Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-08-2022, 18:52
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dmn denen trol

Sana gerizekalı demek seni onore etmektir.
En azından trollemelerini satılık olduğun için değil de gerzek olduğun için yapmış olabileceğin ihtimaline hayat hakkı tanımş oluyoruz.

düşünce faaliyetimi ayıt edebilmek için, kendi tarihi terminolojisi literatürü olan felsefeye ortodox felsefe diyorum. Bunu niye yapıyorum. Benzerlik olsa bile benim düşünsel etkinliğimin alanı ile adına felsefe dediğiniz şey farklı. Kavramsal benzerlikler yüzünden yanlış anlaşılma olmasın demek istiyorum yani.

Gelelim iktisada
Felsefe gibi iktisadın da kendi terminolojisi var.
Şerefsiz yavşak, elbette ki ideolojileşmiş bir bilim dalıdır iktisat. Ancak iletişim kurabilmemiz için o terminolojiyi kullanmak zorunda kalıyoruz.
Efendisi olan ve yalamalığını yapan sensin.

Şimdi
Üzerine konuştuğumuz sistem=kapitalizm (verili)
İletişim için kullandığımız dil ideolojileşmiş bilim olan iktisadın terminolojisi.
Buraya kadar anlaştık mı.

İktisada göre, üretim faktörleri var.
Ve bu faktörlerin arz ve talebinin gerçekleştiği ve dolayısıyla fiyatının oluştuğu yer faktör piyasaları.

Sermaye, işgücü, toprak

Sermaye kavramının ikili anlamı var.
Birisi fiziki makina techizat vs
Burdaki sermaye ise fiziki olan değil finans yani para yani bildiğin kağıt.

Kapitalist hokkabazlığın burda olduğunu biz bilmiyoduk da senden mi öğreneceğiz soytarı.

Sana diyoruz ki
Yaşadığımız sistem verili ve adı da kapital-izm.

Sermaye diyor ki ben bir üretim faktörüyüm.
Ben olmasam üretim süreci gerçekleşmez,
Kullanım fiyatına da faiz diyor.
Ulan yavşak bu durum verili yani yaşadığımız somut dünya. Yani işler böyle yürüyor.
Sen ise bunu yıkmak lazım diyeni bunu savunmakla itham ediyorsun.
Ya salaksın ya satılmış.

Şimdi sana sofuyorum

Bi adam niye gider de kağıda faiz adı altında kullanım bedi öder. Salak mı.
Ve nerden öder bu ödemenin kaynağı nedir.

Çünkü o kağıt bu sistemde sınısal karakteri olan ve adına devlet denen kurum tarafından otoritesi olan bir nesne olarak tanımlanmışdır.
O kağıtla gidip iki şey yaparsın.
1 makinA techizat alırsın
2 ücret adı altında işgücü kiralarsın

Değeri üreten emek ve birikmiş emek olan makinanın amortismanı iken
İşgücü katma değerinin çok altında ücretlendirildiğinden adına artı değer denen fark ortaya çıkar.

Şimdi sayın amkmun trolu
Şu ana kadar yazdıklarım bu durumu onaylamak mıdır, yoksa kapitalizm denen verili sistemin tespiti midir.

O faiz neden ödeniyomuş.
Çünkü finans artı değeri çalmanın koşullarını oluşturuyomuş
O koşullar üretim araçları üzerindeki mülkiyet ile ve işgünün ücretlendirilmesi nedeniyle oluşuyomuş.
Peki finansı faiz karşıljğında kiralayan bu faizi nerden ödüyomuş
Çaldığı artı değerden

Be şerefsiz
Ben burda ne anlatmış oldum
Kapitalizmi yani şu an yaşadığımız şeyi
Peki bunu onayladım mı
Ulan sen nası bi amcıksın ki
Burda yapılanın durum tespiti olduğunu inkar ve örtbas edip onay olmakla itham ediyorsun.

Şimdi söyle bakalım kimmiş efendisi olan.
Kapitalizm zaten buyken imekanizmanın özüne yani artı değerin gaspına ve bunun aparatı olan üretim araçları mülkiyeti üzerinden işgücünün ücret adı altında kiralanmasına dokunmadan, faizi ortadan kaldırmanın somut karşılığı nedir.

Ben söyliyeyim
Fiziki sermaye sahibinin artı değerin tamamını cebe indirip finans kapital ile paylaşmamasıdır.
Senin ütopyan işte budur.

Ütopyanı da seni de efendilerini de siikiyor iyi akşamlar diyorum.
Alt 28-08-2022, 21:34
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Finans kapitalin sermaye sahibi olduğunu söylesem yanlış mı olur ?

Sermaye kar ettiren üretim araçları ve emekçi ise

banka denilen yapı aynı fabrika gibi bina kurup içine faiz üretmek için techizat ve çalışan koyup KÂR elde ediyorsa , kârınıda şu kadar KÂR elde ettim diye açıklıyıp oranında vergi ödüyorsa ve en önemlisi o işletmeninde PATRONU , müdürü , çalışanı bekçisi mesai saatleri varsa fabrika dediğimizden farkı ne olaki ?

Bir caddede berber market terzi BANKA kuruyemişçi tekel bayi vs varken bankayı onlardan ayıran
Yada
Bir sanayi caddesinde civatacı hırdavatçı ,makinacı BANKA don lastiği üreten , prezervatif üreten , tornacı v.s den BANKANIN ne farkı var.

Hatta onların tam ortasında ki vergi dairesinin farkı ne

Tamamı bir bina , techizat , eleman ve gider olarak elk. Su gaz cart curtu aynı hattan kullanırken bunların sonuçta elde ettiği KÂR denilenin farkı varmı?

Tüm ülkelerde sınır kapıları geçilirken ,geçen için tedirginlik olur. Halbuki sınırlar kalksın bu tedirginlik olmasın demek varken dimi .

Konu nerden nereye geldi itin birinin yüzünden.
Alt 28-08-2022, 21:59
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Khaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben söyliyeyim
Fiziki sermaye sahibinin artı değerin tamamını cebe indirip finans kapital ile paylaşmamasıdır.
Senin ütopyan işte budur.
Ütopyanı da seni de efendilerini de siikiyor iyi akşamlar diyorum.

Ulan sana artideğerin ikinci aşamada artısını (faizini) anlattık hala bildiğini okuyorsun.
2nci aşamada spartacusa yaptığın soygunu getirip reel seektörün 1nci aşamasına bulaştırıp yediğin sofraya sıcıyorsun. Zigtir git Seni yatay konseyli efendilerin paklar, benim seninle konuşacak bir şeyim kalmadı. Gelip gelip reel sektör soframısa sıcıyorsun, beyinsiz.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 28-08-2022, 22:34
Üye

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz insanları (forum üyelerini) PKK lı ilan ederek büyük çok büyük ithamda bulunuyorsunuz.Bu nedenle insanlar size sinirleniyor.

Sinirlenince bende bazen keçileri kaçırıyorum, kaçırmıyorum değil, ama kendime geldiğimde özür dilmesini de bilirim. Pkk suçlamasını hangi cümlemden çıkardığınızı alıntılayın açıklamasını yapayım. Ben pkk ile nihilisti suçlamadim. Kendisi ne okuduğunu bilir, öyle bir şey olsaydı altında kalmaz karşılığını verirdi. Kendisi ile davamızda aynlaşamıyoruz hepsi bu. Pkk ile ne alaka.
Kendini bilmezin teki art niyetli okumuş, dile getirmiş, sizde buna takılıp beni gazlıyorsunuz, aşk olsun.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 28-08-2022, 23:00
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sinirlenince bende bazen keçileri kaçırıyorum, kaçırmıyorum değil, ama kendime geldiğimde özür dilmesini de bilirim. Pkk suçlamasını hangi cümlemden çıkardığınızı alıntılayın açıklamasını yapayım. Ben pkk ile nihilisti suçlamadim. Kendisi ne okuduğunu bilir, öyle bir şey olsaydı altında kalmaz karşılığını verirdi. Kendisi ile davamızda aynlaşamıyoruz hepsi bu. Pkk ile ne alaka.
Kendini bilmezin teki art niyetli okumuş, dile getirmiş, sizde buna takılıp beni gazlıyorsunuz, aşk olsun.
Efendilerinizin aklı başına geldi ve şimdi mahallemizi karıştırmak için senin gibi kendini bilmezleri kullanıyorlar. Uluslararası ilişkiler karmaşık bir konudur. NATO'nun genişlemesi Türkiye'nin rızasına bağlıdır. Türkiye ise PKK'nın Avrupa'dan sınır dışı edilmesini talep ediyor.

Kırk yıl önce kurulan "Marksist-Leninist" örgüt bugün NATO'nun yayılmacı politikalarına bağımlı hale gelmiştir. İçlerinden herhangi biri "Kahrolsun emperyalizm" diyebilir mi?. İşte ayakçı olmak böyle bir şey. Kırk yıl önce savunduğun şeyi bugün savunamazsın ama kendini anti-emperyalist olarak sunmaktan da vazgeçemezsin.
Bu cümle yanlış anlaşılmaya müsait.
Sanalda etten püften sebeplerden bazı suçlamalar yöneltilebiliyor.

Bu konu Türkiye' de eskiden olduğundan daha ciddi ve tehlikeli.Basit sebeplerden insanların başı belaya girebiliyor.Ve artık masumiyeti kanıtlamak çok zorlaştı.

Bu nedenle anlam kaymasına neden olacak cümleler kurmamak çok önemli.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 28-08-2022, 23:11
Üye

Dmn trolu
Sen gerzek konumuna ancak epeyce akıllandıktan sonra terfi edebilecek düzeyde süzme salaksın.

Seviyene uygun basit örnekleme kaçınılmaz oldu

A kişisi fiziki sermaye sahibi.
Fabrikası var. 50 işçi çalışıyor.
B kişisine finans sahibi.
A kişisi B kişisinden bir fabrika daha kuracak finans istesin.

İstediği şey tam olarak 50 işçinin daha artı değerini gaspedebilmesinin koşullarıdır.
B kişisi bu koşulları bir bedel karşılığı A'ya sağlar.
Bu bedele faiz denir.
A kişisi bu faizi gaspettiği artı değerden B'ye öder.

A kişisi bunu faiz gideri diyerek muhasebeleştirir.
Ve kardan düşer.
Aslında kar faiz kira hepsi de aynı bokun lacivertidir

Bütün hikaye artı değerin sırtlanlar arasında nasıl paylaşılacağıdır.

Finans bu hegemonyanın/piramidin en üstü
Reel sektör kapitalisti de onun hemen altıdır.
Üstelik verili koşullarda ayrım bu kadar keskin de değildir.
Koç sabancı hem fabrikatör hem bankacıdır.

Faiz emeğin gaspedilmesinin biçimlerinden sadece birisidir.
Bazen adı kar olur

Sen emeğin gaspına karşı değilsin.
Ki ekonomik-politik alan zaten ayrıştırılabilir de değildir.
O başka tartışmanın konusu olsun

Görüldüğü üzere ben kapitalist hegemonyada efendilerden hiçbirinin değil değeri üreten emeğin yanındayım

Sen ise üretim aracına sahip olmanın sağladığı koşullar üzerinden artı değeri gasp eden ve faizcinin yaptığını bi alt seviyede yapıp buna kar diyen patronun yanındasın.

Hukuk egemenlerin fahişesidir diyen bakunin
Mülkiyet hırsızlıktır diyen proudhon
Bu durumun alt ve üst yapısına gönderme yapmıştı

Ben anarşistim
Sen efendilerininkini yalayan köpeksin
Gelip burda anarşist taklidi yapacak kadar şarlatan aşağılık bi trolsün

Kapitalizmin zaten somutda küresel olduğu
Sözümona küreselci karşıtı ulus devletçilerin zaten sisteme içkin olduğu o konuya girmiyorum bile.

Politika faizinin düşmesi paradoksal biçimde neden banka gelirlerini artırdığını sormuşdum.
Cevaplamadın.

Hırsızlık düzeninin yalakası
Devlet eliyle yağmacılığın yalakası
Siktir git bilmediğin konuda bıdı yapma

Efendilerine söyle
Doları rezerv para tahtından indirsinler
Gerçi efendilerin de dolar milyarderi senin
Soyunu siktiğimin soysuz hırsızları
Alt 28-08-2022, 23:33
Üye

Arkadaşlar

Trolumuz zaten soyutlama üzerine hiç konuşmadı.
Konuyu zaten okumamıştır. Okusa da anlamaz.

Trol beni trollemek için artı değer faiz ilişkisinden bi deneme yaptı.
Ben işime geldiği için bu konuda yazdım.
Baktı mesafe katedemiyor pkk üzerinden trollemeye kalktı.
Cvp vermeye değmez.
Trolleme yaptığı konuların hangisi benim kendimi ifadeetmeme hizmet ederse onu alır kullanırım.
Antitrol tarzım bu.
Bu yazıların yeri aslında forum kirleri.
Bu yazılar çöpe gitmezse toparlar başlığın konusuna geri döndürüz.

3 kuruşluk trol burda kimseyi yönlediremez.
Okeye 4. olmakdan başka vasfı yok.
Kendi de biliyo
Şansını deniyo işte garibim
Alt 29-08-2022, 10:49
Üye

" anarşist damarımla yazıyorum,

Demiş hahaha, harbi trolsun sen

O damarınla pratikte ne yaptın , ne yapıyorsun , ne yapacaksın, ne yapılmalı.( Bu sorulara cevap verde bilgi birikim ve seckin özelliğin hakkında bilgi sahibi olalim)
Akademik cevap vericem diye kasma kendini , kendin ol doğal ol

Dötte kıl olmak gibi ulvi bir pencereden bakan birisi olarak , kapitalist efendilerin çarkına ne soktun mesela
Yoksa onların soyma çarkı sistemi özgürlüğünden yanamısın?

Lâkin şöyle bir cümle kurmuşsun
Bir anarşist olarak haklar ve özgürlüklerle ilgileniyorum; sizin veya başkalarının ideolojisi umurumda değil

Kapitalistlerin soyma hak ve özgürlüğünü hatta rüsvet , talan , yalan gibi guncel konulardada o çok özel seçilmiş fikirlerinize bilmek isteriz.
" Ahlaki " savunmalar yaparsın artık.

Sınırı geçmişindir hadi hayırlı olsun
Kürkçü dükkanına tekrar bekleriz

Ha birde özel sorum olucak " alaman askerliği " yaptın mı? Almanlar Nato askeri galiba
Damarlarında gezen o anarşist kanla nato askeri olmayı red edip yapmadığını, OTORİTEYE karşı dik durduğunu var sayıyorum.

Aksi halde harbiden bir erkek n.o.rr.op.susu olduğunu kendin söylemen gerekir.

Seneye tekrar bekleriz.
Alt 29-08-2022, 22:10
Üye

İçinde bulunduğumuz sistemde hiçbir zaman işçilerin tarafında olmadın. Öğretilmiş vaatlerini ve cennetinin sonucuna ilişkin hayal ürünü fikirlerini paylaşırken sadece bizim tarafımızdaymış gibi göründün. Ama dini yolunun sonuçlarına gelince elde var sıfır. Üç kağıtçı kendini bilmez sefilliğini Peygamberinin hayal gücüne takıp insanları bu ütopik yolda dindar da yaptınız.
Beeeniiiim yoluuumdaaaan gitmezseeen kurtuluşiiin yohdiiir hoaaaa.

Tanıdık geliyor mu lan sözde dinsiz teneke. Devrim yolun batsın senin, dünyanın modernleşmiş orduları beni illegal görüyor diyorum, niye cevap yazmıyorsun. Adil bir dünya için adil paraya ihtiyacımız var. Doğal bir ekonomi, büyüme zorunluluğundan çıkış yolları ve borç felaketi üzerine düşüncelere ve farklı değerlendirmelere ihtiyacımız var. İki cümlede saxo niye çekmiş olalım devrimine koduğum. Ulan denizi yarmanı beklemek zorundamıyım. Denizi zaten yaracak gücün de yok be şerefsiz.

Bir de kalkmış soyutlamadan bahs ediyor, olum bu kafaylamı sen soyutlama yapıyorsun. Sözde anarşistliğinle Paslıçiviye "özgür irade"nin somut kaynağını gösterebildin mi?. Lan sende biraz entellektüel namus olsaydı, peygamberinin attığı yazılımla efendilerine itaat eden bir robot olduğunu fark ederdin, ama işte. Birde kalkmış daha kendinin ne olduğunu bilmeden soyutlama dünyalarına dalmamışmı, vay anasını yav, kaçan kurtulur amk.

Alt 30-08-2022, 10:34
Üye

Türk ordusuda modern bir ordu değilmi?
Ne demek istiyorsun ? Türk ordusu seni illegalmi görüyor. Faaliyetlerin nedir.
Yihahahha trol başlık.

Tarihi , bilimi , felsefeyi, çok iyi bilmek ve analiz etmek gerekir. Akademik düzeyde bilgi sahibi olmak gereklidir. Akademik düzeyde her konuyu bilmekte çok mümkün olmuyor.
Bende bu bilgi düzeyi yok . Bir çok insandada yok ama en azından olan biteni sorgulayıp analiz edip gerçek olana yaklaşılabilir.

Sanal dünyada bilgiye çabuk ulaşilsada bilgiyi tam olarak alıp değerlendiremeyen ucubeler ucube ve anlaşılması mümkün olmayan saçma sapan fikirler üretip kimseye benzemeyen fikirler üretme hastalığı ile işte şu varlık gibi yazılar yazıyorlar.

Ne kadar aptal bir cümle bir bakarmısınız.

" âdil bir dünya için âdil para " diyor gerizekalı.
Para ile adalet olacağını sanan aptala ne anlatırsan anlat.
Sana ne dendi ?
Kapitalizme karşı olmadan anti emperyalist olunmaaaaaz.
Hala para diyor mal

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil