Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-09-2009, 08:35
Mutezile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mutezile Mutezile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

anarchistten:

atatürk devrimleri var mı ki bir kategoriye koyayım.
osmanlıda yüzyıllık batılılaşma modernleşme kapiatlistleşme sürecinin son paşası.değişen bir şey yok.devrim üretim araçları üzerindeki mülkiyetin ortadan kaldırılması ile olur.fes çıkarıp şapka giyme ile değil.
Ezberden konuşabiliyorsun; bir de irticalen dene bakalım.

‘Barışı sabote etmek için Türklerle savaştık. Öldük ve öldürdük… Sevr Antlaşması ve ‘büyük Ermenistan’ hayali gözlerimizi kör etti. Kandırıldık ve Rusya’ya bağlandık… Tehcir doğruydu ve gerekliydi…’

''Askerî operasyonlara katıldık. Kandırıldık ve Rusya’ya bağlandık. Tehcir doğruydu ve gerekliydi. Gerçekleri göremedik, olayların sebebi biziz. Türklerin millî mücadelesi haklıydı. Barışı reddetmemiz ve silahlanmamız büyük bir hataydı. ''
Ovanes Kaçaznuni (Ermenistan'ın 1. Başbakanı)
Alt 07-09-2009, 09:50
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

anarchist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın ugurce
uyar arkadaş bana atatürk devrimlerini hangi kategoriye koyuyorsun diye sormuş.
şimdi bunu bana sorduğuna göre cevabı da ben verdiğime göre benim kategorilerime göre olmalı değilmi cevap.
senin kategorilerine göre devrim olmadığını söylemedim ki.
sana göre elbette öyle.
ama bana göre değil.
bu durumda neden palavra olsun.
benim devrim anlayışım bu.
devrim üretim ilişkileri ile ilgili bir şey BANA GÖRE.sana göre ise şapka ve fes ile ilgili.
neden palavra atan ben oluyorum.palavra atanın sen olma ihtimalini de bir düşün istersen.
yazdığın harfleri değiştirmek kadar radikal bir şeye devrim demez misin mesela anarşist...
hilafeti kaldırmaya devrim demez misin??
şeriat sistemini kaldırım hukuk sistemini koymaya devrim demez misin??

kısaca uzayan listeye bir bak bunlara devrim demezsen neye devrim dersin allahaşkına sevgili anarşist... (kaynak kutsal/mukaddes sözlük/lügat ulu/alicenap wikipedia'dır)

Siyasi alandaki devrimlerToplumsal ve Sosyal alanda yapılan devrimler
Eğitim ve kültür alanındaki devrimler
Ekonomi alanında devrimler
Hukuksal devrimler
burada üretim ilişkilerini belirleyen hiç mi bir devrim yok...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 07-09-2009, 12:43
AYATA AYATA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sayın ayata
siz kimsiniz durun bir tahmin edeyim
ergenokon falan mı...
ne kadar aciz bir adamsın sen ya.
o minik aklınla beni tehdit etmeye mi çalışıyorsun.
sonucunu görsem yada görmesem çok önemli değil.
ama asıl anlaman gereken şu.
burjuva devrimi zaten kesintisiz devam ediyor.
atanızın yaptığı herşey defalarca zamanın şartlarına uygun olarak yeniden yapılandırıldı.
bu gün islamcıları da sürece dahil ettiniz.kapitalizm yaşıyor ve derinleşiyor.daha yapacağınız farklı bir devrim yok ki sizin.
kemalizmin milyonerler hatta milyarderler yaratma amacı bu değilmiydi.uluslararası emperyalizme de eklemlendiniz boğazınıza kadar.
ha tamam anladım.
yeni bürokratik eliti sevmediniz.eski bürokratik eliti istiyorsunuz.
siz buna devrim diyorsunuz.
tehditmi!.....zavallıara ben sadece gülerim....
Alt 07-09-2009, 12:51
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ıslahat fermanı ile başlayan ıslahat geleneğinin devamı hepsi.
şişirme yapıyorsunuz,bunu yiyenler olacaktır elbette.ama ben değil.
yahu devrim üretim biçimi ve üretim ilişkileri bağlamında olur diye defalarca bas bas bağırıyorum.hala aynı masalın değişik versiyonlarını okuyup duruyorsunuz.
biriniz de çıkıp hayır o tanım değil bu tanım diye kendi tanımını yapmaktan aciz.
analitik düşünme özürlüsünüz.
bi de sıkıyı görünce yok ben mühendisim yok ben doktorum ben bilimadamıyım diye martaval okursunuz.
osmanlının son yüz yılı ile cumhuriyetin yüzyılı tamamen lineer ve uyumlu bir süreçtir.
hangi devrimden bahsediyorsunuz.hangi kırılma.
siz hangi saltanatın ortadan kaldırıldığını sanıyorsunuz.
atatürk cumhurbaşkanı olarak padişahtan daha mı az yetkiye sahipti.yada padişahtan daha mı fazla kontrol edilebilir yada denetlenebilirdi.
beni yemeyin.bebelere anlatın masallarınızı.

şuraya bakın ya;
lakap ve unvanların kaldırılması ,soyadı kanunu hepsi birer devrim.
oha diyorum.bunlara özal şürekası icraat diyordu.siz onları da aştınız.size göre bütün icraatlarınız devrim.çünküü siz devrimcisiniz ya.
ha birde toprak reformu var.ne zaman nasıl nerde kimse bilmiyor ama,
listeyi şişirebilmek için sallamak lazımdı.akıllarına o da gelmiş.

Konu Khaos tarafından (07-09-2009 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-09-2009, 13:04
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ey ahali
verilen şu listeye sakince bir bakın.
baştan sona tane tane bir okuyun.
eğer devrim nedir bilenleriniz daha en baştan kahkahayla gülmezse bende bişey bilmiyorum.
mesela ekonomi alanında yapılan devrimler alt başlığı altındaki 3.devrim bende cem yılmaz etkisi yaptı.
"çiftçinin özendirilmesi."
yav var mı böle bi devrim ya.
dumur ötesi oldum artık.
siz bu kadar basit lafazanlıkları anarşist yer diye zannediyorsanız harbiden safsınız.
Alt 07-09-2009, 17:18
Üyeliğini Sonlandırmış

sence devrim....işçinin eline çekiç tutuşturmak nah al artık bu senin malın demekmi yada köylünün eline orağı veripte al tepe tepe kullan demekmi...Koskoca bir ulusun kullandığı yazıyı bir gecede değiştirmeye sen devrim demiyorsan, bin yılların kıyafetlerini tek bir kararname ile ortadan kaldırmaya...Konuşma dilini komple değiştirmeye devrim değil diyorsan. sana ne demeli.. seni bir şeyler biliyor deyip adam yerine koyupda burada muhatap alanlara yazık ...
Ah Atatürk bu devrimleri yapar iken Stalin gibi binlerce kişininde kanını oluk oluk akıtsaydın senden büyük devrimci olmazdı....belkide kana tapan şu terör örgütü destekçileride En azından korkudan susarlardı.
Alt 07-09-2009, 17:57
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Anarşistler için devrim; Üretim araçlarının kırılıp dökülmesi, fabrikaların yakılıp yıkılmasıdır.
Ama anarşist olmayan bilir ki; İnternet dahi bir devrimdir.
Lenin'e göre 1908 bir Türk devrimidir, 1923 de.
Mao, Castro, Che de Atatürk devrimlerinden övgüyle söz eder.
Sosyalistlere göre eksik olan tarafı ekonomik sistemin değiştirilmemiş olmasıdır. Bir çoğu bu eksikliği şartların elverişli olmayışına bağlar.

Dil konusuna gelirsek, aynı Sovyetler Birliğinde olduğu gibi Türkiye'de de her alanda, eğitimde, iletişimde resmi dil Türkçe olmalı, Türkçe kalmalıdır.

Ancak Sovyetler Birliği bu konuda oldukça başarılı olmuş, Rusça'yı tüm Sovyet ülkelerinde her ferdin bildiği, okuyup yazabildiği bir dil haline getirebilmişti.
Bizde bu konuda sıkıntı var. Özellikle geçmiş yıllarda kız çocuklarının okutulmaması nedeniyle Güneydoğu'daki kadınların çoğu Türkçe bilmiyor. Dolayısıyla çocukları okul çağına kadar Türkçe'yi öğrenemiyorlar. Bu yüzden de ilk yıllarda okulda büyük sıkıntı çekiyorlar. Bu da fırsat eşitsizliği yaratıyor.
Geçici de olsa Güneydoğu'da ilk 3 yıl Türkçe öğretilirken dersler Kürtçe eğitimle verilebilir ve 3. yıldan sonra tamamen Türkçe'ye geçilebilir. Ya da benzeri bir formül. Bunun yanında Üniversitede bir Kürdoloji Enstitüsünün kurulması gereklidir. Bunun üzerindeki talepler kesinlikle iyiniyetli olamaz.
Alt 07-09-2009, 22:48
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

şuraya bakın ya;
lakap ve unvanların kaldırılması ,soyadı kanunu hepsi birer devrim.
oha diyorum.bunlara özal şürekası icraat diyordu.siz onları da aştınız.size göre bütün icraatlarınız devrim.çünküü siz devrimcisiniz ya.
ha birde toprak reformu var.ne zaman nasıl nerde kimse bilmiyor ama,
listeyi şişirebilmek için sallamak lazımdı.akıllarına o da gelmiş.

bu kutsal sözlük ulu wikipedia'nın listesi... ok sana biraz abartılmış gelebilir ancak bazı ufak adımları atmak gerçekten zordur. hele kökleşmiş köhne bir düzen varsa.. lakap ve unvan kaldırılması altında büyük bir anlayış ve düzen değişimi yatıyor. soyadı anlayışı tamamen yeni bir olay değil mi Osmanlı tebaası için.. anarşist bu kadar acımasız olma yaw...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 07-09-2009, 23:32
Üyeliğini Sonlandırmış

hepsini bir kalemde geçesek bile...600 küsur yıllık bir Saltanatın kaldırılması ve hatta 1000 küsur yıllık koskoca hilafet ve halifeliğin kaldırılması bile başlı başına bir devrimdir. Her zaman İktidarı kontrol etmiş şeriat sisteminin ortadan kaldırılıp laik düzene geçilmesi devrim değilde nedir....

en iyisi bir delinin attığı taşı çıkarma çabasına girmemektir.
Alt 08-09-2009, 00:35
Lestat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lestat Lestat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ey ahali
verilen şu listeye sakince bir bakın.
baştan sona tane tane bir okuyun.
eğer devrim nedir bilenleriniz daha en baştan kahkahayla gülmezse bende bişey bilmiyorum.
mesela ekonomi alanında yapılan devrimler alt başlığı altındaki 3.devrim bende cem yılmaz etkisi yaptı.
"çiftçinin özendirilmesi."
yav var mı böle bi devrim ya.
dumur ötesi oldum artık.
siz bu kadar basit lafazanlıkları anarşist yer diye zannediyorsanız harbiden safsınız.
pante nin yazısı her zamanki gibi son noktayı koymuş ama bir iki şey de ben söylemek istiyorum.
ben sizin gibi insanların bu bakış açsını bir türlü anlayamıyorum.nasıl yanİ?senin istediğin şekilde devrim yapılmayınca o devrim değil mi?bu nasıl bi kıtlık??illa devrim komünist-sosyalist tarzda mı olmak zorunda!devrim adı üstünde devirmek bir şeyi yıkıp yeniisini getirmek.humeyni nin yaptığı da devrimdi.bu gün biri glip tc de bi günde şeriatı getirse yine devrim.
ayrıca snn söylediğin ıslahatların devamı lafıda tam bi cahillik.yahu tc osmanlıya karşı kurulmuş bir devlet aslen ne devamı?türklerde örneğin bulgarlar gibi osmanlının boyundurluğu altında bi milletti.

Gerçeğin ne kadarına dayanabilirsin?

Önerilen Siteler