Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-08-2008, 00:13
bilge bilge isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dilaver´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O zaman sayın bilge,

İlgi duydugunuz başlıklara katılım saglayın. Burası dinlerden özgür bir site ve her şey tartışılmalı diye düşünüyoruz. Allahın nerede oldugunu arayan başlıga da tepki göstermeyin, bırakın isteyen istedigini istedigi yerde arasın.

Kişilerin amellerinden siz sorumlu degilsiniz. Onun için de insanları müslüman, ateist diye ayırmayalım. Düşünsel olarak birbirimizle en uzlaşmaz kavgayı yapalım ama sonuçta aynı safta yer alalım, daha iyi bir dünya için.

Bu yüzden siz Allahı arayan arkadaşımızn başlıgına tepki gösterdiginiz aynı şeyi bu başlıkta yapmışsınız.

saygılarımla
Sayın dilaver,

O başlıkla ilgili sıkıntı şu ki; konu tartışılmıyor, tartışılamıyor. Çünkü hiçbir cevap dikkate alınmadan aynı cümle mütemadiyen başlığa tekrar gönderiliyor. Ben soruyu soranın cevabını öğrenme niyetinde olduğunu hissetsem o kadar tepki de göstermezdim. Ancak tavır, üslup, tartışma adabına uygun olmalı diye düşünüyorum.

Ara ara başlıklara yazmaya çalışıyorum ancak seviyeli tartışabildiğim başlık bulmakta zorlanıyorum malesef. İslamiyetle ilgili cevabını bilmediğim sorular gördüğümde araştırıp, soruşturuyorum, cevap vermeye çalışıyorum. Ama o cevaba başka soruyla cevap verilip konu değiştiriliyor. Hiç sonuca varamıyoruz. Geçen yıl bu sıkıntılarla ümitsizliğe kapılıp bırakmıştım yazmayı. Bir yıl aradan sonra tekrar yazmaya niyetlendim, ancak bu mesajlara kadar durumun pek de farklı olmadığını gördüm.

Umarım daha soğukkanlı, daha verimli tartışmalara katılma şansı bulurum...

Saygılarımla...

Bazen hakikati görmek için gözleri kapatmak gerekir.
Alt 05-08-2008, 00:56
H@mlet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
H@mlet H@mlet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilge´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
. Şöyle düşünelim;

Bir işyerinde yöneticinin sorumluluğu çalışanlarının verimli bir şekilde çalışmasıdır. Diyelim ki, çok güzel ve insanlığa faydalı bir şirketin yöneticisisiniz. Çalışanlarınızın, bir maaş beklemeksizin yaptığı işin güzelliğinin bilinciyle işlerini en güzel şekilde yapmasından memnun olursunuz. Ancak her çalışanınız bunu başaramaz. Onlardan da verim alabilmek adına çalışanlarınıza maaş verirsiniz. Sonuçta birileri maaş için çalışır, birileri işini sevdiği için. Ama herkes çalışmış olur.

Tabi, cehennemin varlığının, bu dünyada her türlü hakkı yemiş, insanları ezmişler için bir adalet sağlayıcı olarak da görevi önemlidir.
Mental olarak ayrıldığımız kısım burası zaten İnsan olabilmek çalışılan işin sevilmesiyle ve maaşla açıklanamaz ki. İnsan olabilmek başkaldırmakla, özgürlüğün peşinde koşmakla açıklanmalıdır. Sizin örneğinize dönecek olursak benim gibi düşünenler; İşyerinizde sendika var mı diye sorarak başlar. Özgürleşmek esastır, islamda özgürlük söz konusu olamaz
insanlık tarihini anlayabilmek için 1400 sene öncesine bakmak yeterli değildir.
Mitolojiye gitmek gerekir. thales'leri pytogar'ları odysseus'ları anlamak anlatmak gerek. Tek tanrı inancınızın babası plathon ve aristotales de unutulmamalı.
İnsanlık kültürü islamdan önce de vardı ve var olmayada devam etmekte.
iyi insan olmayı dininiz öğretemez kanaatindeyim.
Ekonomisinin temelinde yağma yatan islam devleti anlayışları islam dini anlayışınıda oluşturur. Rızkın onda dokuzu ticarette hadisini hatırlayın. İyi insan ile iyi müslüman arasında fark her zaman vardır. iyi müslüman diğer tarafın hesabında ve derdindeyken benim gibi ateistler, diğer tarafın olmadığını bilerek bu dünyayı CENNETE ÇEVİRME hayalinin peşindedir.
Benim cennet anlayışımda huriler, gılmanlar, derelerden akan sarhoş etmeyen şaraplar yok. İnsanların gülerek yaşayabilecekleri dünyanın hayalleri var.
yani benim cennetimde kötülük yok. istersen sende katılabilirsin bu savaşa. ama doğmalardan ve ön kabullerden kurtulmak şartıyla.
İMAN EDEN İSYAN EDEMEZ...

Zaten biz yoktuk kimsesizdi İzmir....

Konu H@mlet tarafından (05-08-2008 Saat 01:00 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-08-2008, 05:48
Verenus Verenus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Düşünüyorum;
Müslümanlık olup öldüğümde bunda yanıldığımı farkedersem, herhalde hayatta dinimin engellediği zevkli bazı şeyleri yapamadığıma yanar ve bir de kanmış olmanın üzüntüsüyle yok olup giderim. Ancak inançsız olup öldüğümde, yine kanmış olmanın üzüntüsünün yanında, çok sıkıntılı ve çok daha uzun bir hayata merhaba demiş olurum.

Buyrun, biraz da isterseniz beraber düşünüp paylaşalım...
Müslüman olmasam şunu bunu yapardım dediğiniz şeylere bi bakalım.

Aileme rest çekerdim-yalan söylerdim-içki içerdim-başkalarının canını yakmayı önemsemezdim(demek ki yakardın)

Pekii müslüman olarak öldün ve bunda yanıldığını farkettin.Bunları yapamadığın için mi üzülüceksin.vaah vaah islamiyet yokmuş ne güzel sağken yalan söyliycekdim zina falan yapcakdım içki-uyuşturucu içicekdim tüh kek gibi yapamadık hiçbirini diye üzülücek misin? Yemmin ediyorum en akıllınız bile ruh hastası.
Ayrıca islam yoksa öte tarafda yaşam yoksa hiç dertlenme bunları düşünüp de üzülüceğin faal bi beynin de olmıycak solucan yemi olucaz sadece.

Konu Verenus tarafından (05-08-2008 Saat 05:57 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-08-2008, 05:55
Verenus Verenus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslamiyet, müslüman ülkelerin insanlarının yaşadığı din değildir, Kuran ve sünnette belirtilen dindir. Yaşayanına bakıp din hakkında hüküm vermek yerine emredilene bakmak lazım, yanlış mıyım?

Yazdığım şeyler, dinin emirleridir. Yapmayan müslümanlar, bunun sorumluluğunu da yüklenirler. Bu emirlerin bir ülkeyi en asude ülke yapacağında hemfikirsek, demek ki kurallarda değil sorun, yaşayanlarda, bunu da kabul etmek lazım sanırım...

İslamiyeti, şu anda uygulayan ülkelerin,toplumların durumlarıyla eleştirmeyelim.Pekii kitabına göre eleştirelim.Sizce kitapdaki emirleri tam anlamıyla yerine getiren bir ülke olabilse islamiyet daha mı sevimli olucak? Kölelik yasal olucak bi kere hiç itiraz etmeyelim.Cihad şart olucak.Malıyla canıyla tüm insanlara islamiyeti kabule zorlamak için savaşılıcak hiç bir komşusuyla barış yapılmıycak.Komşu ülkelerle asla ticaret yapılmıycak.Savaştıkları düşmanlarını esir edip köle-cariye yapıcaklar ve daha bir sürü şey.
Hadi bakalım islamiyeti yaşayan ülke yok diye eleştirilerden kurtulmaya çalışıyosunuz,yaşayan ülke bunları yapması gerekir buna ne diyceksiniz ?
Alt 05-08-2008, 17:03
Anyon€ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anyon€ Anyon€ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir müslümanın, ateizm üzerine empati kurması söz konusu değildir.Ateizmi anlamının(daha doğrusu dinlerden özgürlük diyelim) tek koşulu vardır o da yaşmak.Böylesine beyhude bir çabanın içine girmenizin sebebi üstü kapalı hakaret etmek miydi?

Anlaşılan sizde kafanızda bir müslümanlıktır oluşturmuşsunuz onu yaşıyorsunuz.Diğer müslüman ülkeler örnek gösterilince onların yanlış olduğunu iddaa ediyorsunuz.Mesela -geçenler de sitede de yer aldı-şer-i hükümler gereği el ve ayakların kesilmesi.Hala bu insanların müslümanlığı yanlış uyguladığı iddaasındaysanız buyrun o ülkelerden başlayın ve onların hidayete ermesine yardımcı olun.

Maide 33''Allah ve Resulüne karşı savaşan ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları yahut ayak ve ellerinin çaprazlama kesilmesi, ya da yeryüzünde başka bir yere sürgün edilmeleridir. Bu, dünyada onlar için bir zillettir. Ahirette ise onlar için büyük bir azab vardır.''

ve o insanlar size bu ayeti kaynak gösterdiğinde nasıl bir savunma yapardınız.
''Allah'ın el ve aykları çapraz kesin diyerek insanların dengesini korumasına yardımcı olduğunu mu?''

Ben hala iddaalıyım Türkiye'de İslam yok.İnsanlara herşeyin güllük gülistanlık gösterildiği ve bu sayede onların kanının emildiği reforma uğramış bir din var(hoş refomda aksak yanları düzeltmek için yapılır ya bizimkiler bir yandan düzeltirken öbür yandan da ''düzeltiyor''.)

Keşke her müslüman senin yapabildiğini yapabilse Bilge hiç olmazsa farklı kaynaklarla kıyas yapabilse buda yeterdi ama nerdeeeeee....

sevgilerle..

Dinlerden Özgür Olduğunu Sanan;bağımlı dinler üyesi.

Konu Anyon€ tarafından (05-08-2008 Saat 17:05 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-12-2008, 13:19
repla78 repla78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Düşünüyorum;

Müslüman olmayıp, bir yaratana ve dine inanmasaydım nasıl bir yaşamım olurdu;
  • Hiçbir dini kuralın vicdani baskısı altında olmazdım. Bu tür kurallara uymamak bana bir sıkıntı vermezdi.
  • Özellikle ülkemizde dikkat çekici biri olurdum. Daha çok düşünen, aykırı biri olduğumu düşünürdü insanlar.
  • Namaz kılmak, oruç tutmak, dua etmek gibi ibadetlerin fiziksel yükünden kurtulmuş olurdum.
  • İçki ya da sigara içmemde, uyuşturucu kullanmamda vicdani bir sıkıntı kalmazdı. Sağlığıma dikkat etmiyorsam, pekala hepsini denerdim.
  • Zorda kalırsam rahatça yalan söyleyebilir, bundan herhangi bir vicdani sıkıntı duymazdım.
  • "Herşey buradan ibaret ve hayat bir mücadele" diye düşünüp, bu mücadeleye katılır ve gerekirse düşüncem ve menfaatim uğruna başkalarının canını yakmayı çok da önemsemezdim.
  • Bolca para kazanır ve bolca harcardım. Birileri için para harcamak manasız gelirdi. Bir tane ömrüm var...
  • Evlenmek için makul bir sebebim olmazdı. Cinsel ihtiyacımı birileriyle sevişerek giderirdim zaten. Çocuk yapmak da manasız gelirdi.
  • Biryerlerde savaşan insanlar olması beni çok ilgilendirmezdi. Çünkü zaten hayatımda onlarla karşılaşma şansım azdı.
  • Ailem bana baskı kurarsa hiç sıkıntıya girmem, restimi çekip, özgürlüğüme bakardım. Ne haliniz varsa görün derdim.
  • İyilik yapmak için mantıklı bir sebep bulamazdım. Hatta iyilik nedir diye de sorgular dururdum.
  • Bol bol gezip okumaya çalışır ve yaşamıma bir değer katacak birşeyler arardım.
  • İnsanlara güvenmezdim, çünkü güven kavramı hakkında da emin olamazdım.
  • Ölüm aklıma geldikçe canım sıkılır, düşünmemeye çalışırdım. Ölüm benim için yok olmaya açılan kapı demek olurdu.
  • Sevdiklerimin ölümleri beni derinden etkilerdi. Onca şey paylaştığım birinin "yok olması" bana çıldırtıcı gelirdi.
  • Yalnızlığı derinden hissederdim.
  • Trilyonlarca insan gelmiş geçmişken sadece bunlardan biri olmuş olmak, kainatta bir nokta kadar dahi ehemmiyetimin olmaması düşünceleri beni çıldırtırdı. Arkamda güzel birşeyler bırakmak fikri cazibiyetini yitirirdi.
  • Ve eminim, bu düşüncelerle çok geçmeden intihar ederdim.
Bir de tersten düşüneyim; inançsız biri olmak yerine, dinini yaşamaya çalışan bir Müslüman olsam hayatımda neler değişirdi acaba?
  • Namaz, oruç gibi fiziksel ibadetlere vakit ayırmak zorunda kalırdı.
  • Dinin bir çok kuralı beni bir çok şeyden alıkoyardı. İçki ve sigara içemezdim, uyuşturucu kullanamazdım.
  • Aileme karşı saygılı olmak, ebeveynime yaşlılıklarında bakmakla yükümlü olurdum.
  • Zina etmezdim. Vakti geldiğinde evlenir, insalığa fayda sağlayacak evlatlar yetiştirmeye çalışırdım.
  • Yalan söylemek, insanları kandırmak, dolandırmak daha zor olurdu. Dünyada bunlar hiç farkedilmese bile, hepsinin hesabını vereceğim düşüncesi beni bunlardan daha da uzaklaştırırdı.
  • Ölümden eskisi kadar korkmazdım. Ölüm yok olmak değil, ebedi bir hayata geçiş demek olurdu.
  • Dünyanın neresinde olursa olsun, aç, açıkta veya başka zorluklarla boğuşan insanlara yardımcı olmaya çalışırdım. Çünkü bunların mükafatlandırılacağını ve yapmadığımda hesap sorulacağını düşünürdüm.
  • Herhangi bir durumda, herhangi bir zorlukla karşılaştığımda yardım bekleyebileceğim birine sahip olurdum.
  • Sevdiklerimin ölümleri eskisi kadar ağır gelmezdi. Onların benim de bir gün gideceğim bir aleme göçtüklerini düşünüp teselli bulurdum.
  • Sevgi, güven, dostluk, paylaşmak, iyilik, feragat, insanlık kavramları din düşüncesiyle birleşince daha manidar gelirdi.
Düşündükçe farklı maddeler geliyor aklıma... Ama genel manada ben bir fark gördüm: İnançsız olarak mutlu yaşamak, "niçin yaşıyorum" ve "ölünce ne olacağım" sorularını ciddi manada düşünmemeye çalışmakla mümkün. Müslüman olmak birkaç fiziksel yükümlülük getirmesine rağmen dünyevi manada çok da birşey kaybettirmiyor. Müslümanlık olup öldüğümde bunda yanıldığımı farkedersem, herhalde hayatta dinimin engellediği zevkli bazı şeyleri yapamadığıma yanar ve bir de kanmış olmanın üzüntüsüyle yok olup giderim. Ancak inançsız olup öldüğümde, yine kanmış olmanın üzüntüsünün yanında, çok sıkıntılı ve çok daha uzun bir hayata merhaba demiş olurum.

Buyrun, biraz da isterseniz beraber düşünüp paylaşalım...
Yani diosun ki inanınca iyi insan inanmayınca kötü insan oldurdum. Ne alakası var. inanmak iyi insan olmanın şartı değildir. insan olmak yeterlidir iyi olmak için. düşünme yeteneğin varsa bunu düşünebilirsin demek. ayrıca inanan insan tanrının gazabından korktuğu yada diğer dünyada iyi yaşayabilmek için bunları isterken yani çıkar mesalesi ile çözerken, inanmayan insan hiçibir karşılık beklemeden iyi davranışlarda bulunabilir. Ben 2 durumda olmayı tercih ederim. çıkar peşinde koşmaktansa....
Alt 30-12-2008, 01:39
kaancan
Üye Değil

bi b.k değişmezdi ben yine ben olurdum!(herkez için geçerli)
Alt 30-12-2008, 02:40
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

heyy musluman arkadaşlar ..yaşadığınız dınden keyıf alıyorsanız..düşünmeyin gerisini..keyif sizin..zaten mutlusunuz..o halde kaybedecek neyiniz var..
Alt 14-10-2012, 11:20
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Guncelleme.
Alt 15-10-2012, 12:36
higs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
higs higs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Konuyu açan arkada 0900 lu hatlardaki kadınların kendini pazarladığı gibi dinini pazarlamaya çalışmış ama aramanın dakikasının ücretlendirmesini soylememis. Bravo bak aynı işi bende yapıyım da gör.
ben müslüman olsaydım 9 yaşındaki komşu kızını alırdım ve daha cinsellik nedir bilmemesine rağmen onunla cinsel ilişkiye girerdim yetmedi üstüne birde kendimden büyük bir kadın alırdım alemlerden alemlere uçarım. Ama ateist olunca biliyorum ki bu davranışlar yanlıştır.
Eğer müslüman olsaydım küçük kızı okumak istediğini bütün dünyaya haykırdıgi için onu kafasından vururdum ama ateistim ve biliyorum ki okumak herkesin hakkı.
müslüman olsaydım insanları beline kadar gömer taslayarak öldürürdum ama ateistim ve biliyorum ki bu yanlış eğer müslüman olsaydım arkadaşımda müslüman iken dinini değiştirseydı onu gözünü kırpmadan öldürürdum ama ateistim biliyorum ki bu yanlış. Eğer müslüman olsaydım çocuğumun karısına bile kötü gözle bakardım onunla ilişkiye girerdim ama atestim. Eğer müslüman olsaydım hırsızlık yapanların kolunu filan keserdim ama ateistim. Ve ateist olduğum için artık dünyadaki bütün herkesi düşünür oldum afrikadaki aç çocukları düşünüyorum hep filan filan filan ışte sen anladın onu

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil