Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Diğer Sanatlar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-03-2019, 17:55
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Türkü,

Hobbit evleri güzel görünüyor, ısıtması soğutması kolay olur, sessiz olur, gece çok karanlık olur, bunlar iyi özellikler.
Ne var ki içeri gün ışığı girmiyor. Bu durum; yalnızca uyumak için içeri girip temizliğine-hijyenine-havalandırmasına çok dikkat etmeyi gerektirir, tüm gün elektrikli aydınlatma vs, bunlar da ek maliyet demek. Dikkat edilmezse orta-uzun vadede hasta eder insanı.
Elektrik kesilse büyük sıkıntı. Kalabalık aileler için uygun değil, yalnızca turistik amaçlı kullanılabilir gibi geliyor bana.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 09-03-2019, 18:12
Rapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rapi Rapi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife rica ederim. Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
Alt 09-03-2019, 18:21
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kaptanreisçiğim,

İlgili resme baktığınızda, evlerin hacminin sadece yazlık kalmaya uygun kabin şeklinde muhtemelen 50 metrekare olduğu gözükmektedir.

Yatak odası gayet ışık almaktadır sol tarafta sanırsam, yoksa orası oturma odası mıdır?. Güney cephesi bakış.
Geri kalan sağ kısım da oturma alanı ya da yatak. Yani pek toprak altı gömme bir kısım yok.
Sadece çatı yerine toprak altına gömmüşler. Kısacası her oda direk dışarıdan güneş alıyor.

Eğer daha derin odalar olacaksa:
Tepeye yuvarlak cam aydınlatma kuleleri açmak gerekir. Yatak odasına, oturma odasına tepeden ışık vurması için. Havalandırma kulesi de açmak gerekir. Havalandırma hiç problem değil. Işık problem. Çünkü ışık çukurları değil ışık tepeleri yapmak gerekir, çamur tıkamaz böylece üzerine düşen yağmur damlaları kenarlardan akar.
Bu da biraz plan proje işi değil mi?
California'da benzer evler vardı. Tam Hobbit tarzı değil ama uzay şeyimsi tarzı.

Kedi ve köpek yağma kelimesi de bu tip evlerden gelmiştir. Böcük te olabilir. Alışmak gerektir.

Benim size tavsiyem böyle ev alıp, tarla yapıp insan-ı kamil seviyesine ulaşma yolunda çabalamaktır.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 09-03-2019, 19:30
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Türkü,

Hobbit evleri güzel görünüyor, ısıtması soğutması kolay olur, sessiz olur, gece çok karanlık olur, bunlar iyi özellikler.
Ne var ki içeri gün ışığı girmiyor. Bu durum; yalnızca uyumak için içeri girip temizliğine-hijyenine-havalandırmasına çok dikkat etmeyi gerektirir, tüm gün elektrikli aydınlatma vs, bunlar da ek maliyet demek. Dikkat edilmezse orta-uzun vadede hasta eder insanı.
Elektrik kesilse büyük sıkıntı. Kalabalık aileler için uygun değil, yalnızca turistik amaçlı kullanılabilir gibi geliyor bana.

Sevgiler
Evet sevgili şüpheci Dinsiz dediklerinin tamamı doğru. Evet Turizm için yada kısa süre kullanmak için yapılmış ev bunlar.

Yalnız

Ben bunlar insana uyumlu demedim DOGAYA uyumlu demek istiyorum.

Her şeyi insana göre düşünüyoruz . Ama Doğa diyoruz.
Alt 09-03-2019, 21:46
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ABD'de sırf konteynır evler için programlar var.

Tiny House Nation
ve HGTV Tiny House Hunters.

Youtube'da varmış bunlar ayrıca, sadece google'a tiny house yazdım çıktı. Türkiye'de de TLC'de yayınlanıyor akşamları HGTV'deki.
Bunlar bizim bildiğimiz konteyner kavramını almışlar uzaya çıkartmışlar, ben bizde hiç böyle bu kadar özel tasarım + içinin eşyalarıyla birlikte ticari sunumu hiç görmedim.
Yok bildiğim.
Adamlar içini bile özenle döşemişler, resmen tam anahtar teslim bir hal almış yaptıkları, paranın gücü.

Ağaç ev, normal ev tamir/yapı programları var ama ben buna hiç denk gelmedim, aslında bizde TLC de seyredilir, hatta ev/emlak programlarına da çok baktım, kör tarafımıza gelmiş bu Tiny programı.

Gerçi insan bunlara bakınca morali de bozuluyorya neyse

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 09-03-2019, 22:13
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkiye'de bu tip üretici sadece bir kaç tane var.

Geçen Bloomberg'e çıktı bi inşaatçı diyor ki evi taşıyamıyorsun, evi yabancıya satacakmış vatandaşlık
dağıtacakmış falan filan saçmalıyor beyinsiz.
Endüstri özürlü olunca işte herkes bi beton dökmesini öğrendi.
Badana yapıyor adamın biri, atomizerle gidiyosun yanına 30 dakikada odayı bitirip çıkıyorsun.
adam bi günde yapıyor onu.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar

Önerilen Siteler