Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-08-2014, 23:19
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

bahailerin kitabıı kitab el akdesede tanrı sözü dye bakman gerekir o zaman. insan sözü diye bakarsan taraflı olmuş olursun o zaman.

insan olsak yeter
Alt 01-09-2014, 00:47
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

balyapan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir esere edebi açıdan bakmak demek onun insan eseri olduğu sonucunu çıkarmaz ki.Yaratan,edebi özellikleri de olan bir kitap gönderemez mi? Hem edebi açıdan baksanız bile durum sizin dediğiniz gibi bir sonucu çıkarmıyor.

Mesele,edebi metin olarak kabul etseniz bile 'bu kitap kimin' kabulünden yola çıkıyorsunuz?
Saygıdeğer balyapan ;

Yazıtlara edebi bir eser gözü ile bakarken, konu bütünlüğü/olay örgüsü/karakter analizleri v.b. bir sürü değerlendirmede bulunmak durumundasınız. Yazıldığı zamanın sosyo-ekonomik durumlarını da görmezden gelemezsiniz.

Tüm bunlar ele alındığı zaman; kitap, bazı kitlelere "kar" amacı güden, konu bütünlüğü olmayan bir şekilde karşımıza çıkıyor.

İçeriğinde bir sürü hatası olan, sürekli kendi ile çelişebilen (sizler buna nesh -neş- diyor olabilirsiniz), belirli bir kişiye/zümreye çıkar sağlama amacı güden bir kitap, ilahi söz olabilir mi yahu?

Böyle bir kitap eğer ilahi olabiliyorsa, inanınki daha başarılı bir senaryoya sahip tomarla kitap var. Ve hiç birine ilahi demiyorsunuz. Fark yok yani

Esen kalınız

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 01-09-2014, 02:04
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kurana insan sözü olarak bakmak ve onu öyle değerlendirmek tarafsızlık mıdır?Bence değil.Çünkü,bu durumda zaten taraf seçilmiş oluyor.
Sevgili balyapan,

Kuran'ı değerlendirirken kozmoza bakıyorum. Karadelikleri, doğan güneşleri, sönen güneşleri, pulsarları, süpernovaları, hipernovaları, evrenin 14 milyarlık yaşını, evrenin neredeyse sonsuzluğa varan büyüklüğünü, evreni insan büyüklüğünde kabul edersek dünyanın onun bir atomu kadar bile olmadığını görüyorum. Hepimizin yıldızların tozundan meydana geldiğini görüyorum. Karadeliklerdeki kütle çekiminin evrenin başlangıcı sırasında ortaya çıkan enerjiyi yarattığı düşünülüyor. Yani her karadelik yeni bir paralel evren kapısı olabilir.

Bunları en güzel kozmoz belgeselinde açıkladılar. Kozmozun yaşını bir yıllık takvime sığdırırsan, yani 14 milyar yılı, 12 aya bölersen. Ve insanlığın bütün medeniyetini evrenin yaşıyla kıyaslarsan. Gelmiş geçmiş bütün medeniyetler Sümerler, Babil, Mezopotamya uygarlıkları, Hun İmparatorluğu, Hint medeniyeti, Mısır Medeniyeti, Çin Seddi, tüm peygamberler, İbrahim, Musa, İsa, Muhammed, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu, Amerikanın Keşfi, Rönesans, İstanbulun Fethi, Atom Bombası, Einstein, Newton, Faraday gibi daha nice insanlık medeniyeti tarihi toplamda son 20-30 saniye içinde gerçekleşmiş oluyor.

Evrenle ilgili sırlar var henüz çözülmeyen, ama insanlık son 400 senedir adam gibi bilimle uğraşıyor. 400 sene kozmik takvime göre 1 saniyeye karşılık geliyor. Bir insan ömrü kozmik takvime göre 0.2 saniye falan. Sizler bir yıllık olayı birkaç saniyede çözmek istiyorsunuz, o daha zor.

Şimdi evrenin bu kadar kompleks yapısına baktıktan ve insanlığın evrende daha bebekken neler becerdiğini gördükten sonra Kuran'ı okuyorum ve bütün bu harikaları yaratmış bir yaratıcı göremiyorum. Yok cariye evli olsa bile onları alabilirsiniz, yok cariyeniz iffetli kalmak isterse ona fuhuş yaptırmayın, fuhuşa zorlanmış olsalar bile Allah cariyeleri affedermiş. Yok müşrikler ancak birer pisliktir. Yok Allah pisliğini bırakır, yok efendim Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, yok hicret etmezlerse öldürün, daha sonra ise hicret etmiyorlarsa önce bir nedenini sorun acele karar vermeyin, belki hastalardır, yok cihada çağırın gelmiyorlarsa fasıktırlar, yok peygambere bütün kadınlar helal. Süpernovalar, gezegenler, güneşler yaratan Tanrı bunları mı yazar? Üstelik ben de yazarım ve Kuran'da kullanılan yazım dilini inceliyorum da, edebi olarak vasat bile değil. Son derece zayıf bir anlatım dili.

Aynı bilgiyle Eski Ahit'e de bakıyorum. Orada da aynı sonuca varıyorum bir ilkel kabile tanrısı. Yeni Ahit, Kuran ve Eski Ahit'ten çok daha iyi yazılmış ve çok iyi öğütler vermesine rağmen o da aynı.

Benim düşünceme göre insanlar çok kibirliler. Eskiden evrenin merkezinde olduğumuzu sanıyormuşuz. Hala öyle sanıyoruz. Bu dinler bizi kibirlendiriyor, bak işte bu büyük evreni yaratan Tanrı benim donumun temiz olup olmamasına bakarak ona yaptığım ibadeti kabul edecek kadar beni önemsiyor. Bu tanrı kaç tane kadın almam gerektiğine karar veriyor ve kadınlarımın saçlarını kapatmasını istiyor. Tanrı beni çok önemsiyor, beni cennete alıp süpernovalardan arta kalan zamanında bana eş bulacak orada.

Benim imanım hayatadır. Eğer bir Yaratıcı varsa ona yapılacak en güzel ibadet ise doğru düzgün başkalarını incitmeden yaşamak ve insanlık mirasına ne kadar ufak da olsa bir katkıda bulunmak olur. Biz evrende bir toz zerresinin atomu bile değiliz.
Alt 01-09-2014, 11:38
Üye

miras oranlarında apaçık ve basit bir matematim hatası olan sayısız bilimsle hatası olan kitap nasıl tanrı sözü olsun.

insan olsak yeter
Alt 01-09-2014, 14:43
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Peki tarafsız olmak mümkün mü?
Mümkündür elbette, ama bu mümkinattan gelen cevap hoş bir cevapta olmaz.
Neticede tarafsızlık, Objektif dediğimiz bakış açısıdır ki bu objektif açı, bir tarafı kayırmaz, ona iltimas geçmez yani subjektif içermez, neyse o dur.
O yüzden gelen cevap (her iki tarafında) hoşa gitmeyecektir.

Tabii birde bu noktada subjektif olan kişi, objektiviteyi bilemeyeceği için, gelecek cevabı subjektif diye inkar edecektir, kabul edemeyecektir.

Neticede bu hayat uçlarda yaşayan insanların bir dünyasıdır, uçta olanlardan tarafsızlık beklenmez.
Örn. burada bahsettiğim Ehli Araf mesela, neticede tam ortada durmak, her iki tarafada eşit mesafede olmayı gerektirir ki anca bu bakış açısı objektif olabilir.
Diğer türlü konuya gelen cevaplarda zaten subjektiftir ki tıpkı sizinde diğer subjektiviteyi savunduğunuz gibidir.

Dediğim gibi bir insan bu noktada objektif cevabı beklememelidir, imanından veya inkarından çok şeyi götürecektir objektif cevap.

Hayat, iman ve inkar üzerine kurulmuştur, taraflar her ne kadar diğerini yok saysada, yanlış yolda görsede, her ikiside vardır ve yok olmayacaklardır, zaten olmamışlardırda.

Özetle her birinin %50 %50 payı vardır hayatta, bu %50 'yi %100 olarak görüp diğerini yok saymak hiç bir zaman tarafsızlık olmaz.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 01-09-2014, 23:39
ahura mazda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahura mazda ahura mazda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kitaba zaten tarafsız bakılıyor,tarafsız bakıldığı için yanlışlar bariz şekilde görülüyor. 21.yy'da yaşıyoruz 16.yy'da yaşayan katolik bir papaz değiliz. Görünen köy kılavuz istemiyor.
Alt 02-09-2014, 18:31
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

vishnu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
miras oranlarında apaçık ve basit bir matematim hatası olan sayısız bilimsle hatası olan kitap nasıl tanrı sözü olsun.
Bırak miras hesabını, sadece Dünya'nın 6 günde yaratılmasından bahseden ayete baksan, yeter ve artar bile!

Yani 1400 yıl önceki Araplar, bu ayeti gördüklerinde "Gün" anlamına gelen kelimeyi şimdiki gibi 1 gün olarak anlıyorlardı ve bu yüzden çok kişi İslamiyet'ten dönmüştür. Kuran'da hesapta uyarıcı anlamına gelen bu dönmeye ilişkin birçok ayet vardır.

Ancak ne var ki, evdeki hesap çarşıya uymuyor ve akıllı ve mantıklı insanlar TEVRAT'ta da mevcut olan bu saçmalığa inanmadılar ve hala da inanmıyorlar. Bu, Tevrat ve Kuran'daki en bariz saçmalıklardan yalnızca biri.

Bu arada, Dünya'nın neden 6 günde, yani 6x24=144 saatte yaratılmadığını anlatacak, hele hele kanıt isteyenlere laf yetiştirecek değiliz.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 02-09-2014, 18:59
Isaac Schneider Isaac Schneider isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sertanyaril´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili balyapan,

Kuran'ı değerlendirirken kozmoza bakıyorum. Karadelikleri, doğan güneşleri, sönen güneşleri, pulsarları, süpernovaları, hipernovaları, evrenin 14 milyarlık yaşını, evrenin neredeyse sonsuzluğa varan büyüklüğünü, evreni insan büyüklüğünde kabul edersek dünyanın onun bir atomu kadar bile olmadığını görüyorum. Hepimizin yıldızların tozundan meydana geldiğini görüyorum. Karadeliklerdeki kütle çekiminin evrenin başlangıcı sırasında ortaya çıkan enerjiyi yarattığı düşünülüyor. Yani her karadelik yeni bir paralel evren kapısı olabilir.

Bunları en güzel kozmoz belgeselinde açıkladılar. Kozmozun yaşını bir yıllık takvime sığdırırsan, yani 14 milyar yılı, 12 aya bölersen. Ve insanlığın bütün medeniyetini evrenin yaşıyla kıyaslarsan. Gelmiş geçmiş bütün medeniyetler Sümerler, Babil, Mezopotamya uygarlıkları, Hun İmparatorluğu, Hint medeniyeti, Mısır Medeniyeti, Çin Seddi, tüm peygamberler, İbrahim, Musa, İsa, Muhammed, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu, Amerikanın Keşfi, Rönesans, İstanbulun Fethi, Atom Bombası, Einstein, Newton, Faraday gibi daha nice insanlık medeniyeti tarihi toplamda son 20-30 saniye içinde gerçekleşmiş oluyor.

Evrenle ilgili sırlar var henüz çözülmeyen, ama insanlık son 400 senedir adam gibi bilimle uğraşıyor. 400 sene kozmik takvime göre 1 saniyeye karşılık geliyor. Bir insan ömrü kozmik takvime göre 0.2 saniye falan. Sizler bir yıllık olayı birkaç saniyede çözmek istiyorsunuz, o daha zor.

Şimdi evrenin bu kadar kompleks yapısına baktıktan ve insanlığın evrende daha bebekken neler becerdiğini gördükten sonra Kuran'ı okuyorum ve bütün bu harikaları yaratmış bir yaratıcı göremiyorum. Yok cariye evli olsa bile onları alabilirsiniz, yok cariyeniz iffetli kalmak isterse ona fuhuş yaptırmayın, fuhuşa zorlanmış olsalar bile Allah cariyeleri affedermiş. Yok müşrikler ancak birer pisliktir. Yok Allah pisliğini bırakır, yok efendim Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, yok hicret etmezlerse öldürün, daha sonra ise hicret etmiyorlarsa önce bir nedenini sorun acele karar vermeyin, belki hastalardır, yok cihada çağırın gelmiyorlarsa fasıktırlar, yok peygambere bütün kadınlar helal. Süpernovalar, gezegenler, güneşler yaratan Tanrı bunları mı yazar? Üstelik ben de yazarım ve Kuran'da kullanılan yazım dilini inceliyorum da, edebi olarak vasat bile değil. Son derece zayıf bir anlatım dili.

Aynı bilgiyle Eski Ahit'e de bakıyorum. Orada da aynı sonuca varıyorum bir ilkel kabile tanrısı. Yeni Ahit, Kuran ve Eski Ahit'ten çok daha iyi yazılmış ve çok iyi öğütler vermesine rağmen o da aynı.

Benim düşünceme göre insanlar çok kibirliler. Eskiden evrenin merkezinde olduğumuzu sanıyormuşuz. Hala öyle sanıyoruz. Bu dinler bizi kibirlendiriyor, bak işte bu büyük evreni yaratan Tanrı benim donumun temiz olup olmamasına bakarak ona yaptığım ibadeti kabul edecek kadar beni önemsiyor. Bu tanrı kaç tane kadın almam gerektiğine karar veriyor ve kadınlarımın saçlarını kapatmasını istiyor. Tanrı beni çok önemsiyor, beni cennete alıp süpernovalardan arta kalan zamanında bana eş bulacak orada.

Benim imanım hayatadır. Eğer bir Yaratıcı varsa ona yapılacak en güzel ibadet ise doğru düzgün başkalarını incitmeden yaşamak ve insanlık mirasına ne kadar ufak da olsa bir katkıda bulunmak olur. Biz evrende bir toz zerresinin atomu bile değiliz.

Çok güzel bir yazı olmuş.
Alt 02-09-2014, 20:11
Üye

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bırak miras hesabını, sadece Dünya'nın 6 günde yaratılmasından bahseden ayete baksan, yeter ve artar bile!

Yani 1400 yıl önceki Araplar, bu ayeti gördüklerinde "Gün" anlamına gelen kelimeyi şimdiki gibi 1 gün olarak anlıyorlardı ve bu yüzden çok kişi İslamiyet'ten dönmüştür. Kuran'da hesapta uyarıcı anlamına gelen bu dönmeye ilişkin birçok ayet vardır.

Ancak ne var ki, evdeki hesap çarşıya uymuyor ve akıllı ve mantıklı insanlar TEVRAT'ta da mevcut olan bu saçmalığa inanmadılar ve hala da inanmıyorlar. Bu, Tevrat ve Kuran'daki en bariz saçmalıklardan yalnızca biri.

Bu arada, Dünya'nın neden 6 günde, yani 6x24=144 saatte yaratılmadığını anlatacak, hele hele kanıt isteyenlere laf yetiştirecek değiliz.
Haklısınız daha neler neler...güneşim çamurda batması falan...

insan olsak yeter
Alt 02-09-2014, 20:28
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

vishnu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haklısınız daha neler neler...güneşim çamurda batması falan...
Vishnu, ben o ayeti örnek olarak verirken bir saçmalığı dile getirmek istiyordum. Yoksa, Evren'e bakıldığında bunun yanıtı çok açıktır.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil