Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-12-2011, 21:09
perfect_storm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
perfect_storm perfect_storm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Question asgari ücret 1000 tl olursa firmalar batar

bu söz maliye bakanına ait peki sormazlarmı adama senin milletvekillerinin maaaşı dünyanın en zengin ülkelerin milletvekilleriyle yarışıyor emekli milletvekilleride(2 yıl da emekli olabiliyorlar) 7000 dolar alıyor üstelik çifte emeklilikde var. biliyosunuz milletvekilleri o kadar millet için çalışıyorlarki
bu para onlara az bile!sanırsınız ki hepsi dünyayı kurtaran adamın evlatları!

bitmedi birde şimdi danışmanların sayısı artacakmış üsteli bindikleri araçlar da uzay aracı gibi lüx desen almış başını gidiyor

peki emeklilerimiz kaç lira alıyor bildiğim kadarıyla en düşük emekli maaşı yaklaşık 371 lira emeklilerimiz kınamasınlar milletvekillerinin vb maaşlarına bilmiyorlarki onlar dünyayı uzaylıların istilasından kurtarıyorlar bu nedenle o aldıkları maaşlar onlara helaldir yesin içsinler!

birde unutmadan söyleyeyim türkiyede yaklaşık 9 milyon emekli var sadece onlar oylarını gözden geçirse ve dikkatli olsalar bu kadarını yaşamayacakları gün gibi ortadadır artık ne diyim toplumlar layık olduğu gibi yönetilir
Alt 22-12-2011, 00:59
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Milleti dusunen kim? Bu yiyiciler takimi, ezelinden beri cebini dusunur.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 22-12-2011, 16:20
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Asgari ücret ile maaş aynı şey değildir ki.

Cebinden sigarasını eksik etmeyen, hafta sonları kahvaltılarını dışarıda 40-50 TL ye yapmak için mekanların önünde sıra bekleyen, hafta içi iş yerinden izin alıp eşi ile alışveriş merkezlerinde gezen çok işçi tanıdım. Türkiye'de ki asıl işşizlik sorununun sebebi asgari ücretin azlığı, çokluğu değil, insanların tembelliği.

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 22-12-2011, 23:49
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

İnsanlar tembel ha? Birileri oturdukları yerde milyonları götürüyorlarsa, yandaşlar kepçeleri ceplerinde geziyorlarsa insanlar üç kuruşa tamah edecek durumda olmamalılar. Hiç adil, hiç insaflı değil sırf mecburlar, aç kalamamak için, sırf yaşamak için ağır koşullarda üç kuruşa çalışmalarını istemek ve beğenmezlerse de tembel demek. Çoğunun eli mahkum zaten, ipe ipe çalışıyor. Suçu insanların tembelliğine indirgeyeceğinize asıl suçlulara hesap sorarsanız Allah'ınız önceki hareketinizden hoşlanmazken, bunu ödüllendirecektir. Ya da ben bu kadarını anlıyorum İslam'dan.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 23-12-2011, 01:02
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Asgari ücret 1.000 Tl olsa neden bir şeyler batsın... Senin ülkende 4 kişilik ailenin yaşam standardı diye belirlediğin bir ücret o, madem iyidir, o rakamlarla geçineceksiniz ve milletin vekili denen şeylerinde o ücreti almasını isteyeceksiniz. Millet ortalama ne maaş alıyorsa, vekilde o kadar alacak. bunlar, bir çalışanın 15 katı maaş alacak, ama o çalışanların vekili olacak öyle mi? Bu ebu cehilliktir. şeyinin vekilliğidir. Süper emeklilik de cehennem biletleridir! onlar dinin ne olduğu, neye hizmet ettiğini çok iyi biliyorlar... İnsanlar alınteriyle çalışıp mezarda emekli olacak, bu paşalar onca zenginliğine rağmen aç gözlerini süper emekli maaşına dikecekler, ordan buradan gayrı menkuller parselleyip, Tokilerden dahi site sahibi olacaklar(hediye?).. işte sistemin gerçeği, neresine sokacaklar ki, yarın bir gün hepside geberecek......

Asgari ücret asgari yaşam standardı rakamıdır da... lakin bu yaşam standardını belirleyen rakam, açlık sınırının altında. hangi arsızlık açlık sınırı altında bir yaşam standardının, azcık üzerine çıkmakla ülkenin batacağını söyleyebilir, zaten açlık sınırı altında ise o rakam, o ülke batmıştır... Asgari ücretin düşük olması kapitalizmin işine gelmiyor ki! Ücretlerde denge önemlidir. Çünkü bir sömürü sisteminde, üretende, sömürülende, müşteride aynı kişi olursa burada denge, ne kadar ekmek, o kadar köfte usulü çalışır... Kısaca elime ne sıçtın ki yüzüne süreyim?

Türkiye sanayi devrimi yapmamış bir ülke, sanayisi yedek sanayi ve ucuz iş gücü gerçeği var. Türkiye gelecek 30 yılda milyonlarca kalem mal almaya gebe, yani çok hızlı ve açık biçimde büyümesi öngörülen bir pazar. Böyle bir pazarın yan sanayi pazarı olmaktan çıkıp, üretim merkezli bir pazar haline gelmesi savaş nedeni bile sayılabilir. Yani bir Avrupa markası Türkiyenin gelecek 10 yılında 10.000.000 kalem A ürününe ihtiyaç duyacağını tespit etmişse, tüm strateji bu temelde hayata geçirilir, gerekirse ülkede fabrikalar kurularak yerli üretimin önü alınır vs, sonrada sen para bas, develer gibi, para yurtdışına gitsin, ucuza sömürttüğün, ucuza sattığın toplumu da açız diye bağıttırmamak için envai çeşit spekülatif gündem değiştirmelerle, dinle, milletle abuk subuk sembollerle uyutmaya kalk, arsızca sömür, 13.000 TL ye evine yılda bir perde al, bilmem kaç bin TL ye süs eşyası al, ama ben kapitalistim çok zor durumdayım geçinemiyorum de! İşte asgari ücret böyleleri daha çok sömürsün diye düşüktür(geçinemiyo musun gel sana da asgari ücret verelim eşekler gibi geçinirsin, o perdeyide kıvırıp, çevirip şeyine iç yorgan edersin.) Dışa akan kaynakdan açık veriyorum diye ikide bir çantada keklik denen enerjiye ZAM yap, zaten millet mecbur ve milyonlarca fatura kes cukka et! Zengin ile fakir arasındaki ve gittikçe derinleşen uçurumdan ne haber peki? Nasıl oluyor bu madem? yahu bedava çalışıyor insanlar, bırakın asgari ücreti, siz 1000-2000 Tl yi para mı sayıyorsunuz! Ot gelip saman gitmenin bedelidir o ve bu insanların da başka çaresi yok... Neymiş sigara içiyormuş, ekmek de yiyorlar mı bari?!

Böyle saçma ülkenin, böyle sahtekar egemenlerinin, dünyanın hiç bir ülkesinde bu denli aç gözlü burjuvası olmamış bir ülkenin, sahtekar temsilcisidir o vekiller, zaten çoğuda tüccardır, bağış soyguncusu, arsa bilmem necisi, inşaat hırsızı, Sivas katliamı avukatları, hatda tecavüzcü, sapık, kara para aklayanı, üzerindeki hırsızlık, usulsüzlük, çek dolandırıcılığı vs düşsün diye vekil olanlar, 12 eylül avukatları, tarikat soyguncuları, din istismarcısı, dün sarıklı, çarıklı, şalvarlı, sümüklü, sidikli din bezirganları bu günün laci takımlı beyefendileri, ülkenin egemenleri, burjuvaları vs. Dağlılığı atmamış kendisini şehirli sanan maho ağalar, yaptım, yapacam diye reklamlarda boy gösteren şişme maholar, köprüyü geçene kadar gülücük dağıtan yontulmamışlar......
---------------------------------------------------------------------
Neyse asgari ücret adam edilse, birincisi merdiven altı üretim son bulacak, ne idüğü belirsiz kaptı, kaçtı anlayışının, rakı diye zehir, kolonya diye zehir satmanın yerini kurumsal bir tarz alacak, çünkü insanlar ürün alırken seçebilecek, buna imkanı olacak!. Asgari ücret en az 2.000 TL olmalı ki, ülkede hem toplumsal hem de üretim merkezli kalite, yaşam standardı, eğitim, bilinç yükselsin, insanlar fırsat bulabilsin. işçiye, çalışana köpek muamelesi yapılamasın, faşizm koşullarının geçerli olduğu köleci çalışma alanlarında hiç olmazsa ağzını açtı dili varmış işten atın, nasılsa dışarıda adam çok denemesin... Hatda insanız lan köle değil diyen çalışanlar, mecbur muyum 3 kuruşa kölelik etmeye başka işte çalışacam diyebilsin, işte o zaman asgari ücretden 200 fazla veriyorum o yüzden bana boyun eğeceksin, sizi satın aldım, siz malımsınız kafası da, ağa zihniyetide kırılıp, bir nebzede olsa kurumsallık ön plana çıkmaya başlar, insanın değeri artar. (mesleğim gereği yüzlerce kez dinlemişimdir, köle değil insanız!, bari yemekler köpek yemi gibi olmasa, gelde anlat işverenin zor durumda olduğunu(?!) milyonluk arsalar aldığını hadi!) Sömürgen ya da daha doğrusu orta burjuva artığı kapitalistler ile ortalama bir insan arasındaki gelir adaletsizliği ve uçurumu 20 kat olacağına, 10 kat olur, ama hiç olmazsa sömürüleninde müşteri kılındığı kapitalizmde, müşteri ihtiyaçlarını alacak, harcama yapacak konuma gelir. İnsanlar evleniyor beyaz eşya alıyor, çocukları evleniyor hala aynı eşyayla yaşıyorlar, yok pazardan örtü al üzerini dik, yok ayak al çivi çak! vs. Bu koşulda mı ülkenin ardı göğe erecek, piyasalar batacak, ne ürettin, insnaların eline ne sıçtın ki yüzüne sürsünler?...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 23-12-2011, 10:05
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanlar tembel ha? Birileri oturdukları yerde milyonları götürüyorlarsa, yandaşlar kepçeleri ceplerinde geziyorlarsa insanlar üç kuruşa tamah edecek durumda olmamalılar. Hiç adil, hiç insaflı değil sırf mecburlar, aç kalamamak için, sırf yaşamak için ağır koşullarda üç kuruşa çalışmalarını istemek ve beğenmezlerse de tembel demek. Çoğunun eli mahkum zaten, ipe ipe çalışıyor. Suçu insanların tembelliğine indirgeyeceğinize asıl suçlulara hesap sorarsanız Allah'ınız önceki hareketinizden hoşlanmazken, bunu ödüllendirecektir. Ya da ben bu kadarını anlıyorum İslam'dan.
Bakış açımız farklı murted,

Ben, 150 kişinin çalıştığı bir iş yerinde çalışıyorum. Geleni de görüyorum, gideni de. Çalıştığım firma ile çalışmak isteyenleri de görüyorum, çalışanları da. Çalıştığım firmanın ürünlerinin kopyasını yapıp para kazanan sonrasın da ise kopyasını yapanın para kazandığını görüp bir başkasının da kopyasının kopyasını yapması sonucu asıl kopyasını yapanın bu kişi ile baş edemeyip asıl firmaya gelip yüzsüzlükle bunu söyleyip, ben sizin ürünün kopyasını yapıp para kazanıyordum sonra böyle böyle oldu, ben bu insanlarla baş edemiyorum, ben bu ürünü yapıp satacağıma size satayım diyenleri de gördüm. Firma sahipleri yurt dışına iş için fuara gittiklerinde, 10 dan fazla işçinin bölüm sorumlusundan şuyum hasta, bilmem ne oldu diyerek izin aldıklarını gördüm.

Şu sakın unutulmamalı, insanların yaşam standartını başkaları değil, kendisi belirler.

Biraz gidip, o milyonları götürüyor dediğiniz kişilerin nasıl çalıştıklarına bir bakın. Ondan sonra eleştiriyorsanız eleştirin.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 23-12-2011, 16:10
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yergin faiz hakkında ne düşünüyosun.
Alt 23-12-2011, 16:27
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Son 1 yılda 9755 yeni milyonerimiz olmuş. Ekonominin bu kadar kötü olduğu ve insanların yoksulluk içinde yaşadığı bir ülkede 1 yılda bu kadar milyoner yaratılabiliyorsa birileri sömürülüyor demektir.

Sayın yergin, İşsizlik ile ilgili yorumlarınıza katılmıyorum. İşsizliğin asıl nedeni işverenlerin çalışan değil köle aramalarıdır. İnsanların muhtaç durumda olmalarından yararlanarak 3 kuruş paraya işçi çalıştıran işverenleri bilirsiniz belki. Bu işçilerin hiç bir hakkı yoktur. Ölse kalsa hesabını soracak kimse de yoktur. Ülkede iş gücü üzerinde bu şekil bir sömürü düzeni kurulmuşken, suçu "tembellik" diyerek bu düzene eğilmeyen kişilere atmak işin kolayına kaçmaktır.

Bir işveren, çalıştırdığı kişiyi, iliğine kadar sömürüp, 2 kişinin işini bu tek kişiye yaptırıyorsa, üstüne bir de hakkını vermiyorsa suç burada ne çalışanın ne de işsiz olanındır.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 23-12-2011, 16:59
kharon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kharon kharon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türk-iş her yıl yoksulluk ve açlık sınırı ile ilgili rapor hazırlıyor, bu sene hazırlanan rapordan bir alıntı koyalım :

Çünkü tek bir işçi için “insan onuruna yaraşır” gelir düzeyi Kasım 2011 itibariyle 1.020,77 lira olarak hesaplanırken, geçmişte işveren-hükümet kesimi tarafından belirlenen ve halen geçerli olan net asgari ücret tutarı 658,95 liradır.
kaynak

bakan böyle birşeyi neden söyler ?

Bizim ekonomik programımız iflas etti tüyü nereye dikelimmi diyor ?
Devlet üzerine düşeni yaptı, özel sektör zayıf, suçlu onlarmı diyor ?
Yaklaşık 6 milyon asgari ücretlinin ödediğ vergi en büyük 90 şirketin ödediğine eşit, asgari ücretli ülkeyi sırtında taşıyor itirafı mı ?
Biz işçinin insani şartlarda yaşamasından yana değiliz mi diyor ?
Yanlış hatırlamıyorsa aynı bakan seçim öncesi de vatandaşı korkuttu, Chp kazanırsa 2001 kriz şartlarına döner dedi ülke, şimdi de Yunanistana döneriz sakın ha hakkınızı istemeyin daha beter olursunuz mu diyor ?
Ya da ne anlıyorsunuz bu söylemden ?

Sevgili Yergin,
Aslında sende iyi bir noktaya değinmişsin, o insanları hepimiz biliyoruz zaten, ama o milyonları cebe indiren insanların nasıl çalıştığını ve harcadığını herkes bilmez, en iyi ben bilirim demiyorum ama bir kısmı ile hasbel kader tanıştım, nasıl çalıştığını, nasıl harcadığını az çok gördüm, ödemelerini ben yapıyordum çünkü,sevgililerine aldığı evleri arabaları,markalı eğlence mekanlarında yaptığı harcamaları,yurtdışı tatileri vs.. fazla detaya gerek yok sanırım, senin çalıştığın çevrede bu insanlar olmayabilir ama önemli bir kısmı bu şekilde yaşar.

Anladığım kadarıyla sende ücretlisin ve şartların iyi, diğer ücretli çalışanların da seninle aynı koşullarda yaşamasını/çalışmasını istermisin ? elbette istersin, patron tarafından olaya bakmak yerine biraz da işçi tarafından baksak herşey farklı olur.

saygılar

Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz. B.Russell
Alt 23-12-2011, 17:29
terekeme terekeme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Asgari ücret ile maaş aynı şey değildir ki.

Cebinden sigarasını eksik etmeyen, hafta sonları kahvaltılarını dışarıda 40-50 TL ye yapmak için mekanların önünde sıra bekleyen, hafta içi iş yerinden izin alıp eşi ile alışveriş merkezlerinde gezen çok işçi tanıdım. Türkiye'de ki asıl işşizlik sorununun sebebi asgari ücretin azlığı, çokluğu değil, insanların tembelliği.

Saygılar
Antalyada otellerde 12 saat çalışıp aylarca para alamayanlarını gördüm.Agari ücretle geçinmek için insanların nelere katlandıklarına yakından tanık oldum.Yergin kardeşim sizin tembel dediğiniz insanlar işten çıktıktan sonra başka işlerde çalıştıklarını,akılalmaz hakaretlere uğradıklarını gözlemledim.Ülkemizde devlet kurumlarında yada başka alanlarda beş kişilik işe yüzlerce insanın başvurmasını hangi mantıkla açıklayabilirsiniz,nasıl tembellik bu.Alışveriş merkezlerinde gezen işçilerin bir de ellerine baksaydınız ,kaç poşet gördünüz.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil