Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-02-2022, 17:54
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zaman nasıl ele alınmalı bilmiyorum ama bana göre zaman başlangıç noktası bulunan bir doğru değil, ileri giden bir şey değil

Ses ve ışık şöyle yayılır. Her yönde genişleyen yayılan bir dalga yani yaklaşık bir küre

Zamanın doğrusal olduğunu sanmıyorum,
Hayır, "doğru" dur.

Çemberin her yönüne doğru ilerlemesi de doğru ilerleme şeklindedir.

Zaman ilerler, gerilemez. Evrenin genişlemesi ile zaman kavramı oluşmaktadır. Evren genişlemese dursa bizde olduğumuz yerde hareketsiz donar kalırdık.

Alt 18-02-2022, 00:01
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır, "doğru" dur.

Çemberin her yönüne doğru ilerlemesi de doğru ilerleme şeklindedir.

Zaman ilerler, gerilemez. Evrenin genişlemesi ile zaman kavramı oluşmaktadır. Evren genişlemese dursa bizde olduğumuz yerde hareketsiz donar kalırdık.

Öyleyse belki de zamanda genişliyor olmalı

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 19-02-2022, 02:39
Üyeliğini Sonlandırmış

Öyleyse belki de zamanda genişliyor olmalı
Felsefe bilim değildir.

Bilimin bir konuda araştırma ve gözlem- deney yapması için ön ayak olabilir.

Deney ve gözleme dayalı olmayan düşüncelerinizi(önyargılarınızı) bir yana koymadan maalesef bilgiye(hakikate) erişemezsiniz!.

Bizzat gözlemleyip, deneyleyemediğimiz konularda uzmanlara, bilim adamlarına kulak vermeliyiz. Bir taraf da safsata/hurafeye dayalı bilgi iddiası, diğer yanda bilime(deney ve gözlem) dayalı veriler varsa, önyargılara dayalı güvenme sorunumuz olsa da, bilim tarafında olmaz isek, maalesef yol kat edemeyiz.

Şimdi ne varsa o ve şimdi ne oluyorsa o ,eski (önceki) yasa değişik yasa diye bir şey olamaz

Devimin varoluşun şu an karakteri neyse sonsuz odur
Bu olsa olsa felsefe yapmadır.

Bu yasalar 13,7 milyar yıl önce başladı:

Kuarkların enerjisi ve kütlesi yoktur. Bu kuarklardan bir nedenle, dönüşüm oluşuyor ve elektron ve proton oluşdu ve ilk defa hidrojeni oluşturdu. Evrende ilk oluşan madde hidrohen. Evren evrimleşiyor. Foton yok, olmadığı için "ışık" ta Yok! O güne kadar ışık oluşmamış. VE ara faz olarak foton oluşuyor. Yani "cosmos" ışıldamaya başlıyor. Bir elektron, bir proton olup da hidrojen ortaya çıkınca MADDE ortaya çıkıyor. Pekela Albert Einstein ne diyor? Maddenin sonusuz olabileceğini diyor. Einstein sonsuz geçmişten sonsuz geleceğe akan ... çevreleyen olay ufkunda zaman tümüyle durur. O güne kadar zaman yok. Dolayısı ile ondan önce ne vardı lafı hiç bir anlam taşımıyor. Ne zaman ki, bu ilk madde oluşuyor, o zaman ZAMAN başlıyor. Ve hızla çevreye doğru yayılmaya başlıyınca kütle çekimi "gravitasyon" düştüğü için evren geleceğe doğru gidiyor.
Evren şu an hareketini durdurdumu hepimiz heykel gibi donar kalırız. Yani biz geleceğe doğru gidiyoruz.

Velhasılı kelam; EVREN HİÇ BİR ZAMAN YARATILMADI, EVREN HEP VARDI, 13,7 milyar yıl önce zaman, hız, kütle, enerji ve foton ortaya çıktı. Yani Newton yasaları ortaya çıktı. Ondan önceki yasaların ne olduğunu bilmiyoruz. Cern' de yapılan araştırmalar ondan önceki yasaların ne olduğudur. "The universe has always existed, it was not created"
Alt 19-02-2022, 14:07
Üye

Felsefe bilim değildir.

Bilimin bir konuda araştırma ve gözlem- deney yapması için ön ayak olabilir.

Deney ve gözleme dayalı olmayan düşüncelerinizi(önyargılarınızı) bir yana koymadan maalesef bilgiye(hakikate) erişemezsiniz!.

Bizzat gözlemleyip, deneyleyemediğimiz konularda uzmanlara, bilim adamlarına kulak vermeliyiz. Bir taraf da safsata/hurafeye dayalı bilgi iddiası, diğer yanda bilime(deney ve gözlem) dayalı veriler varsa, önyargılara dayalı güvenme sorunumuz olsa da, bilim tarafında olmaz isek, maalesef yol kat edemeyiz.

Bu olsa olsa felsefe yapmadır.

Bu yasalar 13,7 milyar yıl önce başladı:

Kuarkların enerjisi ve kütlesi yoktur. Bu kuarklardan bir nedenle, dönüşüm oluşuyor ve elektron ve proton oluşdu ve ilk defa hidrojeni oluşturdu. Evrende ilk oluşan madde hidrohen. Evren evrimleşiyor. Foton yok, olmadığı için "ışık" ta Yok! O güne kadar ışık oluşmamış. VE ara faz olarak foton oluşuyor. Yani "cosmos" ışıldamaya başlıyor. Bir elektron, bir proton olup da hidrojen ortaya çıkınca MADDE ortaya çıkıyor. Pekela Albert Einstein ne diyor? Maddenin sonusuz olabileceğini diyor. Einstein sonsuz geçmişten sonsuz geleceğe akan ... çevreleyen olay ufkunda zaman tümüyle durur. O güne kadar zaman yok. Dolayısı ile ondan önce ne vardı lafı hiç bir anlam taşımıyor. Ne zaman ki, bu ilk madde oluşuyor, o zaman ZAMAN başlıyor. Ve hızla çevreye doğru yayılmaya başlıyınca kütle çekimi "gravitasyon" düştüğü için evren geleceğe doğru gidiyor.
Evren şu an hareketini durdurdumu hepimiz heykel gibi donar kalırız. Yani biz geleceğe doğru gidiyoruz.

Velhasılı kelam; EVREN HİÇ BİR ZAMAN YARATILMADI, EVREN HEP VARDI, 13,7 milyar yıl önce zaman, hız, kütle, enerji ve foton ortaya çıktı. Yani Newton yasaları ortaya çıktı. Ondan önceki yasaların ne olduğunu bilmiyoruz. Cern' de yapılan araştırmalar ondan önceki yasaların ne olduğudur. "The universe has always existed, it was not created"

Bilim zamanın ileri gittiğini mi gözlemledi/gözlemliyor anlamadım

Bilim zamanın ileri gidişinin/gittiğinin deneyini mi yapıyor anlamadım

Bu yasaların 13,7 milyon yıl önce başladığına dair deney ya da gözlem nedir?

Şimdi size "ondan önceki yasalar" gibi bir ifadeyi getirip ortaya koyma seçeneğini deney ve gözlem mi sağladı?

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 20-02-2022, 15:26
Üyeliğini Sonlandırmış

ictenlik";653156][SIZE=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
[/SIZE]

Bilim zamanın ileri gittiğini mi gözlemledi/gözlemliyor anlamadım

Bilim zamanın ileri gidişinin/gittiğinin deneyini mi yapıyor anlamadım

Bu yasaların 13,7 milyon yıl önce başladığına dair deney ya da gözlem nedir?

Şimdi size "ondan önceki yasalar" gibi bir ifadeyi getirip ortaya koyma seçeneğini deney ve gözlem mi sağladı?
Zaman nedir? Zamanın başlangıcı ve sonu var mıdır? Zaman hangi yöne akar? Felsefik olmayan, somut verilerinizle açıklayınız.
Alt 20-02-2022, 16:50
Üye

Zaman nedir? Zamanın başlangıcı ve sonu var mıdır? Zaman hangi yöne akar? Felsefik olmayan, somut verilerinizle açıklayınız.
Tamam işte ben aynısını sordum

Alt 22-02-2022, 03:16
Üyeliğini Sonlandırmış

Tamam işte ben aynısını sordum
Yukarıda bilim cevapladı. Sen ise cevaplamadın.

Senin felsefenin kurgunun tanımında Zaman nedir? Bu hipotezlerine ait somut çalışmaların var mı?

Bilimin verilerini Celal hoca gayet açıkça anlatmıştır.
Alt 22-02-2022, 17:37
Üye

Yukarıda bilim cevapladı. Sen ise cevaplamadın.

Senin felsefenin kurgunun tanımında Zaman nedir? Bu hipotezlerine ait somut çalışmaların var mı?
Hayır bu taraftan bakınca sen cevaplamadın

Yani bilim zamanı somut verilerle mi açıkladı/açıklıyor?

Bu yasaların 13,7 milyar önce başladığını ondan önceyi bilmediğimizi 13,7 milyar öncenin ya da ondan öncesinin somutlaşmasıyla (somut gözlemiyle mi) mesela?

gibi. Ben cevap alamadım.

Benim felsefem ya da benim felsefemin kurgusu diye bir şey yok
Felsefe bağımsız (algılar/algılamalar ,düşünceler, sezgiler, mantık, akıl, hayalgücü/düşgücü, çıkarımlar herşeyi bir ölçüde içerebilir)
Ortada bir hipotez yok. ama başa dönersek.

Zaman başlangıçsız ve sonsuzdur, ölçülemez
Yani 13,7 milyon yıl önce başka yasa vardı, hangi yasa vardı? bilinmez yasa vardı, bilmiyoruz gibi şeylerin hepsi bana göre hatalı ve varsayım
Bana göre zamanda 13,7 milyar yıl önce diye bir işaretleme yapmak okyanusunu içinde suya parmağını tutup bir noktayı göstermek gibi. Bana göre zamanda 13,7 milyar yıl önce diye bir işaretleme yapmak boşluğa parmağını koyup burada burada vardı demek gibi. Bir anlamı yok...

Alt 22-02-2022, 17:51
Üye

Senin felsefenin kurgunun tanımında Zaman nedir?
Basitçe

Benden önce anne babam vardı. Ondan önce onun anne babaları vardı. Diğerleri vardı.

Evrenden önce anne ve baba evren olmalı. Ondan önce onun anne baba evrenleri olmalı. Diğer evrenler olmalı.

Bir ilk hareket, nedensellik ve köken (ilksellik) (yoktan varolma) çelişki olacağına göre bu hep böyledir ve bu kadar. Bu zaman algım.

Alt 23-02-2022, 04:42
Üyeliğini Sonlandırmış

Hayır bu taraftan bakınca sen cevaplamadın
Hayır aksine cevapladım. Sen görmemekte, anlamamakta diretiyorsun.

Sorulacak bütün sorular o cevabın içinde.

İzlemiyorsun, bak Celal hoca bile tane tane anlatıyor. Bilim adamlarını, akademisyenleri dinlemiyor, somut verileri yok sayıyorsun. Dolayısı ile zırvalıyıp duruyorsun. "ol dedi oldu" diye bir atan matan yok. Yaratma, yaratılma yok. Öyle bir şey yok!.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil