sever değildir, olması da beklenemez.

Ben bir maaşımla almam gereken temel gıdamı bile alamazken, kira, elektrik, yakıt diderlerime bile yetersiz ve bir akıllı cep. tel. dahi alamıyorken...
Bunun sorumlusu sistem değil. Mevcut sistem olmasaydı insanların tamamı bu halde olacaktı.
Kapitalizmin olmadığı ilkel dönemlere bakalım. İnsanlar temel gıdaya, elektiriğe, akıllı telefona yine ulaşamıyordu. O halde sorun sistemde değil.
Sorunun kaynağı doğanın bedavaya iyilik yapmıyor oluşu.

Mevcut sistemi ortadan kaldırırsak hiç kimse rahat bir yaşam süremez. Kapitalizm en azından insanların bir kısmını kurtarıyor. Kurtarılamayanlara da kurtarılma fırsatları veya hayalleri sunuyor.
Alt 06-10-2021, 22:39
Üye

" Kapitalizm ve komunizm aynı şeylerdir." Demistin ya !
Halen altını dolduramadın.

Kapitalist ile komunist aynı şey desen altını doldur demezdim.

Sen şu iki düşünce sisteminin aynı oldugu iddianın altını doldur.

Bırak benim cehaletimi , rusyayı, bilmem kimi.

Cevap verebiliyorsan ver.

Bende diyorumki. KAPITALIZM VE KOMUNIZMİN uzak yakın alakası yok.

Varsa yaz. Kişileri , devletleri karıştırma.

Sen, aynı ŞEY dediklerini yaz elbet sana cevap verilir.
Alt 07-10-2021, 02:04
Üyeliğini Sonlandırmış

Her ne kadar iki sistem birbirinin zıttı gibi görünsede özünde aynı amaca hizmet eder. Farklı sonuç vermez,
Komünizm, capitalizm gibi hem ekonomik hem de politik bir sistemdir. Sovyetler Birliği ve bugünkü Çin örneğinde görüldüğü üzere emperyalisttir. Ve emperyalizm, modern çağda, kapitalizmden ayrılamaz. Koministle, kapitalist aynı noktada buluşmuş olur. Sovyetler Birliği (1956–1991) Çin, Kuzey Kore emperyal güçlerdir.
Gene bu sözde iki zıt sistemin birinde burjuvazi ile devlet el ele verir, kamu gücünü bir aygıt olarak kullanarak halkı ve güçsüz ülkeleri sömürür. diğerinde de komunist parti ve devlet el ele verir, yine kamu gücünü bir aygıt olarak kullanarak halkı ve güçsüz ülkeleri sömürür. komunizmde sermayenin ve üretim araçlarının görünür sahibi devlettir, ama yöneticisi ve faydalananı bürokratik ve partizan elittir. kısacası ikisinde de düzülen aynıdır, sadece düzen sınıf değişir. Tek fark olarak kapitalizmde demokrasi ve insan hakları birer politik araç olarak vardır, komunizmde ise politik araç olarak bile var olmalarına izin verilmez.
Yanlız bu kominist sistem çok iyi bi m*k olsa idi, doğu almanlar duvar yıkılınca batıya geçmek için onbinlerce insanın izdihamına şahit olmazdık. Hayat demek ki barınaktan ibaret değilmiş. İnsanlar baskı ve zulümden kaçar. Bugün Çin de devlet çocuk sayınıza bile karışmaktadır, 2. çocuk yasaktır, internet sansürü v.s. bir sürü kısıt vardır. Kuzey Kore de çok sıkı baskı rejim hakimdir. Bugün Küba' da sağlık sistemi bedava olmasına rağmen hiç bir kapitalist gidip bu ülkelere yerleşmez. Ama bu ülkelerin vatandaşları fırsatını bulduğu an ülkesinden kaçar. Ülkeden çıkmaları bile yasaklanmıştır. Kapitalizm'de hayattan olumlu beklentiler olsa da (herkes zengin olmayı hayal eder) halkın 99.9%'unun ömrü sadece beklemekle ve beklerken ezilmekle geçer. kapitalzim'de yükselmenin sonu olmadığı gibi dibin de sonu yoktur. İki sistemde özünde aynı sonucu verir. Biri özgürlük veriyormuş gibi yaparak kandırır, kalitesiz yaşam verir. Diğeri direk oyalamaya bile gerk duymaksızın baskısını gösterir. Kapitalizm lüks yaşam gösterisi yaparak "bir gün siz de zengin olabilirsiniz" yalanıyla kitleleri uyutur; uyuturken de düdükler. Sen lüks yaşarken birilerinin senin sefan için bedel ödediğinden hiç bahsetmez. Komünizm en azından yalan söylemez, köle eden bir yaşam sunar. Kapitalizm ile özgürlük kelimesi birbirine ne kadar yakışıyor ne kadar kardeş kardeş duruyorsa eşitsizlik sözü de o kadar kardeştir. Kapitalizm insanları din yolu ile bastırmaya çalışır komunizm ise devlet baskısıyla aynı sonucu verir. Kapitalizm insanları ayrı ayrı, komünizm ise topluca süründürür. Fakat ikisi de sonuçta süründürür.kapitalizm içinde yaşamak zorunda kaldığımızdır; komünizm yaşamayı umut ettiğimiz. İki sömürü düzeninin bir başka mizahi karşılaştırması: kapitalizmde sermaye sahipleri, kompradorlar emeği sömürür.Komünizmde ise devlet aracılığı ile bürokrasi emeği sömürür. Son tahlilde; aşağı tabakada iseniz her sistemde sömürülürsünüz. Üst insan faktörü var olduğu, başrolde olduğu sürece sisteme($) figüran olursunuz. Velihasıl, "tecavüz kaçınılmazdır, zevk almaya bakın."

Çocuğum, sen cevap verilmedi demenle, cevap verilmemiş olmuyor.

Ama sen cevap veremedin. Hanimiş amanda benim ürünüm, malım, sistemim şahane" dediğin somut örneğin? İnsanların refah içinde eşit paylaştığı bu dünya neredeymiş?

Hadi cevap verde, altını doldurda görelim.
Alt 07-10-2021, 02:26
Üyeliğini Sonlandırmış

yıldıztozu Diyor ki
Sistem neden bedavaya bir şeyler sağlasın ki? Sistem(ve doğa) iyilik sever değildir, olması da beklenemez.

Dostum dünya kimsenin babasının çiftliği değil. Evrensel insan hakları sözleşmesi bütün insanlar içindir.

Doğa elbette iyilik severdir. Doğada bedava yaşayabilirsin. Bize masal anlatma.

Kapitalizm en azından insanların bir kısmını kurtarıyor. Kurtarılamayanlara da kurtarılma fırsatları veya hayalleri sunuyor.

Anlatamadım galiba, benden çalmadan üreteceksin. Dağdaki suyu şişeleyip bana satman benden, herkesden çalman demektir. Hileyle mülkiyeti eline geçirerek zenginleşemezsin.

Kendi tarlanda ekip biçip sattığından bahsetmiyorum, dikkat edersen.

Üretime veya zengine düşmanlığım yok. Dünya kaynakları herkezin eşit faydalanması için var. Birilerinin hile ile diğerlerini sömürmesi kabul edilebilir bir şey olamaz. Kimin kaynakları ile kime fırsat vaadi yapılıyor?

Zaten atı alan üsküdarı geçti. Bizim derdimiz bu saatten sonra gücü, kaynakları eline geçirenlerin diğer 7 milyar insanın yaşamasına izin verip vermeyeceğidir. Sistemin şu an sanada banada ihtiyacı yok. İnsanlara işgücü babında ihtiyaç kalmamıştır. Bu kaynakları elinde tutan bizleri evcil hayvan niyetine besleyecek mi? Yoksa imhamı edecek? İşte bu saatten sonra mesele budur.

Önerilen Siteler