Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-05-2008, 22:46
atheist87 atheist87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart T.C. Kimliğindeki bölüme Agnostik veya Ateist yazdırmak mümkünmü?

Sizce kendi tercihini yapmamış bir çocuğun dinine direkt ''islam'' yazılması ne kadar doğru
boş bırakılması ve belli bir yaştan sonra kendi seçimi ile yazılması daha doğru olmazmıydı
Din bölümüne Islam yerine Agnostik veya Ateist yazdırmak mümkün mü?
Alt 17-05-2008, 22:54
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Bu yüzden nüfus cüzdanında Müslüman yazması kadar olağan bir durum olamaz. Aklı erdikçe İslam'dan çıkabilir. 18 yaşından sonra da kendi tercih ettiği dini yahut dinsizliği nüfus cüzdanına yazdırabilir.

Bence anne ve babanın ortak velayetinde olan bir çocuğun nüfus cüzdanındaki "dini" hanesine anne ve babanın ortak muvafakatiyle onların talep edeceği din, yahut dinsizlik yazılabilmeli. (nüfus idaresine birlikte başvurulması gerek)

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 17-05-2008, 23:15
Lestat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lestat Lestat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ülkemizde nüfus kağıdında islam dan başka bir şey yazdığını düşünsenize bir bu ılımlı islam ülkesinde işinden eğitimine kadar her alanda ikinci sınıf vatandaş olunur heralde
Alt 17-05-2008, 23:49
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi ve Nüfus Cüzdanı Örneği

NÜFUS CÜZDANI

Kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmi belgedir. Nüfus cüzdanı değerli kağıtlar kapsamı içerisinde yer almaktadır. Nüfus cüzdanlarının şekil ve içerikleri İçişleri Bakanlığınca tespit edilir.
Nüfus cüzdanı, yurt içinde yerleşim yeri mahalle veya köy muhtarı ya da çalışılan resmi daire veya kurum amiri tarafından onaylanan nüfus cüzdanı talep belgesi ve belgedeki fotoğrafın aynısı bir adet fotoğrafla birlikte ikamet edilen yer nüfus müdürlüğünce, yurt dışında dış temsilciliklerimiz tarafından doldurularak onaylanan nüfus cüzdanı talep belgesi ile dış temsilciliklerimizce ergin olanların kendilerine, ergin olmayanların ise veli, vasi veya resmi vekillik belgesi ibraz edenlere imza karşılığında verilir. "
Kaynak, http://www.nvi.gov.tr/Hizmetler,Nufus_Cuzdani.html

Sn. atheist87,

Din hanesindeki İSLAM kelimesinin yalnış olduğunu düşünüyorsanız o zaman teklifinizdeki ATEİST ya da AGNOSTİK lik de yanlış olur.
Din hanesinin dolu olmasını doğru kabul ediyorsanız, İSLAM yazmasından bir sıkıntınız olmaması lazım.

Bizce; Medeni hali, Dini, Veriliş nedeni bölümleri gereksizdir, anlamsızdır, çıkarılmalıdır.
Bunların yerine SGK numarası, Göz rengi, Boyu gibi sabitler daha anlamlı ve gereklidir.

Her daim vatandaşını ikinci sınıf, göbeğini kaşıyan olarak görenlerin bir icadı olsa gerek bu hane. Öyle zannedildiği gibi dini vecibelerini yerine getiren zevatın da işi değildir zannımca. İnsanların inançlarını kullanarak siyasi, ekonomik rantların kapılarını aralamak isteyen, seçkinlere daha uygun gibi durmakta. Bu işin bir yönü.

Diğer yönü ise daha vehim.
Sn. athesit87, nacizane bir tavsiyem olacak sizlere. Ateist, Agnostik yazdırmak için üç kere düşünün(Bizce hiç yazdırmayın).
1. Türkiye'de ikamet ediyorsanız yazdırmayın...
2. Gelecekte önemli bir mevkide olacağınızı düşünüyorsanız yazdırmayın...
3. Gelecekte başka bir dini de kabul edebileceğinizi düşünüyorsanız yazdırmayın...

Her halukarda, din hanesinin olmasını engellemesek bile boş bırakmakta fayda görüyoruz.

Bir de dip not; Daha önceleri nüfus cüzdanının ön yüzünde olan bu hane önce arka yüze geçti, gerek boş bırakma gerekse sildirme eylemlerinin önü açılacak bir yönetmelik, yanılmıyor isem 2006 yılında yayınlanmıştır.

Konu mhmd tarafından (17-05-2008 Saat 23:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 17-05-2008, 23:53
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Şayet yarın, bu hanelere isteyen inandığı inancı rahatlıkla yazabilir, kuralı getirilse dahi;
Bu zaten var. Dava açmadan nüfus müdürlüğüne başvuruyla bunu yapabiliyorsunuz.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 17-05-2008, 23:55
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Teşekkürler sn. K.C.

Kendi yazımızda da vermiştik ama içerikte ters düştük. Düzeltelim
Alt 19-05-2008, 00:54
HarunKAHYA HarunKAHYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Talking Atheist 87' yi sordular

sn 87, az evvel yolda biris bana "Beyefendi atheist 87 isminde bir arkadaşı arıyoruz.. Tanıyormusunuz?" diye sordular.. Biraz şüphe çekici tavırları vardı..Kara pardesü, siyah gözlükler, koltuk altında belli belirsiz kabarıklıklar... Tanımıyorum dedim..

Sadece kendini akıllı sanan salaklara bayılıyorum..
Onlar olmasaydı hayatımız ne kadar renksiz olurdu..
A.Einstein (Yaw benim böle bi lafım yokk..kim uydurdu bunu.. )http://image.donanimhaber.com/image....miley/hiho.gif

Konu HarunKAHYA tarafından (19-05-2008 Saat 00:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-05-2008, 03:49
atheist87 atheist87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Smile

HarunKAHYA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sn 87, az evvel yolda biris bana "Beyefendi atheist 87 isminde bir arkadaşı arıyoruz.. Tanıyormusunuz?" diye sordular.. Biraz şüphe çekici tavırları vardı..Kara pardesü, siyah gözlükler, koltuk altında belli belirsiz kabarıklıklar... Tanımıyorum dedim..
Kesin kılıçları vardır bende tanıyorum onları Allah beni çok seviyor bana zerre kadar zararı dokunmadı o ama o sakallı amcalar yok mu beni hiç sevmiyolar her zaman yaptıkları gibi dua etsinler allaha ateistleri sustursun diye
Alt 19-05-2008, 04:06
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Bunlar kisisel ve soyut kavramlar oldugu icin; bu bolumun, yani dini ne-tamamen cikarilmasi gerekir.

Nufus kagidinda gerekli bilgiler: TC. vatandasi ,Ad, soyad, dogum yer ve tarihi, anne ve baba adi, cinsiyet ve medeni hal.

Ayrica belgeyi veren yer ve imza,nufusa kayitli oldugu yer-eger dogum ile ayni degilse-

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 19-05-2008, 04:15
metalheart
Üye Değil

sen TC nüfus kağıdını bırak
UK de nasıl onu anlat bize...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil