Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-05-2009, 02:22
gercekisim gercekisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelikten Ayrılanlar

tabi benim yazdığım bu ayetin nuzul sebebiymiş,sizin sorunuza yanıt olmaış,ama ""Bazı kimselerin kendilerine büyüklük atfetmek ve etrafa Hz. Peygamber (s.a) ile çok yakın olduklarını göstermek için O'na özel görüşme talebinde bulunduklarını" söyler. " bölümü gizli görüşmenin sebeplerinde biriymiş işte,öyle demişler
Alt 06-05-2009, 08:26
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Şu durumda ayet için iki farklı nüzul sebebi rivayet olunuyor.

Yalnız şu unutulmamalı, bu ayette ve bağlı hadislerde sadakanın kime verileceği geçmiyor diye peygambere verileceği sonucu çıkarılmamalı. Çünkü pekçok hadiste (ve sanırım ayet de vardı) peygamber'in sadaka alması yasaklanmış, kendisi de sadaka malı olduğundan kuşku duyduğu şeyleri almayı, yemeği reddetmiştir.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 06-05-2009, 08:40
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

K.C.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... Çünkü pekçok hadiste (ve sanırım ayet de vardı) peygamber'in sadaka alması yasaklanmış ...
Selamlar,

Ne sebeple yasaklandığı biliniyor mu? Yani biri bi işi yapmışsa açıktan yasak getirilir, yapmamışsa ve yapacağı kuşkusu yoksa niye böyle bir yasak gereksin?

Yani parmağını burnuna sokmayan çocuğa "parmağını burnuna sokma sakın" derseniz illa ki sokar

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 06-05-2009, 09:25
Fii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Fii Fii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ayrıca pek çok hadiste veya ayette yasaklanmış olması pek de bu sonuca işaret etmeyebilir, zira birbirinin zıttını söyleyen başka konularda da ayetler mevcut. yani zamansal olarak sırasına bakmak lazım gelmez mi?
Alt 07-05-2009, 00:10
gercekisim gercekisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyelikten Ayrılanlar

tevbe suresinde "onlardan sadaka al" diye söyleniyor yani muhammet'e söyleniyor. demek ki bir çelişki daha var.
Alt 08-05-2009, 10:24
selanikli selanikli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart yanılıyorsunuz, 1 değil çok çelişki var

gercekisim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tevbe suresinde "onlardan sadaka al" diye söyleniyor yani muhammet'e söyleniyor. demek ki bir çelişki daha var.
Aşağıdaki ayetler çok ilginçtir.
‘’(Ey Muhammed!) De ki: “Bundan (tebliğ görevinden) dolayı sizden hiçbir ücret istemiyorum. Ben kendiliğinden yükümlülük altına girenlerden değilim.”’’ Sad (sıra no: 38, shf no:452, ayet no: 86 )
‘’Ey Muhammed! Yoksa sen onlardan bir vergi mi istiyorsun (da inanmıyorlar)? Rabbinin vergisi daha hayırlıdır... ’’ Mü’minün (sıra no:23, shf no:341, ayet no:72 )
‘’Ey iman edenler! Peygamber ile baş başa konuşacağınız zaman, baş başa konuşmanızdan önce bir sadaka verin... ’’ Mücadele (sıra no:58, shf no:541, ayet no:12 )
‘’Baş başa konuşmanızdan önce sadakalar vermekten çekindiniz mi? Bunu yapmadığınıza ve Allah da, sizi affettiğine göre artık namazı kılın, zekatı verin, Allah’a ve Resulüne itaat edin. Allah, bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. ’’ Mücadele (sıra no:58, shf no:541, ayet no:13 )
‘’İçlerinden sadakalar konusunda sana dil uzatanlar da var. Kendilerine ondan bir pay verilirse, hoşnut olurlar; eğer kendilerine ondan bir pay verilmezse, hemen kızarlar.’’ Tevbe (sıra no:9, shf no:186, ayet no:58 )

Arkadaşlar, 'ben Allah'a inanan bir insanım, bu kitap benim kutsalıma hakaret ediyor, Allah'ı küçük düşürüyor diye' dava açmak istiyorum. İçimizde avukat var mıdır acaba, bana yol gösterebilir mi?
Alt 08-05-2009, 10:53
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

selanikli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
‘’İçlerinden sadakalar konusunda sana dil uzatanlar da var. Kendilerine ondan bir pay verilirse, hoşnut olurlar; eğer kendilerine ondan bir pay verilmezse, hemen kızarlar.’’ Tevbe (sıra no:9, shf no:186, ayet no:58 )
İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer; kim bu dil uzatanlar? Muhtemelen şehrin ileri gelenleri ve büyükbaşlar; parsadan kendi paylarını istiyorlar. Muhammed bunlardan bir kısmına müslüman olmaları ve müslüman kalmaları karşılığında açıktan rüşvet de vermemiş miydi?

Bu ayet verilen sadakanın Muhammed'e verildiğinin, ve üstelik bazı ileri gelenlerin bu duruma uyuz olduğunun, ve üstüne Allah'ın da tüm bu pis işlere alet edildiğinin kanıtıdır.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 08-05-2009, 22:18
boğaziçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
boğaziçi boğaziçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu ayet verilen sadakanın Muhammed'e verildiğinin, ve üstelik bazı ileri gelenlerin bu duruma uyuz olduğunun, ve üstüne Allah'ın da tüm bu pis işlere alet edildiğinin kanıtıdır.
tipki su anda bazi cevrelerin yaptigi gibi(ihaleler-rant savaslari), zaman farkli ama yontem ayni...

``biz daima hakikati arayan ve onu buldukca ve buldugumuza kani oldukca ifadeye cur`ret gosteren adamlar olmaliyiz.``mustafa kemal ataturk
Alt 09-05-2009, 08:46
AYATA AYATA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

‘’(Ey Muhammed!) De ki: “Bundan (tebliğ görevinden) dolayı sizden hiçbir ücret istemiyorum. Ben kendiliğinden yükümlülük altına girenlerden değilim.”’’ Sad (sıra no: 38, shf no:452, ayet no: 86 )

Varmı böyle bir şey...fakir peygambere bakınız... Allah ın emirlerini tebliğ ettiği için inanırlarından ücret talep edecekmiş aslında da Allah istememişmiş. breh breh breh.......ben ne diyeyim...ne edeyim nerelere gideyim
Alt 09-05-2009, 08:50
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ücret vergi yok kardeşim ne fena şeyler onlar öyle..

Yanlızca sadaka sadaka...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil