Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2005, 15:21
kursatotcu kursatotcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart ateizmin bilinmeyen yönü : determinizm

determinizm belirlenimcilik demektir yani özgür irade yoktur kainatta demektir .siz bunu bir araştırın ben biraz anlatayım. sebep sonucunu zorunlu kılar demektir ve ama o sebebi de meydana getiren başka bir sebep vardır diye inanılır. sebep sonuç ilişkisi herşeye şamildir yani kapsar denir. dolayısıyla geçmişe doğru sonsuza dek giden bir olaylar zincirinde öncekiler sonrakileri etkiler diye inanılır okey mi. ancak burada determinizm devreye giriyor. yani ufak tefek dediğiniz bir olay bir düşünce dahi sonrasında olan şeyleri etkiliyor. böyle bakıldığında 100 yıl önce birinin sokağa çıkması bakın olayları nasıl etkiliyor. adam sokağa çıkmak istedi yolda yürüyor görünüşte önemsiz denebilir ama yolda bir kız görüyor tanışıyor ve evleniyor çocukları oluyor gibi ya da yolda biriyle kavga ediyor öldürüyor hapise düşünüyor ya da öldürülüyor okey mi? yani ufak dediğiniz bir olay bakın olayları nereye taşıyor. işte determinizm şunu diyor. madem ki bizim hareketlerimiz ve düşüncelerimiz kendi kendinin sebebi olamaz mutlaka onu meydana getiren sebebe muhtaçtır. ancak o sebep de başka sebebe muhtaçtır ve böyle sonsuza kadar giden bir olaylar zinciri vardır. o halde diyor bu determinizm, hür irade yoktur. zira sizin hareketleriniz ve düşünceleriniz önceki sebepler silsilesinin bir sonucudur. .
kısaca anlatmaya çalıştım. daha fazla detayı araştırın bulun. ansiklopedilerden determinizm konusunu araştırın. unutmayın muhakkak bir ateist: "ben determinist'im" demek zorundadır. eğer bunu demiyorsa o cahil cühalanın biridir. kendine göre bir anlayışı var demektir.
şunu diyorum. madem ki sen bir ateistsin o halde hür iradem var deme. bilmiyorsan öğren. bakalım böyle bir anlayışla yani hür iradenin olmadığı inancıyla yaşamak nasıl bir duygu.....
Alt 05-11-2005, 21:22
Aliminyum Aliminyum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Determinizmi ispatlasana. Ama dikkat et evrenin sonlu olduğuna dair getirmeye çalıştığın deliller gibi absürd şeyler olmasın.
Alt 06-11-2005, 00:28
Kıdemli Üye

yanlış mı anlaşıldım determinizm ateist bakış açısıdır ve olayların sonsuza dek geri gittiğini söyler. bu ise batıldır. bunu gösterdim. olayların geçmişde başlangıcının olduğunu yani.
Alt 06-11-2005, 01:14
Kıdemli Üye

ÇAĞRI demiş ki:
peki sokakta gördüğü kızla evlenip evlenemeyeceğine karar veren kendi hür iradesi değil mi? Bu zinciri sonuçta kendi hür iradesiyle seçtikleri oluşturuyor.Yazıdaki bu açığa ne diyeceksin peki?

yav şunu dicem: zaten determinizmde sebepsiz olan bir olay kabul edilmez bu bi kere böyle okey mi? okey dersen devam ediyorum: madem ki sebepsiz olay olmuyor. o halde evlenip evlenmeyeceğine ilişkin kararının da bir sebebi olmalıdır. ancak bu sebebin de bir sebebi olmalıdır. görüldüğü gibi hangi olaydan, davranıştan, hareketten ve düşünceden , seçimden bahsedersen et. bu zincirin dışına çıkılmıyor. madem böyle. bu evlenip evlenmeme kararı da evvelden olan olaylarla belirleniyor demektir determinizme göre yani ateizme göre.
bu kadar basittir.
o bakımdan ididaa ediyorum ateist olduğunu söyleyenlerin tamamı na yakını bunu bilmezler.

ne diyon sen ya ben istedi mi düşünürüm derler. bana kimse karışmaz derler.

halbuki bu lafla öyle bir şey söylemiş oluyor ki haberi yoktur : söylediği ise şudur: benim düşüncelerim, seçimlerim hiç bir sebep olmadan meydana gelir demiş oluyor aslında : yani şunu söylemiş oluyor: bu düşünce kendi kendinin sebebidir demiş oluyor: bu ise zaten çok saçma bir şeydir. sorsan onlara : bir şey kendi kendinin sebebi olur mu? diye, yok ya olur mu öyle saçmalık derler .

*** öncelikle şunu söyleyeyim ki, bu kadar kitap okudum bir tanesi bile ateizmin başlangıç kabul ettiğini söylemedi. böyle bişey yok. delilin yok. kendi aklınla söylediklerin delil olmaz. tekraklıyorum: determinizm yani belirlenimcilik ateizmin olmazsa olmazıdır. ateizm bundan ayrı düşünülemez. determinizmi kabul etmeyen ateistler zaten kafalarına göre giden şahıslardır, onları kimse delil, ölçü almaz. sen, zaten ateistler başlangıç kabul etmez. zaten başmagıç kabul etmemek için madde ezeli ve öncesiz derler. maddenin başlangıcını kabul edemezler. zira bu söylendiğinde, "o maddeyi ne başlattı" sorusu sorulur. bu soruya muhattap olmamak için başlangıcı reddederler. ateizm bu düşünce üzerine kurulmuştur. sen de diyorsun ki ateizmin tek dayandığı bu görüş olmadan da ateizm savunulur. olmaz böyle şey. zira bu dediğin sebepsiz bir eseri kabul etmek demektir. bunu ateistler kabul etmez. bu çok açıktır. yüzyıllardan beridir böyle anlatılır. bak demokritos'tan beri gelen bu atomculuk düşüncesi beraberinde determinizm anlayışını getirmiştir. yüzyıllardan beri bu böyle bilinir. senin dediğini diyen kimse yoktur. varsa da o da bilmez zaten. yani bana kitaplardan delil getirebilirmisin? oysa ben açıkça söylüyorum. istediğin kitaba bak. determinizm diye hepsi ateizm ile ilgili bir görüştür bu der. ve anlatırlar dediğim gibi, yani özgür iradenin olmadığını.
Alt 06-11-2005, 01:15
Üye Değil

siz müslümanlar daha birbirinizin ne demek istediğini anlamıyorsunuz.
aliminyum da kursatçıotu da aynı safta ama biri diğerine karşı çıkıyor anlamadan
determinism senin dediğin kadar sığı bir kavram değil. insanın özgür iradesi yoktur biz bunu kabul ediyoruz ama bizim bundan ne anladığımızla senin bundan ne anladığın aynı değil. bunu anlaman için psikoloji sosyoloji nöroloji psikiyatri ve bioloji alanlarında yeterince bilgi sahibi olman lazım. sizdeki gibi bir çöl bedevisinin görüşleri üzerine kurulu değil bizim felsefemiz.
Alt 06-11-2005, 02:36
gameover gameover isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ateizme bir determinizme iki müslümanlığa üç.

allahtanda bıktım,şeytandanda bıktım,ateizmdende bıktım,hayattanda bıktım,ölümdende bıktım,her şeyden bıktım ulan onun bunun çocuğu tanrı var mısın yok musun al bu canımı da sonra azap edip kendi egonu tatmin edeceksen ve eğleneceksen eğlen hayvanoğlu hayvan.bıktım senden gerizekalı piskopat tanrı.

eğer tanrı yoksa bu çok acı ve eğer varsa merhametli olmadığı için bu daha da acı.böyle dünyanın düzenine sokayım.

adminlerden özür dilerim.belki müslümanların kutsal saydıkları şeylere sövüyorum.ama üzgünüm bir ara bende safça inanmıştım allah yardımseverdir gibilerinden yalanlara ama şuan acı gerçekleri çok acı şekilde yaşıyorum.üzgünüm ama çakarım ben böyle allaha.öyle vicdansız bir ****** çocuğunu napayım ben.vicdan ve merhamet sahibi bir tanrı varsa onu bağrıma basmaya hazırım.
Alt 06-11-2005, 05:14
Üye Değil

al benden de o kadar gameover kardeş, sloganımız şu olsun " allah yok, ama varsa biz onu tanımayızz"

Konu Nova tarafından (11-09-2010 Saat 22:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-11-2005, 05:25
Üye Değil

aslında sende biraz satanistliğe kayış da var gameover kardeş, satanistlik şeytanın olduğuna inanmak ve tapmak değildir, satanism benim yukarda söylediğim sözü içerir, slayer mesela sağlam bir grup olup satanist olarak anılır, ama tanrıya inanmaz aynı zamanda, mesela son albümleri "god hates us all" var. adamlar olayı daha çok dünyada olup bitenlerden ibaret görüyor, yani bakınca müslümanların iddia ettikleri gibi sanatçıyı anlatan bir düzen değil, başına buyrukluğu anlatan bir kaos görüyorsun, dolayısıyla bu senin düşündüklerini aklına getiriyor insanın, yoksa haşa bir satanistin şeytana tapması için önce allah'a inanması gerekir ki bu da muhtemel birşey değildir. ya şimdi satanismle ilgili geniş bilgi eklenir aslında siteye de türkiye burası o kadarını kaldırmaz, ben ateistim ama potansiyel olarak tanrıdan nefret ediyorum(olmadığına inansam da). yani müslümanlar beni tanrının olduğuna ikna etselerdi, yine de tapmazdım, işte bu potansiyel durum satanism'in alt kümesi oluyor. sende bu bolca bulunuyor, içinde biraz anarşistlik var sür realistlik var, postmodernlik var, kin var nefret var. tabi gerizekalı bir takım insanlar satanistiz diye bir bakire kızı kurban edince(araplardaki gibi) birileri muhammedlik yapıyor yine.
neyse yaw senin ve benim gibi insanlara cemden rica edelim ayrı bir yer versinler, bol bol sövelim, yoksa olmucaz biz böyle. insanlar düşüncelerimizi bir yere kadar anlarlar, ama duygularımızı anlamazlar. insan öyle bir yaratıkki kendisi tokken yine kendisi aç olduğu zamanki duygusunu hatırlayamıyor. duygusal bellek sıfır yani. materyalisti de alalım, ateistlerin irticai örgütlenmesini yapalım burkayın deyimiyle
Alt 06-11-2005, 06:06
Materyalist Materyalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ohoooooğo. Biz bir kaç akşam siteye giremedik, millet tozu dumana katmış. USRENİN, GAMEOVER. Ne oldu yaaaaa? Küfür hırla gidiyor. Allah, kuran, tanrı vb. sülalesini iyi etmişsiniz. Millet sapıtıp konuşuyor, determinizm, yok bilmem mikerminizm vs. Siz sinirleniyorsunuz. Boş verin arkadaşlar.
Millet hala şunu anlamamakta ısrar ediyor. Determinizm var elbette. Zaten onun için de, allah efendinin de bir sebebi var. (Eğer allah hazretleri varsa). Determinizmin açıklamasını yapmaya çalışan vatandaş, aslında dar bir mantık açısından haklı. Ama determinizm bir olgudur ve "HERŞEY İÇİN; ALLAHTA DAHİL" geçerlidir.
Bu kadar!!!!!

Tek Gerçek Maddedir
Alt 06-11-2005, 06:37
Materyalist Materyalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir kaç cümlem eksik kalmış. Onu tamamlayayım bari. Allah var heralde. Artık onun olduğuna inandım. O şerefsizin yüzünden başıma gelmeyen kalmadı. Ne kadar ****luk varsa sıfatlarına toplamış herhalde. Hiç bir müslüman üzerine alınmasın. Benim meselem allahla. "yok sen benim allahıma küfür ettin. yok sen benim peygamberime küfür ettin" diye yaygara koparmayın. Bu mesele benimle allah arasında. Size hiç bir şey düşmez. Allahmış. Ne allahı be? Muhammed denilen gavatın uydurmaları.
SELAMÜN ALEYKÜM

Tek Gerçek Maddedir

Önerilen Siteler