Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-06-2013, 23:29
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tayyip iç savaş dilini tam gaz sürdürüyor: Hakaret, yalan, tehdit…

Tayyip iç savaş dilini tam gaz sürdürüyor: Hakaret, yalan, tehdit…

18 Haziran 2013

Grup toplantısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı direnişi ile ayağa kalkan milyonlara yönelik aşağılama ve hakaret içeren söylemini sürdürdü.

“Camide içki içtiler”, “Bayrak yaktılar”, “Başörtülülere saldırdılar” yalanını tekrarladı.

Polis saldırılarına sahip çıkan Erdoğan, “polisin müdahale gücünü artıracağız” diyerek şiddeti daha da tırmandırma sinyali verdi.

Ethem Sarısülük’ün bir polisin silahından çıkan mermi ile öldürüldüğü netleşmiş olmasına karşın, polisin biber gazı dışında bir şey kullanmadığını, onun da “en doğal hakkı” olduğunu savundu.

Kazlıçeşme mitinginden sonra “Recep Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla sokaklarda terör estiren “sivil” grupların CHP il binasına ve eylemcilere yönelik saldırılarına rağmen Erdoğan, miting sonrası bir şey olmadığını iddia etti.

Erdoğan üniversiteleri, gençliği, öğretmenleri, sendikaları ve hekimleri de hedef gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki konuşmasının önemli bir bölümünü Gezi Parkı direnişine ayırdı ve yaşananların uluslararası boyutu bulunan bir komplo olduğunu iddia etti: “Her şey çok profosyonelce hazırlanmıştı. Taktikler, mesajlar ve tweetler kullanılacak ve hazırlanan fotoğraflar filmler adım adım hesaplanmıştı. Bazı uluslararası çevreler bu tertibin içindeyken, olmayanları kandıracak, yalan haberlerle bu tertibin içine çekecek hazırlıklar yapılmıştı.”

Kazlıçeşme mavalları

Hem parti içi motivasyonu sağlamak hem de dışarıya güçlü toplumsal desteği bulunan hükümet imajı vermek için bindirilmiş kıtalarla düzenlenen Kazlıçeşme mitingi ile ilgili olarak, Erdoğan çok diğer parti ve grupları da içeren farklı kesimlerin mitingde olduğunu iddia etti. Mitingde Sincan’da olduğu gibi farklı parti ve çevrelerin pankart ve flamaları da taşınmış ancak bunların çakma “Çarşı” grubu flamaları gibi, aslında AKP tarafından hazırlanmış materyaller olduğu görülmüştü.

Erdoğan “Kazlıçeşme’de toplanan bir milyonu aşkın insan demokratik tepkisini coşkuyla ortaya koyduktan sonra kimseye zarar vermeden dağılmıştır. İşte demokrasi budur, demokratik hak kullanılması budur” dedi. Gerçekteyse Boğaziçili akademisyenlerin hesaplamasına göre alanda 295 bin kişi toplanmıştı. Ayrıca Kazlıçeşme mitinginin ardından “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı atan sopalı, bıçaklı “sivil” gruplar Tophane, Eminönü, Asmalımescit ve Kasımpaşa çevresinde eylemcilere ve CHP il binasına saldırmıştı.

içerde dışarda belli örgütler bu iş için hazırlıklıydı.

Saldırıya uğrayanlara hakaret ve iftira

Erdoğan komplo teorileriyle bezeli konuşmasında saldırıya uğrayan eylemcileri vandallıkla suçladı ve polisi mağdur ilan etti.

“Dikkat edin Taksim’de diğer illerde polise karşı, kamu binalarına, sivillere karşı çok ağır şiddet uygulanırken, bu vandallık, bu barbarlık çarpıtılarak, masum bir çevre eylemi gibi lanse edildi. Her şey çok profesyonelce hazırlanmıştı. Taktikler, mesajlar ve tweetler kullanılacak ve hazırlanan fotoğraflar filmler adım adım hesaplanmıştı. Bazı uluslararası çevreler bu tertibin içindeyken, olmayanları kandıracak, yalan haberlerle bu tertibin içine çekecek hazırlıklar yapılmıştı.”

Polis hiçbir şey yapmamış

“Buna benzer nice yalan, fotoğraf, bilgi, belge sistemli şekilde dolaşıma sokuldu. Bunların en vahim tarafı bazı siyasetçiler, bazı sanatçılar, bazı medya kuruluşları, STK’lar bunları araştırmadan dolaşma soktular, ya da bunu sağladılar. Bu tertibin içinde olmadığı halde, Türkiye’deki bu olaylar hakkında uluslararası değerlendirme yapan herkesi daha dikkatli olmaya, bir karar vermeye davet ediyorum. Bu olaylar, daha en başından itibaren, polisin çevreci gösterilere şiddet uygulaması gibi sunuldu ve sunuluyor. Bu tamamen yanlıştır.”

TTB’nin hekimlerden ve hastanelerden derlediği verilere göre ise polis saldırıları 4 ölüm, 59’u ağır 7 binin üzerinde yaralanma, 11 göz kaybı, 100 kafa travmasına yol açtı ve 6 kişi yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

“Polisimiz demokrasi sınavından başarıyla geçti”

“Güvenlik güçlerimiz, demokrasi ve hukuk sınırları içinde son derece sabırlı şekilde, şiddet eylemlerine karşı başarıyla mücadele vermişlerdir. Hatta polisimiz sistemli bir şiddet hareketi karşısında, demokratik bir tavır sergilemiş ve demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir.”

“En doğal hakkıdır, biber gazı sıkar”

“Biliyorsunuz gelenler oldu, kendilerini dinledim. Hepsinin hep söylediği, polis şöyle şiddet uyguladı, şunu yaptı bunu yaptı. Şiddet uyguladı da ne yaptı dedim? Biber gazı sıktı. En doğal hakkıdır sıkar.”

“Polis kurşun mu attı?”

Evet, attı!

Erdoğan Ethem Sarısülük’ün polis tarafından ateşlenen bir silahtan çıkan gerçek mermiyle öldüğü açığa çıkmasına rağmen şunşları söyleyebilri: “Laf dinlenmediği zaman polis bu yetkisini kullanır. Kalkıp da kurşun attı mı, silah attı mı? Yok. Bakın iş. 16. 17. Güne gelince, işte Adana’da yaşanan olay. Ve daha ileri gitti Mecidiyeköy’de bir komiserimiz silahlı bir, maalesef mermi neticesinde midesinden yaralandı. Bir diğer kardeşimiz ayağından yaralandı. Rabbim onları milletimize sağlığıyla lütfetti. Biz yine şifa diliyoruz.”

Milyonlarca üç beş çapulcu aynı zamanda “terörist”

Erdoğan Gezi direnişçilerine terörist derken, oradaki AKP üyelerini de topa tuttu: “Ama buna benzer olayı bizim polisimiz uygulamadı. Böyle davranan polise biber gazı kullandı diye yapılmayan kalmadı. Hep bir ağızdan hepsi aynı şeyi söylediler. Dünyaya bu yönüyle takdim ettiler. Şiddet uygulayan kim? Terörist, anarşistler şiddet uyguluyor. Efendim orada çevreci gençler de var, AK partililer de var. Olabilir. Ak Parti’ye geçmiş, oy vermiş de olabilir. Bu onu temize çıkarmıyor ki. Kişi arkadaşının dinindendir. Kişi sevdikleriyle beraberdir. Bütün vaka budur.”

“İçerideki hainlere, dışarıdaki işbirlikçilere”

Erdoğan iç savaş komutanı edasıyla toplumun bir kesimini diğerine karşı kışkırtan üslubunu sürdürürken, gerici şoven söylemlerle bezeli kışkırtma mitinglerine devam edeceğini söyledi:

“Taksim’de bir eylemciyi gösterip Türkiye ayakta yaygarası çıkaranlar, milyonlar sokağa çıktığında bunu görmemiştir. Biz kusura bakmasınlar bunu göstermeye devam edeceğiz. Hem içerdeki hainlere, hem dışardaki işbirlikçilerine göstermeye devam edeceğiz. Cuma günü Kayseri’de Cumartesi günü Samsun’da, Pazar günü Erzurum’da devam ettireceğiz. İçerideki hainler, dışarıdaki işbirlikçiler Türkiye’nin gerçek fotoğraflarını görmek istiyorlarsa, buyursunlar Kayseri’ye Samsun’a Erzurum’a baksınlar.”

“Tıpkı Ankara ve İstanbul’da olduğu gibi sadece AK Partilileri değil, bu çirkin oyuna tepki gösteren her bir kardeşimizi bu mitinglere bekliyoruz. Partisi ne olursa olsun, hepsini bekliyoruz.”

Sendikaları ve Tabipler Birliği’ni hedef gösterdi

Erdoğan dün işbırakma eylemi yapan DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve TDHB’yi de hedef gösterdi: “Bir şeyi de açık açık konuşmak durumundayız. Bazı sendikalar, bazı STK’lar var. Dün iş bırakma çağrısı yaptılar. Ne oldu? Vaka bu. Hani ne oldu? Çünkü yaptığınız çağrı kanunsuz. Yaptığınız çağrı hukuka aykırı. Hele hele, hele hele, Tabipler Birliği’yle alakalı söylüyorum. Sen kanunsuz bir eyleme nasıl destek verirsin? Sen hastaneleri boşaltma içine nasıl girersin yahu? Sizin insan sevgisi nerede? Hastalarla ilgilenme aşkınız nerede? Bunlarda insan diye bir dert yok. Bunların herşeyi menfaate dayalıdır. Aklı selim gaip geldi ve beklediklerini alamadılar. Bunlar güya solcu, emeğin alın terinin halkın yanındalar.”

“Camide içki içtiler”, “bayrak yaktılar”, “başörtülülere saldırdılar” yalanına devam

Erdoğan eylemcilerin camide içki içtiği, başörtülülere saldırdığı, bayrak yaktığı yalanını sürdürdü: “Dün asla bir araya gelemeyeceklerin, nasıl bir araya geldiklerini hem Türkiye hem dünya görmüştür. Ulusalcılarla bölücülerin kardeşliğiyle, sözüm ona dindarlarla din düşmanlarının ittifakının aynı hedefe saldırdıklarını herkes görmüştür. Bir tarafta ellerinde Türk bayraklarını sallayanlar, diğer tarafta Türk bayrağını alçakça yakanlar bir araya geldiler. Bir tarafta Gazi Mustafa Kemal’i istismar ettiler, bir tarafta bölücülerin paçavralarıyla yanyana getirdiler. Bir tarafta güya namaz kıldılar, camiye ayakkabıyla girdiler ve alkol kullandılar camilerimizde. Başörtülü kızlarımıza el uzattılar.”

Erdoğan’ın ağaç, tencere ve tava hassasiyeti

Gaz bombası kullanımını ve polisin estirdiği terörü sahiplenen ve doğal hak olduğunu iddia eden Erdoğan ülkenin dört yanına yayılan tencere tava eylemlerini topa tuttu, Gezi direnişçilerinin ağaç söktüğünü iddia etti: “Bir tarafta ağaç dediler, hak dediler, demokrasi dediler. Ağaçları tahrip ettiler, o ağaçları tarumar ettiler. Gezi Parkı’nda kaldırım genişletmede 12 ağaç söz konusuydu. Ama bunların onlarca yıktıkları ağaç söz konusu. Yaktılar, yıktılar, saldırdılar ve herkesi rahatsız ettiler. Buyurun işte Pazar günü üniversiteye giriş imtihanı vardı. O gece sabah 4’e kadar tencere tava. Öyle devam ettiler. Bu ifademden çok rahatsız. Beni sen üçe dörde kadar rahatsız etme hakkın var mı? O yavruları rahatsız etmeye hakkın var mı? Kadıköy’den al, İstanbul’un her yerinde aynı şeyi yaptılar. Senin böyle bir hukuk okuman söz konusu mu? Böyle bir hukuk var mı yahu? Sen beni nasıl rahatsız ediyorsun. Hala tencere tava çalmayı bile özgürlük olarak niteleyenler var. Bunların özgürlük anlayışı da farklı. Bu oyun artık bozulmuştur. Önce millet, milletin hükümeti, milletin partisi olan AK Parti bozmuştur.”

Meğer Gezi Parkı’nı halka açmışlar

“Gezi Parkı halkın olsun diyorlardı. Çark etmeye başladılar. Bize orayı boşaltma sözü verenler anında çark ettiler. Eyleme devam ettiler. Hukuk devletinde yapılması gerken neyse, Taksim’i, Gezi Parkı’nı bu işgalcilerden temizledik. (…) kirlilik bunların ruhunda var. Biz diyoruz ki işte burası halkındır. Gezi Parkı sahibine teslim edilecek diyoruz. Tekrar Gezi Parkı’nı sahibine, halka teslim ettik. Yaptığımız iş bu.”

Hala ağaç sökmekten, parka inşaat dikmekten bahsediyor

Erdoğan Gezi Parkı’nın yerine inşaat projesinde ısrarcı olduğunu da gizlemedi: “Taksim Meydanı, meydan olarak 103 bin metrekare. Burada Topçu Kışlası, yeni proje olarak şehir müzesi 11 bin metrekare. Yani yaklaşık yüzde 10’a oturacak. Bunun dışı yine halkın çok rahat kullanabileceği bir düzenlemeyle en ideal bir projeyle halkın hizmetine sunulacak. Şehir müzesinin içinde kalan ağaçlar yine kalacak. Sökülen 70-80 ağaç şehir müzesinin çevresine dikilecekler. Şehir müzesi de, yok ciddi bir müzemiz Türkiye’de. Şehir müzesi olarak yok.”

Öğrenci gençlik de çok nankörmüş

Üniversite ve lise öğrencilerinin eylemlere katılımından rahatsızlığını gizlemeyecen Erdoğan, eğitimde paralılaşmanın, eğitim emekçilerinin güvencesizleşmesinin zirveye ulaştığı bir dönemde yaptıkları makyaj düzenlemeleri sıralayarak üniversiteleri, öğretmenleri ve öğrencileri hedef gösterdi: “10 yıl önceyi düşünün, 10 yıl önce. Bu yapılanlar yapılabilir miydi bu ülkede? Bunların kadir kıymet diye bir şey yok. Şu atılan adımların hepsi ortada. Fakat onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz özgürlüğü kazanmanın bedeli ne olursa olsun, biz bu bedeli ödeyerek özgürlüğü kazanacağız. Esnaf bunlardan illallah dedi. Üniversite öğrencilerini sokağa döküyorlar. Bazı rektör, dekan, öğretim üyeleri. Bu öğrencilere bunca imkanı veren iktidar AK Parti iktidarı değil mi? Neyini kısıtladık? Yurtsa tarihinde görmediği yurtları yaptık. Tarihinde görülmeyen burs verdik. Lisans öğrencileri 45 lira alırken 280 lira alıyor. 200 lira da beslenme yardımı alıyor. Bire on katlanmış vaziyette.”

“Bunu solcuysan eğer komünist ülkelerde göremezsin. Harç harç harç, bunu da biz kaldırdık. Bu kadar hassas, bu kadar gencinin hukukunu koruyan iktidar, muhatap olduğu bu. Bu örgütler lisemize de soktu. Bu liselerdeki öğrencileri, bazı kendilerini bilmez müdürler, öğretmenler bakın kendini bilmez diyorum ve istisna ediyorum. yoksa bizim için öğretmen başımız üzerinde tutmamız gereken insandır. Ve bu yavrularımızı sokağa döktüler. Bu yavrularımıza biz, okulların yapımından tutunuz, ücretsiz kitaba kadar bütün bunları yaptık. Aynı şekilde Fatih projesiyle yeni dönemin adımlarını atıyoruz. Sınıflarımızı 30 öğrenci standardına yükseltiyoruz. Hiçbir dönemde olmayan, Milli Eğitim’e milli bütçenin yüzde 50’sini ayırma sürecini biz başlattık. Personel atamada, birinci sırada personel atamasını Milli Eğitim’de yaptık. Hala devam ediyor. Bazıları çıkıyor şu kadar eksik var. Eyvallah, tabi var. Bunu inkar etmiyoruz. Bunu sen bir anda kapatamazsın. Bu bütçeyle alakalıdır. Bizden önceki dönemde siz bunu da yapamadınız.”

Bu şiddet Tayyip’i kesmemiş: “Polisin müdahale gücünü artıracağız”

Erdoğan dünya çapında tepki toplayan polis şiddetini tırmandırma işareti verdi: “Polisimizde kanunların kendisine verdiği yetki dairesinde, bundan böyle hiçbir hukuka göz yummayacak, gerekeni yapmaya devam edecektir. Polisimizi daha da güçlendireceğiz, müdahale gücünü artıracağız.”

Sendika.Org

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 18-06-2013, 23:41
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Tayyip Erdoğan sıkıştıkça kadınlara saldırıyor: ‘Doğum kontrol ve kürtajla halkı kısırlaştırdılar’

18 Haziran 2013

Tayyip Erdoğan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği etkinlikte, kadınların kendi bedenleri üzerinde söz söyleme hakkına saldırdı: “Sezaryen ve kürtajla adeta cinayet işlediler, adeta aldattılar”

Başbakan Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Rixos Otel’de düzenlediği “Aile Olmak Projesi”nin tanıtım töreninde kadınların kendi bedenleri üzerinde söz söyleme ve kürtaj hakkına saldırdı. Erdoğan yaptığı konuşmada AKP’nin “muhafazakar-demokrat” bir kimliği olduğunu hatırlatarak en temel hedeflerinin “aile” olduğunu söyledi.

Kadınların doğurganlığı üzerindeki tahakküm için taaruza girişen Erdoğan, ”Bu ülkede yıllarca doğum kontrolü mekanizmalarını çalıştılar. Adeta bizim vatandaşlarımızı, halkımızı kısırlaştırdılar. Sezaryen ve kürtaj denilen olay budur. Bunları yaparken de adeta cinayet işlediler. Adeta aldattılar. Bu oyunu bozmamız lazım, onun için ailelere bu ülkede çok büyük iş düşüyor” diye konuştu.

“Direniş de kürtaj da oyun”

Erdoğan, 27 Mayıs’ta Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm ülkeye yayılan sokak isyanlarını “büyük oyun” olarak nitelendirmesi ezberini sürdürerek kürtaj için de benzer bir ifade kullandı: “Dert bu milletin nüfusu azalsın ve bu millet milletler yarışında geri kalsındı. Bu oyunu bozuyoruz. Bozmamız lazım, onun için ailelere bu ülkede çok büyük iş düşüyor.”

Tayyip’in antropoloji ile imtihanı: “Aile insanlığın tarihiyle eşittir”

Tayyip Erdoğan konuşmasında ne kadar bilimsel olduğu tartışılır bir şekilde “Aile kavramı insanlığın tarihiyle eşittir. İnsanlar, bir aile ortamında dünyaya gelmiş ve hayatlarını bu şekilde sürdürmüşlerdir” ifadelerini de kullandı.

Kadınlar söz ve karar hakkı için direnişte!

Kadınlar haftalardır süren direnişte barikatın önünde, TOMA’nın altında, tencere tava ile pencerede kısacası isyanın tam ortasında. AKP’nin 11 yıllık iktidarı döneminde sistematik bir biçimde sürdürdüğü kadın düşmanı politikalar, kadınları direnişin öznesi haline getirdi. “Kadın-erkek eşit değildir” , “3 de yetmez 5 çocuk” , “Kürtaj cinayettir” ,”Kız mıdır kadın mıdır bilmem” söylemleri ile kadınların emeklerine, bedenlerine ve kimliklerine saldırmaktan bir an bile geri durmayanların karşısında 22 gündür direnen kadınlar Erdoğan’ın tedirginliğinin temelini oluşturuyor.

Sendika.Org

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 20-05-2018, 12:32
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sana oy vermeyeceğim diyorum.

ben amerika’ya katil derken sen katile hizmet ediyordun.

ben fetö’ye terörist derken sen muhterem hoca efendi diyordun.

ben apo’ya bölücübaşı derken sen barış elçisi sayın öcalan diyordun.

ben atatürkçü paşalara sahip çıkarken sen apaçık ergenekon savcısıydın.

ben suriye’nin iç işlerine karışmayalım derken sen amerika’nın gazıyla esed gidecek diyordun.

ben milli bayramlarımda coşayım derken sen bana biber gazı sıkıyordun ve hakâret ediyordun.

ben 1 mayıs’ta işçi tulumuyla halay çekerken sen beni copluyordun ve dış mihrak diyordun bana.

ben ülkemin muassır medeniyetler seviyesinde olmasını istiyorum sen tarikatlar şeyhler ve müritler ülkesi yapmaya çalışıyorsun.

ben bütün inançlara eşit mesafedeyim sen kendi inancın dışındakilere düşmanlık yapıyorsun.

ben kadınla erkek eşittir diyorum sen kadını aşağılıyorsun ve kadınlara gözetilen yarım hak öneriyorsun.

ben bilimi yol gösterici rehber kabul etmişim sen bilime düşmanlık ediyorsun, papaz eriğine abdest suyu döküyorsun.

ben sanatın içinde yaşıyorum sen sanatın içine tükürüyorsun ve taklitten başka birşey ortaya çıkaramıyorsun.

ben ormana yeşile sahip çıkıyorum sen rant uğruna ağaçları kesiyorsun.

ben demokrasiyi amaç edinmişim sen demokrasiye araç diyorsun.

ben insanım sen kul - abd âbid olayım istiyorsun.

ben sorguluyorum sen biat istiyorsun.

ben çoğulcu demokrasiden yanayım sen tek adamlık, ulül emr istiyorsun.

ben cumhuriyetçiyimi laikim sen şeriat saltanatı istiyorsun,

ben anadolu çocuğuyum, sanayide çıraklık, tarlada ırgatlık, kışlada askerlik yaptım sen çocuğuna çürük raporu alıyorsun.

ben türküyüm, hasret gültekin’im, nesimi çimen’im, muhlis akarsu’yum, sen beni yakıyorsun canlı canlı.

ben halkım, deniz gezmiş’im, dadaloğlu’yum, pir sultan abdal’ım, sen kellemi urgana asmak istiyorsun.

ben solcuyum, ben nazım hikmet’im, ben uğur mumcu’yum, sen bana vatan haini diyorsun.

ben atatürk’ün torunuyum sen ata’ma ayyaş diyorsun.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 09-06-2018, 00:33
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Gazeteci Ece Sevim Öztürk yandaş basının hedef göstermisi ardından dün gece evinden gözaltına alındı. 15 Temmuz'un karanlık noktalarını aydınlatmak için belgesel ve kitap çalışmasının içerisindeydi Ece Sevim Öztürk.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir

Önerilen Siteler