Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2007, 21:04
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart İncil'e göre İsa tanrı mıdır?

arkadaşlar incili okumuşsunuzdur,,yada başka kaynaklardan isa hakkında duyduklarınızda olabilir..
incili okuyanlar için sormak istediğim bir şey var.
sizce incil isayı tanrı olarak yüceltir mi ?

bence isa *kendisini tanrıya eş tutuyor,,ilk dört bölümde ben bunu görüyorum. ancak tabi çoğu yerde ise isa önceki iddalarıyla çelişiyor.. hem isa hemde incilin yazarları şunları söylüyolar ;
“ Baba İsa'dan Üstündür ”( isa nın sözü)
'' İsa Bir İnsandı *"
''İsa’nın Bilgisi Sınırlıydı ''
"Bu da insan olan ( isa)..1Ti 2:6 ..."

«O bir peygamberdir» yuh9:17

'' Kendi isteğine göre herşeyi yapamayan ''

'' Kendi bilgisine göre konuşamayan ''

vsvs..

peki size göre incil isayı tanrı olarak tanıtırmı ?ne dersiniz?.....
Alt 05-11-2007, 22:13
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: incile göre isa tanrımıdır ?

habilis hangi incilden bahsediyosun?Gerçi kitabı mukaddes anlamında diyorsan müjde bir bütündür yani matta luka markos ve yuhanna incilleri hep aynı tanrıyı anlatırlar.Onun farklı yönlerini.Lakin incil-incillere beşer kelamı karışmıştır.Buda onların-onun hükmünü ortadan kaldırır.

Sonuç:Tartışmaya gerek bile yok.Ne incilinden bahsediyosun.Ortada bir incil yok ki...
Alt 05-11-2007, 22:33
Üye Değil

beelzbb kardeş önce selam ederim,sen tartışmak veya fikir beyan etmek istemiyorsan karışma,ben tam aksine incilinde burada tartışılmasını istiyorum böylece site arkadaşları o din hakkındada bilgi sahibi olurlar bende,konuyu açan arkadaş okuduğum kadar bu konunun uzmanı ve kendisi bu konuda bizleri aydınlatmak istiyorsa,ben herzaman varım zevkle okur ve takip ederim.
evet okuduğum kadarıyla şu andaki incile göre isa allahın oğlu yahova şahitlerine göre ise rab,bunu allah anlamındamı söylüyorlar yoksa başka bir anlamdamı?bilmiyorum.
allah veya onun oğlu olmasını mantığım kabül etmez etmiyorda.
heralde öncelikle hoşgeldim ve hoşbulduk..
Alt 06-11-2007, 00:22
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder

enigma43";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
beelzbb kardeş önce selam ederim,sen tartışmak veya fikir beyan etmek istemiyorsan karışma,ben tam aksine incilinde burada tartışılmasını istiyorum böylece site arkadaşları o din hakkındada bilgi sahibi olurlar bende,konuyu açan arkadaş okuduğum kadar bu konunun uzmanı ve kendisi bu konuda bizleri aydınlatmak istiyorsa,ben herzaman varım zevkle okur ve takip ederim.
evet okuduğum kadarıyla şu andaki incile göre isa allahın oğlu yahova şahitlerine göre ise rab,bunu allah anlamındamı söylüyorlar yoksa başka bir anlamdamı?bilmiyorum.
allah veya onun oğlu olmasını mantığım kabül etmez etmiyorda.
heralde öncelikle hoşgeldim ve hoşbulduk..
enigma43 hoşgeldiniz sitemize.incil tabiki burada tartışılabilir.Herhangi bir tarih kitabı nasıl tartışılabiliyorsa onun gibi tartışılabilir.Benim demek istediğim şeri anlamda sebebini ise belirtmiştim.

SAYGILAR
Alt 06-11-2007, 12:19
Üye Değil

Standart Re: İncil'e göre İsa tanrı mıdır?

Sevgili habilis ;

Biraz bakkal hesabı yapacağım idare ediver.
T.C nin Fransa "Büyükelçisi",Türkiye'yi "Temsil" etmekle birlikte Türkiye midir ?

Kavramlar iki ucu açık olgulardır.
Kavramların daha iyi anlaşılabilmesi için,"Akletmek ve düşünmek" adındaki,insanoğlunda varolan muhteşem donanım harekete geçmekte değil midir ?
Ancak şu söz bize ne anlatır ? "El elden üstündür arş'a varıncaya kadar."

Şimdi oturup,İznik konsili üzerine bir drama yapalım.
Aryus diye birisi çıkmış diyor ki "İsa Tanrı'nın oğlu ve annesi Meryem de Tanrı'nın eşi falan değildir.Siz müridlere bakmayın onlar şeyhi uçurma çabasında olsalar da aslında şeyh uçmuyor.Ancak şeyh seçilmiş olması ve temsil etme konumundan kaynaklı "Baba veya peder" olabilir." diyor.

Bu olay Hıristiyan dünyasını sarsıyor ve bunun üzerine 1.Constantinus "İznik konsil"ini topluyor.

Konu ile ilgili,imparatorluk muhafız alayı komutanı general Flavius'un anılarına bir bakalım.

"Sense, onun fikirlerini lanetlemek, dinden sapkınlığını tescil ettirmek için 325'te. Nikaia'da(İznik.)'' bir konsil topladın. insanları özgür vicdanlarıyla yalnız bırakamazdın. Tahakküm edici, korkutucu, cezalandırıcı bir doktrin lazımdı dine. Başka türlü onları iraden altında tutamazdın. Kilise ve devlet aynı prensiplerde birleşmeliydi!

Konsil toplantılarında mutlak iktidarının gücüyle, göz kamaştırıcı çeşitli armağanlar dağıtarak, yeri geldiğinde açıkça gözdağı vererek, Arius'un fikirlerini yok saydırdın. Zafer senindi... Ancak, gerçeğin ne olduğunu görenlerin kalplerini köreltemezdin!..

Peki,İznik konsilinden çıkan sonuç ne ? *:wink:
1.Constantinus'tan itibaren artık :
I. Constantinus
Roma imparatoru

ISAPOSTOLOS(İsa'nın on iki havarisinin eşiti.)
Tanrı'nın dünyadaki vekili
.

olarak
Aryus ise dinden çıkmış bir zındık olarak anılmaktalardı.

Peki bu "ISAPOSTOLOS(İsa'nın on iki havarisinin eşiti.)
Tanrı'nın dünyadaki vekili
."

olan Roma imparatorları,Hıristiyanlığı kabul etmeden önce,Hıristiyanlara neler yapmışlardı ?

General Flavius'un anılarına tekrar dönelim.

"303'te, Roma'yı bölen imparator Diocletianus'un buyruğuyla, Hıristiyanların Nikomedeia'daki(İzmit) mabetlerini yaktığımız günü anımsıyorum. Mabetle birlikle, diri diri yanan insanların çığlıkları, en şehvetli kadının verebileceği hazdan daha fazlasını vermişti bana... Çıplak bedenlerine dikenli tel sararak, yokuş aşağı yuvarladığımız zavallıların, kan ve toprağa bulanmış görüntüleri; arenalarda vahşi hayvanların parçaladığı insanların feryatları; çifte su verilmiş çelik kılıcımın oluğundan akan insan kanı. çıldırtıyordu beni... "
http://www.turandursun.com/modules.p...ewtopic&t=6299

Seninde İncil'den verdiğin ayetlerde varolmadığı görülen bir Tanrılık olgusu,İznik konsili marifeti ile İsa'ya izafe edilmiştir ki insan ruhunu kabzeden bir olgu üzerinde kurulan tahakküm ile insanlara hükmedilebilsin.

Sevgili beelzb ;

Amentü'yü lütfen bir kez daha gözden geçirir misin ?

Daha önce kutsal kitaplar tahrif edildi mi ?gibi bazı başlıklar var.Lütfen onları da bir gözden geçiriver.
En basitinden "Ölü deniz tomarları",kutsal olduğu söylenen kitaplardan "Tevrat"ın, Tanrıdan gelip gelmediğini göstermese de M.Ö 200 yılında yazılmış olan,M.S 1000 yılında yazılmış olan ve şu an elde bulunan "Tevrat"ların içindeki bilgilerin "Aynı" olduğunu göstermesi açısından dikkate şayandır.
Alt 06-11-2007, 12:40
Üye Değil

Sevgili beelzbb,

incil Isa'dan sonra yazilmistir. Isa'nin sagliginda indirilen felan bir kitap yok, Isa'nin olumunden 400 sene sonra Isa'nin sozlerini toparliyorlar ve kitap haline getiriyorlr. Incil'de tanri agzindan yapilan bir konusma da yok. Bu olmayan Incil'in nesi degismistir? Ben soyleyeyim, Muhammed (cok kurnaz ya) aklinca Isa'yi taniyarak kendi peygamberligini mesrulastirmaya calismistir.
Alt 06-11-2007, 12:45
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hristiyanların hemen hemen tümü ve kilise teslise inanır ve İsa üçün biridir. Yani Tanrıdır.
İsa'nın dünyada yaşamış olan hali de Tanrı'nın beden almış hali olarak kabul görür.

Peki İncillerde teslis var mıdır?
İsa'nın Tanrı olduğuna dair açık bir ifade var mıdır?

Bu konuda Yeni Ahit'in ilk dört kitabına bakmak gerekir. "İncil" bu 4 kitaba verilen addır.
Diğer 23 kitap Kanonik İncillere değil, Yeni Ahit'e dahil sayılır.

Denilebilir ki;
"Bu dört kitapta böyle bir ifade olsa dahi uydurmadır ya da tahrif edilmiştir."

Böyle düşünmeden, kendimizi teslisi sorgulayan bir Hristiyan yerine koyarak düşünelim.

Bu durumda yapmamız gereken bu 4 kitapta yazarlarının yorumunu değil de, İsa'nın sözlerini dikkate alarak teslis'in izlerini aramaktır.

Hristiyanların üzerinde en çok durdukları örnek:

Yuhanna/ 1-1-14. dür.

“Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı… Söz, insan olup aramızda yaşadı. O'nun yüceliğini Baba'dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu biricik Oğul'un yüceliğini gördük.”

Ancak bu İsa'nın sözü değil, yazarın yorumudur.

Şimdi de Matta 28/ 18-20' ye bakalım:

18. İsa yanlarına gelip kendilerine şunları söyledi: “Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi.

19. Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh`un adıyla vaftiz edin;

20. size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.”

Bunlar yazara göre İsa'nın sözüdür.

Baba, oğul ve kutsal ruh üçlüsü adına vaftiz etmekten sözeder İsa.
Adına vaftiz yapılan bu 3'lüye teslis olarak inanılır.
Peki ama bu 3'lü Tanrının 3 değişik hali olarak mı kastedilmiştir İsa tarafından?

Bunun için de Yuhanna-14'e bakalım:

7. Beni tanısaydınız, Babam`ı da tanırdınız. Artık O`nu tanıyorsunuz, O`nu gördünüz.”

8. Filipus, “Ya Rab, bize Baba`yı göster, bu bize yeter” dedi.

9. İsa, “Filipus” dedi, “Bunca zamandır sizinle birlikteyim. Beni daha tanımadın mı? Beni görmüş olan, Baba`yı görmüştür. Sen nasıl, `Bize Baba`yı göster` diyorsun?

16-17. Ben de Baba`dan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı, Gerçeğin Ruhu`nu verecek. Dünya O`nu kabul edemez. Çünkü O`nu ne görür, ne de tanır. Siz O`nu tanıyorsunuz. Çünkü O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.

Ve İsa'nın şu ifadesi dikkat çekicidir:

20. O gün anlayacaksınız ki, ben Babam`dayım, siz bendesiniz, ben de sizdeyim.
Alt 06-11-2007, 15:17
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende Markos 9'dan bir örnek vereyim;

7 Bu sırada bir bulut gelip onları gölgeledi. Buluttan gelen bir ses, «Sevgili Oğlum budur, O'nu dinleyin!» dedi

O kadar karmaşık ki bu teslis inancı ( en azından benim için karmaşık), Hristiyanların her ne kadar da dünyadaki İsa görüntüsünün aslında Tanrı olduğunu söyleseler de, ben pek kendilerinin de anlayabildiklerini sanmıyorum bunu.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 06-11-2007, 16:37
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

arkadaşlara paylaşımlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum öncelikle,,

hangi incilden mi bahsediyorum.. tabi o kadar sahte ve şüpheli inciller çıktıki şaşırdı bazıları,,
benim kastettiğim kitabı mukaddes içerisinde var olan incil. ilk dört kısmı üzerinde ve diğer mektuplara kısaca değinmek istiyorum..

değerli pante * arkadaşımızın belirttiği görüşe göre ben eğer yanlışl anlamadysam kişinin direkt olarak kendi sözlerine dikkat etmemiz ,
böyle bir iddada bulunup bulunmadığını görmemiz..

ikinci olarak isanın ilk havarilerinin beyanlaına bakarak ne olduğunuda görebliriz..

başlamadan enigma arkadaşıma kısa bi cevap niteliği taşıdığını *umduğum bir iki cümle yazmak isterim..( ayrıca tekrar hoşgeldin aramıza- herzaman katılımını bekleriz)

hristiyan diye tabir ettiğimiz din mensupları tanrıyı üç benlikte ifade ederler. bu tekde üçlük inancıdır. yani bir diğer adı teslis !.

isaya herşeyin egemeni tanrı gözüyle bakılır. ancak dediğin gibi yehova şahitleri isayı TANRI olarak yüceltmezler.
onlar isaya tanrının yarattığı ilk melek olarak bakarlar. bu sebepten dolayıdırki hiç bir şekilde isaya ilahi okumaz dua etmezler. ! onlara göre isa diğer yaratılan meleklerden üstün olan efendi durumundadır. tanrıdan sonra gelen ikinci kişi !!! ve tanrıda bir üçlük tanrısı değildir.

psiko gerçektende güzel bir yaklaşımda bulunuşsun ,, e tabiki sözün sahibine dikkat etmeliyiz ancak kutsal olarak kabul edilen metinlerde isa nasıl tanıtılır kişilerinde tanıklıkları önemli bir noktadır konumuz açısından.. katılıyorum sözlerine....

hemen başta söylemek istiyorumki ;

İNCİLDE TESLİS YADA ÜÇLÜK /ÜÇLÜK TANRISI GİBİ KELİMELER GEÇMEZ!..

ancak teslis/üçlük bazı ayetlerin yorumlamalarında fark edilir.. degisiminde dediği gibi çok karışık karmaşık bir öğretidir ..bizde anlamıyoruz tam olarak merek atme arkadaşım.. *

hindulardada benzer bir üçlük vardır .

dedimya incilde üçlük diye bir kelime yok. ancak üçlük inancının çıktığı varsayılan ayetlere bir iki örek vermek isterim ;

2.korint 13:14

"Rab İsa Mesih'in lütfu, Tanrı'nın sevgisi ve Kutsal Ruh'un paydaşlığı hepinizle birlikte olsun. "

1.petrus1:2
"İsa Mesih'in sözünü dinlemeniz için ve O'nun kanının üzerinize serpilmesi için, Baba Tanrı'nın önbilgisine göre Ruh tarafından kutsal kılınarak seçildiniz. "

ve bilindik ayet :

«Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin. Onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'un adıyla vaftiz edin.»

bu ve benzeri ayetlere göre üçlük inancı oluşturulmuş.. bir yerde bir işi yapan baba tanrı olarak anlaılırken başka yerlerde aynı işi isanın 8 oğul) yada kutsal ruhun yaptığı anlatılır... ee kimyaptı peki ?? hangisi ??

işte üçlük inancı..

şimdi gelelim asıl konumuza.. fazla uzatmak istemiyorum sıkıcı olmaması için..

isa diyorki "Ben ve Baba biriz" ,"Öyle ki, Baba'nın bende, benim de Baba'da olduğumu bilesiniz ",

buradaki birliği çoğu teolog "özde birlik" olarak yorumluyor.. kelimenn orjinaline bakarsak ..

"Alfa ve Omega, birinci ve sonuncu, başlangıç ve son ben'im." bunu eski antlaşmada yahve söylüyordu.. ancak incilde aynı şeyi isa kendisi için söylüyor.. VE KENDİSİNİN TANRI OLDUĞUN İDDA EDİYOR!..

havarilerin sözlerine bakacak olursak ;

"İsa Mesih'in kulu ve elçisi ben Simun Petrus'tan, Tanrımız ve Kurtarıcımız İsa Mesih'in doğruluğu sayesinde, bizimkiyle eşdeğer bir imana kavuşmuş olanlara selam" (2 Petrus 1:1).

"Bu arada, mübarek ümidimizin gerçekleşmesini, ulu Tanrı ve Kurtarıcımız İsa Mesih'in, yücelik içinde gelmesini bekliyoruz" (Titus 2:13).

diye gidiyor ayetler.. ben uzatmak istemedim.. bunlar en açık ayetlerden..

buraya kadar yazdığım kadarıyla ayetler ve isa kendisinin tanrı olduğunu idda ediyor!!..

ancaaakkk... gelgörki bazı ayetler isanın tanrıdan daha aşağı hatta farklı biri olduğunu gösterir bize..

“Baba Benden Üstündür” ..

demekki isa babaya eşit değil..
durumu kurtarmak isteyen arkadaşlarımız o anki konumdan ve zamandan bahsediyor o9labilir ancak akside düşünülebilir çünkü tam olarak belirtilmemiş o anki konumu içinmi acaba ??

"Ama şunu da bilmenizi isterim: her erkeğin başı Mesih, kadının başı erkek ve Mesih'in başı Tanrı'dır."

yine durumu *kurtarmak için vargüçleriyle çalışan arkadaşlarımın dikkat etmesi için söylüyorumki ,
o anda isa gökyüzünde !!!!.. isa gökteyken söylenmiş bu. halbuki hrıstıyan arkadaşlar isanın göğe yükleldikten sonra babaya eşit olduğunu idda ediyorlardı !!

"Her şey Oğul'a bağlı kılınınca, o zaman Oğul da her şeyi, Kendisine bağımlı kılan Tanrı'ya bağımlı olacaktır. Öyle ki, Tanrı her şeyde herşey olsun" (1. Korintliler 15:28).

yine göğe alınmış olan isa için şu açıklama yapılır. oğul babaya boğun eğer!...yani yine eşit değil..

"İsa Bir İnsandı" " insan olan ..."1. Timoteus 2:5

''İsa’nın Bilgisi Sınırlıydı ''

sizce tanrı armagedonu ve diğer önemli olayların ne zaman gerçekleşeceğini bilmezmi ??

bilir elbet..ama o bilmediğini söylüyor.. e peki nasıl bir tanrı oluyor bu.!!
isa aynı zamanda '' Kendi bilgisine göre konuşamayan ''dır..

kendi başına bir iş yapamayandır..!!

incile baktığımızda görüyoruzki isa birçok kez DUA etmiştir..

EĞER İNCİLE GÖRE İSA TANRIYSA NASIL OLUYORDA TANRI KENDİSİNE DUA EDEBİLİYOR !!!????

TANRI DUA EDER Mİ ???

işte ben burada bir tutarsızlık bir çelişki görüyorum...

siz ne dersiniz..

sevgiler

habilis
Alt 06-11-2007, 19:04
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Habilis ben bir başlık açmıştım ''Tanrı ve Şeytan işbirliği'' diye, yaklaşık aynı soruyu sormuştum;Eğer İsa Tanrı'ysa nasıl olurda kendini şeytana teslim eder ve sınatır *diye.

İsa Deneniyor

Luka
Bölüm 4
(Mat.4:1-11; Mar.1:12-13)

1-2 Kutsal Ruh'la dolu olarak Şeria nehrinden dönen İsa, Ruh'un yönlendirmesiyle çölde dolaştırılarak kırk gün süreyle İblis tarafından sınandı. O günlerde hiçbir şey yemedi. Dolayısıyla bu sürenin sonunda acıktı. 3 Bunun üzerine İblis O'na, «Tanrı'nın Oğluysan, şu taşa söyle de ekmek olsun» dedi.
4 İsa ona şöyle karşılık verdi: «`İnsan yalnız ekmekle yaşamaz' diye yazılmıştır.»
5 Sonra İblis İsa'yı yükseklere çıkararak bir anda O'na dünyanın bütün ülkelerini gösterdi.
6 O'na, «Tüm egemenlik ve görkemleriyle bunları sana vereceğim» dedi. «Bunlar bana teslim edildi, ben de dilediğim kişiye veririm.
7 Bana taparsan, hepsi senin olacak.»
8 İsa ona şu karşılığı verdi: «`Tanrın olan Rab'be tap, yalnız O'na kulluk et' diye yazılmıştır.»
9 İblis O'nu Kudüs'e götürüp tapınağın tepesine çıkardı. «Tanrı'nın Oğluysan, kendini buradan aşağı at» dedi.
10 «Çünkü şöyle yazılmıştır:
`Tanrı, seni korumaları için meleklerine buyruk verecek.'
11 `Ayağın bir taşa çarpmasın diye seni elleri üzerinde taşıyacaklar.'»
12 İsa ona şöyle karşılık verdi: «`Tanrın olan Rab'bi sınama!' diye buyurmuştur.»
13 İblis, İsa'yı her bakımdan sınadıktan sonra bir süre için O'nun yanından ayrıldı.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil