Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-01-2022, 20:59
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kadınlar için en tehlikeli ülkeler

Forbes araştırma şirketinin 50 ülkede yaptığı 2021 raporuna göre, kadınlar için en tehlikeli ilk 10 ülke içinde Türkiye yer alıyor. Yine Forbes'in araştırmasına göre düşündüğünü konuşamayan, yazamayan ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Sokak güvenliği olmayan ilk beş ülke içinde yine Türkiye var.
Kadınlar için en tehlikeli ilk 20 ülke içinde Avrupa ülkesi yok. İlk 20 ülkenin altısı arap ülkelerinden oluşuyor.
Araştırmada en güvenli 20 ülkenin tamamı Avrupa ülkeleri olduğu belirtiliyor.

Buradan geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.
https://worldpopulationreview.com/co...ries-for-women

Buralardan yapılan araçtırmanın ülkeler bazında özetini okuyabilirsiniz.
https://www.forbes.com/sites/laurabe...h=29c19a92c2f4
https://www.forbes.com/sites/laurabe...h=21c3464c7022
Alt 19-01-2022, 00:26
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Din isteyen ve özellikle islam dini isteyen kadının bundan şikayet etmeye kesinlikle hakkı yok.

Nonteist ve deist kadınların başına gelenler için üzülürüm. Lakin, diğerleri kendi ayağına sıkmakla kalmıyor. Diğer insanların da bu insan haklarına aykırı din yüzünden kötü ve can güvenliği olmayan bir yaşam sürmesine destek oluyor. Sonra vay efendim can güvenliğim yok, adam beni öldürecek, laik devlet kurtar beni diyor. E kardeşim islam bu işte yüzleş. Sosyal laik hukuk devleti harici düzeni isteme, haykır özgürlük diye. Kurtuluşu seç. Aksi halde; Erkek karısını döver de sever de. Kadın' ın islam daki rolü: Ebû Hüreyre'den radıyallahu anh rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

-"İnsanın insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim." (Tirmizî, Radâ 10. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 40; İbni Mâce, Nikâh 4)

- Yâ Resûlallah! Sana hayvanlar, ağaçlar bile secde ediyor. Sana asıl bizim secde etmemiz gerekir, dediklerinde Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

- "Rabbinize ibadet edin. Müslüman kardeşlerinize iyilik yapın. Bir kimsenin diğer kimseye secde etmesini emretmek isteseydim, kadının kocasına secde etmesini emrederdim. Şayet bir kadına kocası, kendisini şu dağdan o dağa, o dağdan bu dağa taşımasını emretse, kadının bu emri yerine getirmesi gerekir" (Ahmed İbni Hanbel, Müsned, VI, 76).

-Er olanlar kadınlar üzerinde hâkim dururlar, çünkü bir kerre Allah birini diğerinden üstün yaratmış bir de erler mallarından infak etmektedirler, onun için iyi kadınlar itaatkârdırlar, Allah kenidlerini sakladığı cihetle kendileri de gaybı muhafaza ederler, serkeşliklerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince: evvelâ kendilerine nasıhat edin, sonra yattıkları yerde mehcur bırakın, yine dinlemezlerse döğün, dinledikleri halde incitmeye behane aramayın, çünkü Allah çok yüksek, çok büyük bulunuyor. 4-34 Elmalılı meali

Dini, örfü v.s. olan adamdan boşanan, ayrılan kadınları haberlerde görüyoruz maalesef. Hayvan, boşandığı karısını hala kendi "malı" görüyor af edersiniz. Teşbihte hata olmaz mecazen başka kelime bulamıyorum tekrar kusura bakmayın yani...

Birinden birini seçmen lazım, kadın kardeşim. "Hem laik hem müsliman olunmaz." Ölmek istemiyorsan; dinsizlik veya deizim ve bu fikriyatta olan koca, erkek arkadaş ile ilişki kurman tek çaren.
Alt 19-01-2022, 14:36
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Din isteyen ve özellikle islam dini isteyen kadının bundan şikayet etmeye kesinlikle hakkı yok.

Yeterli bilince ulaşmış kadınların çoğu din istemez. Din isteyen kadınların geneli cahil bırakılmış ve dinin dayatıldığı kadınlardır.
Ayrıca kendisine baskı uygulayanlara karşı dini kullanmak zorunda kalan kadınları da unutmamak gerekir.
Kadınlar bazı gerçeklerin farkına varsa da hem kültürel sınırlar hem devletin getirdiği psikolojik kısıtlamalar yüzünden örgütlenmek gibi nihai bir ortam oluşturamıyorlar.
Sizin de değindiğiniz gibi laik sistem bu kısıtlamayı ortadan kaldırsa da dini yapılanmaların devlet üzerindeki etkisi yüzünden laik sistemin kadınlar için açtığı kapı bir türlü aralanamıyor.
CHP gibi siyasi partilerde veya bazı derneklerde kadınlar bu imkanı bulsa da devlet erki karşısında çözüm olamayacağını düşünerek genelde işi kişisele indiriyorlar. Örneğin, güçlü bir örgütlenme yerine genelde çocukları için sistemden nemalanma yolunu seçiyorlar. Benim karşılaştığım aydın ve mücadeleci kadınların büyük çoğunluğundan hep bu cevabı aldım "Her şeyi çocuklarımız için yapıyoruz".
Buradaki soru şudur, çocukların için günü mü kurtaracaksın yoksa çocuklarına özgür bir gelecek mi sağlayacaksın?
Şayet günü kurtarmaya çalışırsan en fazla sistemin sana verdiğiyle kalırsın, fakat diğer yandan da hem günümüzde hem gelecekte özgürlük de hayalde kalır.
Kısacası kadınlar bu ikilemden kurtulmadıkça kendileri için bir adım öteye gidemezler.
Alt 20-01-2022, 02:36
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"Her şeyi çocuklarımız için yapıyoruz".
Kendi çocuğu için sistemden nemalanırken, diğer çocukların geleceğini çalıyor. Birde bunu itiraf ediyor! Pes...

Konu başlığına, bir ekleme daha yapalım: Amerika ve Rusya gibi ülkelerde de kadınlar şiddet görüyor ve öldürülüyor. Bu ülkeler de kadınlar için güvensiz ülkeler.
Alt 03-05-2023, 13:09
Jackstone Jackstone isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Turkey is ranked among the top ten most dangerous countries for women and is also lacking in terms of street safety. It's important for countries to prioritize the safety and well-being of all their citizens, regardless of gender. It's also notable that no European country is ranked among the top 20 most dangerous countries for women and that all of the 20 safest countries are European. We hope that countries around the world work towards creating safer and more equal societies for all.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil