Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-01-2021, 19:58
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Nükleer transfer yöntemiyle orman kedisi klonlandı

Çin'de ilk kez somatik hücre nükleer transfer yöntemiyle bir orman kedisinin klonlandığı bildirildi. "Huzur" anlamına gelen Ping'an ismi verilen 75 gram ağırlığındaki yavru kedinin sağlıklı olduğunu belirtti.

Çin'in Şandong eyaletinde, Çingdao Üniversitesi Ziraat Fakültesinde görevli Doç. Dr. Cao Minghui'nin liderliğindeki araştırma ekibi, bir orman kedisini klonlamayı başardıklarını duyurdu.

Araştırmacılar, 24 Aralık'ta klonlanan ve "huzur" anlamına gelen Ping'an ismi verilen 75 gram ağırlığındaki yavru kedinin sağlıklı olduğunu belirtti.

Kedi klonlama teknolojisinin hayvan hastalıklarının incelenmesinde, yeni ilaçların geliştirilmesinde ve nesli tükenmekte olan türlerin korunmasında önemli rol oynamasının beklendiğini dile getiren uzmanlar, "Ping'an, Kovid-19 salgını nedeniyle büyük küresel zorluklar yaşanan bir yılın sonunda klonlandığından yeni yılda iyi şans getireceğini umuyoruz." ifadesini kullandı.

Çingdao Üniversitesi böylece Çin'de somatik hücre nükleer transferi yöntemini kullanarak bir kediyi klonlayan ilk yükseköğretim kurumu oldu.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/c...di-329688h.htm

Alt 19-01-2021, 20:25
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Barlas, bizim bildiğimiz "nükleer" transfer değil nucleus transferi (çekirdek) olmalı o.

https://www.straitstimes.com/asia/ea...clear-transfer
"After acquiring the oocytes, our team used in-vitro maturation and later removed a nucleus and replaced it with the one of the somatic cells from the jungle cat," Prof Zhao said.
Bu işlem insanlarda da epeydir yapılıyor. Yumurtası kalitesiz olan veya hiç yumurtası olmayan kadınlara başka kadınlardan yumurta veya yalnızca yumurtanın çekirdeği transfer ediliyor, böylece çocuğu olma ihtimali olmayan kadınlar da çocuk doğurabiliyor. Çocuk, genetik olarak annenin genlerini almıyor (yumurta donörünün genlerini taşıyor), ama annenin çocuk doğurma ihtiyacı karşılanmış oluyor.

Verdiğiniz örnekte başka cins vahşi bir kedinin nucleus'u evcil kediye transfer edilerek vahşi kedi yavruları elde edilmiş.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 19-01-2021, 20:53
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Ada" adında bir film seyretmiştim...

Zenginler, büyük paralar vererek (galiba) yasadışı bir hastanede kendilerini klonlatıyorlardı. Bu klonları dışarı çıkamayacakları şekilde bir binada tutuyorlardı...

Orjinal insanın, örneğin organ yetersizliği başgösterdiğinde, klonladıkları kopyalarını "Hadi şanslısınız, 'ada'ya gitmeye hak kazandınız" diyerek kandırıyor ve ameliyatla klonların sağlam organlarını alıp, orjinal insanlarınkine takıyorlardı. (Klonların cesetlerini de bir şekilde imha ediyorlardı).

Klonları, "Ada" diye kandırdıkları yeri, dinlerdeki "Cennet" masalına benzetmiştim...

Güzel bir filmdi. Scarlett Johansson başroldeydi.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil