Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-05-2011, 21:39
Özgürcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özgürcan Özgürcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Burada yayılmadcılıktan, himayeden söz ediliyor
"the creation and maintenance of an unequal economic, cultural, and territorial relationship, usually between states and often in the form of an empire, based on domination and subordination."
http://en.wikipedia.org/wiki/Imperialism
"Eşit olmayan bir ekonominin yaratılışı sonucu, devletler arası olan kültürel ve bölgesel ilişkidir ve çoğu zaman imparatorlukların kurulmasını sağlar, ele geçirme, himaye altına alma ve itaat etmeye dayalıdır."
ABD bu açıdan ele geçirme ve himaye altına almayı kullanmaktadır. Bu bizim ermeni meselesi konusunda etkilememiz gibi değil, AKP'nin yaptığı gibi tüm medyayı ele geçirip Filistin vb. meselelere dikkat çektirerek kamu oyunun bilnçlenmesini engellemek. Ya da "halk eziliyior. Halk kahroluyor. Demokrasi lazım." deyim tüm petrolü himaye altına almaktır emperyalizm. Bunu hiçbir şekilde doğru bulmuyorum.
Alt 11-05-2011, 22:38
westergaard westergaard isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Bu tanım da yanlış. Emperyalizm sadece imparatorluk siyasasıdır. İmparatorluk siyasasını tek bir "-izm" ile anlatmak istediğinde hangi kelimeyi kullanacaksın?

Kelime bir kere ortaya çıktığı 19. yüzyılda Fransa İngiltere Almanya Avusturya, Rusya falan hepsi imparatorluktu. Bildiğin imparatorluk yani adam gidiyor, bir yeri işgal edip topraklarına katıyor.

Lenin emperyalizm üzerine yazıp bu kelimeyi solcuların jargonuna kattığı zaman da Avrupa'da hala imparatorluk dönemi devam etmekteydi. Lenin bizzat bu imparatorluklardan bahsediyordu.

Ama imparatorluk dönemi 1950'lerde kapanmıştır. İngiltere ve Fransa gibi ülkeler kolonilerini (Türkçe'de kasten taraflı ve negatif anlam içeren "sömürge" kelimesi kullanılır) terkettiler. Ve bir devir kapandı.

Ama solcular emperyalizm kelimesinden vazgeçemediler.

Şimdi de güçlü devletlerin diğer ülkelere müdahele edebilme gücüne "emperyalizm" demeye başladılar. Ama açık ki bu güçlü devletler bildiğimiz anlamda imparatorluk değiller ve imparatorluk olma peşinde de koşmuyorlar.

Amerika için bir imparatorluk denemez. İmparatorluk kavramı açıktır. Tanımı Amerika'ya uymaz.

Amerika dünyanın polisidir, jandarmasıdır falan desen daha makul bir laf etmiş olursun.

Ama daha iyi bir analiz yapmak istersen Amerika için dünyanın devleti demen gerekir.

Çünkü Amerika sadece bir polis gibi dünyanın güvenliğini sağlamıyor, IMF ve Dünya Bankası gibi girişimleriyle dünyaya çeşitli hizmetler de sağlıyor.

Aynı bir devletin vatandaşlarına çeşitli hizmetler sağlaması gibi.

Amerika mesela Irak Kuveyt'e girdiğinde gidip Saddam'ın kafasına vurup bu işgali geri püskürtür, ve dünya ekonomisini petrole bağlı krizlerden kurtarır.

Sırplar Bosna'da soykırım yaptığında gider adamları bombalar ve bunu engeller.

Senelik insan hakları raporları yayınlayıp ülkelerin karnesini çıkarır.

BM merkezine ev sahipliği yapar.

Denizlerin güvenliğini sağlar.

Nükleer silahların yayılmasını engeller.

Sapık ve tehlikeli ülkelerin özellikle nükleer silah edinmesine izin vermez.

Bundan önce de dünya demokrasilerini Komunizm tehlikesine karşı müdafaa etmiş, ve Komunist ideolojinin yayılmasını engellemek üzere mücadele vermiştir.

Kurduğu ve ev sahipliği yaptığı IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlarla önce demokrasilerin ekonomilerine destek olmuştur, daha sonra bu iki kurum tüm dğnyaya hizmet vermeye başlamıştır.

Amerika Komunizm tehlikesinde dünya demokrasilerini koruma işinde muvaffak olmuştur, ve sonraki dönemde ortaya çıkan küresel cihad tehdidine karşı savaş vermektedir. Irak'ta El Kaide'yi yenmiştir ve orda kurulan yeni demokrasinin ayakta durmasını sağlamıştır.

Amerika olmasa bunları kim yapacaktı?

Hepimiz Amerika'ya müteşekkir olmalıyız.
Alt 11-05-2011, 22:52
Üye

Neden bildiğin anlamda emperyalizmin yanlış olduğunu kabul etmek yerine sana vereceğim tüm kaynaklara, bir göz atıp "yanlış" diyorsun anlayamadım...
http://en.wikipedia.org/wiki/Imperialism#cite_note-0
http://en.wikipedia.org/wiki/Ron_J._Johnston
Dünya'ca ünlü sosyolug Ronald Johnson tarafından yazılmış " İnsan coğrafyası" kitabında öyle geçiyormuş. Bİr doçent, yazdığı kitaba böyle yazmış...

İmparatorluk için gözle görülür bir imparatora ihtiyaç yoktur
"Dünya çapında birimparatorluk var. Ama bu ülkenin imparatoru Bay Başkan değil. İmparator; IBM, KFC, Mc Donald's, Starbucks'dır. İmparator Rockefeller ve onun gibilerdir... Bunlar dünya'yı ele geçirmiştir ve istedikleri her şeyi kahyaları bay başkana yaptırırlar."
Jasque Fresco (Zeitgeist: Addentum)
Ben bir sosyalist/komünist değilim. Devrimle bir komünizmin gelmesine ben de karşı çıkarım. Ama Marxist doktrinleri elimizin tersiyle itmek yanlış olur...
Diğer yazdığın oldukça mantıklı (!) şeylere cevap yazmak istemiyorum. Umarm sen yazdıklarının ne kadar mantıksız olduğunun farkındasındır.
Hiroşima'^ya ATOM BOMBASI atıp milyonlarca insanı öldüren bir devletmi Nükleer silah yayılmasını engeller!!??? Kendi müttefiklerine gizli gizli koyar silahları. (SSCB'nin Küba'ya yaptığı gibi...) Sovyetler Rusyası (Lenin değil, Stalin'in militarist dktasından sonra), ABD, İngiliz İmparatorluğu, Napolyon Fransası, Hİtler Almanyası, Osmanlı... Bunlar hep döneminin emperyalist devletleriydi ve hepsinin bir ortak noktası var; hepsi her zaman kendi yönetimlerinin en iyisi olduğunu düşündüler. Burada kaybettiler.

Senle fikir münakaşası yapmayı çok sevdim açıkçası westergaard ama karşı tarafındakilere daha az önyargılı olmaya çalışmalısın...

Konu Özgürcan tarafından (11-05-2011 Saat 23:06 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-05-2011, 23:09
Yasaklandı

Kusura bakma. Ben kendi tanımımda ısrar ediyorum. Sosyologlara atıf yapsan neyse de Zeitgeist adlı palyaçoluktan bahsederek sadece kendi kredibiliteni ve saygınlığını düşürüyorsun.

Amerika'nın Japonya'ya atom bombası atması olayını burda daha önce açıkladım. O savaş olduğu zaman daha ne BM kurulmuştu, ne Cenova Sözleşmesi vardı, ne de savaşlarda sivil hedef almama gibi bir duyarlılık ve bilinç vardı. O savaşta havadan uçaklarla şehirlere bomba atılırdı. Amerika sadece daha büyük bir bomba attı. Ama daha sonra bu bombanın da nasıl yıkıcı birşey olduğunu görüp bunun yayılmasını engellemiştir. Dünyada bugüne kadar bir nükleer savaş çıkmadıysa ve Japonya'dan sonra hiçbiryere nükleer atılmadıysa bu Amerika'nın çabaları sayesindedir. Yoksa sen sadece dünyanın şansı yaver mi gitti sanıyorsun.
Alt 11-05-2011, 23:21
Üye

Bundan dolayı mı daha ilk defa bu sene askeri delege yolladı ABD Japonya'ya.
Hatta kesin BM kurulmadığından dolayı şu ana kadar hiç kınamadı Atom bombası olayını...
Ayrıca saygınlığımı düşüren o zeitgeist palyaçoluklarının ilk videosunun ilk üç dakikasını izle önyargını bir kenara bırakıp...
Artık savaşlar bombayla yapılmıyor. O bölgedeki insanları birbirine düşürmek yeterli... Ülkemizde, Irak'da ve Libya'da olduğu gibi (Ha kaddafi gitmelidir onda hemfikirim ama NATO kuvvetlerinin ve özellikle Fransa'da Sarkozy'nin 360 derece dönüp saldırması bence petrol içindir.)
Alt 11-05-2011, 23:24
Yasaklandı

Irak'ta ve Libya'da insanlar birbirine "düşürüldü" (Batı ya da Amerika tarafından) diye inanıyorsan demek sen haberleri bile okumuyorsun. Oralarda ne olup bittiğinden haberin yok. Her boktan Amerika'yı sorumu tutup adamları şeytanlaştırmakla politik analiz olmuyor. Gerçeklikten kopuk şeyler bunlar.
Alt 11-05-2011, 23:32
Üye

Musul'da 2 ay kaldım ve oradaki halkı gördüm.. ABD bayraklı petrol çıkarma şeylerini gördüm. ABD kalelerini (fort) gördüm... İnsanların yolda yürürken kaçıştığı amerikan askerlerini gördüm... O an aklıma yazıldı. Kazındı adeta... NATO bayrağı, altında daha küçük ABD bayrağı ve her yerde petrol rafinerileri ve arap işçiler çalışıyor. Neredeyse Irak bayrağından çok ABD bayrağı vardı... "Demokrasi" gelmiş ne de olsa... (Adeta Maskeli beşler Irak gibiydi...)
Ayrıca evet Zeitgeist hareketinden beri hipnoz eden, satın alınmış medya haberlerini izlemem...
Alt 11-05-2011, 23:37
Yasaklandı

Musul'da kaldın Amerikan bayrağı gördün. Burdan da Irak halkını birbirine düşürenin Amerika olduğu sonucunu mu çıkardın? Sende süper bir zeka varmış yahu.
Alt 11-05-2011, 23:40
Yasaklandı

Özgürcan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ayrıca evet Zeitgeist hareketinden beri hipnoz eden, satın alınmış medya haberlerini izlemem...
O zaman dünyada ne olup bittiğini nasıl öğreniyorsun? Rüyaya mı yatıyorsun?
Alt 11-05-2011, 23:43
Üye

Sözlerinin tamamı hakaret içerikli...
Bazen çok bilnçsizce konuşuyorsun, saygı ortamını yitirmeden konuş lütfen!
Eniştem Iraklı, onları ziyarete gittiğimde gördüm... (İstanbul'a göç etmek zorunda kaldı ABD yüzünden)
Bir petrol rafinerisi işletiyormuş ailesiyle beraber. Saddam Hüseyin zamanında çok daha mutluyduk dedi annesi. Hiç olmazsa ağzımıza iki lokma ekmek giriyordu dedi...
ABD tüm a,lenin o rafinerilerine el koymuş, sonra aşiretler rafineriler için ABD'lilere saldırmış. ABD'nin Coni'si de kuşuna dizmiş bunları teker teker...
Çok çok yanlış bilgilendirilmişsin bu tür konularda...
Gerçekten buradan yapılan masa başında atıp tutmak çok kolay...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil