Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-02-2014, 18:31
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Bak bu dersi hic unutmayacagiz. Ey ateistler, bilim ogrenin, bilim. Kanalizasyon sistemlerini tarlalara baglasalar memleket tarim urunlerinden koseyi doner valla. gordion dugumu cozuldu.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 06-02-2014, 04:18
horror horror isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

deist olmama ramak kaldı!!!
Ülkemizde kuran okuyan ve tek bir kelimesini bile anlamayan milyonların olduğunu kimse inkar edemez ve bize ısrarla kuran Türkçe okunmaz diye nasihatlar verildiğinide.Peki neden okunmaz kardeşim ?
açıklama: Çünkü arapça karışık bir dildir ve tam olarak diğer dillere çevrilemez.
soru :Allah arapmıdır? Bütün evreni yaratanı anlamak için neden bütün dünya arapça öğrenmek zorunda?Allah istese bütün dillerde gönderemezmiydi kitabını?

hadi onu geçtik.Neden kuranın yorumlanması gerek?Yani okuyunca direk tartışmasız bir sonuca varılmıyor? Allah bu kitabı onu anlayalım ve varlığını bilelim inanalım diye göndermedimi? Neden onu anlamamızı zorlaştırır gibi anlaşılması zor ayetler gönderiyor?Mesela doğrudan kız çocukları ile evlenmeyin?Herkes eşittir köle cariye gibi insanlık dışı uygulamalar günahtır yapmayın yada kadın erkek eşittir hepsi benim kulumdur nasılki bir kadın bir erkekle evlenebiliosa bir erkek de bir kadınla evlenebilir .Yada peygamberin evine izinsiz girmeyin gibi ayetler.sadece anlamak için soruyorum
Alt 06-02-2014, 17:09
bilig bilig isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Fazla sormayın Sayın Horror yoksa dinden çıkarsınız... Müslümanlar böyle derler ve haklıdırlar. Kur'an tabii ki Türkçe ya da anadiliniz ne ise anlayacağınız dilde okunmasın isterler, çünkü İslam'ın ne olduğunu anlarsınız. Anlamadan okuyunca sanki çok mübarek şeylerden bahsediliyormuş gibi oluyor. Arapça bilmeyen birine mesela Ahzab - 50'yi tilâvetle okuyun, belki duygulanacak hatta gözleri dolacaktır ancak anlayacağı dilden okursanız, ayette pek de insanı duygulandırıp gözlerini yaşartacak bir konudan bahsedilmediğini görecektir.

Kur'an evrenin yaratıcısından falan gelmemiştir. Meselâ Muhammed 10 sene daha yaşasaydı 10 sene daha vahiy gelmeye devam edecekti merakınız olmasın. Düşünsenize, koskoca evrenin bir yaratıcısı var ve bu yaratıcı tüm evreni bir kenara bırakmış, hatta dünyayı da bir kenara bırakmış bir tek adam ve çevresiyle ilgileniyor, oturup o adama örneğin Ahzab - 50'yi gönderiyor. Eğer bir yaratıcı varsa, O'na asıl hakaret böyle bir şeye ihtimal vermektir, böyle bir şeyi düşünmek ve O'na bunu yakıştırabilmektir. Bu yaratıcı işi gücü bırakmış, Muhammed'in eşlerine; "Elçimi üzmeyin yoksa ben ona daha iyilerini bulurum" diyor, Zeyneb ile Muhammed'i kendi katında nikahlıyor vb. Allah ile Dest-i İzdivaç programı sunucusu sanki... Böyle bir yaratıcı olabilir mi? Eğer bir yaratıcı varsa, kompleksli bir diktatör gibi davranarak kendi partisine üye olmayanları değil, kendisine bu tür şeyleri yakıştırabilenleri cezalandıracaktır.

Bu her şeye gücü yeten yaratıcı oldukça tuhaf ayrıca. Meselâ Muhammed'in iddialarına katılmayanların bir kısmı kendisine oğlu olmadığı için ebter "soyu kesik" diyorlar. Her şeye gücü yeten yaratıcı ise elçisine bir oğul verip elçisine inanmayanları madara edeceği yerde, anaokulu çocukları gibi; "Asıl ebter onlardır" diyor ve Müslümanlar koskoca yaratıcı ile sıradan kullar arasındaki bu ağız dalaşını her gün namazlarında, Kevser Suresinde tekrar ediyorlar; "inne şanieke huv'el ebter"... Muhammed de ona ebter diyenler de ölmüş gitmiş, aradan 1400 yıl geçmiş, Muhammed'in taraftarları hâlâ "asıl soyu kesik onlardır" diyorlar... Ayrıca bunu kime diyorlar? Allah'a mı? Kendilerine mi? O da belli değil. Allah'a diyorlarsa Allah zaten konuyu biliyor, kendilerine diyorlarsa bunun ne anlamı var? Kişi zaten Muhammed'e inanıyor, ister ebter olsun ister olmasın...

Neyse, dinde mantık aranmaz. Fazla sormayın Sayın Horror, dinden çıkarsınız.
Alt 06-02-2014, 17:56
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

bilig´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fazla sormayın Sayın Horror yoksa dinden çıkarsınız... Müslümanlar böyle derler ve haklıdırlar. Kur'an tabii ki Türkçe ya da anadiliniz ne ise anlayacağınız dilde okunmasın isterler, çünkü İslam'ın ne olduğunu anlarsınız. Anlamadan okuyunca sanki çok mübarek şeylerden bahsediliyormuş gibi oluyor. Arapça bilmeyen birine mesela Ahzab - 50'yi tilâvetle okuyun, belki duygulanacak hatta gözleri dolacaktır ancak anlayacağı dilden okursanız, ayette pek de insanı duygulandırıp gözlerini yaşartacak bir konudan bahsedilmediğini görecektir.

Kur'an evrenin yaratıcısından falan gelmemiştir. Meselâ Muhammed 10 sene daha yaşasaydı 10 sene daha vahiy gelmeye devam edecekti merakınız olmasın. Düşünsenize, koskoca evrenin bir yaratıcısı var ve bu yaratıcı tüm evreni bir kenara bırakmış, hatta dünyayı da bir kenara bırakmış bir tek adam ve çevresiyle ilgileniyor, oturup o adama örneğin Ahzab - 50'yi gönderiyor. Eğer bir yaratıcı varsa, O'na asıl hakaret böyle bir şeye ihtimal vermektir, böyle bir şeyi düşünmek ve O'na bunu yakıştırabilmektir. Bu yaratıcı işi gücü bırakmış, Muhammed'in eşlerine; "Elçimi üzmeyin yoksa ben ona daha iyilerini bulurum" diyor, Zeyneb ile Muhammed'i kendi katında nikahlıyor vb. Allah ile Dest-i İzdivaç programı sunucusu sanki... Böyle bir yaratıcı olabilir mi? Eğer bir yaratıcı varsa, kompleksli bir diktatör gibi davranarak kendi partisine üye olmayanları değil, kendisine bu tür şeyleri yakıştırabilenleri cezalandıracaktır.

Bu her şeye gücü yeten yaratıcı oldukça tuhaf ayrıca. Meselâ Muhammed'in iddialarına katılmayanların bir kısmı kendisine oğlu olmadığı için ebter "soyu kesik" diyorlar. Her şeye gücü yeten yaratıcı ise elçisine bir oğul verip elçisine inanmayanları madara edeceği yerde, anaokulu çocukları gibi; "Asıl ebter onlardır" diyor ve Müslümanlar koskoca yaratıcı ile sıradan kullar arasındaki bu ağız dalaşını her gün namazlarında, Kevser Suresinde tekrar ediyorlar; "inne şanieke huv'el ebter"... Muhammed de ona ebter diyenler de ölmüş gitmiş, aradan 1400 yıl geçmiş, Muhammed'in taraftarları hâlâ "asıl soyu kesik onlardır" diyorlar... Ayrıca bunu kime diyorlar? Allah'a mı? Kendilerine mi? O da belli değil. Allah'a diyorlarsa Allah zaten konuyu biliyor, kendilerine diyorlarsa bunun ne anlamı var? Kişi zaten Muhammed'e inanıyor, ister ebter olsun ister olmasın...

Neyse, dinde mantık aranmaz. Fazla sormayın Sayın Horror, dinden çıkarsınız.
Guzel aciklamissiniz, Allah olmadigina memnun olmalari lazim imanli arkadaslarimizin, Olsaydi kendini bu derece rezil edenleri, ayaga dusurenleri once cezalandirirdi.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 01-03-2014, 16:43
babageldi babageldi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cosmic Perspective´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dini düşüncelerden kurtulmamda en büyük paya sahip unsur yaratılışçıların sahtekarlıklarına şahit olmamdı.

Dindar bir Müslüman idim. 12 yaşlarındayken Harun Yahya grubunun eserleriyle tanıştım. Bana çok ilgi çekici gelmişti. Evrim Teorisi’ni kesin bir şekilde çürüten eserler olarak görmüştüm onları. Tabi o zamanlar bu adamın özel yaşamıyla ilgili skandallarından haberim yoktu. Fakat bu skandallardan haberim olunca bu gruptan soğudum (o sıralarda 15 yaşlarındaydım). Ama kitaplarında kullandığı argümanlar hala bende etkisini sürdürüyordu ve çok mantıklı geliyordu.

Daha sonra Said Nursi’nin eserlerine yöneldim (ve tabi Nurcularla daha sık irtibatta olmaya başladım). Dili ağır olmasına karşın kısa sürede alıştım. (Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Said Nursi hakkındaki tartışmalarda birçok ateist onun Kürtçü, bölücü ve İngiliz ajanı olduğunu iddia eder. Her ne kadar bu şahıs şeriat yanlısı olsa da bu tür asılsız ithamlarda bulunulmasına asla taraftar olmamalıyız. Said Nursi’nin Kürtçülük yapmadığını gösteren tarihsel deliller ezici çoğunluktadır. Sinan Meydan, Nihal Atsız, İsmet İnönü gibi kişiler bu konuda Said Nursi’ye haksız suçlamalarda bulunmaktadırlar. Ve Nurcuların bu konudaki delilleri anti-Nurculardan daha güçlü.)

Risale-i Nurlar’da kullanılan yaratılışçı argümanlar da diğerlerinden farklı değildi. İndirgenemez komplekslik argümanı dinsel, kelam ilminin terimleriyle anlatılıyordu.

Ancak 21 yaşımda ateistlerin dine karşı argümanlarını merak edip araştırmaya başladım. Aslında yapmak istediğim şey bir antitez geliştirmekti. Ancak bu durum maksadımın aksine dinden kopuş sürecimi başlattı.

Harun Yahya’nın eserlerinde pek çok alıntı sahtekarlığı yaptığını ve bilimsel açıdan pek çok hata ile dolu olduğunu gördüm. Kendi eserleri Amerika'daki ICR gibi Hıristiyan/yaratılışçı gruplardan çeviri olduğu ve onlardan finansal destek aldığını öğrendim. Tabi aynı alıntı sahtekarlıkları yabancı yaratılışçı gruplarda da vardı. Üstelik bunların bir kısmı Genç Dünya Yaratılışçılığı gibi akıl almaz bir bilim karşıtı iddiayı savunuyordu. Darwinizm ile mücadelede bilim etiği ile bağdaşmayan yollara sapıklarına şahit oldum. Bu yüzden tüm yaratılışçı gruplara güvenim zedelendi.

İndirgenemez komplekslik argümanının da bilimsel olarak çürütüldüğünü (delilleriyle birlikte) öğrenmem ve Evrim Teorisi’nin sayısız bilim kuruluşunca desteklendiğini görmem de tanrı fikrini terk etmemde büyük etkisi oldu. Tabi evrimin doğruluğunu bilmem sadece bilimcilere olan körü körüne bir güvenden kaynaklanmıyor. Bu konuda ateistforum ve diğer evrimci sitelerdeki pek çok makaleyi okudum. Richard Dawkins’in eserlerinden bazılarını okudum. Böylelikle evrimin bir gerçek olduğunu gördüm.

Kur’an’daki akıl ve ahlakla bağdaşmayan ayetleri incelememde de dinden kopuşumda etkisi oldu. Önceden Kur'an mucizesi olarak bildiğim bir çok şeyin birer birer fos çıktığını görmek bende şok etkisi yaptı.

Beni en şoke eden durum Kur’an’ın küçük yaşta evliliğe izin vermesiydi. Birçok fıkıh kitabında Talak 65/4 ayetine dayanarak henüz bulüğa ermeyen küçük kızlarla cima edilebileceği hükmü çıkarılmış. Bir de düşünme organı olarak açıkça “kalp” olarak gösterilmiş -ki bu da dönemin yanlış anlayışını yansıtıyordu.

Talak 65/4 ayetine makul bir açıklama bulabilmek için çok uğraştım, hatta reformcuların yorumlarını bile inceledim, ama nafile, gerçekler çok açıktı. Ayetin neyi kastettiği çok açık.

Bu ayet olmasaydı diğer çelişkileri, ve bilime ters düşen ayetleri sindirebilirdim belki ama bu ayet bardağı taşıran son damla oldu.

Şu an ise kendimi panteizme daha yakın hissediyorum. Felsefe ve popüler bilim kitapları okuyarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Evet, benim de böyle bir öyküm var.
peki o zaman ben de şöyle bir soru sorsam kızmazsınız değil mi?size adet görmemiş kız çocuklarıyla ilişkiye girilmez kuralını empoze eden hangi din veya ahlak kuralıydı?daha basit soracak olursam(onu da nerden çıkardınız?)
aman sakın benim pedofili sapkını olduğumu filan sanmayın haa.bir de harun yahya veya başkalarının alıntı yapmaları.yaptıkları alıntının geçersiz olmasını mı gerektirir.son olarak da evrim teorisini destekleyen bilim kuruluşlarını da paylaşırsanız bizler de onların fikirleriyle aydınlanmış oluruz.saygılar...

Konu babageldi tarafından (01-03-2014 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme yapmak istiyorum

Önerilen Siteler

Etiket
din, özgürleşme, skandallar, yaratılışçı

Başlık Düzenleme Araçları
Stil