Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-06-2017, 22:05
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nero;yaşın veya yaşadıkların önemli değil..Önemli olan burada ne yazdığın..

Ne yazıyorsun,ne diyorsun?Bence bir şey yazdığın veya bir şey dediğin yok..Ya kafan karışık,ya da aktrollerden birisisin..Bunu bilemeyiz..
Alt 22-06-2017, 22:08
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nero;yaşın veya yaşadıkların önemli değil..Önemli olan burada ne yazdığın..

Ne yazıyorsun,ne diyorsun?Bence bir şey yazdığın veya bir şey dediğin yok..Ya kafan karışık,ya da aktrollerden birisisin..Bunu bilemeyiz..
"Sen ne söylersen söyle, anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır."
Alt 14-08-2017, 01:20
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Birkaç yeni düşüncem var.

1-İntikam etik midir?
Etik felsefemde ''başkasına zarar vermemek'' üzerinde durmuştum. Oysaki bazı zamanlarda başkasına zarar vermek gerekebilir. Bunun en net örneği de hukuk sisteminde verilen cezalar. Bu cezalar aslında birer intikam örneği sayılabilir.

Birine kötülük yapıldığında bazen ''adaleti sağlama iyiliği'' de yapılmış olunuyor. Mesela bir köpeği zevk için öldüren bir insana yumruk atmak, kötülük içermesine rağmen adalet bakımından iyi görünüyor.

Hırsızlık yaptığı için hapse atılan birinin durumu ile, aldatıldığı için eski sevgilisinden intikam alan birinin durumu; kötülüğe karşı kötülük yapılması bakımından benzer görünüyor.

2- Gerçeği söylemek her zaman etik midir?
Yalan söylemek dinlerde günah olarak tanımlansa da bazen gayet etik bir davranış haline dönüşebilir. Mesela ben anneme ''allah yok'' diyemiyorum. Bu gerçeği söylediğimde onu üzeceği için kötülük yapmış olacağım. O halde gerçeği söylemek her zaman etik olmayabilir. Bunun sebebi gerçekliğin insanlar için acı içermesi.

3- Ateist ve teist ahlakı arasındaki en önemli fark:

Teistler, bilinçli veya bilinçsiz olarak olayları tanrının kontolünde kabul ederler ve gerçekleşen tüm doğa olaylarını tanrının etik anlayışına bırakırlar. Mesela kurban bayramında hayvanlar kesilir. Teist için bu etiktir çünkü tanrı bunu istemişse bildiği bir şey vardır diye düşünülür. Ya da canlılara zarar verecek doğa olayları meydana gelse bunu da ''allahtan'' gördükleri için etik olarak görürler.

Ateist ise burada tanrının iradesi yerine kendi iradesini aktifleştirir. Doğanın etik işlemediğini bilir ve kendisi müdahale etme gereği duyar. Teistler burada müdahale etme gereği duymazlar/duymamaları beklenir. Çünkü onlar için her olay ''tanrı öyle istediği için'' gerçekleşmiştir.
Doğaya müdahale edilmesi gerekliliğin farkına bir ateist varabilir.
Alt 20-08-2017, 03:19
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felsefenin bir takım kuralları olmasını ben pek anlayamadım, hani kurallarda branşlarda olabilir elbet ama etik felsefe deyince, ucu bayağı açık kalıyor etik kavramının.
"Etik değil" deyince bu herkese göre farklı bir şey oluverecektir gibi duruyor.

Bir zamanlar TRT zamanlarında, tartışmalar yapılırdı, efendim o konuya girmeyelim, bu konuya girmeyelim diye sunucular habire devreye girerlerdi.
Ona girme, buna girme, onu gözet bunu gözet derken, anlatan meramını nasıl anlatacak, ya da zaman sorunu, adam cümlesini bile toparlayamadan sözünü bitirmek zorunda kalırdı, gerçi bu durumlar elanda var.

Diyeceğim etik kavramı kişinin kendini sansürlemesi gibi geliyor bana, o yüzden etkin bir felsefeyi her zaman tercih ederim, bununda etik/etik değil olmasınında bir sakıncası yok, anlatacağı şeyinde önemi yok, kişi anlatacağı şeyde mahirse, kendini dinletebiliyorsa, veya okutabiliyorsa zaten aşmıştır.

Etiğin kantarı böylelerini tartamaz!

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 09-12-2017, 22:00
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dün gece metroya binerken makinist treni benim yetişebilmem için durdurdu. Kapanmış kapıları benim için tekrar açtı ve ben de bindim. Makinist bunu neden yapmıştı ki? Neden böyle bir iyilikte bulunmuştu? Metrodaki beş dakikalık yolculuğumda bunu çözümledim.
Bunu yapmıştı çünkü içinde bulunduğu ortamı iyileştirmek kendisine de bir çeşit iyilik kazandırıyordu. İçinde bulunduğumuz en geniş ortam evren. Evrendeki bir şeyi düzeltmek, evrenin içinde bulunan kişiye yani düzeltene de yansıyor. Mesela odamızı toplarız, neden? Çünkü ortamın iyiliği ortamdakine de farklı bir iyilik çeşidi kazandırıyor. Benzer şekilde evrendeki şeyleri toplarız, düzeltiriz. Biz, içinde bulunduğumuz ortamın parçasıyız. Evreni düzeltmek, kendimizin bir parçasını düzeltmek gibi. Burada yapılan iyiliğin, yapan kişiye kazandırdığı iyiliği bir çeşit güç olarak da tanımlayabiliriz.
Düşüncemi doğru ifade edebildim mi bilmiyorum ama bu söylediklerim, etiksel eylemlerin hem gerekçesini hem de amacını açıklıyor. ''İçinde bulunduğumuz ortamı düzeltmek, bizi de düzeltir.'' (düzeltmek yerine iyileştirir veya güçlendirir benzeri bir kelime de kullanılabilir.)

Adalet, intikam ve cehennem etiği üzerine:

Cehennem hiçbir şekilde etik olamaz. İnanmayanların yanması zaten etik değildi ama tecavüzcülerin, katillerin, canilerin yanması da etik değil. Neden etik olmadığını açıklayayım.
Ceza ne için verilir? İntikam ve adalet her zaman etik midir? Dünyadaki hukuk sistemlerinde katiller cezalandırılır. Bu şekilde intikam alınarak adalet sağlanmış olunur. Peki bu cezalandırma sisteminin ne faydası vardır? İşte bunun faydası tam olarak caydırıcılık. Ceza sisteminin işlediğini görenler katil olmaktan vazgeçebilir. Caydırıcılık yoksa cezalandırmanın da bir anlamı kalmazdı. Çünkü kötülüğe karşı başka bir kötülükte bulunmak sadece evrendeki toplam kötülüğü artırır.

O halde cehenneme atılmış olmanın caydırıcılığı var mıdır? Hayır yoktur çünkü cehenneme atıldıktan sonra caydırıcılığın işleyebileceği bir ortam kalmıyor. Birileri cehennemdekileri izleyip kötülük yapmaktan vazgeçemiyor artık. Cehenneme girenler oradan çıktıktan sonra pişman olup kötülük yapmaktan da vazgeçemiyor. Dolayısıyla cehenneme atılma eyleminin hiçbir caydırıcılığı yoktur. Müslümanlar bize cehennemin adaletin bir gereği olduğunu söylerler, hayır cehennem adaletin gerçekleştiği bir yer değil, sadece toplam kötülüğün arttığı bir yerdir. Dolayısıyla cehennem uygulaması etik değildir.

İntikam duygusu için de benzer durum geçerli. İntikam almak, kişisel tatmin dışında ne fayda getirir? Eğer intikamın caydırıcılık yönü yoksa onun da sadece toplam kötülüğü artırmaktan başka bir işlevi kalmaz.

Yapılan kötülükler geçmişte kalmıştır ve intikamla geçmişteki kötülük yok edilemez. Sadece kötülük sayısı artırılır. Cehennem ise her yönüyle zalimcedir, etik dışıdır.

Etik ile ahlak farkı: Ahlak kişiseldir veya kültüreldir. Etik ise nesneldir, fakat mutlak değildir. Neyin etik olduğu kişiden kişiye değişemez, fakat şartlara göre değişebilir.
Alt 09-12-2017, 22:44
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Gecen gun, ogle saatlerinde herzamanki gibi bakkala biralarimi almaya gittim. Isletmeci kadin beni gordugune cok sevindi ve icinde bulundugu durumdan bir benim kendisini kurtarabilecegimi ifade etti. Problem; kendisinden yardim isteyenlere ingilizce cevap veremeyisiydi. Suriyeli oldugunu tahmin ettigim kari kocanin metrobus kartlarinin olmadigini, bu sekilde seyahat edemeyeceklerini, oncelikle kart bulmalari ve o sekilde metrobuse binip felan yere gitmelerini rica uzerine tercume ettim.

Fakat ellerinde kart olmamasi ve yakin cevreden de satin alma olanaklarinin olmayisi beni nedense harekete gecirdi. Kendilerine orada beklemeleri gerektigini, biralarimi alip kendilerine yardim edecegimi ifade ettikten sonra, ayni sokagin (evin sokagi metrobus duragina cikiyor) sonuna kadar yola koyulduk. Evimin onune gelince, yukaridan kendi kartimi getirip verecegimi soyledim. Sonucta beklediler, yukari cikip kendi tek olan kartimi aldim ve bunlara karsiliksiz olarak verdim. Sozun ozu, bunlar mutlu oldular ve benim suan kartim yok. Kartin icinde ufak bir para da vardi. Yardimci olmus ve sonrasinda keyifle birami icmeye devam etmistim. Simdi dusunuyorum da, neden yardim ettim?

Belki de empati yapmistim. Ben ergenlik yasimdayken dilini hic bilmedigim bir ulkeye tatile gitmis ve sonrasinda bes parasiz kalmis, tatili cehennem azabi gibi yasamis ve insanlardan da yardim gormemistim. Bu sebeple cok zor zaman gecirmis, kotu anilar yasamistim. Yardimda bulunurken kendi durumumu da dusunmedim degil.

Peki sadece bu yuzden midir?

Sizce neden yardim ediyoruz?

Insanlar dogustan iyi midir? Yada bulundugu sartlara gore mi sekillenir?

Konu acilmisken, cocuklara tecavuz edilmesinin erkek olmanin bir gostergesi olarak kabul gordugu bir toplumda yasasaydiniz, o toplumun genel degerleri dogrultusunda mi hareket edecektiniz? O toplumsal deger ve normlara sahip insanlari, simdili durumumuza gore neden kiniyalim? Yada kinamali miyiz?mesela x ulkesinde bunlar oluveriyor. Biz y ulkesinde yasiyor ve tum bu olanlari gozlemliyoruz. Ne derdik?

Bu arada o gun bu basligi acip okudum, ancak simdi yazabildim...
Alt 10-12-2017, 18:11
Üye

The walking dead dizisini seyredin..Şu dizi;
http://www.imdb.com/title/tt1520211/
Çoluk çocuk dizisi olarak bakmayın..70 yaşında olsanız da birkaç bölüm bakmayı deneyin..

Dizide felsefe de işleniyor..Din veya tanrı da..Çünkü dizi,yaşam ve ölüm üzerine kurulu..Adı da zaten yürüyen ölüler..Yani zombiler..
Dizideki bir ortamda yaşama olasılığımız var..Bir virüs veya benzeri bir şey sonucunda,zombilere dönüşen insanlar arasında kalabiliriz..Peki,böyle bir ortamda doğru-yanlış-iyilik-kötülük-vicdan-merhamet-etik-ahlak gibi kavramların bir önemi var mı?YOK..Mümkün değil bu..Diziye bakarsanız,anlarsınız ne demek istediğimi..

Mesela bir papaz var dizide..Hayatta kalmak için kendi cemaatini zombilerin eline bırakıyor,yani kendi cemaatini öldürecek kadar manyak/acımasız bir papaz bu..
Hayatta kalma içgüdümüz inanılmaz..Hayatta konsantre olduğumuz tek şey bu..Yani hayatta kalmak..Bu uğurda herşeyi yaparsınız,herşeyi..

Dizinin başrolündeki çocuk,kendi annesini gözünü kırpmadan öldürdü mesela..Çünkü bunu yapmak zorundaydı..Zaten bu ''zorunluluk'' kelimesi/ifadesi dizi de bolca işleniyor..

Allah varmış,ahlak varmış,din güzelmiş,iyilik varmış,vicdan varmış falan filan..
Yok işte..Hiçbiri yok..

Diziyle ilgili çok önemli birşey daha söyleyeyim..Dizideki insanların asıl korkması gerekenler,zombiler değil,diğer insanlar..Bu çok önemli..Çünkü zombilerin derdi sizi yemek,diğer insanların derdi ise çok farklı..Sizi soymak,size tecavüz etmek,size işkence etmek,sizi bir köle gibi kullanmak,sizi öldürmek,hatta sizi zombiler gibi yemek..
Bu yüzden zombiler,insanların yanında çok zararsız kalıyorlar..Bu da insanların ne kadar tehlikeli canlılar olduğunu gösteriyor..Yani sen veya ben..!
Bugün barış içinde bir şekilde yaşıyoruz ama durumlar bir değişirse,çok acayip bir canlı olabilirsin..
Bunu unutma
Alt 10-12-2017, 22:27
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

The walking dead dizisini seyredin..Şu dizi;
http://www.imdb.com/title/tt1520211/
Çoluk çocuk dizisi olarak bakmayın..70 yaşında olsanız da birkaç bölüm bakmayı deneyin..

Dizide felsefe de işleniyor..Din veya tanrı da..Çünkü dizi,yaşam ve ölüm üzerine kurulu..Adı da zaten yürüyen ölüler..Yani zombiler..
Dizideki bir ortamda yaşama olasılığımız var..Bir virüs veya benzeri bir şey sonucunda,zombilere dönüşen insanlar arasında kalabiliriz..Peki,böyle bir ortamda doğru-yanlış-iyilik-kötülük-vicdan-merhamet-etik-ahlak gibi kavramların bir önemi var mı?YOK..Mümkün değil bu..Diziye bakarsanız,anlarsınız ne demek istediğimi..

Mesela bir papaz var dizide..Hayatta kalmak için kendi cemaatini zombilerin eline bırakıyor,yani kendi cemaatini öldürecek kadar manyak/acımasız bir papaz bu..
Hayatta kalma içgüdümüz inanılmaz..Hayatta konsantre olduğumuz tek şey bu..Yani hayatta kalmak..Bu uğurda herşeyi yaparsınız,herşeyi..

Dizinin başrolündeki çocuk,kendi annesini gözünü kırpmadan öldürdü mesela..Çünkü bunu yapmak zorundaydı..Zaten bu ''zorunluluk'' kelimesi/ifadesi dizi de bolca işleniyor..

Allah varmış,ahlak varmış,din güzelmiş,iyilik varmış,vicdan varmış falan filan..
Yok işte..Hiçbiri yok..

Diziyle ilgili çok önemli birşey daha söyleyeyim..Dizideki insanların asıl korkması gerekenler,zombiler değil,diğer insanlar..Bu çok önemli..Çünkü zombilerin derdi sizi yemek,diğer insanların derdi ise çok farklı..Sizi soymak,size tecavüz etmek,size işkence etmek,sizi bir köle gibi kullanmak,sizi öldürmek,hatta sizi zombiler gibi yemek..
Bu yüzden zombiler,insanların yanında çok zararsız kalıyorlar..Bu da insanların ne kadar tehlikeli canlılar olduğunu gösteriyor..Yani sen veya ben..!
Bugün barış içinde bir şekilde yaşıyoruz ama durumlar bir değişirse,çok acayip bir canlı olabilirsin..
Bunu unutma
Biraz derine gitmek istiyorum.

Siddet kullanmaktan hoslaniyorsun diyelim. Sana zarar veremeyecek ve daha kolay siddet uygulayabilecegin birini gozune kestirdin. Ustelik kimseler de gormeyecek! Egonu tatmin edip, kan akitmak istiyorsun. Bundan gercekten zevk aliyorsun. Yani sicak kanin eline bulasmasini, karsinda acidan inleyen birinin gozunun icine bakip, yuzune tukurmeyi istiyor ve bundan zevk aliyorsun.

Seni ne dururdu? Yada, tam tersi; bunu yapar miydin?

Not: Soru, herhangi bir vargi yada duygu durumunu ortaya koymuyor. Sorunun amaci, o degil. Bunu belirtmek isterim.

Konu Natan tarafından (10-12-2017 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-12-2017, 00:19
Üye

Natan;şiddete meyilli birisini hiçbirşey durduramaz..Aslında hepimiz meyilliyiz..Bizi pasif duruma getiren şey,devlet veya din denilen şeydir..Beni devlet durduruyor mesela..Devlet olmazsa,ne yapardım,bilmiyorum ama çok farklı biri olacağım kesin..Seni de öyle..Seni de devlet durduruyor..Devletin amacı zaten bu..İnsanları kontrol altında tutmak..!

Din de aynı amacı güder..Hatta bu ''The Walking dead'' dizisinde,bunlardan da bahsedilir..

Suriye'de normal bir hayat yaşayan,iyi/ahlaklı insan olarak işaret edilen bazı Müslüman kişiler;durumların değişmesi sonucu,yani iç savaşın çıkması sonucu,insanların kafasını kesen canavarlara dönüştüler..Nasıl oldu bu?
Çünkü bu insanlar devlet kontrolünden çıktı..Demek ki bu insanlar iyi insanlar değillerdi..Bu insanların iyi/namuslu/ahlaklı olmasının nedeni,devletin ta kendisidir..
Ya da 15 temmuzda köprüde öldürülen askerler..Devlet,yani asker;insanları öldürmeye çalıştı ve bunu anlayan Müslümanlar,yani devletin ortadan kalktığını anlayan Müslümanlar,devleti yok ettiler..Sanırım 6 asker o köprüde öldü..O köprüye çıkanların yakınlarına o kişileri sorsan,hemen hepsine ''iyi birisi''derler..Demek ki iyilik/güzellik şartlara bağlı..Şartlar değişince,insanlar da değişiyor..O zaman iyilik/güzellik/ahlak/etik gibi şeylerden bahsedemeyiz..
Bugün idam için hayır derim..Çünkü bugünün şartları onu gerektiriyor ama The Walking Dead dizisindeki gibi bir durum oluşursa,insan hayatına bakışım çok farklı olur/olacaktır..

Yani,kendimizi kandırmayalım..Dürüst olalım..Atalarımız neanderthalleri biz yok ettik..Dünya'yı biz mahvediyoruz..Hepimiz kuyruksuz maymunlarız ve bizi birileri din/devlet ile kontrol ediyor..
Alt 11-12-2017, 01:05
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Natan;şiddete meyilli birisini hiçbirşey durduramaz..Aslında hepimiz meyilliyiz..Bizi pasif duruma getiren şey,devlet veya din denilen şeydir..Beni devlet durduruyor mesela..Devlet olmazsa,ne yapardım,bilmiyorum ama çok farklı biri olacağım kesin..Seni de öyle..Seni de devlet durduruyor..Devletin amacı zaten bu..İnsanları kontrol altında tutmak..!
Kontrol etmek içind emiyorum, tersine, devlet ve din gibi oluşumlar ve getirdiği toplumsal yapı ve empoze, bir çok sorunun ve o şiddetin asıl üreteni, kontrol altında tutma, sorunun üreteni, lamı ve cimi.

Dediğin gibi olsaydı, insanlık çok kısa bir zaman var olurdu, bir zamanlar sayıca yüzlerle, binlerle ifade edilirken, birbirini yer-türünü- bugüne kemikleri dahi kalmazdı. zira devlet ve din örgütü, neolotik çağda, mülkiyet(mahrum bırakmak) ile insan hayatına girdi ve devlet, mülk sahibi sınıfların, mülk üzerindeki çıkarı ve mahurm kılmak adına şiddet-meşruiyet üzerine şekillenince artık insanlık, çeşitli mahrumiyet, acz, mahrum kılınma ve elde etme psikolojisi üzerinden otomatikman işlendi. haftalarca karanlık bir mahzende susuz bırakılan bir köpek gibi. örneğin bugün TV'lerde yayınlanıp empoze edilen reklamlar dahi, potansiyel olarak yabancılaşmayı aşılıyor, bir mahrumiyet duygusu, böyle binlerce konu, örnek, doldurup, boşaltıyor.

Salt tarihsel bulgular ve insanlık tarihi değil, bugün, ilkel dediğimiz kabilelerde dahi, günümüz YAPAY, VE YABANCILAŞMA eksenli şiddet eğilimleri görülmez, kimse gidip kimseye abanmaz, kimse hırsızlık yapmaz. Elbette ölüm üzerinden bir yargı oluşturmak bahtsızdır, her organizma doğası gereği korunma refleksine sahiptir, ama bu demek değil ki, günümüz toplumlarının çarpıklığıyla açığa çıkan YAPAY VE YABANCILAŞMA aslolandır.

Devlet ve din, iktidar, ahlak vs adıyla, işte asıl mesele ve şiddet bu yapılardan gelir, beslenir, çeşitlenir. tam tersidir, aksine bunların varlığının sağlayıcısı, içerdikleri potansiyel şiddet sayesindedir. Kısaca varlıkları şiddete endekslidir aynen ahlakçının muhtaç olduğunun ahlaksızlık olması gibi, birisinin varlığı, diğerine bağlı..

Bir insanın canını kurtarmak için kaçması anlaşılabilirdir, ama devlet ve iktidarlar ve bazılarının çıkarları, eliyle yaralalan insanlık, binlerce çıkar empozuna maruz kalmış, şişmiştir ki, bu haliyle zaten zombiye dönüşmüştür. şimdiki durumu o potansiyelle de ilgilidir ve ona aşılanan tersinden de, herhangi bir çekince oluşturacak durum, koşul yoksa, saldırabilir, tecavüz edebilir-miş- halini almıştır. yapma demek yap demektir de denir ya, eşeğin aklına karpuz kabuğunu getirmek gibi... Bununla ilgili deneyler var elbette ve elbette deneyi kabile insanalrıyla yapsanız birde bu şişmiş zombilerle farklı sonuçlar dğuracak. Çünkü birisi engel olan bir güç varsa şiddete başvurmayım yönlü bir empoza sahip değildir, ama diğeri, çocukluktan böyle empoze edilmiştir. yani siz bu insanların karşısına savunmasız bir insan çıkartın ve yapacaklarının hiç bir biçimde cezası olmadığını belirtin tecavüzde eder, şiddet de gösterir, yer de, çünkü o insanlar doğuştan, hol yok yumurta yok iken, bu şekilde şartlanmıştır... ama kabile insanlarını getirin, oraya içlerinden birisini dikin böyle bir davranış sergilemezler, zaten böyle bir deneye gerek yoktur, onlar devletsiz, dinsiz iken birbirine abanmıyor...

Örneğin devletlere, dinlere bakın tümü de tarih boyunca gasp, haremi saltanatlığı, şiddet üzerine kuruludur, bu anlayış, kanıksanıp, insanlarda perçinlendiğinde, bir çok aykırılık da meşru ve istenç haline geliyor. böyle bir kurum mu engel oluyor? Ne devlet korkum var ne de din, ama aklıma kimseye saldırmak, yemek, içmek, tecavüz, çalmak gelmiyor, gelmeside gerekmiyor zira devletsiz toplumlara bakmamız yeterli.

örneğin bakkal bana yanlış ve fazla para üstü vermişse, götürüp geri verdim, devletden korktuğum için mi? Dinden korktuğum için mi, bir şeyden korktuğum için mi? İnsanı anlamak için, bebeklere bakmalıyız, henüz iğdiş edilmemiş haldelerken ve aslında öyle bir çocuk bulmak dahi imkansız iken çocuklara. en iyisi ıssız bir adaya bırakmak ve izlemektir desemde gereği yok, kabileler zaten gözlemlendi.

Kısaca biz onca şiddet ile doğmuyoruz, ama mevcut sistem, devlet, din gibi kurumlar, toplumsal yabancılaşma ve yapaylaşma, bizleri beşikten, mezara şiddet eksenli dinamite çeviriyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil