Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-05-2009, 15:43
Felsefeci 87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felsefeci 87 Felsefeci 87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Cinsellik hakkında

Sevgili dostlar. fikir alışverişinde bulunmanın herhangi bir sakıncası olmadığına kanaat getirdim. Cinsellik kimimiz için evlilik öncesi gerekli olan, kimimiz için ise evlenmeden yapılmaması gereken birşeydir.. Bu konuda katı kuralları olan kişiler mutlaka vardır. Peki din karşıtı olan bir insanın hayatında evlilik öncesi cinsellik ne ifade eder, ya da ne ifade etmelidir? Örnek vermem gerekirse; Kişi dine inanmadığını belirtir, günah, zina vb konularda da duruşu nettir. İnanmaz. Buna rağmen, evlilik öncesi cinselliğe bakışı olumsuzdur.. Çünkü bunun etik olduğuna da inanmaz. Peki sizin görüşleriniz nedir?

Saygılarımla.
Alt 10-05-2009, 15:48
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Selamlar,

Bence bu son derece kişisel bir olay.

Ancak günümüzde çok yerde evlilik öncesi cinsel ilişki, kişinin cinsel eğitiminin bir parçası olarak görülüyor. Bence işin bu tarafı önemli. İlişki olsa da olmasa da ciddi bir cinsellik eğitimi daha sağlıklı bir toplum için gerekli.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 10-05-2009, 15:49
Felsefeci 87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felsefeci 87 Felsefeci 87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

azınlık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar,

Bence bu son derece kişisel bir olay.

Ancak günümüzde çok yerde evlilik öncesi cinsel ilişki, kişinin cinsel eğitiminin bir parçası olarak görülüyor. Bence işin bu tarafı önemli. İlişki olsa da olmasa da ciddi bir cinsellik eğitimi daha sağlıklı bir toplum için gerekli.

A.

Cinsellik eğitimi derken, karşı cinsten olan birisiyle girilen ilişkiden söz ediyorsunuz sanırım... Öyle değil mi sevgili dostum?
Alt 10-05-2009, 16:28
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Evlilk oncesi cinsel iliski, icinde yasadiginiz toplumun ahlak kurallarina gore degisir. Tabi ki toplumun ahlak kurallarinin buyuk bir kismini da din sekillendirir.
Toplum bazen bu kisilerden erkek olanina baski uygulamadigi gibi tesvik bile ederken, kadinlar icin buyuk ahlaksizlik olarak gorebilir evlilik oncesi iliskiyi.
Bati ulkelerinde, cinsel egitim de ders plani icine katilarak, bu konunun tabu olmasina ve yanlis bilgi edinilmesini engellenmistir.
Benim gorusum, seks insanin bir gudusu bir ihtiyacidir. Ahlaksizlik sayildigi ulkelerde sadece kadina uygulanan cezalar, bence kadina yapilan en buyuk haksizliklardan biridir. Din baskili toplumlarda, herkes istedigi gibi yasayabilseydi cinselligini, bu konu da, bircok gelismis ulkelerde oldugu gibi, tabu olmaktan cikar, normal sayilabilirdi.
Bence esas ahlaksizlik yalan ve sahtekarliktir. maalesef bunlar acikgozluk ve uyaniklik olarak gorulur cinselligi tabu yapan toplumlarda...

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 10-05-2009, 16:59
Fii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Fii Fii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dinden kurtulmuş bir insanın, aynı şekilde devam ederek, toplumu ve toplumsal kurumları da sorgulaması kaçınılmazdır.
ben şahsen evlilik kurumuna inanmıyorum. o nedenle cinsel ilişkinin evlilikle ilişkilendirilmesini de anlamlı bulmuyorum. evlilik kurumu zaten bir nevi kölelik kurumundan bu güne geldiği için, yıkılması zaten kaçınılmazdır.
insanlar cinselliklerini de istedikleri gibi özgürce yaşayabilmelidirler.
Alt 10-05-2009, 18:30
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Cinselligin iki yonu vardir. Birincisi cinsel egitim-ogretim-ogrenim. Ikincisi cinsel iliski.

Cinsel egitim, tam bir biyolojik izahla ilk okuldan itibaren cocuklara, anlayacagi olcude ve buyudukce de gelistirilerek verilmelidir. Bunun iki nedeni vardir. Birincisi, cinsel egitim alan cocugun hem kendi, hemde karsi cinsinin vucudunu ve gelismesini tanimasi, gelisim sirasindaki degisimi algilayabilmesi ve cinselligin de normal bir yasamsal iliski oldugunun bilincine varabilmesidir. Ikinci neden ise; cinsellik egitimi almis bir cocugun, toplum icinde nasil davranacaginin bilincine varmasidir. Bilhassa, herhangibir cinsel taciz veya suistismara karsi, kendini koruyabilmesi, taciz ve suistismari algilayabilmesi ve bu konuda kendine duydugu guvenle, boyle bir girisimi saklamaya yeltenmemesidir.

Cinsel iliskiye gelince; bunun da icerigi; icinde bulundugu toplum ve onun etiksel degerleri ve kisisel bilhassa dini inanclarin getirdigi temeldedir. Cinsel iliskide onemli olan, kizlik zari degil; bu iliskiden olacak zamansiz bir urunun onlenmesini bilebilmek ve bunun tedbirini alacak egitim ve ogrenimi alabilmektir.

Eger cinsel iliskideki amac, sadece bir iliskisel zevk ve hosca vakit gecirme ise; bunun uretim disindaki bir baska yonu de; cinsel iliskiden bulasabilecek, bilimum hastaliklara karsi onlem alabilecek, egitime sahip olmaktir.

Gelismis ve dini inancsal temelde bir tabusu olmayan toplumlarda; cinsel iliski, 16 yasina kadar yasaktir. 16 yas alti birisiyle iliskiye gecen; kanunen ceza alir.
16 yasindan sonra ise; serbesttir.

Kizlik konusu, evlilik oncesi iliski konusu, birden fazla kisiyle cinsel iliski konusu,v.s. icinde bulunuldugu toplumun etiksel ve inancsal degerlerine gore, degisim gosterir. Namus, iffet, ahlak, terbiye, v.s. kavramlar ve algilari ve de ifadeleri ise, yine icinde bulunulan topluma aittir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 10-05-2009, 19:04
unbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
unbe unbe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Başarı Ödülü 

tamamen kişisel bir konu olarak görüyorum.
evlilikten önce yaşanmalıdır diye düşünüyorum her iki cins tarafındanda.
ama ne yazıkki toplumumuzda cinsellik yaşamış ya da bakire olmayan kızlara nasıl bakıldığını hepimiz biliyoruz
türkiyede cinselliğin özgür olması ve korkulmadan yaşanması ve konuşulması için daha çoooooooooook zaman lazım.

"Varsan,çarp!!!"
Alt 10-05-2009, 20:26
parmis parmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

yukarıda yazdığınız cinsellik eğitim almış okumuş belli bir seviyeye gelmiş iki cins arasında yaşanan özgür bir cinsellik..
Ama ülkemizde yirmibeş otuz yaşlarına gelmiş hala cinselliği tatmamış yaşayamamış o kadar çok kızımız ve kadınımız varki gelenekler adetler örfler herşey onlara karşı..

İdrar kesesinde kalem çıktı
Şanlıurfa'da karın ağrısı ve idrar tutamama şikayetiyle hastaneye başvuran kızın idrar kesesinden kalem çıktı.
Yaklaşık 6 aydır idrar kesesinde olduğu öğrenilen kalem 2 buçuk saatlik ameliyatla alınırken genç kızın akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edildi.

Şanlıurfa'da şiddetli karın ağrısı ve idrarını tutamama şikayetiyle hastaneye başvuran 31 yaşındaki F.Ç.'nin çekilen röntgenlerinde ilginç bir sonuç çıktı. Yaklaşık 6 aydır rahatsız olduğu öğrenilen gen kızın idrar kesesinde 20 santimlik bir cisim olduğu belirlendi.

gazetelerden...

Buna ne denir kii aslında hala otuzlu yaşlara gelip evlenemediği için cinselliği tadamayan hatta özel yerini idrar deliğiyle karıştıran bir sesiz gençlikle karşı karşıyayız inanın ne diyeceğimi bende bilmiyorum çok üzldüm...

parmis Güneşin_kızı
Alt 10-05-2009, 22:21
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Cinsel organlarımız kullanmakla eskimediğinden mümkün mertebe şu kısa hayatımızı tatlandırmak üzere kullanılmalıdır. Hatta keyifli bir cinsel hayat için spor yapılmalı, kondisyon bir saatin altında kesilmemek üzere arttırılmalıdır. Konunun paylaşmanın en güzel örneklerinden biri olduğu farkedilmeli, önce partnerin tatmini hedef alınmalıdır. En önemlisi kafalar dini ya da toplumsal ahlak saçmalıklarından temizlenmeli, sağlam bir konsantrasyon sağlanmalıdır.

Yukarıda belirttiklerim, tabi ki yetişkinler içindir ve ne kadar özgür olursa olsun, ahlaktan bağımsız olarak vicdani bir suç olan çocuk istismarı vs... gibi korkunç eylemleri kesinlikle kapsamaz.
Alt 10-05-2009, 22:32
eylemsel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
eylemsel eylemsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın milomanara , bilimsel bir açıklama olmuş. Bu arada duyguyu yok saymışsınız.

Önerilen Siteler