Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 11-11-2022, 16:07
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ekmek

" aklı çalışmayanın bedeni çalışır derler"

Gündemde ekmek davası var.

Ekmek ------> un su maya karışımın ardından pişirme ile elde edilen bir besin ve bu besin insanların tarih boyunca besin açısından bir tercihi olmuş.

Diyorlar ki ; " ekmek yiyen aklı çalışmaz " bu söylem " bilimseldir"
Bilimselmi değilmi bilmiyorum.

Aklıma şu geldi ;
Sağa sola bakmadan şunları soyleyebilirim , bu topraklarda ekmek çok kutsaldır, yere tanesi dökülse toplanır, bir parçası olsa opülup başa konarak saygı ifade edilir
Bunu yapanlarda genelde fakir demeyelim de , geçimini belli bir düzeyde yaşayan ve toplumun % 80 gibi olan bir kesim yapar. Belkii kalbur üstü zenginlerde yapıyordur ama ben rast gelmedim çünkü onların yaşamaları ile rastlaştigım bir ortam yok.
Gerçi zenginler ekmek yemeye ihtiyaç duyuyormu duymuyormu bilmiyorum . Yiyorsada zenginliğinin kendisine verdiği fırsat ile ekmeğin ekmeğe deilde besleyiciligine dair tip ekmek çeşitlerini tüketiyordur belkide bilemiyorum ! Tahmin ediyorum sadece

Aklıma gelen ise ülkedeki ekmek fırınları ve belediyelerce yapılıp adına da HALK EKMEK denilen son derece modern fırınlar var.
Bende bu fırınlardan ekmek alıyorum. Alırken de kalbur üstü bir sınıftan birilerini göremiyorum. Keza mahalle aralarındaki halk ekmek bayilerinde oluşan uzun kuyruklardada onlardan yok.
Normal fırınlardada yok. Hatta o sınıfı bir bakkalda markette ekmek alırken görmedim.
Kim bilir ? Uşakları, hizmetçileri, gidip alıp onlara götüruyordur.

Halkı ekmek yemeye bu kadar teşvik edercesine ekmek ile alakalı hizmet edenlerin " ekmegin halkı ........ ne diyeceğimi bilemedim hatta korktum , hatta tırstım , hatta desem ......

Ne yalan soyleyim , bir fırından ekmek alıp onun o sıcak haline enfes kokusunu dayanamayıp oracıkta bölüp yemek icin o muhteşem anı yaşamayali coook uzun zaman oldu .

Ben şehirde ekmek falan yemiyorum. Acayip bir şey yiyorum. Ekmek yedim dediğim zamanlar çok eskide ve sadece köye gidip tandırda fırında sobada, sacda yediğim zamanlarda oluyor. O bile buğdayın kalitesiyle doğru orantılı.

Bir saç ekmeğinin içine çökelek koydugumda aldığım tadı unuttum gitti ancak ucundanda olsa o hazzı köyde almaya çalışıyorum.

Ekmeğin kokusu ve tadı hiç bir gıdada yok . Tabiki bana göre ve çok eskilerde.
Hâlâ o koku ve tadı alıyorum diyen varsa bilemem!

Ekmek katığa kaşık çalarkende, kuru kuru yiyincede enfestir ama işte fakat çook geride kaldı
O 2006 da çıkan tohum yasası buna milattır bana göre.

Ne yumurta ne et nede soğanda tat kaldı.
Sadece doymak için yediğimiz paketli şeyler bizi bu günkü biz yapıyor. Ah eski bizler ah.

Anamdan 50 yaşında doğsaydım dediğimde oluyor. Yok be iyiki dogdunda o tatları ve kokuları alma ayrıcalığına sahip oldun dediğimde oluyor.

O eski ekmekler yok artık. Tekrar olurmu ? Bu kadar ekmek tüketirsek çok zor olur diye düşünüyorum.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil