Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-01-2011, 13:58
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Böyle birşey mümkünmü?

Arkadaşlar,

Asker olmayı bile reddedemediğimiz, arkadaşlarımızla eylenip iki kadeh içmemizin bile çok görüldüğü bir ülkede böyle bir özgürlüğü zaten rüyamızda bile görmemizin mümkün olmadığının farkındayım, Ama yine de en azındfan bununla ilgili bir yasa boşuğu varmı merak ettim.

Bu sitede bazı hukukçu arkadaşlar da var sanırım, onların da bu konuda söyleyeceği birşeyler olabilir.

sormak istediim şu: Biliyorsunuz Özelikle Abd ve Kanadada soverign citizenship (Bağımsız vatandaşlık) uygulaması var.

Buna göre askerlik, vergi, ehliyet ve sosyal hizmetler de dahil olmak üzere tüm hükümet servislerini redediyorsun.

Kısacası hükümeten hiç birşey almıyor ya da vermiyorsun, başkasının haklarını ihlal etmeyen hiçbir şeyden dolayı suçlanamıyorsun, Kanuni yaptırıma tabi tutulamıyorsun.

işte benim sormak istediğim, Türkiyede bu tür bir kanun olmasını beklemiyorum, ama vatandaşlık hakları ile ilgili u tür bir yasa boşluğu vs varmı?

Aslında zannetmiyorum, ama yinede bvelki bu konuda fikri olan arkadaşlar vardır diye sormak istedim.

Konu biraz Türkiye şartlarında uçuk gibi görünebilir fakat, Vatandaşlık hakkı sayılan şeylerden feragat edebilmeye yarayacak vatandaş lehine bir yasa boşluğu vs olup olmadığı konusunda fikri olan varmı diye sormak istedim.
Alt 20-01-2011, 14:29
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kanada'yı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla ABD'de böyle bir uygulama yok dostum, IRS böyle yaşamaya kalkan adamları falan hapse atıyor, yani meşru görülen bir şey değil. Hükümet ile ilgili çeşitli uçuk komplo teorilerine inanan ekstremist gruplar bunlar sadece.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 20-01-2011, 14:40
Üye

Astur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kanada'yı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla ABD'de böyle bir uygulama yok dostum, IRS böyle yaşamaya kalkan adamları falan hapse atıyor, yani meşru görülen bir şey değil. Hükümet ile ilgili çeşitli uçuk komplo teorilerine inanan ekstremist gruplar bunlar sadece.

Sanırım bunun yolu var dostum, Çünkü Amerikalı yakın bir arkadaşım, Kendisinin böyle bir niyeti olduğunu söyledi.
Alt 20-01-2011, 15:08
Üye

Bu arada konu ile ilgili şuraya göz atılabilir, bayağı işe yarar kaynaklar verilmiş:

http://answers.yahoo.com/question/in...1093240AA8LTzA
Alt 20-01-2011, 16:44
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

35 senedir Kanada'dayim, boyle bir sey duymadim. Gerci dogru bile olsa, kimsenin isine gelmez, hastahane ve doktor sigortasini karsilayan devleti reddetmek isine gelmez kimsenin.Yine de bir avukat dostuma var, ona soracagim. Farkli birsey duyarsam bildiririm.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 20-01-2011, 16:56
Üye

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
35 senedir Kanada'dayim, boyle bir sey duymadim. Gerci dogru bile olsa, kimsenin isine gelmez, hastahane ve doktor sigortasini karsilayan devleti reddetmek isine gelmez kimsenin.Yine de bir avukat dostuma var, ona soracagim. Farkli birsey duyarsam bildiririm.

Vergilerden kurtulduktan sonra neden istemesin dostum, Özel sigorta şirketlerinden pek alâ uygun bir fiyata sağlık sigorta vs yaptırabilir ve özel hastahanelerde işini görür.

Herşey bir yana Ben Türkiyede bununla ilgili hukukî bir cambazlık vs mümkün mü diye bu başlığı açmıştım ama sanırım ileti1'de de dile getirdiğim üzere bvüyük ihtimal yok böyle 1şey.
Alt 20-01-2011, 19:23
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

TurkceRap´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sanırım bunun yolu var dostum, Çünkü Amerikalı yakın bir arkadaşım, Kendisinin böyle bir niyeti olduğunu söyledi.
TurkceRap´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada konu ile ilgili şuraya göz atılabilir, bayağı işe yarar kaynaklar verilmiş:

http://answers.yahoo.com/question/in...1093240AA8LTzA
Yahoo linkinde alttaki mesajlarda da benim söylediklerim söylenmiş; bu olay legal değil, bunu deneyen bir sürü insan mahkemede kaybetmiş. Şu linklere bir göz at derim:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sovereign_citizen_movement
http://en.wikipedia.org/wiki/Redemption_movement

Arkadaşına söyle başına bela almasın.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 20-01-2011, 20:27
kharon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kharon kharon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün resmi sitesine baktım, vatandaşlıktan çıkmak için başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanmış olmak veya başka bir ülkeden vatandaşlık kazanacağına dair inandırıcı belirtiler bulunması gerekiyormuş.

bilgi için tıklayınız

Saygılar

Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz. B.Russell
Alt 20-01-2011, 22:28
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Amerika'daki 'Sovereign Citizen' hareketi, 70'li yıllarda ırkçı, aşırı sağ, antisemit kesimlerin bir başkaldırısı olarak başlamış. Son yıllarda ise, Obama hükümetinin sosyal vergi politikalarını protesto amacıyla yine sağ/aşırı-sağ kesimler tarafından hortlatılmış. Birileri, kendilerini ''bağımsız vatandaş'' ilan edip, vergi sorumluluğundan muaf olduğunu iddia ediyor. Hatta daha ileri gidip, bazı kendilerine ait binaları 'konsolosluk' ilan ediyorlar, kendi kafalarına göre 'kimlik' dağıtıyorlarmış... Hukuken hiçbir resmiyeti olmadığı gibi, böyle bir tutumdan dolayı vergilerini ödemeyenler de vergi kaçakçılığından bol bol içeri atılıyormuş.

Örneğin:
http://www.heise.de/tp/r4/artikel/32/32205/1.html

Osmanlı zamanında, bir eyalet valisinin kendi adına para basıp, ferman vermesi gibi birşey bu. Otoriteyi artık hiçbir şekilde tanımadığını ve bağımsızlığını ilan etmiş oluyorsun. Ama otorite senin bu ilanını fazla takmayıp ezip geçiyor genelde.

Eğer yeterince bir güce ulaşıp, otoritenin kolluk kuvvetlerini püskürtmeyi başarabilirsen, o zaman elbette fiili bir durum yaratmış olursun. Belki bir süre iç savaş yaşanır. Sonra kendi egemenlik alanını stabil bir hale getirebilirsen, fiilen bir devlet olursun (UNO tarafından tanınmasan bile).

Ama, Amerika'daki bu akım zaten coğrafi olarak da net bir şekilde ayrışmadığından, olay daha çok (hukuk felsefesi açısından) ''bireysel olarak toplumsal sözleşmeyi tek taraflı feshetme'' olarak değerlendirilebilir. Ama pozitif hukuk açısından bunun herhangi bir etkisi olmaz, otorite yine zorla alır vergisini ya da cezalandırır.

Konu ulpian tarafından (20-01-2011 Saat 22:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-01-2011, 14:05
Üye

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Amerika'daki 'Sovereign Citizen' hareketi, 70'li yıllarda ırkçı, aşırı sağ, antisemit kesimlerin bir başkaldırısı olarak başlamış. Son yıllarda ise, Obama hükümetinin sosyal vergi politikalarını protesto amacıyla yine sağ/aşırı-sağ kesimler tarafından hortlatılmış. Birileri, kendilerini ''bağımsız vatandaş'' ilan edip, vergi sorumluluğundan muaf olduğunu iddia ediyor. Hatta daha ileri gidip, bazı kendilerine ait binaları 'konsolosluk' ilan ediyorlar, kendi kafalarına göre 'kimlik' dağıtıyorlarmış... Hukuken hiçbir resmiyeti olmadığı gibi, böyle bir tutumdan dolayı vergilerini ödemeyenler de vergi kaçakçılığından bol bol içeri atılıyormuş.

Örneğin:
http://www.heise.de/tp/r4/artikel/32/32205/1.html

Osmanlı zamanında, bir eyalet valisinin kendi adına para basıp, ferman vermesi gibi birşey bu. Otoriteyi artık hiçbir şekilde tanımadığını ve bağımsızlığını ilan etmiş oluyorsun. Ama otorite senin bu ilanını fazla takmayıp ezip geçiyor genelde.

Eğer yeterince bir güce ulaşıp, otoritenin kolluk kuvvetlerini püskürtmeyi başarabilirsen, o zaman elbette fiili bir durum yaratmış olursun. Belki bir süre iç savaş yaşanır. Sonra kendi egemenlik alanını stabil bir hale getirebilirsen, fiilen bir devlet olursun (UNO tarafından tanınmasan bile).

Ama, Amerika'daki bu akım zaten coğrafi olarak da net bir şekilde ayrışmadığından, olay daha çok (hukuk felsefesi açısından) ''bireysel olarak toplumsal sözleşmeyi tek taraflı feshetme'' olarak değerlendirilebilir. Ama pozitif hukuk açısından bunun herhangi bir etkisi olmaz, otorite yine zorla alır vergisini ya da cezalandırır.

Sn Ulpian,

Daha önce bforumda Sizin hukukçu olduğunuzun bahsigeçmişti, Ben de aslında bu konuyu açarken sizin fikrinizi özellikle merak ediyordum.

Bu konuda herhangibir yasa boşluğu olup olmadığı esasen bu konunun ana fikriydi, ama sözlerinizden de düşündüğüm gibi Türkiyede başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmek dışında bir yolu yok gibi görünüyor.

Astur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahoo linkinde alttaki mesajlarda da benim söylediklerim söylenmiş; bu olay legal değil, bunu deneyen bir sürü insan mahkemede kaybetmiş. Şu linklere bir göz at derim:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sovereign_citizen_movement
http://en.wikipedia.org/wiki/Redemption_movement

Arkadaşına söyle başına bela almasın.

Dostum bahsettiğin olayları zaten 3 aşağı 5 yukarı biliyorum, Fakat bu olay ile ilgili hem bir anayasa maddesinden bahsediliyor, Hem de sanırıom Ssn uygulamasının Amerikan anayasasına göre gönüllü bi uygulama olması da bunun dayanak noktalarından birtanesi.

Kimlik kartı dağıtma vs gibi şeyleri ise ben bu konunun sulandırılması olarak görüyorum açıkçası.

Aarkadaşın söylediği maddeyi bulmaya çalışacağım, Onun dediğine göre, Birileri bu bu olaya milletin uytanmaması için gürültü çıkarıyor, fakat bunun yasal bir yolu olduğunu söylüyor.

Bu tutuklamaların falan da bahsi geçti, onların başka sabıkalarının olabileceğini ya da suç sayılacak davranışlarda bulunmuş olabileceklerini söylüyor.

Bahsettiği yönteme göre, Mülkiyet hakkın halâ geçerli oluyor, birişi sana zarar vermek ister ya da sana ait birşeyi çalarsâ polise gidebiliyorsun, ama hükümetin suç saydığı şeyler seni bağlamıyor gibi birşey.

Tabi ne olacağını arkadaş başvuıruda bulunursa göreceğiz, umarım bir sorun olmadan çözebilir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil