Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Çalışma Alanı > Video Çalışmaları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-09-2008, 23:02
serüvenci serüvenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

çalışma grubuna yeni arkadaşlar katıldığına göre bana pek gerek kalmamış gibi görünüyor. zaten birşey beceremedim. çalışma grubundan affımı istiyorum. dışarıdan destek verirsem daha uygun olacaktır.

saygılarımla.
Alt 23-09-2008, 23:31
Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cem Cem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü Başarı Ödülü Başarı Ödülü Onur Üyeliği 

Sevgili delx,

Bu grup profesyonel bir grup değil. Bildiğim kadarıyla hiç birimiz video konusunda profesyonel değiliz. Bu nedenle bu grup aynı zamanda video belgeseller konusunda bir eğitim alanı olmak zorunda. Bunu da aramızda bilgi ve tecrübe paylaşımı yaparak sağlayacağız. Son günlerde açtığım başlıklarda en fazla bunu sağlamaya çalışıyorum. Birbirimize öğreteceğiz.

Birdenbire video üretmek yerine öncelikle video düzenleme yazılımlarını tanımak, videocuların buluştuğu site ve forumların linklerini paylaşmak, videolarımızın altyapısı diyebileceğimiz fotoğraf ve fon müziği havuzu oluşturmak, belgesel yapımındaki ikeleri tesbit etmek gerekiyor. Bunlar atlanarak video yapımına girişildiğinde yük ağır gelebilecek veya kısır kalınabilecektir. Bunlar da bizi çalışmadan uzaklaştırabilecektir.

Eğer konuya ilgin varsa kalmanı isterim yok eğer ilgi duymuyorsan diyebileceğim başka bir şey yok.
Alt 23-09-2008, 23:46
serüvenci serüvenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

ilgim yok cem. ara ara dışarıdan video hazırlayıp arkadaşlara sunabilirim ya da kendi belirlediğim video hazırlama düzenimi oluşturup farklı bir yol izleyebilirim.

tekrar affımı rica ediyorum.

saygılarımla.
Alt 30-10-2008, 00:11
tensiz.denek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tensiz.denek tensiz.denek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

tensiz.denek - MSN üzeri Mesaj gönder
Question videolara özel bir internet sayfası

dilaver´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar üzerinde fikir birligi olup ta işte budur dediginiz videoları sitede yayınlayalım öncelikle, elbette anonime de sunalım. Hatta bir de TD sitesi falan diye bir imza atalım ne dersiniz.
En son şu kapatılma muhabbetlerinden, youtube de videoların kaldırılmasından sonra fln bence biraz ders almamız gerekiyor. Önerim, yayınlanması gerekitğini düşünülen, bitirilmiş videoların, ismen TD'den bağımsız bir internet sayfasında yayınlanmasıdır. Yeni bir alan adı/ hosting alınıp yeni bir internet sayfası yapılabilir bu iş için.
Böylece videolar birilerini rahatsız ettiğinde TD'nin arkası güvende olur. Aynı zamanda forumlar artık açılmayan videoların linkleriyle kirlenmez. Siz ne diyorsunuz? videolara özel bir internet sayfası için işgücü / maddi imkan / motivasyon olur mu?

... sadece çok büyük bir zeka saçma düşüncelerin içine mantık üfleyebilir. [Milan Kundera]
Alt 30-10-2008, 00:21
tensiz.denek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
tensiz.denek tensiz.denek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

tensiz.denek - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart izlediğim videolar hakkında

Çalışan linklerin arasından birkaç tane video izledim. İçerik bir kenara, videolardan teknik olarak etkilendiğimi söyleyemeyeceğim. Yapılan videolar daha çok "slideshow" ayarında, arkada bir resim ile önde kayan yazılardan oluşuyor. Hareketli görüntü neredeyse yok.
Bunların amatör çalışmalar olduğunu anlıyorum, fakat içeriğin kalitesiyle aynı seviyede olabilmesi için biraz daha teknik çalışma gerektirdiklerini düşünüyorum.
Arkaplana koyulacak birşey bulunamıyorsa, hareketli bulutlar, yolda yürüyen insanlar, secdeye yatanlar, türbelerde birbirlerini ezenler, ezan okuyan imamlar vs birok hareketli görüntü koyulabilir. Bu hareketli görüntülerin üzerinde de yarı şeffaf bir pencerenin içinde de verilmek istenen mesaj sunulabilir. Ancak bu sayede videoların "slideshow" görünümünden kurtulmalarını sağlayabiliriz.
Fikrimce, eğer bu kısa videolar yayınlanacaksa bence teknik olarak üzerlerinde biraz daha çalışılmalı.

Saygılar,

... sadece çok büyük bir zeka saçma düşüncelerin içine mantık üfleyebilir. [Milan Kundera]
Alt 13-05-2009, 23:35
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

freewill bu konuda ateist platformda tüm işi yöneten arkadaşımız. Bugün onunla konuştum ama DÖ ye giremedi halbuki üyesi olması gerekiyordu.

Neyse bu sorun giderilebilir sanıyorum. Ateplatform da güzel şeyler yapıyor. İşbirliginin verimli olabilevegini düşünüyorum.

Bu konuda adım atmakta fayda var. Ama öncelikle free nin burayı ya da DÖ yü görmesi saglanmalı.

Her konuda birikimini paylaşmaya hazır.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 14-02-2018, 19:06
ontolog ontolog isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Belki alakasız olacak ama sınav senesinde beni derinden düşüncelere yöneltmiş fikirlerimi bir kuruluş adı altında paylaşacağım. Eminim ki zorluklar çeken birçok öğrenci vardır. Eğitim sistemine ayak uyduramıyorum, örneğin soru çözemiyorum pek. Sadece araştırmak, düşünmek ve bilimle uğraşmak istiyorum. Bu yüzden dünyanın ilk ve tek tartışma temalı YouTube kanalını oluşturdum.

Başta çoğunun anlamakta zorlanacağı farklı bir kavram altında konseptimizi oluşturuyoruz. Kanalın adı Metateori. Felsefeyle ilgilenenler eminim ki bunu seveceklerdir. Aslında temel mantık herhangi basit; en basit anlamıyla bir bilimsel veya felsefik konuyla ilgili yüzeysel olarak var olan fikir veya teorileri karşılaştırarak adı üstünde ''meta''sını yapmak yani onun da felsefesini tartışmak diyebiliriz. Merak etmeyin burada herkesin anlayabileceği seviyede içerikler sunacağız. Bu sayede Türkiye'de insanlara felsefe yapmayı, düşünmeyi ve yeni bilgiler öğretmeyi amaçlıyoruz. Bu ''Söyle'' isimli kategorimizin amacı. Daha birçok çeşit fikir üreteceğiz.

En çok emek harcadığım videolardan birine bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.
Görebileceğiniz üzere burada tarafsız ve objektif bir anlatım yapmaya çalışıyorum.

Tanıtım videosu söylediklerimi özetliyor.

Bu işi gerçekten sevdiğim için yapıyorum ve sizlerin değerli yorumlarını almak isterim. Kanal adresi:

Bana destek olabilecek forumdaşları arıyorum
Alt 22-02-2018, 12:38
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ontolog´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,
Merhaba;

Bu işi gerçekten sevdiğim için yapıyorum ve sizlerin değerli yorumlarını almak isterim. ..
Bana destek olabilecek forumdaşları arıyorum
sevinç verici;

-
yaşamın kökensizliği ya da kökenin olanaksızlığı içinde belirlenen köken
ya da döngüsel ve çevrimsel içersel kökenler ve kökenlemeler
ya da köken olmayan köken ve kökenlemeler,
ve ya da kökü kök olmayan kökenler ve kökenlemeler
bizce;

bir diğeri de
köken kelimesinin, kök bağıyla birlikte bağlamlanabileceği kök-yer, köklü bir varlıkın kökleridir
ki gerisi olmayan varlık'In kök olarak belirlenenbilecek noktası kendi içlemidir..heryeridir/hepsidir..
geride oluşma ve belirlenme ile gelişmeyen varlık için, kökleme ve kökenleme içlemindeki içlem, sürece içlemlenebilir mi?

tüm zamanlara ve yerlere yayılan/salınan içlem

köksüzlük varlığın köküdür diyemeyiz belki ama köksüz varlığın köksüzlüğü kökenidir dersek köken belirlemesi tümcede yerine daha iyi oturuyor diyebiliriz

ki bu varlıkın (varolmanın) kökleri (berisi) var mıdır?
varlık beride ,geride mi olmuştur?
iş-işler geriden mi gelir?
varlık geçmişte mi oluşmuştur

peki; yaşam geriden, beriden geliyor ve gelişiyor ve oluşuyor diyelim;
varlık/varolma geri de (gerisel süreçte) belirlenir mi?

varlığın kök bağı nedir?
köken kelimesinin/adının bağlamlanabileceği yer/şey olan, varolmak durumu denilen olmak hali ve var durumu
yok ile bağlanmayan
ve bu durum ise varın/ varlıkın ve varılın (varolanın) kendi kendine var olmasına (varlılığına-hep varlılığına) kökenlenen olum

olmamanın içinde gelişmeyen olma ve olma içindeki devinmeler olumu/yaşamı olarak yaşam

yaşam olan/başlayan

yaşam denilen (-yaşam- olan), varlık olan ve varolan'a kökenlenirken diğer kökenlemeler ve bilimsel belirlemeler olumlamlar olmaya kökenlenir.

olam süreç olarak belirlenmemişse_?
öncesinde berisinde yokluğu yoksa?
yaşam olanı ,yaşam denileni tartışmak?
yaşam yoktu çıkmazında-

yaşamın (yaşam denenin kökenlenmesi için) yaşamın (yaşam denenin) yaşam olmayanla sınırlanması -başlaması/başlatılması gerekir
yaşam denilenin köken belirlemesi yaşam olmayan -durum belirtmesi belirler

ki yaşamı ve yaşam deneni kökenlemek varlık denileni olgulayacak mıdır? belirleyecek midir? açıklayacak mıdır?

hoşgeldiniz
sevgilerle

nasıl gök her yerse kökte herhangi bir yer değildir
anlamsal olarak kök bağı, bağlamı, metaforik bir incelemede gök ve gökyüzü (kelimesi) gibi heryersel bir anlam ve herzamansal bir anlamaya da çekilebilir...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 22-02-2018, 14:37
Üye

Merhaba,
merhaba,

yaşamın kökeni adlamasını alıyoruz ve bunu kullanıyoruz
ve bu durumu, varoluş durumunuzu (durumu) yaşam olarak, yaşam adlaması olarak belirliyor, belirtiyor ve adlandırıyoruz

ve (varolmasal) durumu(zu) yaşamın başlaması/kökenlemesi gibi bir problematiğe çekiyoruz ve olguluyoruz bu durumda

olgulsal (pratiğimiz ve) problematiğimiz ise yaşam denilen ve yaşam denilenin kendisi (olgulaması ya da kökenlemesi vb.) oluyor ve
problematik yaşam denilen oluyor ve konumlanıyor

(ve durumda bizce) olgu geri geliyor (getiriliyor)
temel beri, çekiliyor

varoluş durumumuzu adlandırmamız yaşam oluyor
ve varoluş sorunumuzu ise yaşamın belirlenmesi ve belirmesi olarak adlandırıyoruz
ya da varoluş durumumuzu da (ve onun belirlenip adlandırmasını da hatta keşfini de) yaşam denilenin kökensellenmesi, süreçsel izlemesi ve onun geriden olup gelişinin belirlenmesi gibi bir olguya tayin ediyoruz ve yapıştırıyoruz

varoluş durumumuzu, adlandırmamızı yaşama çekiyoruz ve sınırlıyoruz

varoluş durumumuzu, adlandırmamızı yaşama (ve yaşamsal kökenlemeye/süreçsel izleğe ve belirlemeye) çekiyoruz ve sınırlıyoruz

bizce daha bu anlayış-lar kısıtlı ve sınırlı -ki yersiz

bu tıpkı evrenin başlaması gibi, tutturulan ve sürdürülen olgulamanında (olgulatmanında) benzeri (bağlam) ve hatta devamı burda da yapılıyor
bizce;

yaşam derken ve yaşamın kökeni derken_?
yaşam yokken beliriyor ya da belirlenmiş olan ('ın varlık'ın) içinde süreçleniyor-içerlemniyor
ya da yaşa mdenen hiç olmayanken başlıyor ve -izleniyor-süreçleniyor
değil mi?
yaşam olmazken başlıyor ya da benzeri
yaşam süreçleniyor

anlaşılmaz yazdığım ve yazacağım eleştirmesini göğüsleyerek
yeniden şunları demek isterdim

yaşam denilen (olgu/olgulama), varlığın sürekli/süreksel ve olağan devimselinde, olağan bir paradigma olarak belirlenmektedir/paradigmalanmaktadır.
bizce;

yaşam denilen, (olgu/olgulama) varlığın sürekli ve hep deviminde bir sürek/süreğen
içsel sürek ve olak

yaşam denilen, (olgu/olgulama) varlığın sürekli/süreksel (evresel) ve hep (hepsel/olsal) devimselinde (sürekli ve hep bir paradigma olarak belirmekte
bizce;

köken heplik sürekselliği ,heplik heplikliliği, bizce
erkensellik yok
öncesellik yok
öncedesellik, öncedeolurluk,öncede-başlarlık ,-beridesellik, ötesellik ve beriden-gelirsellik beridesellik yok

gerisellik berisellik bizce yok

-şimdisellik ve şimdidesellik (ben şimdidesellik) olgulamasında (olgulatmasında) köken-sel tam şimdi ve buraya oturur
ben burdayım/varım gibi

kökenin dipsiz süreksizliği
ya da kökensizliğin dipsiz sürekliliği

ya da
varlık denilen hepsel bir süreklilik
ve yaşam denilen olgusal bir içlek
bizce;

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 22-02-2018, 17:14
Üye

Ne yapılabileceğini (ve nasıl tanımlanabileceğini) bilmiyorum ancak (öylece varız diyebiliyoruz ve) evrenin başlangıcı ya da yaşamın kökeni gibi belirlemelerin ise artık felsefi olarak yetersiz kalacağı kanısındayız. Çünkü başlamanın berisi öncesi (ne olduğu nasıl olduğu) belirlenemez. Bu durumda başlama (ya da yaşamın başlaması) gibi bir belirleme ve referanslama noktası ele almak bize yetersiz kalıyor
Bizce, başlama referanslaması ile ele alınan düşünceler, açıklamalar ve düşünce konumlamalar da sanırım ki zamanla eksiklenecek ve sökülecek çünkü yetersiz/yersiz kalacaktır.yersiz referanslar olacaktır.

Yani özetle, bizce, yaşamın başlaması belirtmesinin, tüm bu olanı/olguyu ve varlık tanımlananı gözler önüne sermesi/açması (belirtmesi) ya da bize anlaştırması mümkün gözükmüyıor

Başlama/oluşma ve köken denilen durumların varlık olgusunu tanımlamaya yetersiz kalacağı ve durumuzu belirtmeyeceği/belirlemeyceği, dahası varlık ve varoluş sorunumuzu eksik ele alacağı ve bilgisel olarakta yapılandırmayacağı -kesin ve net- kanısındayız.

Yani özetle; yaşamın ötesi berisi ,ötede beride başlaması/olması, zamanda (kendi -hiç- yokken) oluşması, başının geride olması gibi ikilemler bizce yetkin/etkin değildir ve olmayacaktır
Bunun, (başlama teorisinin ve belirtmesinin) felsefi tabanı ve doktrini sınırlı bilgi üretim yoğuracaktır

Bilim, eğer, "yaşamı tanrı oluşturmamıştır/oldurmamıştır" savını desteklemekle ve bunun altını olağan olarak şeylerle doldurmakla ve desteklemekle meşgulse, eğer öyleyse? bunu nasıl yapmalıdır
bilmiyoruz
yaşam öyle ya da böyle oluşmamıştır
yaşam denilen olgu, öncesizce devinimsel olan varlıkın ve olgunun içinde devinen/oluşan bir olgu ise?_

bizce, oluşma olmamıştur. Oluşma tayin edilemez. hep vardır
Olma denilen (durum/belirtme) olmaması mümkün olmayarak -(öylece/kendi) vardır
Olma denilen durum, olmaması mümkün olmayan ve başlangıçsız bir olma belirten bir duruma referanslamalı değil midir?

Bizce, bilim başlama ve köken gibi kavramlarla bağını sınırlamalı ve belki de bu kavramlardan sıyrılmalı, kurtulmalıdır.

Başlama ve köken arayışı ve belirtmesi felsefi bir hata olabilir dahası hata olmasa bile eksikleri olacaktır

Bizce, tanrı fikrini de (olduran) oluşturan ve gerçekleyen (ve dahası destekleyen), başlama ve köken gibi referanslamalar ve geçmişe (zamana ve zamanda oluşmaya) bağımlı varlık adlandırmalar ve köken ve kökenleme referanslamaları varlık adlandırmalarda/anlamlandırmalar da yetersiz kalacaktır

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil