Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-05-2011, 02:45
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Bilimin hayatımı aydınlatması!

tanışalım bölümünde kısaca anlattım kendimi ama burda biraz daha bahsedeyim kendimden.ben direk aşırı dindar bir ailede doğdum babam Selçuk İlahiyat mezunu, annem edebiyat öğretmeni irticadan soruşturma geçirmişliği fln var.4 yıl fetocuların kolejinde yatılı okudum.7 yıl dershanelerine gittim.abi evlerinde kaldım.hayatımın en kötü zamanlarıydı.o vakitler bilmiyordum tabi öyle olduğunu.yanlış anlaşılmasın çok kötü hissediyodum ama hayat böyle zannediyordum.bişeyler olsa şöyle olur fln diyemiycek durumdaydım beynim theism beyin yıkama yolarıyla pelte kıvamına getirilmişti.hiç inanamıyordum adam gibi.bu moralimi çok bozuyordu.şöle derdim kendime hep:
-bu hayat bi sınav mı?
-evet öyle.
-o zaman bana niye öyleymis gibi gelmiyo?

yukardaki monoloğu sizde yapmışsınızdır eminim.theistlerin hayatında var bu sorun bilirsiniz.hayat öyle test gibi gelmez.in cin melekler varmış gibi gelmez.bilmiyorum belki kimisi sürekli RPG oyun tadında yaşıyo olabilir ama ben hiç öyle göremedim hayatı.az çok birşeyleri anlıyordum.bu işte bi terslik var diyordum.bu içimdeki çelişkiler çok garip bi insan yaptı beni.etrafımdakileri çok kıskandım hayatlarında kata-kulle bir oyun bir dolap yokmuş gibi yaşıyolardı.tabi o kadar da saf değildim direk göremediklerini biliyordum.çoğu insan için önemli değildir bunlar.ama beni çok sıkıntıya sokuyordu.sonradan kafamdaki tersliklerden en büyüğünü adam gibi oturdum düşündüm.kendimle tartıştım bu Allah şeytan buna ben bunları yoldan çıkarırım dediğinde.direk şeytanı yok etseymiş hiç birimiz bu dertlerle uğraşıyo olmazdık.hepimiz cennette bir güzel yaşardık.yada hiç olmazdık dert de etmezdik var olmayışımızı.diğer konu şeytan nasıl karşı gelebilir allah'a gözünle görüyorsun.belliki kaybedicen yada adem havva nasıl yersiniz o meyvayı tanrıyı kendi gözleriyle gören bir insan bunları yapamaz dostlarım.bu kanıya ulaşmıştım.bundan sonraki herşey çarpık geldi artık.önceden de öyleydi de vardır bir açıklaması, ben bilemem allah bilir, vardır bi hikmeti, gibi gerizekalıca argümanlarla avutuyordum kendimi.neyse sonra liseye gittim.ben adam gibi inanamamışken her sabah erkenden dürttüler beni üzerime su attılar kışın soğuğunda pencereleri açtılar uyandırdılar sabah namazına.kılmasanda s**e s**e uyanıcan diyolardı.bugün hala erken uyanamam mesela uykuyu büyük bir olgu yaptılar benim için.bozdular biyolojik uyku düzenimi.neyse sürekli kurallar vardı etrafımda.onlarda biliyolardı ki bolca kural koy.ne kadar gereksiz saçma olursa olsun zorla uydur o kurallara direnci kırılsın-itaatkar olsun.evet beyin yıkama olgusunun olmazsa olmazlarınadandır.sürekli içlerinden birimizi ayırıp bakın bu çocuk terbiyeli düzgün diyip onun gibi olmamızı istediler.ona ayrı bir sevgi ayrıcalık gösterdiler o çocukta tam şakirt olur tabi nolcak başka.risale toplantıları filan çok mantıklıymış gibi anlatır okur konuşurlardı hiç açılamazdım ben.kendimi öylesine yanlız ve kötü hissediyordum ki anltamam kelimeler yetmez.babama çok yalvardım beni al bu yurttan evden gidip geleyim diye ama her seferinde

-oğlum boğazını mı sıkıyolar bu yurtta senin?yanlış bişey mi yap diyorlar sana?namaz kıl düzgün insan ol diyorlar?

ama bilmiyolardı üzerimdeki beyin yıkama çalışmasının bende açtığı yaraları birde üstüne biricik babamdan bunları açıklamama rağmen azarlanmam çok çok üzüyordu beni.sonradan babamın beni anlayamayışı içimde nefrete dönüştü.daha da büyüyünce acımaya başladım kendisine.çok fakir bir ailede büyümüş allah'ı herşeyi olmuş.önünü göremeyen bir homo inananus.şimdi böyle açıklamalarda bulunurum ama gece rüyamda babamn bana yıldızları galaxileri anlatığı rüyalar görürüm.öyle bir babam olmadı ama ben olucam ilerde.neyse berbat bir lise hayatından sonra kafama hiç girmeyen derslerden sonra zorla bir bilgisayar mühendisliğine kapağı attım.aslında eczacılık istemiştim babam tıpa zorluyordu bu arada.dedi ki tıp puanını kazan nereye gidersen git ama tıp puanını al.tıp gözlerinde en saygın meslek.güce tapan bir kültürün evlatları oldukları için doktorun toplumdaki gücünü seviyolar, kıskanıyolar, tapıyolar.bilimle alakaları yok.bende tüm lise hayatım boyunca ve ondan öncede aslında ilkokulun son yıllarında filan sürekli bilgisayar oyunlarına vermişim kendimi.tek enfes alabildiğim dünya orası çünkü.geriye kalan hayat bombok.çok sevdim oyunları ilerde yapmak da istedim.lise son'da işte ya bilgisayar mühendisliği ya da eczacılık dedim.bilgisayar mühendisliğini seçtim sonradan.şimdi buraya kadar olan kısım sizin için 3-4 dakkalık kelimeler dizisi belki ama benim için dünyanın büyük işkencesi olan hayatımın özeti.
Alt 26-05-2011, 03:07
Üye

Unhappy

üniversite sonrasından devam edicem.benim için bir hayaldi üniversite.artık şakirtlerden kurtulucaktım.belki bir kız arkadaş yapıcaktım.ne biliyim belki biraz mühendislik fakültesinde bilimden fln konuşucaktım.sevinçliydim ama gene korku filmi gibi çöktüler hayatımın üzerine.okuldan hocalar konuştu üniversitede evlerimizde kalıcan mı fln diye ben yok dedim.babam kızdı fln.ben devam edemicem babacım dedim.köyümüze gidelim bana al 5 koyun ben düşeyim önlerine çayırlarda gezeyim dedim aynen böyle yollama üniye fln dedim.benim pilim bitmişti dostlarım artık intiharın eşiğindeydim.psikolojim tamamen çökmüştü hayal,umut kalmamıştı.ışık yoktu.bu arada son bir kez deneme için beni cemaat yurduna atabilmek için üni'de de 2 hoca bizle taa kocaeliye geldi uşaktan.orda da yurtları gösterdiler bak istediğin zman gir istediğin zaman çık karışan olmıcak fln.benim tavrım sertti artık çünkü bildiğiniz ölmüstüm arkadaşlar.beynim durmuştu.yaşamın zerre kadar değeri yoktu gözümde.ölüm en büyük hediyeydi.ciddi ciddi intiharın eşiğindeydim.sonrasında baktılar ki couk geleceğinden fln geçmiş belli.bırakalım bir özel yurda idare etsin.yanımda çok sıkı arkadaşım da vardı aslında eve de çıkabilirdik ama öyle bir şeye asla izin vermezlerdi.sonradan annem babam bu çocuğa hiç para vermeyelim acından gebersin.hem gözü günaha da gitmez diye ayda 100 lira verdiler.dediler de eğer cemaat yurduna girersem ayda 500 lira veririz dediler.hemen de son model bir lap-top alırız.hayatımda hiç karşılıksız sevgi görmedim arkadaşlar.hep satılıktı babamın annemin sevgisi.şöyleyse yaparsan severiz böyle olursan severizneyse ayda 100 lira günde 3.33 lira.bi öğüne 1.11 lira kalıyodu.günde 1 öğün yiyordum.yurtta oda arkadaşım hep reçel getirirdi ekmeğin arasına sürer yerdim.ve sürekli uyurdum.uyku bozukluğumu anlatmıştım.ölmekti uyumak benim için.okula gider gelir Harry Potter kitaplarıma gömülürdüm.sonra da uyurdum.oyun oynamaya param yoktu çünkü.bilgisayarım da yoktu.harvard'da computer sience okuyan çocukları düşünün arkadaşlar.şimdi de türkiye'de niye adam gibi yazılım şirketi yok diye düşünün.çünkü biz 7. yüzyıl mitholojisiyle gençlerimizi zehirliyoruz.neyse devam edeyim.artık hayattan soğumuştum.tamamen buz gibi soğumuştum.sokaklarda herkesi bana bakıyo gibi hissediyodum.insanlarla konuşurken saçmalamaya başlıyordum.sınıfımdakilerle iletişime geçemiyordum.arkamda ne bir aile vardı ne de mitholojik bi varlık.anlamsızdı herşey.çoğu adam ortamını kurdu karıştı dostluklara arkadaşlıklara ben izledim sadece.çağırdılar 2-3 kere.gitmeyince aptal yalanlar uydurunca haklı olarak çağırmadılar bir daha.okulda meraba-meraba.ertesi sene zorla eve attım kendimi.yurttaki oda arkadaşım çok yardımcı olmuştu.dedim onunla çıkıyım.sonra hayatımda ilk defa bir şeyi hissettim.derinden, güzel bir duyguyu.evimin odasındaki yanlızlığı.
Alt 26-05-2011, 03:25
Üye

evet cidden hayatımda ilk defa yanlızdım.içerden hep yanlızdım da bu sefer etrafımda insan da yoktu.arkadaş ikinci öğretimdi sürekli ya dışarda ya okuldaydı.bende okula gitmiyordum.çıkamıyordum çünkü odamdan dışarı.korkuyordum insanlardan.hepsi deliydi, hastaydı.etrafımda sizin gibi ateistlerin olduğundan habersizdim.Turan Dursun'dan habersizdim.Richard Dawkins'ten habersizdim.Carl Sagan'dan habersizdim.Friedrich Nietzsche'den habersizdim.edebiyatla arası iyi olan bir arkadaş garipliğimi görüp niçe'yi önermişti bana.böyle buyurdu zerdüşt'ü okumuştum ilk.hissettiklerim inanılmazdı bir parçamı gördüm niçe'de.toplumun hastalığını güce olan tapınma ihtiyacını öyle bir anlatıyoduki.öyle bir vuruyodki insanlığı yerden yere.okuyupta anlayan insanın hayatını değiştirir.sonra devam ettim okumaya monteigne'i okudum.inanamadım adamın düşüncelerindeki inceliğe çok düşünüyordu o da kendi kendine benim gibi.sonra rus edeiyatından devam ettim fln.asıl konu yanlızlığımın içinde göklere uçmamdı.arkamda niçe vardı.
Ne kadar yüksekten uçarsanız, uçma bilmeyenlere o kadar küçük görünürsünüz lafı vardı beynimde.theismin pençesinden kurtluyordum.Richard Dawkins'in God Delusion kitabında karısının hayatından alıntı yapıyor ya.okula gitmemek istememesiyle ilgili bölümde.karısı okula gitmemek gibi bir seçeneğin olduğundan habersizmiş.
ben saçmalığı görüyordum ama kendime ateist diyemiyordum.ateizm gibi bir seçenekten habersizdim.beynim pelte kıvamındaydı çünkü.neyse yanlızlığımla ben çok bilgisayar oyunu oynadık.çok kitap okuduk.çok film izledik.çok belgesel izledik.çok garip hissediyordum kendimi.yeni doğan bebeğin ilk nefesleri gibi yakıyordu genzimi öğrendiğim çoğu şey.ilerleyen zamanlarda kendimi kozmolojiyle uğraşırken buldum.kafam hala karışıktı ama gezegenlere, yıldızlara hep ilgim vardı.sonraları saplantı olacaktı.
Alt 26-05-2011, 03:40
Üye

yıldızlarla başladım tabiki araştırmaya.ilk kendi biricik yıldızımız güneşten.önceden de geniş bir bilgiye sahiptim ama güzelce derinleştirdim bilgimi.süpernovalarla devam ettim.evreni şekillendiren güçleri anladım.tüm kozmolojiyle alakalı geniş bir bilgi edinmiştim.ve anladım ki evren tanrısız olabilir.çok basit bir kaç fizik formülüyle ayakta duruyordu.(klasik fiziğe göre tabiki kuantumda işler karışık)demek istediğim hiç bir doğaüstü olaya ihtiyaç duymadan akıp gidiyor evren.çok belgesel izledim tabi bir taraftan.bazılarında başka gezegenlerdeki yaşamdan bahsediyordu.evrimden.dedim ki sıra evrim de.evrime önyargım çoktu.bir türlü kendim de ihtimal vermiyordum veremiyordum.sonra dedim ki abiyogenezi ayır.direk evrimi inceleyeyim.ve tarafsızca argümanlara baktığımda şok oldum.cidden 2-3 milyar yıl öncesindeki bir tek hücreli canlıdan türemişti dünyadaki yaşam.bakteri virüs bile değil daha ilkel.ve bütün kanıtlarıyla sergilenmiş, kabul edilmişti tüm dünya tarafından(müslüman ülkeler hariç)artık beynime hava gitmeye başlamıştı.artık canlanıyordum.artık yaşıyor gibi hissediyordum.canım değerliydi.4 milyar yıllık yaşam savaşının evladıydım ben.nasıl yaşam değersiz olur ki?sonrasında Richard Dawkin'i tanıdım.kafamdaki ateist tarifine hiç uymuyodu.bana materyalistler hapçı,serseri,zirzop olarak anlatılmıştı.sürekli içki içen uyuşturucu batağındaki emolar gibi.ama bu adam çok saygıdeğerdi çok ciddiydi çok zekiydi çok mantıklı konuşuyordu.ve diyordu ki dünyadaki bütün kötülüğün temeli dindir.haklı olduğunu yaşantımdan biliyordum.sonrasında Carl Sagan'ın Cosmos'unu izledim ve dünyaya bu adamdan daha iyi kalpli bir insan gelemez dedim.kafamdaki ateist modeli çok güzeldi artık.bende gönül rahatlığımla kendime ateist diyebilirdim.
Alt 26-05-2011, 03:58
Üye

baya ayrıntılı anlattım hayat serüvenimi.benim adım alp-eren koyulmuş.savaşan ermiş(eren) anlamında.alperenler bir elinde kuran diğer elinde kılıç olan savaşçılarmış.babam öyle anlatıyordu en azından.bende şimdi bir elime bilim diğer elime mantığı aldım theismle savaşıcam.bu zehirli-saçmalık dolu düşüncelerle savaşıcam.mitholojinin devri geçti artık.gözlerimizi açmalıyız.
Alt 26-05-2011, 15:13
düşünsel düşünsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

güzel kardeşim

çektiğin sıkıntıları anlamam mümkün değil.çünkü bu kadarıda pes doğrusu. güya bu allah mükemmel bir varlık ve full itaat istiyor. sen benim hayatıma sınır getireceksen sen ilk önce tanrı olduğunu kanıtlamasın. eğer allahsan sıfır hata yapmalısın. insanlar senin için hayatlarını perişan edecekse buna değdiğini bilmeli ve allahsan senin hata yapma lüksün yok.

ama bir de baktık ne görelim bu allahın hataları bir değil . matematikten anlamayan ,barbar, köleliği destekleyen , sübyancılığa pabuç sağlayan, kaliam ve savaş isteyen bir tanrı çıktı. özelikle allah diyorum çünkü tanrı varsa gerçekten o tanrıya allah demek ona büyük hakaret olur(az evvel saydığım nedenlerden).

kusura bakma senin evebeynler ne biçim insanlar yahu. insan oğlu bunu yapar mı ya?

Konu düşünsel tarafından (26-05-2011 Saat 15:21 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-05-2011, 16:02
TUBA TUBA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sevgili darkmasturbater

evet ,inanırların kafasında yanlış bir yargı var ateistler hakkında
tabiki bu fikri akıllara sokanlar kim ,onlarda belli

ben belleklerin er ya da geç aydınlanacağını biliyorum
öyle olmasını da diliyorum

önemli olanın dinler değilde kişilik olduğunu kavramaya başlayan ve yargılamasını bilen her birey dinlerden özgür yaşayacaktır

kaldı ki ,şuan bile müslümanım deyipte müslümanlığın şartlarına uygun yaşamayan binlerce insan var

aslında bir şekilde dinler zaten yıkılıyor ,çünkü her geçen çağadan daha da geri kalıyor
kaldı ki günümüz artık globalleşme döneminde (ne kafirliği)

yazıların tespitin çok güzel yerinde

sevgili düşünsel

evet bende aynen senin gibi düşünenlerdenim

şayet bir tanrı varsa ,kuranın allahını yoketmelidir

ben kuranı okuduktan sonra allahı gözümde çok büyütmüşüm
bana anlatıldığı ve tahmin ettiğim gibi değilmiş dedim
Alt 26-05-2011, 17:48
troyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
troyya troyya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

valla kardeşim sonuna kadar okudum ama ateistliği arıyormuşun zaten sen,koyvermişin çünkü hayatını..hiç bir mücadelen yok ki...ne yaptın hiç bir şey yapmamışssın...mücadele etmemişsin ki insanlarla...doğruyu değil..sen gitmek istediğin rahat yönü bulmuşsun...yazılımcı ve diğer ülkelerden bahsetmisin...

ben müslümanım, ve yazılımcıyım...ayrıcada zorda olsa bir biyoloji mezuniyetliğim var...benim hiç param yoktu biliyor musun ? sokaklarda aç kaldım, babamın son dakikada gönderdiği 10 tl ye o kadar çok seviniyordum ki..bu parayı 2 gün idare etmeliyim diye..ama hiçde dinden çıkmadım...hep kanaat ettim..hz.muhammedi dusundum...ne açlıklar çekmiş..onun tırnağı olabilirim diye dusundum...sen benim okurken ki çektiklerimi bilemezsin...ayakkabım yoktu...arkadaslarım evine davet ettiler gidemedim..cunku uzerime giyecek temiz elbisem bile yoktu...derma catma bir bilgisayar edindim kendime...kapattım kendimi...sosyallikten değil ama..yatsı ezanı okununca hemen giderdim kocatepe camiine ...orda ki hocanın namaz kıldırışı beni kendimden geçirirdi...dine daha çok bağlandım , cunku bu hayatta ne kadar cırpınırsan cırpın herşey boş...bomboş hayatın neresini alayım ki ben...ben senin geçirdiğin hayatın tam tersini geçirdim...en az senin kadar zorluk çektim..ateistlerle doluydu çevrem...kaldıgım yurtta niye namaz kılıyorsun kime namaz kılıyorsun irticacı mısın sen diyen yobaz kafalı mandalarla mücadele etmiştim...onlar bana getirdikçe ben bilmiyordum...gidip araştırdım...okudum gözlerim ağrıyana kadar...çünkü benim özgürce yaptığım bir eyleme böyle aptalca bir yaklaşım gösteren geri kafalının sözleri kesinlikle benim için yalandır...

ben yıllardır bu sitedeyim...3 5 kızmışlığım haricinde o da başkalarına tabi...asla düşündüğüm şeylerden vazgecmedim..evren iki fizik kuralıyla ayakta kalıyormuş...nasıl okudun sen o fizik kuralını...fizik dedigin şey zaten iki kuraldan ibaret degil...bu bile kendi kendini kandırmanın usullerini aradığının bir göstergesi...sole and universal diye bir kitap var ordaki fizik teorileri ve matematik teorilerini görünce tekrar konusalım istersen 2 fizin kuralına bağlı oldugu yorumunu...

Senin hareketin resmen kendini aramışlığın değil..kişiliğini nereye koyacagını bilmediğinden bu yaşamı yaşamışsın...kendin olamamışsın...benim babamda din görevlisi...ne olacak...imam olmamı istiyordu...dinlemedim...gittim başka bölüme...ne olacak yani...git aç kal..kendine gelirsin...seni ne kadar red edecekler...kendi istediklerini ailene açamadın belkide...hep boşvermişliğinle üzerine geldiler belki.yada tamamıyla dünyaya kapattın kendini...ateist olmak mı çözüm şimdi...hah Allah yok ohh beee bu mudur yani olay...saçmalamışsın resmen...cemaatler mi seni dinden çıkaran...aç kalmayı bilmediğin için bir yerlere sığınma istegidir belki ama istemeyerek bir sıgınma isteği...git mutlu olacagın yerlere git...cemaatler din midir...hepsi yobaz paracı sahtekarların ta kendileri...

Yazılımcı yok diye ateist mi olunur...7.yıl mitolojisiymiş...kendini kandır...yazılımcı ruhun yoksa istersen astronomi oku...yine yazılımcı olamazsın...yazılımcı yada üretkenlik...eğitim seviyesi ile ortaya çıkmaz...merak ve üretkenlikle olur...sen tabi koyvermişliğinle senden ne yazılımcı olur nede fizikçi

Kişilik kaybı var sende...kişiliğini koyacağın hiç bir yer bulamadın,ateizme sığındın...Allah yok, evren iki fizk kuralıdır...

sen bu fikirle yine çıkmaza düşersin merak etme...
Alt 26-05-2011, 23:02
oksiyus oksiyus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Merhabalar, hoş geldin aramıza.
Bir şey sormak istiyorum aileniz nasıl bakıyor bu durumunuza. Benimde ailem bahsettiğin gibi olduğu için sormak istedim. Özelse yanıtlamayabilirsiniz.
Saygılar
Alt 26-05-2011, 23:34
Üye

troyya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazılımcı yok diye ateist mi olunur...7.yıl mitolojisiymiş...kendini kandır...yazılımcı ruhun yoksa istersen astronomi oku...yine yazılımcı olamazsın...yazılımcı yada üretkenlik...eğitim seviyesi ile ortaya çıkmaz...merak ve üretkenlikle olur...sen tabi koyvermişliğinle senden ne yazılımcı olur nede fizikçi

Kişilik kaybı var sende...kişiliğini koyacağın hiç bir yer bulamadın,ateizme sığındın...Allah yok, evren iki fizk kuralıdır...

sen bu fikirle yine çıkmaza düşersin merak etme...
birazcık gücüne gitti galiba birinin sırf din yüzünden bu kadar acı çekmesi ama bu theismin devri geçti.sen şimdi evren karmaşık fln diyorsun sanki ben öyle demedim.ne dedim klasik fizik'te bir kaç kuralıyla dönüyor evren.peki benim etrafımdaki insanlar bundan haberdar mıydı?tabiki hayır.neye inanıyolar bilmiyorum umurlarında da değil ama yukarlarda melekler sürüklüyo fln zannediyolar galaxileri,gezegenleri.ne kadar karmaşık olursa olsun ki bende karmaşık olduğunu savunuyorum içine kuantumuda katınca sonunda bir fizik kuralıdır arkadaşım.sen şimdi evrendeki devinimleri inler cinler melekler fln yapıyor diyorsan kanıt isterim.gözlemlediğimiz fizik kurallarıyla olduğudur.evrimi anlayamamışsın belli ki en büyük probleminde burda.bak ben akılcılığı hiç bir zaman bırakmadım bırakmam da.bana cin göster melek göster bir tanecik doğaüstü olay göster adam gibi inanayım.yok hepsi mith.

iyi yazılımcı olurum olmam önemli değil.bilimin aydınlığıyla bir tırnak izi hasar versem din dağına bana yeter.kendimi başarılı sayarım.

allah yok olayına gelince sen ne diyosun adem'in elmayı yemesine,şeytan'ın ben bunları kandırırım demesine.olabilir mi böyle bir şey?zaten kanıtın yokta.ben mantıklı açıklamasını bulamadım din kitaplarında.zaten allah herşeye gücü yeten bir varlık oalrak tanımlanıyo peki kendini yok edebilir mi?yada yapamayacağı bir şey bulabilir mi?elbette bulamaz o zaman bak yapamadığı şeyler de var demek ki tanrı değil.

Önerilen Siteler